sobota , 1 października 2022
Strona główna / Lokalne / Zachodniopomorska „via turistica” w wyższym standardzie – rozpoczyna się kolejny etap przebudowy DW 102

Zachodniopomorska „via turistica” w wyższym standardzie – rozpoczyna się kolejny etap przebudowy DW 102

Zmodernizowane zostanie ponad 13-kilometrów drogi wojewódzkiej nr 102 z Trzebiatowa na zachód. Popularna nadmorska trasa będzie szersza, zyska nową nawierzchnię, ścieżkę pieszo-rowerową na odcinku Zapolice – Trzebiatów, a z Konarzewa do Lędzina zostanie poprowadzona nowym śladem. Roboty budowlane będą kosztować ponad 80 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2024 roku.
Droga wojewódzka nr 102 łączy nadbałtyckie kurorty – Międzyzdroje i Kołobrzeg oraz kilkanaście innych turystycznych miejscowości. Ma prawie 90 kilometrów i jest modernizowana etapami. W 2018 zakończyła się przebudowa 15-kilometrowego odcinka Łukęcin – Lędzin. Teraz drogowcy zajmą się odcinkiem Lędzin – Trzebiatów (13,4 km). 4 sierpnia nastąpiło formalne przekazanie placu budowy wykonawcy prac.
– Biegnąca wybrzeżem DW102 to nasza zachodniopomorska „via turistica”, prowadzi przez bardzo popularne turystyczne miejscowości. W sezonie letnim staje się jedną z najbardziej obciążonych ruchem dróg w regionie, dlatego jej modernizacja jest jednym z priorytetów inwestycyjnych – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Pomorze Zachodnie oferuje świetne warunki do wypoczynku, jesteśmy najpopularniejszym wakacyjnym kierunkiem. Podróżowanie nad Bałtyk i brzegiem Bałtyku musi być bezpieczne i dla zmotoryzowanych, i dla rowerzystów, i dla pieszych, mieszkańców nadmorskich miejscowości oraz turystów – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.
Dlatego trasa oznaczona numerem 102 jest systematycznie doprowadzana do standardu drogi wojewódzkiej, zyskuje nową konstrukcję, jest poszerzana i wyposażana w elementy poprawiające bezpieczeństwo, jak np. wyspy spowalniające ruch, azyle dla pieszych czy rozdział ruchu w postaci dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych.
– Inwestycja zaplanowana na dwa najbliższe lata jest kontynuacją zakończonej w 2018 roku przebudowy drogi prowadzącej przez takie nadmorskie kurorty jak Pobierowo, Trzęsacz i Rewal – przypomina wicemarszałek Tomasz Sobieraj. – Kontynuacja jest absolutnie konieczna z powodu złego stanu nawierzchni i dużego natężenia ruchu. Pomiary prowadzone w latach 2020 i 2021 wykazały, że odcinek Trzebiatów – Lędzin pokonują średnio 4 tysiące pojazdów na dobę. Co oczywiste, droga jest szczególnie obciążona w czasie wakacji – dodaje wicemarszałek.
Kolejny etap modernizacji obejmuje szeroki zakres prac budowlano-drogowych, w tym poprowadzenie DW102 nowym śladem, od ronda w Konarzewie, na dystansie ponad 5 km.
– Powstanie drogowe obejście trzech miejscowości – Konarzewa, Rogoziny i Zapolic. Wybraliśmy takie rozwiązanie by zmaksymalizować bezpieczeństwo na tej drodze – podkreśla dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Michał Żuber.
Między istniejącym rondem w Lędzinie i planowanym rondem w Konarzewie, droga zostanie poprowadzona po starym śladzie, ale poszerzona do 7 metrów.
Na odcinku Zapolice – Trzebiatów powstanie ciąg pieszo-rowerowy.  Ponadto na całej trasie zostaną przebudowane i zbudowane nowe przepusty drogowe. Łącznie to 16 tego typu obiektów. Projekt przewiduje też rozbiórkę i budowę od podstaw dwóch obiektów mostowych na wysokości miejscowości Konarzewo.
Wykonawcą przebudowy będzie Budimex SA. Wartość kontraktu: 80,55 mln zł brutto.
Zadanie będzie współfinansowane przez Unię Europejską z Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniopomorskiego na lata 2021 – 2027.

Zobacz również

Chcesz pracować w dziale utrzymania tunelu? Jest praca

Jest praca. Inspektor w dziale utrzymania tunelu pod Świną. Kandydaci powinni mieć wykształcenie min. średnie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.