Strona główna / Lokalne / Pomoc Urzędu Marszałkowskiego dla OSP w regionie na usuwanie skutków skażenia Odry

Pomoc Urzędu Marszałkowskiego dla OSP w regionie na usuwanie skutków skażenia Odry

Urząd Marszałkowski planuje przeznaczyć 50 tys. zł na doposażenie strażaków-ochotników z powiatu gryfińskiego, którzy gotowi są do akcji usuwania skutków zanieczyszczenia Odry. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz zdecydował o zakupie i przekazaniu im dodatkowego sprzętu ułatwiającego likwidację szkód. Za przyznane środki zakupione zostaną np. rękawice, fartuchy, wysokie kalosze tzw. wodery.  

Ochotnicze Straże Pożarne z powiatu gryfińskiego przystąpiły do akcji usuwania skutków skażenia Odry. Wzmożone akcje na rzece wymagają dodatkowej pomocy, dlatego marszałek Olgierd Geblewicz postanowił uruchomić specjalną pulę środków, dzięki której zakupiony i przekazany zostanie strażakom-ochotnikom dodatkowy sprzęt.

– Obawiam się, że mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną na niespotykaną dotąd skalę. Służby państwowe zaspały. Mieszkańcy pozbawieni byli informacji o ryzyku, które niesie zanieczyszczenie rzeki, stąd nasza decyzja, aby pomóc tam, gdzie to teraz najbardziej potrzebne. Postanowiliśmy doposażyć OSP z powiatu gryfińskiego, które są w gotowości do likwidowania skutków katastrofy – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dodatkowy sprzęt zostanie jeszcze dziś dostarczony do OSP w Trzcińsku Zdroju. Stamtąd ma trafić do jednostek OSP z terenu powiatu gryfińskiego. Służbom marszałka udało się zakupić 350 sztuk długich rękawic, 100 sztuk woderów (spodniobutów), 20 podbieraków, 20 osęków, 2000 maseczek chirurgicznych i ponad 100 masek FFP2, a także 6000 wzmocnionych worków foliowych oraz 2000 fartuchów ochronnych. Wysokość środków przeznaczonych przez Urząd Marszałkowski na sprzęt wyniesie do 50 tys. zł.

Przypomnijmy, że zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz zwrócił się z apelem do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Wód Polskich o pilne przedstawienie pełnych informacji dotyczących stanu katastrofy ekologicznej na Odrze. Ponadto wprowadził od 13 sierpnia do 30 września zakaz amatorskiego uprawiania połowu ryb na rzece Odrze i Jeziorze Portowym. Polecił również Zespołowi Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego monitoring sytuacji i dokumentowanie skutków zanieczyszczenia rzeki.

Zobacz również

Chcesz pracować w dziale utrzymania tunelu? Jest praca

Jest praca. Inspektor w dziale utrzymania tunelu pod Świną. Kandydaci powinni mieć wykształcenie min. średnie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.