Połącz się z nami

Lokalne

Najbardziej innowacyjni przedsiębiorcy nagrodzeni! Finał konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu”

Opublikowano

w dniu

EasyFootings – producent prefabrykatów fundamentowych został zwycięzcą trzeciej edycji konkursu gospodarczego Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Na podium znaleźli się również True Rider – firma produkująca odzież dla jeźdźców konnych oraz WIKK.ME – manufaktura zdrowej żywności. Dziewczyny, które zdobywają rynek znakomitą granolą, zgarnęły dodatkowo nagrodę publiczności. Gala w Operze na Zamku, podczas której wyróżniono innowatorów regionalnej gospodarki, była też inauguracją Roku Przedsiębiorczości na Pomorzu Zachodnim.
Poniedziałkowy wieczór w Operze był świętem zachodniopomorskich przedsiębiorców. Mikro, małych i średnich firm, które odnoszą sukcesy w biznesie, wdrażają innowacyjne produkty i usługi, zdobywają nowe rynki.
– Chciałbym podziękować za przyjęcie zaproszenia na dzisiejszą galę i na ten konkurs, który po raz trzeci organizujemy dla zachodniopomorskiej przedsiębiorczości. To dla nas szczególnie istotne, bo jest potwierdzeniem, że to, co robimy, ma również państwa uznanie – mówił na powitanie marszałek Olgierd Geblewicz. – Jeżeli zastanowimy się, jak miasta, jak regiony przekuwają swoje deficyty, swoje problemy w sukces, to nie ma jednej odpowiedzi. Każdy region ma w tym zakresie swoją historię. Natomiast my jesteśmy świadkami tego, jaką piękną historię, w zakresie przemiany gospodarczej, w ostatnich latach przeszło Pomorze Zachodnie. Z regionu, w którym było prawie 20-procentowe bezrobocie, a w niektórych obszarach nawet ponad 30-procentowe, stało się regionem, który dzisiaj jest doceniany na arenie europejskiej. A namacalnym dowodem tego jest nagroda Europejski Region Przedsiębiorczości. To symbol uznania dla wszystkich państwa. Dla państwa wysiłków w budowaniu nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki.
Marszałek ocenił, że województwo zachodniopomorskie kluczowe problemy strukturalne ma już za sobą. I dziś jest postrzegane jako region zielonych technologii. Krajowy lider ekologii, energii odnawialnej. Region, który postawił na branżę IT. Region, który świetnie rozwija potencjał turystyczny. A tzw. rentę położenia wykorzystuje dla rozkwitającego biznesu logistycznego.
Zarażać pomysłami na sukces
W inauguracyjnym wystąpieniu Olgierd Geblewicz podkreślił, że regionalną gospodarkę wzmacniają nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale też małe, rodzinne firmy.
– Zobaczycie państwo przykłady, jak można w swoim domu zbudować firmę rosnącą, cieszącą się coraz większym uznaniem i zaufaniem konsumentów, podbijającą serca ludzi w całej Polsce i Europie – zapowiedział marszałek , nawiązując do historii laureatów konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu”.
– Po to organizujemy właśnie konkursy gospodarcze i wszelkie inicjatywy, które mają inspirować, zarażać pomysłami na sukces. Głęboko wierzymy, że w takim miejscu, gdzie możemy się spotkać, podyskutować – powstają ciekawe pomysły na biznes. A z pomysłów rodzą sią najwspanialsze rzeczy – zauważył gospodarz spotkania w Operze na Zamku. – Wiele osób uwierzyło, że „the sky is the limit”. Że tylko nasze wewnętrzne ograniczenia powodują jakieś bariery. I że dzięki wierze we własne zdolności, dzięki zbudowaniu dobrego teamu w swoich firmach, jesteście państwo w stanie przenosić całe Pomorze Zachodnie w gospodarczy XXI wiek.
