Strona główna / Lokalne / Nie będzie startował, a w Świnoujściu powstanie nowy port masowy

Nie będzie startował, a w Świnoujściu powstanie nowy port masowy

23 maja w Świnoujściu rozpoczęła się 14 edycja Baltic Buisness Forum. Impreza, która  miała stać się „Krynicą Północy”, a która powstała z inicjatywy byłego polityka SLD Jacka Piechoty. Od kilku lat odbywa się w Hotelu Radison,  trwa trzy dni a jej tematem przewodnim jest Ukraina i współpraca gospodarcza z Polską. Tradycyjnie pierwszy dzień kończy wieczorny raut, którego sponsorem jest marszałek województwa i prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Ten ostatni jest też oficjalnym gościem forum, jako gospodarz miasta między innymi uczestniczył w oficjalnej inauguracji imprezy. Podczas swojego wystąpienia kolejny raz potwierdził, że nie będzie kandydował na urząd prezydenta miasta Świnoujście i zachwalał dynamiczny rozwój Świnoujścia jaki ma miejsce w ostatnich latach. Jedną z inwestycji która podał za dowód na ten dynamiczny rozwój była budowa portu kontenerowego i nowy port masowy.

Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno Żmurkiewicz publicznie krytykowała pomysł powstanie tego typu inwestycji w Świnoujściu i zapewniał, że samorząd nie widzi możliwości powstania na prawobrzeżnej plaży  niczego poza „ekologicznym” i zbudowanym na wodzie portem kontenerowym.

W tym roku organizatorzy mimo zniesienia obostrzeń nie zdecydowali się na zaproszenie na forum mieszkańców, a sama impreza, mimo sytuacji na Ukrainie cieszy się bardzo ograniczonym zainteresowaniem – tak mediów jak i polityków. Do Świnoujścia nie przyjechał nawet ambasador Ukrainy, podczas inauguracji na sali było tylko kilkadziesiąt osób, a relację online z pierwszego dnia oglądało jednocześnie niewiele ponad 100 osób.

BBF będzie trwał do 25 maja, a jego obrady (oraz pełny program)  można śledzić online na stronie forum. 

Zobacz również

101. parkrun dla Horsta

Pamiętacie, jak w dzieciństwie spędzaliście się każdą wolną chwilę na dworze? Zabawy poza domem były …

4 komentarze

  1. Bardzo dobrze że dojdzie do rozbudowy portu Świnoujscie. To strategiczna inwestycja dla Polski.

  2. ┌∩┐(◕_◕)┌∩┐

    Następny lokalny pinokio.

  3. Osternothafen

    Port przez 60 lat całkowicie zdegradował teren na którym prowadzi działalność a zdaje się skutecznie mamić władze miasta na nową lokalizację portu. Kto pokryje koszty rekultywacji terenów portu, znów mieszkańcy? Do nowych nabrzeży trzeba dostarczyć i odebrać ładunki więc znów kilkadziesiąt hektarów lasów z terenu Natura 2020 pójdzie pod harvestery?

  4. Osternothafen

    Port przez 70 lat całkowicie zdegradował teren na którym prowadzi działalność a zdaje się skutecznie mamić władze miasta na nową lokalizację portu. Kto pokryje koszty rekultywacji terenów portu, znów mieszkańcy? Do nowych nabrzeży trzeba dostarczyć i odebrać ładunki więc znów kilkadziesiąt hektarów lasów z terenu Natura 2020 pójdzie pod harvestery?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.