Strona główna / Lokalne / Nad morze pod gwiazdami. Pociąg Europejski, czyli ósma hybryda dla Pomorza Zachodniego, już na trasie

Nad morze pod gwiazdami. Pociąg Europejski, czyli ósma hybryda dla Pomorza Zachodniego, już na trasie

Kolejny pociąg z podwójnym napędem – elektrycznym i spalinowym – wyruszył na zachodniopomorskie szlaki kolejowe. To już ósma hybryda zakupiona przez samorząd województwa. Wygodna, nowoczesna, przyjazna środowisku. I z efektownym malowaniem. Gwiazdy z unijnej flagi przypominają, że Polska i Pomorze Zachodnie są częścią Europy. A zakupy nowoczesnego taboru są finansowane z funduszy UE. Uroczyste powitanie Pociągu Europejskiego odbyło się we wtorek na stacji Szczecin Główny.
Najnowsza hybryda zajechała na tor 3 przy peronie 1 szczecińskiego dworca tuż przed południem. Prezentacja odbyła się w wyjątkowej oprawie – niebieskich europejskich barwach i przy dźwiękach „Ody do radości” w wykonaniu zespołu 3MA. Były też aktorskie popisy Adama Dzieciniaka i Sławomira Krzywiźniaka, którzy rozbawili pasażerów skeczem „Informacja Kolejowa”, napisanym pół wieku temu przez Stanisława Tyma. Później też było radośnie, ale już we współczesnej scenerii, czyli w nowoczesnym wnętrzu pociągu i na efektownie oświetlonym peronie.

– Dojechała do nas hybryda europejska. Kolejny, ósmy już pociąg z serii hybryd. Jako pionierzy w Polsce zakupiliśmy je na potrzeby obsługi połączeń regionalnych na Pomorzu Zachodnim. To jest element konsekwentnie, od już ponad 10 lat, realizowanej polityki polepszenia standardu połączeń – przypomniał na wstępie marszałek Olgierd Geblewicz. – Dzięki temu dziś możemy powiedzieć, że jeździmy najnowocześniejszą flotą w Polsce. Że nasi pasażerowie mogą korzystać z pociągów nie tylko nowoczesnych, ale i ekologicznych.

Marszałek zauważył, że liczba pasażerów w pociągach regionalnych rośnie.

– Te pojazdy to bardzo dobra alternatywa dla samochodów. W ostatnim czasie paliwo w Polsce do najtańszych nie należy. Wszyscy odczuwamy rosnące koszty zakupu benzyny, oleju napędowego. Dlatego odnotowujemy wzrost liczby pasażerów w pociągach regionalnych – poinformował Olgierd Geblewicz. – Pojazdy hybrydowe oszczędzają paliwo. Spalają znacznie mniej oleju napędowego niż klasyczne szynobusy. Co powoduje dwie korzyści. Korzyść w wymiarze ekonomicznym i korzyść w ochronie środowiska. Kupujemy hybrydy, by chronić środowisko naturalne i nasze kieszenie – podkreślił marszałek.

Europejskie fundusze na wielką flotę

Gospodarz uroczystości wyjaśnił też, dlaczego pociąg zdobią europejskie złote gwiazdy. A w przestrzeni pasażerskiej umieszczone zostały specjalne grafiki, przedstawiające np. Morskie Centrum Nauki czy Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, czyli projekty realizowane ze środków unijnych.

