Strona główna / Lokalne / Synoptyk IMGW: w niedzielę początek zmiany pogody
Foto: PAP/Rafał Guz

Synoptyk IMGW: w niedzielę początek zmiany pogody

Po pogodnej sobocie, w niedzielę pojawią się pierwsze oznaki zmiany pogody. Pojawią się przelotne deszcze i burze. W poniedziałek prognozowane są już gwałtowne burze z opadami do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Jak przekazała PAP Anna Woźniak, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, w niedzielę będzie więcej chmur, pojawią się przelotne deszcze i możliwe są burze.

„W niedzielę zachmurzenie będzie przeważnie umiarkowane i wzrastające do dużego. Na znacznym obszarze kraju prognozowane są słabe, przelotne opady deszczu. Bez opadów na południowo-wschodniej części kraju, czyli na Podkarpaciu, w Małopolsce i części województwa lubelskiego. W pasie od Mazowsza przez Ziemię Łódzką, Wielkopolskę po Dolny Śląsk możliwe są burze z opadami do 15 milimetrów deszczu i porywami wiatru do 60 km/h. W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie od 19 stopni C na Wybrzeżu, 21 stopni na północy kraju, do 28 na Dolnym Śląsku. Wiatr poza burzami będzie słaby i umiarkowany” – powiedziała Anna Woźniak.

W nocy na terenie większości kraju zachmurzenie duże. Przejaśnienia możliwe są na południowym wschodzie i północnym zachodzie Polski. W wielu miejscach kraju możliwy przelotny deszcz, a w pasie od Mazowsza po Dolny Śląsk spodziewane są burze z opadami do 15 mm deszczu i wiatrem osiągającym w porywach do 60 km/h. Temperatura minimalna od 11 do 16 stopni C.

W poniedziałek synoptycy IMGW spodziewają się burz z drugim stopniem ostrzeżeń i opadami mogącymi dać punktowo do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Możliwe będzie także tworzenie się tzw. superkomórek burzowych z dużym gradem i wiatrem osiągającym do 90 km/h. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ aszw/

Zobacz również

Grupa Morska: 2000 zł nagrody w konkursie choinkowym dla szkół

„Niedawno skierowaliśmy do Prezydenta wniosek o organizację konkursu dla dzieci, który polegałby na utworzeniu kompozycji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.