Strona główna / Lokalne / Maź stawowa – jaką pełni rolę?

Maź stawowa – jaką pełni rolę?

Maź stawowa jest substancją, która przede wszystkim pozwala zmniejszyć tarcie w stawach. Dzięki temu mogą one swobodnie poruszać się w dowolnym kierunku. Natomiast kiedy mazi stawowej jest zbyt mało, wówczas może pojawić się bardzo silny ból, utrudniający poruszanie. Jakie są inne funkcje mazi stawowej i co zrobić w przypadku jej niedoboru?

Maź Stawowa – czym jest i jakie są jej funkcje?

Stosując biolevox ha one w aptekach online można pozytywnie wpłynąć na pracę stawów. Przede wszystkim zaś poprawić jakość i ilość mazi stawowej. Jest to substancja, która pozwala zmniejszać tarcie w stawach, dzięki smarowaniu powierzchni chrząstek. Może się jednak zdarzyć, że maź stawowa dostanie się do jamy stawowej, tworząc charakterystyczny fałd wypełniony tkanką tłuszczową. Nadmiar mazi tworzy tak zwane kaletki maziowe, łączące się z jamą stawową. Często są one widoczne w okolicy stawu. Kaletki maziowe pozwalają na łatwe ślizganie się położonych obok ścięgien lub mięśni. Maź wytwarzana jest przez błonę maziową.

Jest to substancja bardzo lepka. Jednak stopień jej lepkości zależy przede wszystkim od tego, jaka jest ilość aminocukrów. W przypadku ich niedostatecznej ilości maź staje się rzadka, a tym samym nie może pełnić swoich funkcji. W konsekwencji kości zaczynają się otwierać, powodując bardzo silny ból, co z kolei prowadzić może do stanu zapalnego. Co więcej, słabą jakość mazi lub jej niedostateczną ilość powodować może również stres, stany depresyjne oraz napięcia psychiczne. Całkowity niedobór mazi może występować także w związku z chorobami autoimmunologicznymi.

Niedobór lub brak mazi stawowej

Jednym ze sposobów leczenia objawowego niedoboru mazi jest stosowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Pozwalają one uśmierzyć ból, natomiast nie są wystarczające w zakresie leczenia problemu. Doskonale sprawdza się natomiast ruch. Musi być on jednak dobrany do aktualnych możliwości fizycznych pacjenta. Dodatkowo doskonale sprawdza się fizjoterapia, masaże wodne, lecznicze, elektroterapia, ultrasonoterapia, balneoterapia oraz ćwiczenia usprawniające. Poza działaniami leczniczymi warto zdecydować się także na działania zapobiegawcze.

Aby uniknąć problemów z układem kostnym, warto przede wszystkim postawić na wysoką aktywność fizyczną oraz stosować odpowiednią dietę. To właśnie podczas aktywności fizycznej dochodzi do wytwarzania mazi stawowej, która z kolei pomaga zachowywać pełną ruchomość stawu. Bardzo dużym błędem jest natomiast unikanie aktywności fizycznej w przypadku, kiedy pojawiają się problemy z brakiem mazi stawowej. Jest to dużym błędem, który może mieć negatywne konsekwencje i prowadzić do pogłębienia się problemu.

Należy przyjrzeć się również swojej diecie. Musi być ona bogata w witaminę D oraz wapń, które mają pozytywny wpływ na wzmocnienie kości. Istotne jest także białko, stanowiące podstawowy budulec chrząstki stawowej. Przetwory mleczne posiadają także duże ilości fosforu, korzystnie wpływającego na kości oraz zęby.

Zobacz również

Wstępnie policzono pieniądze zebrane przez WOŚP w Świnoujściu

Podczas 31. Finału WOŚP w Świnoujściu wolontariusze zebrali 194 800,00 zł – poinformował Harcerski Sztab WOŚP. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.