poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Lokalne / Dobre sąsiedztwo – wspólne korzyści. Podsumowano współpracę między świnoujskim samorządem a Gminą Hernigsdorf

Dobre sąsiedztwo – wspólne korzyści. Podsumowano współpracę między świnoujskim samorządem a Gminą Hernigsdorf

Zbliżająca się rocznica wejścia Polski do strefy Schengen były okazją do podsumowania 15 lat współpracy pomiędzy świnoujskim samorządem a naszymi niemieckimi sąsiadami na wyspie Uznam Gminą Hernigsdorf.

zdjęcie

Ta dobra współpraca przynosi wspólne korzyści, o których przypomniała I Zastępca Prezydenta Świnoujście Barbara Michalska. A przekładając na twarde fakty to 14,5 mln euro, które oba samorządy wspólnie zdobyły na różne inwestycje, działania po obu stronach granicy.

 

Z tej okazji oba samorządy wspólnie zorganizowały konferencję pn. „Promocja i turystyka – szansą wyspy Uznam”, w której udział wzięli obecna burmistrz Gminy Heringsdorf  Laura Marisken, były burmistrz Klaus Kottwittenborg, Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz wraz ze swoimi zastępcami Barbarą Michalską i Pawłem Sujką, radni i przedstawiciele branży turystycznej z obu stron.

zdjęcie

Konferencja rozpoczęła się od spotkania na przejściu granicznym Świnoujscie – Ahlbeck. Tam, Burmistrz Heringsdorf i Prezydent Świnoujścia dla uczczenia rocznicy wejścia Polski do układu Schengen i tym samym zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych, dokonali symbolicznego podniesieni szlabanu granicznego.

Sama konferencja odbyła się w hotelu Radisson Blu. A jednym z tematów było 15 lat współpracy samorządów Świnoujścia i Heringsdorf i korzyści, jakie z tej współpracy płyną dla obu stron.

 Nasza współpraca jest wręcz modelową jeśli chodzi o współpracę gmin przygranicznych – mówi Prezydent Miasta Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – I to w każdej dziedzinie, od społecznej po wspólne inwestycje po obu stronach wyspy Uznam, a także na wyspie Karsibór.

To właśnie dzięki tej dobrej współpracy, przez ostatnie 15 lat w ramach partnerstwa, obu gminom wspólnie udało się zdobyć środki unijne na aż 9 istotnych inwestycji po obu stronach granicy.

– Po naszej stronie to między innymi promenada transgraniczna, przebudowy ulic Wojska Polskiego i Grunwaldzkiej, budowa nowego przedszkola miejskiego „Tęcza”, rewitalizacja kolejnej część Parku Zdrojowego wraz z budową placów zabaw, altany koncertowej i ścieżki edukacyjnej dotyczącej fauny i flory parku i inne – mówi I Zastępca Prezydenta Świnoujście Barbara Michalska.

Oba samorządy działają i pozyskują środki także na wspólne działania prospołeczne. Od organizowania wspólnych spotkań i wymian dzieci, młodzieży oraz nauczycieli z obu stron granicy, po szkolenia, spotkania, konferencje, fora gospodarcze i wyjazdy studyjne dla przedsiębiorców.

Foto: BIK UM Świnoujście

#swinoujscie #visitswinoujscie #urlop #morzebaltyckie

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

Jeden komentarz

  1. Tak tak dobre sąsiedztwo kpina. W Polsce ceny w euro, dla sąsiada. Menu mam też, dla sąsiada. A oni polaka mają w dupie. Gdzie u nich można zapłacić złotówką, gdzie Menu w języku polskim. Ooo zapomniałem my musimy klimatyczne płacić oni nie muszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.