poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Lokalne / Historia okrętu podwodnego ORP Orzeł

Historia okrętu podwodnego ORP Orzeł

Czym jest okręt podwodny? Dlaczego nie tonie? Dlaczego się wynurza i jak to robi? Na te i inne pytania związane z historią ORP Orzeł odpowiedzieli dr Hubert Jando i Grzegorz Świątek założyciele Fundacji „85A” w czasie wykładów zorganizowanych dla dzieci i młodzieży szkolnej w Klubie 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Celem wykładów było propagowanie historii „Orła” i jego załogi, która stała się pomnikiem bohaterstwa i niezłomnej woli walki z nazistowskim okupantem. Dodatkowo miały się  one przyczynić do  wzrostu świadomości współczesnego społeczeństwa polskiego na temat patriotyzmu, bohaterstwa i męstwa polskich marynarzy.

Do dziś ORP „Orzeł” jest symbolem ofiarności i patriotyzmu Narodu Polskiego, który w ramach ogólnonarodowej zbiórki sfinansował jego budowę. Jest również symbolem odwagi jego Załogi, która znalazła wyraz w brawurowej ucieczce z internowania w Estonii i późniejszym zatopieniem niemieckiego transportowca wojska „Rio de Janeiro”. Wszystkie te wydarzenia wraz z tajemniczym zatonięciem okrętu wiosną 1940 roku zbudowały jego legendę, która trwa do dnia dzisiejszego.

Dr Hubert Jando i Grzegorz Świątek byli współorganizatorami i uczestnikami ośmiu ekspedycji badawczych, mających na celu odnalezienie wraku legendarnego polskiego okrętu podwodnego. Pierwszy z nich kilka lat temu obronił doktorat na temat „Orła” i jest autorem książki „Historia ORP Orzeł i hipotezy dotyczące zatonięcia okrętu”. W tym roku wspomniani badacze  pokusili się wspólnie o uaktualnienie, o najnowsze ustalenia dzisiejszej wiedzy, kolejnej reedycji wydanej w październiku b.r. przez Wydawnictwo ZNAK monografii, autorstwa najwybitniejszego polskiego pisarza marynisty Jerzego Pertka „Dzieje ORP Orzeł”.

Badanie historii okrętu ORP „Orzeł”, przedstawianie dokonań jego Załogi, czy poszukiwanie okrętu w wodach Morza Północnego, to nie tylko nasza pasja, lecz i potrzeba oddania hołdu oficerom i marynarzom, którzy oddali swoje życie w walce o wolność Ojczyzny”– stwierdził Grzegorz Świątek.

„Głównym celem powołanej przez nas Fundacji „85A” jest odnalezienie miejsca spoczynku okrętu ORP „Orzeł”. Żywię nadzieję, że zwieńczeniem naszych działań będzie przygotowywana na 2023 r. ekspedycja poszukiwawcza” – dodał dr Hubert Jando.

Po zakończeniu wykładu dzieci miały możliwość zapoznać się z historią 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w czasie wycieczki po Sali Tradycji.
Źródło: 8. FOW

 

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.