Strona główna / Lokalne / Aby zachować subwencję na promy – trzeba zmienić ustawę

Aby zachować subwencję na promy – trzeba zmienić ustawę

Zachodniopomorscy posłowie mają zająć się ustawą o przyznawaniu subwencji. Po uruchomieniu tunelu w Świnoujściu na barki samorządu spadnie utrzymanie przepraw promowych które muszą funkcjonować mimo to. Mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. W poniedziałek zorganizowano Zachodniopomorski Zespół Parlamentarny, który zajmował się tą sprawą.

Zapis w ustawie mówi  kryterium przewozu średnio 2 tys. pojazdów na dobę w skali roku.

– Wiadomo, że kiedy auta pojadą przez tunel, ta liczba będzie dużo mniejsza i kryteria ustawy nie będą już dotyczyć naszego miasta. A koszty obsługi przeprawy „Warszów” (2 promy Bielik oraz rezerwowo prom Karsibór) pozostaną w wysokości ok. 16 mln zł rocznie. Do tego doliczmy koszty obsługi tunelu, które pozostaną w gestii samorządu – martwi się Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

W poniedziałek do Świnoujścia przyjechali: senator Janusz Gromek, senator Magdalena Kochan, posłowie: Arkadiusz Marchewka, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Artur Łącki i Marek Hok. Zabrakło posła partii rządzącej,

Dziś miasto korzysta z rządowej dotacji w wysokości 25 mln zł rocznie. Z budżetu miasta dokłada do przepraw ok. 15 mln złotych. Zapis w ustawie mówi kryterium przewozu średnio 2 tys. pojazdów na dobę w skali roku. Po uruchomieniu tunelu miasto przestanie spełniać ten warunek.

Foto: UM Świnoujście

Zobacz również

Świnoujski szpital: „Byliśmy na Jarmarku Wikingów”

Nawet wiking musi dbać o zdrowie – stąd obecność pracowników świnoujskiego szpitala na Festiwalu Słowian …

2 komentarze

  1. Zabrakło posła z pis-u??? Coś nowego???

  2. A po co te PeOwcy, oni nie rządzą no chyba że województwo da kasę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.