sobota , 1 października 2022
Strona główna / Lokalne / Zachodniopomorscy terytorialsi walczą z usuwaniem skutków skażenia Odry

Zachodniopomorscy terytorialsi walczą z usuwaniem skutków skażenia Odry

Żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają straż pożarną, oczyszczając Odrę ze śniętych ryb w Widuchowej. Będą tam pracowali tak długo, jak będzie potrzeba.

Do Widuchowej żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali skierowani na wniosek wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.

40 żołnierzy 14 ZBOT działa na Odrze wraz z 11 żołnierzy wojsk operacyjnych z 5 pułku inżynieryjnego w Szczecinie – Podjuchach. Terytorialsi to w większości żołnierze ze 141 batalionu lekkiej piechoty w Choszcznie, a zgrupowaniem wojskowym w Widuchowej dowodzi dowódca tego batalionu, ppłk Maciej Paul.

Tuż po przybyciu na miejsce żołnierze WOT pomogli strażakom rozwinąć tzw. zaporę elastyczną na Odrze, która pozwala zbierać napływające śnięte ryby. Z łodzi,  podbierakami wybierają z wody ryby, które następnie trafiają do kontenera. Terytorialsi mają na sobie środki ochrony osobistej jak maski czy rękawice, w każdej chwili mogą skorzystać z infrastruktury pobliskiej szkoły w Widuchowej, by odpocząć czy wykąpać się.

– Naszym głównym zadaniem jest wsparcie służb i organizacji rządowych, tu wspieramy straż pożarną. Będziemy pracowali tu tak długo, aż nie oczyścimy rzeki ze śniętych ryb – mówi ppłk Maciej Paul.

Około południa strażaków i żołnierzy odwiedzili premier Mateusz Morawiecki i wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Premier zapoznał się z sytuacją i podziękował żołnierzom i strażakom za ich wysiłek.

Żołnierze spotykają się także z życzliwością mieszkańców. Będą nocować w szkole, a sołtys Widuchowej zapewniła, że mogą liczyć na posiłek.

Akcja żołnierzy będzie trwała w sobotę do zmroku, wznowiona zostanie następnie w niedzielę i w kolejne dni.

– Zgodnie z naszą dewizą „Zawsze gotowi, zawsze blisko” po raz kolejny udowadniamy, że jesteśmy wsparciem dla mieszkańców Pomorza Zachodniego i mogą na nas zawsze liczyć – zapewnia ppłk Paul.

Zobacz również

Chcesz pracować w dziale utrzymania tunelu? Jest praca

Jest praca. Inspektor w dziale utrzymania tunelu pod Świną. Kandydaci powinni mieć wykształcenie min. średnie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.