Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Pierwsze podniesienie bandery wojennej na ORP Mewa

Opublikowano

w dniu

Foto: Michał Pietrzak/3. FO

Do służby wcielono  kolejną jednostkę proj. 258, czyli ORP Mewa. To już trzeci z serii nowoczesnych niszczycieli min, które weszły w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Uroczysta ceremonia pierwszego podniesienia bandery wojennej odbyła się przy Nabrzeżu Pomorskim, czyli w centralnym punkcie Gdyni, nieopodal Skweru Kościuszki. Całe wydarzenie było otwarte dla społeczeństwa. Na zaproszenie do uczestnictwa w tym wydarzeniu odpowiedzieli mieszkańcy trójmiasta i sympatycy Marynarki Wojennej z całej Polski, którzy tłumnie przybyli na miejsce uroczystości.

Zgodnie z rozkazem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w sprawie pierwszego podniesienia bandery Marynarki Wojennej, na niszczycielu min o numerze burtowym 603 po raz pierwszy została uroczyście podniesiona biało-czerwona bandera. Tym samym jednostka ta została oficjalnie wcielona do sił Marynarki Wojennej. Od dzisiaj ORP Mewa pełni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, w składzie gdyńskiego 13 Dywizjonu Trałowców.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili licznie zgromadzeni goście, w tym najwyższe władze wojskowe w osobach Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni Wiesława Kukuły oraz Inspektora Marynarki Wojennej wiceadmirała Jarosława Ziemiańskiego, a także parlamentarzyści, samorządowcy, władze regionu i przedstawiciele przemysłu stoczniowego. W trakcie uroczystości Jacek Siewiera, Sekretarz Stanu – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przekazał banderę wojenną pierwszemu dowódcy okrętu komandorowi podporucznikowi Bartoszowi Blaszke.

ORP Mewa jest trzecim z serii nowoczesnych niszczycieli min, które trafiły do gdyńskiego 13 Dywizjonu Trałowców. Pierwszy z serii ORP Kormoran wszedł do służby 28 listopada 2017 roku. Drugi z serii, ORP Albatros po raz pierwszy podniósł na swojej burcie banderę Marynarki Wojennej RP 28 listopada 2022 r. W grudniu 2017 roku, miesiąc po podniesieniu bandery na prototypowym ORP Kormoran, podpisano kontrakt na budowę 2 kolejnych niszczycieli min, tj. Albatrosa i Mewy. Symboliczne rozpoczęcie budowy okrętu o numerze burtowym 603, czyli tzw. palenie blach miało miejsce 19 czerwca 2019 roku, stępkę położono 10 października tego samego roku, natomiast uroczystość chrztu i wodowania odbyła się 17 grudnia 2020 roku.

Okręt został zbudowany przez konsorcjum, którego liderem była Stocznia Remontowa Shipbuilding SA. W skład konsorcjum wchodziły także: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

ORP Mewa ma długość 58,5 metra, szerokość przekraczającą 10 metrów i wyporność 830 ton. Kadłub wykonany jest ze stali amagnetycznej zapewniającej zmniejszenie wykrywalności pól fizycznych okrętu. Jego uzbrojenie składa się z okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K, w którego skład wchodzą m.in. 35-milimetrowa armata AM-35K oraz zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35K. Dodatkowo okręt posiada trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm WKM-Bm oraz dwa stanowiska dla operatorów przenośnych wyrzutni rakiet Grom.

Jednostka została wyposażona w okrętowy system zarządzania walką SCOT-M, sonary oraz cztery typy pojazdów podwodnych: Saab Double Eagle Sarov, Gavia, Kongsberg Hugin, oraz Głuptaki w dwóch wersjach – inspekcyjnej (służące do identyfikacji obiektów podwodnych) oraz bojowej (przeznaczone do niszczenia obiektów niebezpiecznych). Napęd okrętu stanowią dwa pędniki cykloidalne Voith-Schneider’a napędzane przez dwa silniki wysokoprężne MTU o mocy 970 kW. Dzięki zastosowaniu tego typu napędu oraz wyposażeniu w dziobowy ster strumieniowy Schottel okręt posiada doskonałe zdolności manewrowe.

