Strona główna / Lokalne / Świnoujście podpisało umowę o współpracy z ukraińskim uzdrowiskiem Truskawiec

Świnoujście podpisało umowę o współpracy z ukraińskim uzdrowiskiem Truskawiec

Wsparcie, wymiana doświadczeń, nowe możliwości. Dziś Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podpisał umowę o współpracy z merem najpopularniejszego ukraińskiego uzdrowiska, Truskawiec.

– Najpierw przeszkodziła nam pandemia, teraz na Ukrainie trwa wojna, ale mimo tych przeszkód będziemy realizować swoje zobowiązania – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. – Dlatego dziś podpisujemy dokument, który otwiera zupełnie nowe możliwości współpracy z najpopularniejszym ukraińskim uzdrowiskiem. To moment, którego wszyscy chcieliśmy, do którego zmierzaliśmy od dłuższego czasu. Mam nadzieję, że po zakończeniu wojny będziemy mogli w pełni zrealizować wszystkie zapisy tego dokumentu.

30 września 2021 roku Rada Miasta Świnoujście przyjęła uchwałę w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej między Gminą Miasto Świnoujście a Gminą Truskawiec. Partnerstwo polegać ma na inicjowaniu i utrzymywaniu wzajemnych kontaktów służących realizacji przedsięwzięć między innymi w dziedzinach oświaty, kultury, promocji, turystyki, sportu oraz – przede wszystkim – lecznictwa uzdrowiskowego.

Delegacja z Truskawca przebywa w Świnoujściu na zaproszenie organizatorów 14. Baltic Business Forum. Wczoraj goście z Ukrainy mogli spotkać się z władzami tutejszego uzdrowiska.

– To właśnie świnoujskie uzdrowisko będzie naszym bezpośrednim partnerem – mówi Andrej Kulczynski, mer Truskawca. – Teraz mieliśmy okazję przekonać się, jaką posiada bazę i co jest jego największym atutem. Jesteśmy podbudowani tą wizytą i na pewno część rozwiązań wdrożymy u siebie. Chcielibyśmy także, żeby w najbliższej przyszłości przyjeżdżali do Świnoujścia nasi kuracjusze.

Truskawiec jest miastem liczącym 29 tys. mieszkańców. To jedno z najbardziej znanych uzdrowisk nie tylko na Ukrainie, ale i na całym świecie. Posiada pełną infrastrukturę uzdrowiskową, a w tym nowoczesne zakłady sanatoryjne, wspaniałe pijalnie wód mineralnych, malowniczy i rozległy, 50-hektarowy Park Zdrojowy. W uzdrowisku leczy się przede wszystkim choroby urologiczne, schorzenia przewodu pokarmowego, układu wydzielania wewnętrznego, układu ruchu, krążenia, skóry i cukrzycy.

Jak zapowiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, w przyszłości planowane jest podpisanie porozumienia również pomiędzy Truskawcem a gminą Heringsdorf.

Spotkanie było także okazją do podziękowań za wsparcie, którego podczas wojny udzielili mieszkańcom Truskawca zarówno świnoujścianie, jak i mieszkańcy gminy Heringsdorf. Dzięki ich zaangażowaniu do Truskawca pojechały transporty z 22 tonami żywności i medykamentów.

– To dobry moment by wyrazić Wam swoją wdzięczność – podsumowuje Andrej Kulczynski. – Wszystko, co przygotowaliście natychmiast trafiło do potrzebujących. Dziękujemy z całego serca.

Tekst: BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Wystartowała kolejna edycja projektu „SYSTEM ŻYCIA”

Kolejna edycja projektu edukacyjnego System Życia wystartowała w naszym mieście. Jak co roku organizatorzy, czyli …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.