Strona główna / Bez kategorii / Za nami konferencja H2Szczecin – wodór napędem regionu

Za nami konferencja H2Szczecin – wodór napędem regionu

Cztery dyskusje panelowe, kilkanaście merytorycznych prezentacji i szeroki networking – za nami pierwsza edycja wydarzenia „H2Szczecin – wodór napędem regionu” organizowanego przez Klaster METALIKA dla Przemysłu przy wsparciu Uniwersytetu Szczecińskiego, Urzędu Marszałkowskiego WZP, Banku Gospodarstwa Krajowego, ENEA S.A., Szczecińskiej Energetyki Cieplnej sp. z o.o., oraz AIR Products sp. z o.o. Wydarzenie okazało się sukcesem zarówno pod względem merytorycznym, jak i frekwencyjnym. Zapisy na konferencję zakończyły się kilkanaście dni przed czasem.

Minister Zyska: „Potencjał na Pomorzu Zachodnim ma charakter nie tylko przemysłowy, ale i intelektualny”.

Konferencja „H2Szczecin – wodór napędem regionu to pionierskie wydarzenie w Szczecinie. Podczas sesji naukowej, samorządowej, regionalnej i inauguracyjnej eksperci dyskutowali na temat przyszłości energetyki opartej na wodorze.

Wydarzenie otworzył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Podczas przemówienia padły cenne słowa o tym, że „Szczecin staje się wodorowym sercem Polski”.

Za chwilę na Pomorzu Zachodnim powstaną morskie farmy wiatrowe o ogromnym potencjale wytwórczym zielonej odnawialnej energii. Śmiało możemy myśleć o tym, żeby zbudować silny łańcuch wartości, silny ekosystem gospodarczy związany z gospodarką wodorową – mówił Minister Zyska.

Podczas inauguracji odwołano się także do powstania Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. – Zaangażowanie renomowanych podmiotów ze świata nauki i biznesu świadczy o tym, że potencjał na Pomorzu Zachodnim ma charakter nie tylko przemysłowy, ale i intelektualny. Mówimy o potencjale na najwyższym poziomie – mówił.

W sesji samorządowej głos zabrał między innymi zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera.

– Mamy potencjał, który daje szanse na niezwykłe kooperacje gospodarcze. Szczecin będzie uwzględniać wodór w swojej strategii energetycznej, jesteśmy tym zainteresowani i różne formuły biznesowe wchodzą tutaj w rachubę. Naszym celem jest ekonomia, ale także ekologia – mówił zastępca prezydenta Szczecina.

Szczecin w tym tygodniu był „wodorową stolicą Polski”

Konferencja „H2Szczecin – wodór napędem regionu” była okazją do wymiany doświadczeń. Obecni na miejscu byli przedsiębiorcy,  naukowcy, którzy eksploracją wodoru zajmują się od lat i samorządowcy z przykładami „dobrych praktyk” z innych samorządów w Polsce.

– Frekwencja i zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Uważam, że to duży sukces merytoryczny, bo eksperci i paneliści bardzo szczegółowo i praktycznie mówili o wodorze, jako pierwiastku będący przyszłością dla energetyki. Jesteśmy liderem w produkcji wodoru szarego i mamy wielkie możliwości produkcji wodoru zielonego jako lider OZE. Musimy wykorzystać zaangażowanie przedsiębiorców i samorządowców oraz wiedzę naukowców, to może sprawić, że będziemy doliną wodorową numer 1 w całej Polsce – mówi dr hab. prof. US Marzena Frankowska, organizatorka wydarzenia.

– Konferencja była na tyle inspirująca, że daje nadzieję iż wodór będzie źródłem tańszej energii. Jestem szczęśliwy, że mieliśmy okazję zapoznać się z wieloma punktami widzenia na wodór. To dla nas ogromna wartość – mówi Marek Dymsza, Wiceprezes Zarządu klastra METALIKA dla Przemysłu. – Teraz czeka nas praca u podstaw. Wszystkie zainteresowane strony: przedsiębiorcy, samorządowcy, naukowcy i strona rządowa muszą współpracować, by osiągnąć sukces. Mam ogromną nadzieję, że coś dobrego z tego wyjdzie – dodaje ekspert.

Konferencję H2Szczecin organizował klaster METALIKA dla Przemysłu przy wsparciu Uniwersytetu Szczecińskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Urzędu Marszałkowskiego województwa zachodniopomorskiego.

Zobacz również

Stanowisko Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej w sprawie ustawy wprowadzającej mechanizm ograniczenia podwyżek cen ciepła

„Zbrojna agresja Rosji na Ukrainę spowodowała bardzo trudną sytuację na rynkach paliw, co przekłada się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.