ORP Mewa i bliźniaczy ORP Albatros różnią się nieco od prototypowego okrętu ORP Kormoran. W przypadku systemów przeciwminowych otrzymały one bowiem dodatkowo sonar holowany KATFISH firmy Kraken, autonomiczny, bezzałogowy pojazd podwodny Gavia oraz sterowany przy pomocy kabloliny lub przewodu światłowodowego pojazd podwodny Double Eagle SAROV firmy SAAB (który zastąpił wcześniej wykorzystywany pojazd podwodny Morświn produkcji Politechniki Gdańskiej). Zachowano inne wyposażenie specjalistyczne, jak sonar podkilowy SHL-101/TM, autonomiczny pojazd podwodny Hugin firmy Kongsberg oraz samobieżne ładunki wybuchowe „Głuptak”. Do innych ważniejszych zmian można zaliczyć wymianę głowicy optoelektronicznej z INDRA na FLIR 280, zmianę zintegrowanego mostka nawigacyjnego na ECPINS firmy OSI, a także instalację mocniejszego steru strumieniowego o mocy 200 kW, co wpłynęło bezpośrednio na poprawę zdolności manewrowych jednostki. Zastosowane zmiany wynikały z doświadczeń i wniosków powstałych w trakcie badań eksploatacyjno-wojskowych prowadzonych na ORP Kormoran, które posłużyły Marynarce Wojennej do wprowadzenia licznych modyfikacji sprzętu i systemów na kolejnych jednostkach seryjnych.
Źródło: 8. FOW

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Abonament za parkowanie w innym miejscu. Zmienia się operator strefy

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Zmiany dla kierowców w Świnoujściu. Z początkiem maja zmieni się operator Strefy Parkowania – informuje Twoje Radio.

– Nie będzie to już prywatna spółka, która dotąd zajmowała się tym, tylko Komunikacja Autobusowa – spółka należąca do miasta. To, co powinni wiedzieć mieszkańcy czy korzystając ze strefy, to że od 1 maja Biuro Strefy Płatnego Parkowania zlokalizowane będzie przy ulicy Grunwaldzkiej 72 przy przejściu granicznym Świnoujście Garz i tam trzeba będzie załatwiać wszystkie sprawy związane z opłatami dodatkowymi i z abonamentem z którego korzystają mieszkańcy – wyjaśnia Jarosław Jaz z Urzędu Miasta Świnoujście.

Stawki opłat za parkowanie w SPP pozostają bez zmian.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szczecin: pięcioro poszkodowanych po zderzeniu brytyjskich pojazdów wojskowych

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Na ul. Szosa Stargardzka w Szczecinie doszło do zderzenia brytyjskich pojazdów wojskowych jadących w kolumnie – poinformował rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie mł. bryg. Tomasz Kubiak. Poszkodowanych zostało pięcioro żołnierzy – podało pogotowie.

Do zdarzenia doszło po godz. 17 na ul. Szosa Stargardzka (dk10) w Szczecinie.

„Zderzyły się brytyjskie pojazdy ciężarowe jadące w kolumnie. Trzy pojazdy zostały uszkodzone” – poinformował rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie mł. bryg. Tomasz Kubiak. Jak dodał, poszkodowani zostali przekazani pogotowiu ratunkowemu.

Natalia Dorochowicz, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, przekazała PAP, że na miejsce przyjechały trzy zespoły ratownictwa medycznego. Znajdowało się tam pięcioro poszkodowanych, czterech mężczyzn i kobieta.

„Doznane urazy pacjentów to m.in. urazy kończyn dolnych i ból kręgosłupa. Wszyscy pacjenci są przytomni, w stanie stabilnym i nic nie zagraża ich życiu” – podała rzeczniczka pogotowia.

