Strona główna / Lokalne / Energia dla Ukrainy – kolejny transport darów dla Obwodu Mikołajowskiego

Energia dla Ukrainy – kolejny transport darów dla Obwodu Mikołajowskiego

Agregaty prądotwórcze, piecyki, łóżka, odzież termiczna, konserwy – ciężarówka z pomocą dla Ukrainy w ostatnich dniach grudnia dotarła do Mikołajowa. To już czwarty duży transport z pomocą humanitarną zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. – Wojna trwa już ponad 300 dni. Nasza solidarność i wsparcie dla narodu ukraińskiego nie może słabnąć – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.
Pomorze Zachodnie dla Ukrainy – tak podpisane kartony i palety właśnie dojechały do Mikołajowa na południu Ukrainy. To kolejny transport darów przygotowany przez samorząd województwa. W ciężarówce, która w połowie grudnia wyruszyła ze Szczecina, znalazły się m.in. spalinowe generatory prądu, piece typu „koza”, łóżka szpitalne, odzież termiczna i dwie palety konserw.
– Wojna w Ukrainie trwa już ponad 300 dni! Codziennie słyszymy i widzimy, jak atakowane są obiekty cywilne, jak dramatyczna jest sytuacja w zniszczonych miastach. Nie ma prądu, wody, ogrzewania, a temperatury dużo poniżej zera. Dlatego w tym transporcie wysłaliśmy przede wszystkim piecyki i agregaty – wyjaśnia Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. – Nasza solidarność i wsparcie dla narodu ukraińskiego nie może słabnąć. Naszym obowiązkiem jest pomagać!
Województwo Zachodniopomorskie organizuje pomoc przede wszystkim dla regionów partnerskich – Odeskiego i Mikołajowskiego. Zbiórki, zakupy i transporty darów są na bieżąco konsultowane ze stroną ukraińską.
– Można powiedzieć, że sprzęt medyczny czy ratunkowy kompletujemy według listy. Ukraińska administracja i działające tam organizacje humanitarne informują nas, co jest najbardziej potrzebne, a my staramy się to jak najszybciej zorganizować – mówi Damian Greś, Dyrektor Wydziału Współpracy Terytorialnej i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego WZ.
W organizacji transportów uczestniczy Henryk Kołodziej, Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie. Osobiście doglądając załadunku, załatwiając formalności, angażując do współpracy firmy działające na Pomorzu Zachodnim. Razem z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem dopilnował również grudniowej wysyłki 20 palet z agregatami i piecami.
Pomorze Zachodnie pomaga Ukrainie od początku wojny. Już 25 lutego 2022 r. marszałek Olgierd Geblewicz zdecydował o wysłaniu za wschodnią granicę ambulansu z pełnym wyposażeniem i zapasem środków opatrunkowych. (wartość darów ok. 250 tys. zł). Kilka dni później – w odpowiedzi na apel gubernatora Obwodu Czerniowieckiego – przygotowano duży transport sprzętu medycznego (defibrylatory, respiratory, narzędzia chirurgiczne, łóżka) i leków.
Od początku marca ubiegłego roku w urzędzie marszałkowskim trwała wielka zbiórka żywności, odzieży i sprzętu potrzebnego w ogarniętym wojną kraju. Zgromadzono kilka ton produktów spożywczych (konserwy, dania instant, kasze, makarony etc.), a także środki czystości, materiały opatrunkowe, śpiwory, karimaty, łóżka polowe, apteczki, akumulatory, powerbanki, latarki, lampy halogenowe, generatory prądu. W maju dwa samochody ciężarowe wyruszyły ze Szczecina na południe Ukrainy.
W sierpniu 2022 r. Województwo Zachodniopomorski znów zrobiło „zakupy” (za prawie 100 tysięcy złotych) dla mieszkańców Mikołajowa. Wysłano tam kolejną dużą partię konserw (3500), olej, kaszę, kawę, herbatę itd.
Źródło: WZP

Zobacz również

ŚOT organizuje bezpłatne spacery z przewodnikami. Pierwszy już w sobotę

Tajemnicze podziemia, które wyglądają tak, jak w 1945 roku. Nabrzeże, przy którym został zbombardowany przez …

2 komentarze

  1. czeslaw kumorczyk

    Mozna i trzeba pomagac ale nie popierajacych banderyzm!!!

  2. Sierp i Młot ☭

    Niech ukry sprzedadzą swoje zegarki oraz samochody i sobie kupią agregaty, albo niech poproszą poproszą zełeńską…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.