Strona główna / Bez kategorii / Jak układać płytki ścienne – do sufitu czy niżej?

Jak układać płytki ścienne – do sufitu czy niżej?

Jednolite powierzchnie pokryte fantazyjną ceramiką, barwne tapety, stonowane farby ścienne. Możliwości pokrycia ścian w łazience są ogromne, w zależności od panujących trendów, gustu właściciela oraz potrzeb możemy wybrać estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie do każdej łazienki. Decydując się na płytki ścienne warto rozważyć do jakiej wysokości je układać. Jakie korzyści przyniesie pokrycie ściany aż do sufitu? Czy warto zaoszczędzić i ułożyć je tylko do pewnej wysokości? W poniższym artykule podpowiadamy, które wyjście sprawdzi się najlepiej. Zapraszamy do lektury!

Łazienka skrojona na miarę – dobieramy płytki do metrażu

Projektując łazienkę z wykorzystaniem tego ponadczasowego rozwiązania jakim są płytki ścienne warto dobierać glazurę z uwzględnieniem wszystkich istotnych elementów. Rolę gra nie tylko metraż łazienkowego wnętrza, ale także umiejscowienie okna, ewentualne skosy, wysokość pomieszczenia, a dopiero w dalszej kolejności nasza aranżacyjna wizja. Inaczej kafelki będziemy kłaść w wąskiej i niskiej, a inaczej w wysokiej i szerokiej łazience. Co innego sprawdzi się w niewielkim wnętrzu, a zgoła inny projekt sprawdzi się w sporych rozmiarów pokoju kąpielowym. Jak zatem układać płytki ścienne – do sufitu czy niżej?

Układanie płytek ściennych – dobre rozplanowanie to podstawa

Jak zatem układać płytki ścienne? To oczywiście zależy od ich umiejscowienia. Inaczej pokryjemy ścianę w strefie prysznicowej, a inaczej w miejscu montażu umywalki czy wanny. Niesłusznie uważa się, że glazurę należy kłaść na całej powierzchni łazienki. Kluczowe jest pokrycie jej newralgicznych punktów, szczególnie narażonych na zachlapanie lub zabrudzenie. Tu ważne jest, by oprócz kwestii ochronnej płytki stanowiły również przyciągający wzrok, dekoracyjny element stylizacji. Planując układ kafli rozpocznijmy od miejsca, które chcemy wyeksponować lub największej powierzchni, którą chcemy pokryć płytkami ściennymi. Warto zastanowić się, gdzie postawić mocniejszy akcent, w postaci dekoracyjnych kafli, które będą przyciągać wzrok już na wejściu.

Jak układać płytki ścienne – do sufitu czy niżej?

Układanie płytek ściennych pod sam sufit nie jest koniecznością. W wielu miejscach w łazience jest to wręcz zbędne. Dobrym rozwiązaniem jest kładzenie płytek do wysokości wyznaczanej przez elementy wyposażenia takie jak drzwi lub okno. Nierzadko glazura kończy się na wysokości lustra w strefie umywalkowej. Jeśli łazienka usytuowana jest na poddaszu to sugerujemy się wysokością ściany kolankowej lub dolną krawędzią okna dachowego.

Wykończenie glazurą, która kończy się tuż pod sufitem sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych i minimalistycznych łazienkach o sporym metrażu, przywodzących na myśl amerykańskie pokoje kąpielowe. O dziwo płytki do sufitu pasują także do niewielkich łazienek w bloku, w których liczy się spójna, minimalistyczna koncepcja, która optycznie nie zmniejszy przestrzeni. Kafelki o błyszczącej powierzchni rozjaśnią wnętrze nadając mu lekkości. Podejmując decyzję o tym do jakiej wysokości układać płytki ścienne sugerujmy się głównie kryterium funkcjonalności. Jeśli miejsce nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą oraz brudem warto zakończyć układanie zdecydowanie poniżej sufitu, a pozostały fragment pomalować odpowiednią, wodoodporną farbą lub położyć wytrzymałą tapetę przeznaczoną do miejsc takich jak łazienka.

 

Zobacz również

Stanowisko Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej w sprawie ustawy wprowadzającej mechanizm ograniczenia podwyżek cen ciepła

„Zbrojna agresja Rosji na Ukrainę spowodowała bardzo trudną sytuację na rynkach paliw, co przekłada się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.