Do zderzenia doszło na jezdni w kierunku Stargardu. Na miejsce zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej. (PAP)

misz/ jann/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

„Bieg po Kulturę” w Międzyzdrojach – Celebrowanie Dnia Flagi RP

Opublikowano

w dniu

Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach wraz z Urzędem Miejskim, Golden Tulip Międzyzdroje Residence i X Szczepem „Gniazdo” Związku Harcerstwa Polskiego zapraszają wszystkich entuzjastów aktywności fizycznej i kultury na wyjątkowe wydarzenie „Bieg po Kulturę”. Wydarzenie odbędzie się w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i będzie świetną okazją do świętowania narodowych barw w sportowym stylu.

Dlaczego warto wziąć udział?

„Bieg po Kulturę” to nie tylko możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu, ale także okazja do integracji z lokalną społecznością i uczczenia Dnia Flagi RP. Co więcej, udział w biegu jest bezpłatny, co sprawia, że jest to wydarzenie otwarte dla każdego – niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. W tegorocznej edycji wydarzenia poza biegaczami zapraszamy również entuzjastów Nordic Walking do aktywnego uczestnictwa.

Organizatorzy zapewniają nie tylko profesjonalną organizację wydarzenia, ale także mnóstwo pozytywnej energii i możliwość spędzenia czasu w wyjątkowo patriotycznej atmosferze. Bieg zakończy się w Amfiteatrze w Międzyzdrojach, gdzie na uczestników będą czekać dodatkowe atrakcje.

Dołącz do nas i świętuj Dzień Flagi na sportowo! Czy jest lepszy sposób na pokazanie dumy narodowej, niż uczestnictwo w biegu poświęconym kulturze i tradycji naszego kraju? Nie przegap tej wyjątkowej okazji do zabawy i integracji. Zapraszamy do Międzyzdrojów!

Szczegóły wydarzenia:

  • Data i czas: Bieg odbędzie się 2 maja 2024 r. (czwartek). Start zaplanowany jest na godzinę 11:00.
  • Miejsce startu: Golden Tulip Międzyzdroje Residence przy ul. Gryfa Pomorskiego 79.
  • Meta: Amfiteatr w Międzyzdrojach przy ul. Bohaterów Warszawy 18A.
  • Dystans: Trasa biegu wynosi około 5 km, przebiegając przez malownicze zakątki Międzyzdrojów.
  • Zapisy: do 1 maja 2024 r. na stronie www.elektronicznezapisy.pl/event/10572 lub na miejscu imprezy.

Liczba miejsc jest ograniczona do 100 uczestników, więc warto się pośpieszyć.

Więcej informacji: www.mdkmiedzyzdroje.com lub pod tel. 91 32 82 600.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W sobotę kolejne spotkanie przy zupie dla osób samotnych

Opublikowano

w dniu

Zachęcamy do uczestnictwa w  comiesięcznym spotkaniu przy zupie w Świnoujściu. Spotkajmy się 27.04 2024 r. na placu przed budynkiem Urzędu Miasta Świnoujścia o 13:00.

Inicjatywę Świnoujskich Zbiórek przy Zupie prowadzą miejscowi wolontariusze w porozumieniu ze Świnoujskim Centrum Wolontariatu. Jest to idealna szansa, by okazać wsparcie osobom samotnym i szukającym emocjonalnego podparcia, a także poczucia przynależności do społeczności. Za przygotowanie zupy odpowiada kulinarny zespół hotelu Radisson Blu.

Jeżeli w waszym otoczeniu jest ktoś, kto może czuć się osamotniony lub odrzucony, prosimy o przyprowadzenie tej osoby na to wyjątkowe spotkanie. Razem mamy szansę budować mocną, jednoczącą społeczność Świnoujścia, pokazując empatię i otwartość na potrzeby innych.

Warto pamiętać, że pomoc nie musi mieć wymiaru materialnego – często wystarczy życzliwe słowo, porcja zupy czy miły gest, by zmienić czyjeś życie i dodać mu nadziei.

Dołączcie do nas w nadchodzącą sobotę, aby wspierać tych, którzy tego najbardziej potrzebują.

Ciepło zapraszamy.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

OSiR zaprasza na biegi majowe

Opublikowano

w dniu

W imieniu organizatora zapraszamy na imprezę biegową, która odbędzie się 3 maja na terenie Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Podczas imprezy zaplanowane są biegi dla dzieci oraz bieg w kategorii OPEN.