Marszałek gratulował zachodniopomorskim przedsiębiorcom, dziękował za udział w konkursie, zachęcał też do udziału w networkingu, który zaplanowano jako część finałowej gali.
– Naszą intencją, jako władz województwa, jest – tak jak w medycynie, primum non nocere – po pierwsze nie przeszkadzać zachodniopomorskiemu biznesowi. Ale po drugie również wspierać, gdzie tylko możemy. Inspirować, gdzie tylko potrafimy. Mam nadzieję, że to będzie nasza wspólna recepta na dalsze sukcesy.
Innowacyjne technologie, kreatywność, ekologia
Wsparcie w formule konkursu gospodarczego „Twój biznes pod banderą sukcesu” realizowane jest od 2018 roku. Drugą edycję zorganizowano w 2019 r., później była pandemiczna przerwa, a w 2022 r. do trzeciej edycji zgłosiła się rekordowa liczba uczestników. Prawie 150! Spośród nich kapituła konkursowa wyłoniła 10 finalistów. Podczas gali w Operze na Zamku ogłoszono zwycięzców.
I nagrodę otrzymała firma Easyfootings, która podbija rynek budowlany innowacyjnymi technologiami. Produkuje m.in. fundamenty mikropalowe, modułowe konstrukcje różnych obiektów, a także śruby do drzew, które umożliwiają budowę domków czy parków linowych, ale nie szkodzą naturze. Nie ściskają drzewa, nie wrastają. Innowacyjne rozwiązania usprawniają montaż, zwiększają bezpieczeństwo, precyzję i szybkość budowy. EasyFootings System jest przyjazny środowisku, bo realizuje koncepcję „zamkniętego obiegu”. Może być użytkowany wielokrotnie i w pełni podlega recyklingowi.
Efektowną statuetkę dla zwycięzcy odebrał Henryk Zawiślak, założyciel i prezes Easyfootings.
– Jestem zaszczycony tym wyróżnieniem. Skromnie robimy swoje, w małej nadmorskiej miejscowości, w Dziwnówku – przekonywał – To nagroda nie dla mnie, a dla naszych proekologicznych inicjatyw. Nasze projekty wpisują się w cel neutralności klimatycznej 2050 – podkreślił, przyjmując symboliczny czek na 30 tys. złotych. Te pieniądze będzie można przeznaczyć na sfinansowanie szkoleń, udział w targach i konferencjach oraz inne usługi rozwojowe.
Nagrodę za drugie miejsce w konkursie ( i bon o wartości 25 tys. zł) otrzymała Natalie Palacz, założycielka firmy True Rider wytwarzającej odzież techniczna dla jeźdźców konnych.
– Nie wiedziałam, że na Pomorzu Zachodnim jest tylu kreatywnych przedsiębiorców. Jestem tym zbudowana. Gratuluję wszystkim!  Dobrze, że organizowane są takie konkursy i takie wydarzenia, gdzie możemy nawiązać kontakty, wymienić się doświadczeniami – dziękowała Natalie Palacz.
Trzecią nagrodę (20 tys. zł) przyznano WIKK.ME WIKTORIA STASZAK STASZKÓW, czyli działającej w Goleniowie manufakturze zdrowej żywności. Pani Wiktoria, jej siostry i grupa przyjaciółek specjalizuje się w produkcji granoli z najwyższej jakości składników.
– Chciałyśmy pogratulować wszystkim laureatom. To dla nas ogromny zaszczyt znaleźć się w tym gronie. Ten sukces nie byłbym możliwy, gdyby nie zgrany  kobiecy zespół – podkreślały laureatki.
Dziewczyny z WIKK.ME dodatkowo zgarnęły Nagrodę Publiczności (10 tys. zł).
Czeki dla finalistów, nagroda specjalna dla „wikingów”
Był to emocjonujący moment poniedziałkowej gali. W głosowaniu (przez stronę internetową lub skanując kod QR) mogli uczestniczyć wszyscy zgromadzeni w Operze. W krótkich multimedialnych prezentacjach wystąpili założyciele firm, które zakwalifikowały się do finału. Prowadzący galę Mateusz Hładki zachęcał publiczność do udziału w plebiscycie. A dla finalistów „Simply the best” zaśpiewała Beata Andrzejewska.
Pozostałe firmy, które znalazły się w gronie finałowej dziesiątce konkursu – otrzymały nagrody w wysokości 10 tysięcy złotych.
