sobota , 1 października 2022
Strona główna / Lokalne / Zachodniopomorskie: postrzelony żubr znaleziony w okolicy Dębna
Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Zachodniopomorskie: postrzelony żubr znaleziony w okolicy Dębna

W okolicy Dębna (woj. zachodniopomorskie) znaleziono postrzelonego żubra, zwierzęcia nie udało się uratować. Przyrodnicy alarmują, że jest to kolejny przypadek kłusownictwa w regionie. Sprawa została zgłoszona na policję.

„Początkowo wyglądało to na potrącenie przez samochód, na jakiś efekt kolizji z samochodem. Zwierzę było w bardzo złej kondycji, nie mogło się w ogóle położyć, ani wstać, ani jeść, ani napić się wody” – informuje Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Jak dodał „weterynarz po oględzinach podjął decyzję, że zwierzę już nie rokuje jakichkolwiek nadziei. Żubr został dostrzelony”.

Podczas prowadzonej sekcji okazało się, że w ciele zwierzęcia znajduje się rana postrzałowa – inna niż ta od ostrzału. Zgodnie z procedurą, sprawa została zgłoszona na policję.

„Skończono sekcję w obecności policji. Weterynarz wyjął z ciała zwierzęcia kulę myśliwską. To pocisk z broni gwintowanej, półpłaszczowy, taki jakiego często używa się na polowaniach” – dodał Tracz.

Przyrodnik wskazał też, że to kolejny już martwy żubr w regionie. Dwa byki znaleziono też w okolicach Studnicy i Mirosławca. Stan ich rozkładu nie pozwala jednoznacznie stwierdzić przyczyny śmierci. Zdaniem przyrodników i one mogły paść ofiarą kłusownictwa.

W ubiegłym tygodniu w okolicach Suchania (powiat stargardzki) znaleziono zastrzelonego rysia, zwierzę miało niespełna cztery miesiące. W ciele zwierzęcia znaleziono śrut pochodzący z broni gładkolufowej.(PAP)

Autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ ok/

Zobacz również

Chcesz pracować w dziale utrzymania tunelu? Jest praca

Jest praca. Inspektor w dziale utrzymania tunelu pod Świną. Kandydaci powinni mieć wykształcenie min. średnie …

2 komentarze

  1. ┌∩┐(◕_◕)┌∩┐

    Skąd wiadomo, że to kłusownicy, a nie pijany gajowy?

  2. Nasi zachodni sąsiedzi bardzo często przyjeżdżają polować na te zakazane gatunki. A wizja banknotów euro, zaślepia bardzo często nawet tych co mają niby o przyrodę dbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.