Strona główna / Lokalne / Budżet Obywatelski 2023: więcej pieniędzy, więcej możliwości

Budżet Obywatelski 2023: więcej pieniędzy, więcej możliwości

Przed nami dziewiąta odsłona Budżetu Obywatelskiego w Świnoujściu. W tym roku, na projekty zgłoszone przez mieszkańców, władze miasta przeznaczyły rekordowe 4 miliony złotych. Wyższa kwota trafi na projekty „miękkie”: o charakterze prospołecznym, kulturalne i sportowe. Kolejna nowość, to możliwość składania wniosków i głosowania przez Internet. 

Dziewiąta edycja Budżetu Obywatelskiego w Świnoujściu przynosi sporo zmian i ułatwień dla mieszkańców miasta. Przede wszystkim zmienia się kwota przeznaczona na tę inicjatywę. W tym roku będzie to aż 4 031 224,40 zł. W efekcie, łączny koszt realizacji projektów inwestycyjnych, tzw. twardych będzie sięgał kwoty 3 681 224,40 zł. Natomiast łączny koszt realizacji projektów nieinwestycyjnych (miękkich) wyniesie do 350 000 zł. Mieszkańcy Świnoujścia mogą składać wnioski do 29 lipca 2022 r.

– Budżet Obywatelski to tysiące mieszkańców Świnoujścia oddających swoje głosy na projekty zgłaszane przez sąsiadów i znajomych. Budżet Obywatelski to miliony złotych, co roku przeznaczane na inwestycje, które przez wiele lat będą służyć nam wszystkim – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – To dzięki aktywności naszych mieszkańców, miasto zmienia się i pięknieje. To Wy najlepiej wiecie, gdzie powinien powstać nowy plac zabaw, pracownia artystyczna albo kreatywny projekt dla Waszych dzieci.  Budżet Obywatelski ma w  naszym mieście długą historię i zapewniam, że z roku na rok będzie się rozwijał. W bieżącej edycji chciałbym Państwu zaproponować nową platformę internetową, która pozwoli jeszcze bardziej upowszechnić obywatelskie postawy wśród świnoujścian. To kolejny krok w rozwoju naszej lokalnej społeczności. Bo nikt już nie musi nas przekonywać, że decyzja o wprowadzeniu Budżetu Obywatelskiego była słuszna, a inicjatywa ta świetnie sprawdza się w naszym mieście.

Dedykowana Budżetowi Obywatelskiemu strona internetowa dostępna jest pod adresem www.swinoujscie.budzet-obywatelski.org. Są tam dostępne wszystkie informacje na temat najbliższej edycji BO:

– dokładny harmonogram akcji,
– informacje jak można złożyć wniosek (przez internet oraz stacjonarnie)
– zasady głosowania.

Przed złożeniem wniosku warto pamiętać, że koszt realizacji jednego projektu inwestycyjnego (tzw. twardego) nie może przekroczyć 1 mln złotych, a miękkiego (czyli o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym) – 50 tys. złotych. Wniosek musi mieć poparcie 30 osób. Zanim zostanie złożony, jego autorzy mogą merytorycznie skonsultować propozycję realizacji projektu z komórkami organizacyjnymi Urzędu Miasta i jednostkami organizacyjnymi miasta oraz uzyskać nieodpłatną pomoc w zakresie wstępnego oszacowania kosztu inicjatywy. Szczegóły dostępne są TUTAJ

W zakładce do pobrania znajdują się przepisy prawne oraz wszelkie niezbędne dokumenty dotyczące dziewiątej edycji Budżetu Obywatelskiego

Zgłoś projekt i miej realny wpływ na rozwój Twojego miasta. Może to Twój pomysł zostanie zrealizowany w 2023 roku? Wypełnione formularze wniosków, wraz z kompletem wymaganych załączników, należy złożyć w okresie od 8 lipca do 29 lipca 2022 r., w następujący sposób:

1)      osobiście;
2)      elektronicznie;
3)      za pośrednictwem poczty tradycyjnej.

Formularz wniosku osobiście można złożyć w punktach:

1)      Urząd Miasta Świnoujście Stanowisko Obsługi Interesantów, ul. Wojska Polskiego 1/5,
2)      Informacja Turystyczna, Plac Słowiański 6/1,
3)      Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 15,
4)      Miejski Dom Kultury, Filia nr 1 – Osiedle Przytór-Łunowo, ul. Zalewowa 40,
5)      Miejski Dom Kultury, Filia nr 2 – Osiedle Warszów, ul. Sosnowa 18,
6)      Miejski Dom Kultury, Filia nr 3 – Osiedle Karsibór, ul. 1 Maja 40.

Formularz wniosku w formie elektronicznej mieszkańcy Miasta składają za pośrednictwem strony internetowej dedykowanej Budżetowi Obywatelskiemu: swinoujscie.budzet-obywatelski.org.

Formularz wniosku za pośrednictwem poczty tradycyjnej należy wysłać listem na adres Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5, 72-600 Świnoujście z dopiskiem „Budżet Obywatelski 2023 r. – Projekt”. Za datę złożenia wniosku uważa się datę stempla pocztowego.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie opublikowana w dniu 22 września 2022 r. na stronach internetowych:

www.swinoujscie.budzet-obywatelski.org
www.swinoujscie.pl
www.bip.um.swinoujscie.pl

razem z kartą do głosowania.

W tym dniu rozpocznie się głosowanie, które potrwa do 6 października 2022 r.

INFORMACJE O BO 2023 r. oraz o poprzednich edycjach BO ZNAJDZIESZ RÓWNIEŻ W BIP.

Zobacz również

Kolumbijska kokaina w workach z cukrem w Świnoujściu

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.