środa , 5 października 2022
Strona główna / Lokalne / Świnoujście. 30-lecie Państwowej Straży Pożarnej (WIDEO)

Świnoujście. 30-lecie Państwowej Straży Pożarnej (WIDEO)

Lipiec 2022 roku jest ważnym miesiącem dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. To właśnie 30 lat temu 1 lipca 1992 r. powstała Państwowa Straż Pożarna – umundurowana formacja wyposażona w specjalistyczny sprzęt do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.

Państwowa Straż Pożarna to 30 lat doświadczeń, ciągłego zwiększania bezpieczeństwa ludzi, zwierząt, środowiska oraz mienia. Ten główny cel realizowany jest poprzez:
walkę z pożarami lub innymi klęskami żywiołowymi;

  • ratownictwo techniczne;
  • ratownictwo chemiczne;
  • ratownictwo ekologiczne;
  • ratownictwo medyczne.

Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu to między innymi dwie Jednostki Ratowniczo Gaśnicze na terenie Miasta Świnoujście, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt służący do realizacji ustawowych zadań. Usytuowane są po obu stronach cieśniny Świny. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej ze Świnoujścia od ponad roku przygotowują się do likwidacji potencjalnych zagrożeń w powstającym obecnie tunelu łączącym wyspę Uznam z wyspą Wolin.

Państwowa Straż Pożarna to również służba współpracująca z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Oznacza to, że w przypadku niewydolności systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, na miejsce zdarzenia dysponowane są siły Państwowej Straży Pożarnej.
Zgodnie z ogólnokrajowymi zasadami dysponowania jednostek ochrony przeciwpożarowej do zgłoszenia o charakterze medycznym, dysponowanych jest minimum 6 strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Ze względu na zapewnienie ciągłej gotowości do realizacji pozostałych ustawowych zadań i możliwości wystąpienia zdarzeń o innym charakterze,
do większości zdarzeń dysponowane są minimum dwa bojowe pojazdy pożarnicze.

fot. st. bryg. Tomasz Wojciechowski

Zobacz również

ZUS: termin płatności bonem turystycznym został wydłużony do 31 marca 2023 r.

Termin płatności bonem turystycznym został wydłużony z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.