– Towarzystwo Handlowe „ALPLAST” (zasilacze i obudowy komputerowe)
– GEOBIKE MFC SP. Z O.O. (rowery elektryczne)
– Illusion Ray Spółka Akcyjna (gry komputerowe)
– Mentor Sp. z o. o. Sp. k. (nowe technologie dla szkół)
– OLMA Sp. z o.o. (biodegradowalne worki i torby)
– Simply More Mikołaj Łopatto (kosmetyki naturalne)
– Troton Sp. z o.o. (produkty dla branży lakierniczej)
Wyróżnienia wręczyli Anna Bańkowska – Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Kustosz – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Stanisław Wziątek – Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.
Przyznana została również nagroda specjalna – Złota Bandera Sukcesu. Otrzymało ją Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta. Za dotychczasowe osiągnięcia, za pasję i konsekwencję w rozwoju niezwykłej atrakcji turystycznej, jaką jest Festiwal Słowian i Wikingów, za budowanie potencjału gospodarczego i szeroką promocję regionu.
– Członkowie stowarzyszenia udowodnili, że również w wymiarze gospodarczym można zrobić coś z pasji – podsumował marszałek Olgierd Geblewicz.
Na operowej scenie w poniedziałek wieczorem była okazja zobaczyć „wikingów” w strojach z epoki. A na widowni i w kuluarach – można było spotkać przedsiębiorców nie tylko z regionu. Jednym z gości specjalnych wydarzenia był Sobiesław Zasada. Słynny kierowca rajdowy i przedsiębiorca przywiózł do Szczecina przeogromny bagaż doświadczeń biznesowych i swoją nową książkę. A z ciekawym wykładem przyjechał na Pomorze Zachodnie Michał Sadowski, twórca Brand24.
Natomiast biznesowe atuty Pomorza Zachodniego, regionalne specjalizacje omówił Jacek Wójcikowski, dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego WZ.
Przedsiębiorcze Pomorze Zachodnie
Gala była oficjalną inauguracją Roku Przedsiębiorczości na Pomorzu Zachodnim – dyrektor CIG przedstawił progospodarcze działania planowane w najbliższych miesiącach przez samorząd województwa, takie jak np. broker innowacji (przebadanych ma zostać ok. 240 firm, dla 10 najwyżej ocenionych przygotowane zostaną pogłębione audyty), konkursy gospodarcze (z rekordowym wsparciem finansowym 1,25 mln zł), konferencje z udziałem mentorów (najbliższa 26 kwietnia), portal przedsiębiorcy (start w maju br., ok. 200 firm może liczyć na wsparcie, m.in. doradztwo podatkowe czy w dziedzinie e-commerce), Zachodniopomorskie RoboCampy (kursy programowania online, dla młodzieży w wieku 14-19 lat; od lutego do października, około 300 miejsc dla mieszkańców 30 gmin), branżowe symulacje biznesowe, akademickie piątki.
Konkurs „Twój biznes pod banderą sukcesu” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020, Oś Priorytetowa 1 Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie, Działanie 1.14 Wzmocnienie pozycji regionalnej gospodarki w wymiarze krajowym i międzynarodowym. Celem projektu jest podniesienie poziomu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu, dzięki wykorzystaniu potencjału regionalnych i inteligentnych specjalizacji oraz stworzenie lepszych warunków do rozwoju MŚP poprzez umacnianie wizerunku gospodarczego województwa zachodniopomorskiego.
Więcej informacji: https://biznes.wzp.pl/konkurs-gospodarczy/

Laureatami poprzednich edycji konkursu są firmy: Rentumi, Hortulus, Vortex Energy Polska, Escape Room Supplier, Fabryka Domów Mobilnych i Szkieletowych „Lark Leisure Homes”, MABO, Metal Madness, Sagra Technology.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524