– Wszystkie 70 pojazdów, które kupiliśmy dla Pomorza Zachodniego w ostatnim dziesięcioleciu, było współfinansowanych z Funduszy Unii Europejskiej. Winniśmy o tym pamiętać, że dzięki naszemu członkostwu w UE możemy korzystać z tych dobrodziejstw i dlatego nazwaliśmy ten pociąg europejskim. W takich barwach będzie on jeździł po Pomorzu Zachodnim. By podkreślać to, że jesteśmy dumnymi Europejczykami na Pomorzu Zachodnim, że chcemy być w UE – stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz.
Wicemarszałek Tomasz Sobieraj przypomniał, że samorząd województwa zakupił już 48 nowoczesnych pociągów z Newagu. A do końca roku ma być ich 52.
– To jest naprawdę wielka flota i zarządzanie nią to wielkie wyzwanie, które wymaga doskonałej współpracy między trzeba podmiotami: urzędem marszałkowskim, producentem pociągów i operatorem, czyli POLREGIO – podkreślił Tomasz Sobieraj. – Chcę bardzo podziękować Wydziałowi Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego, w osobie pani dyrektor Jadwigi Rajkiewicz, prezesowi NEWAGu panu Zbigniewowi Konieczkowi i dyrektorowi Zachodniopomorskiego Zakładu POLREGIO Andrzejowi Chańce.
Będzie jeszcze superkondensator
Prezes Newagu, który po raz kolejny gościł w Szczecinie na premierze nowego pojazdu, tym razem przygotował wyjątkową niespodziankę. Poinformował, że ósma hybryda wyprodukowana dla Pomorza Zachodniego jest przystosowana do zamontowania tzw. superkondensatora. I wkrótce pociąg zyska to nowoczesne urządzenie.
– Co to spowoduje? Między innymi to, że do 60 kilometrów na godzinę pociąg będzie korzystał z energii zgromadzonej w superkondensatorze podczas hamowania. Czyli rozpędzając pociąg, jedziemy za darmo. Policzyliśmy korzyści. Jeżdżąc tym pociągiem między Goleniowem a Kołobrzegiem, w ciągu roku zaoszczędzimy 250-300 ton paliwa i zredukujemy emisję dwutlenku węgla o jakieś 550 ton!. Tylko na tej jednej trasie – wyjaśnił prezes Zbigniew Konieczek.
O godzinie 12.45 hybryda wyruszyła właśnie do Kołobrzegu. I tam będzie ją można spotkać najczęściej. Dlaczego? Ponieważ tylko do Goleniowa pociągi jeżdżą „pod prądem”, a dalej – przez Nowogard, Płoty, Gryfice, Trzebiatów – linią niezelektryfikowaną (402). Pojazdy z podwójnym napędem stworzone są do obsługi właśnie takich połączeń. Możliwość zmiany źródła zasilania pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i znacząco ograniczyć emisję zanieczyszczeń. Hybrydy na torach to również komfort i bezpieczeństwo podróżnych oraz ułatwienia w organizacji przewozów.
Bursztynowa, ekologiczna, morska, europejska
Dwunapędowe zespoły trakcyjne 36 WEh, wyprodukowane przez nowosądecki NEWAG, kursują po Pomorzu Zachodnim od stycznia 2021 r. Wtedy zadebiutowały dwie hybrydy – bursztynowa i limonkowa (oryginalne malowanie symbolizuje naturalne skarby regiony i troskę o środowisko). Do końca ubiegłego roku samorząd województwa zakupił jeszcze pięć takich nowoczesnych pojazdów (w tym „morski” pociąg z błękitną i niebieską malaturą imitującą krople wody). Umowa z firmą NEWAG SA przewidywała tzw. opcje (2+5+5) i Zarząd Województwa zdecydował o zakupie jeszcze pięciu hybryd. Pierwszą z nich powitaliśmy 14 czerwca. Kolejne zostaną dostarczone do końca roku.
Hybrydy obsługują połączenia Szczecin – Kołobrzeg – Koszalin, Szczecin – Szczecinek i Szczecin – Piła. Mogą również kursować do portu lotniczego w Goleniowie.
Redukcja zanieczyszczeń
Jedna hybryda (bez superkondensatora) to redukacja emisji zanieczyszczeń o 338 ton dwutlenku węgla! (Przy średnim rocznym przebiegu 150.000 km, z czego około 40,7% przypada na odcinki zelektryfikowane.) Zmniejszenie emisji tlenku azotu szacuje się na 650 kg. Tlenku węgla – ok. 52 kg. Dzięki możliwości zmiany napędu ze spalinowego na elektryczny – do atmosfery nie trafia ok. 130 kilogramów sadzy.
Klimatyzacja, internet, rowery
W hybrydach jest 150 miejsc siedzących (ogółem 302) i przestrzeń do przewozu 10 rowerów. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację, internet bezprzewodowy, monitoring, elektroniczny system informacji pasażerskiej, sygnalizację przeciwpożarową, defibrylator, rampy ładunkowe dla wózków.
Hybrydowy napęd tworzą cztery elektryczne silniki trakcyjne o łącznej mocy 1600 kW zasilane z sieci elektrycznej za pomocą odbieraka prądu oraz jednostka napędowa składająca się z dwóch silników spalinowych i generatorów prądu, która zasila silniki elektryczne na odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej.
Pojazdy wyposażone są w najnowocześniejsze urządzenia i systemy bezpieczeństwa ruchu (ETCS), a ich maksymalna prędkość to: 160 km/h (napęd z sieci trakcyjnej) i 120 km/h (silniki diesla).
Przyśpieszenie: elektr. ≥1,0 m/s2 / spalin. ≥0,4 m/s2
Ogromne pieniądze na nowoczesny tabor
Od 2010 roku Województwo Zachodniopomorskie na zakup 69 pojazdów szynowych przeznaczyło 1,2 mld zł (brutto). Wartość pięciu pociągów hybrydowych, które mają zostać dostarczone w tym roku to 123 mln zł (brutto). Zakupy nowoczesnego taboru są możliwe dzięki Funduszom Europejskim.
Ósma hybryda zakupiona przez samorząd województwa we wrześniu br. zaprezentuje się na europejskich salonach – pojazd z superkondensatorem (i wielkimi napisami Pomorze Zachodnie na kadłubie) będzie atrakcją Międzynarodowych Targów Techniki Transportowej – InnoTrans 2022 w Berlinie.

Zobacz również

Kilkaset osób odwiedziło międzyzdrojskie muzeum Wolińskiego Parku Narodowego

Za darmo można było wejść do muzeum i na własne oczy przekonać się jakie zwierzęta …

Jeden komentarz

  1. Pytanie po co takie pociągi potrafią jeździć na trasie ŚWINOUJŚCIE-SZCZECIN (pociąg poranny około 6 rano do Szczecina jest obsługiwany jednostką EN63H), gdzie na całej tej trasie jest trakcja elektryczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.