O godzinie 12:00 wystartują Biegi Majowe (dzieci i młodzież) na:

  • 250 m (przedszkolaki 2017 i młodsi),
  • 400 m (kl. I-II i kl. III-IV),
  • 800 m (kl. V-VI i VII-VIII oraz szkoła średnia).

Natomiast o godzinie 13:45 wystartuje bieg w kategorii OPEN na dystansie 2500 m, trasa biegu to dwie pętle (bieżnia + trasa po koronie stadionu).

Zgłoszenia:
•    zapisy na stronie www.osir.swinoujscie.pl do 02.05.2024 r.
•    zapisy w dniu imprezy Biuro Zawodów czynne w godz. 10:00 – 11:45
Stadion Miejski OSiR „Wyspiarz”, ul. Matejki 22 (budynek na trybunie)

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Mikrolasy Miyawaki – japoński koncept ratunkiem dla polskich miast

Opublikowano

w dniu

Dr Kasper Jakubowski dostał dwie minuty, by przekonać prezes firmy deweloperskiej do swojego pomysłu. Wystarczyło. Szymon Bujalski w swojej książce „Recepta na lepszy klimat” pisze: „Gdy miesiące przygotowań później nadszedł ten dzień, (…) pojawiły się tłumy. W ciągu dwóch dni w akcji sadzenia około 1,5 tysiąca drzew i krzewów wzięło udział ponad tysiąc osób. Dzięki ich pracy (…) powstał pierwszy las Miyawakiego w polskim mieście”. Dr Jakubowski obiecał, że ten pierwszy las nie będzie ostatnim. Słowa dotrzymał. Dziś, pod szyldem Forest Maker, jest projektantem i inicjatorem posadzenia prawie wszystkich mikroLasów w Polsce.

Miasta pragnące zieleni

Pandemia pokazała, jak źle znosimy izolację. Okazało się, że akcje na rzecz lokalnej przyrody budują kapitał społeczny, angażują i aktywizują mieszkańców. Wszyscy odkryliśmy jak bardzo potrzebujemy wspólnoty orazbliskości natury, aby prawidłowo funkcjonować i żyć jakościowo. „Razem stwórzmy na nowo przyrodę” przekonują edukatorzy i polscy Forest Makerzy. Zachęcają, aby postawić na naturalność i drzewa szczególnie tam, gdzie boleśnie doświadczamy miejskiej wyspy ciepła, betonozy, suszy czy smogu. Dostosowanie miast do zmian klimatycznych to już nie jest hasło dla „zielonych” to nowa rzeczywistość, którą dynamicznie musimy wdrażać. Koszty takich działań są ogromne i będą coraz wyższe. Już teraz utrzymanie zieleni w mieście jest drogie i trudne. Stare drzewa umierają nie są w stanie się dostosować. Widać powolne wycofywanie się gatunków zamiera brzoza, modrzew, chorują kasztanowce.

MikroLas z makro korzyścią

W samym Gdańsku powstały już 4 mikroLasy Miyawaki. Gdańsk staje się miejscem wyjątkowym na mapieświata, będąc w czołówce miast, które podjęły dziedzictwo dr Akiry Miyawakiego. 10 kolejnych lasów jest w planach. W Nowym Jorku powstał właśnie pierwszy mikroLasdr Jakubowski miał przyjemność uczestniczyć w tej akcji, sadząc kilkanaście północnoamerykańskich gatunków.

Marzenia się spełniają! Dwa tygodnie temu w Gdańsku, przedwczoraj Września, dziś Manhattan. Cudowniejest rozwijać w Polsce ideę, która przyciąga setki mieszkańców i jest stosowana na całym świecie” – mówi dr Kasper.

Metoda Miyawaki ma już ponad 50 lat i podbija świat. W ciągu kilku lat w Holandii powstało blisko 300 mikrolasów. Podobnie we Francji i Belgii. Kolejne organizacje sadzą lasy w Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Południowej to już nie jest lokalna inicjatywa a globalny ruch!

Pojechałem do Japonii. Musiałem zobaczyć, jak rosną lasy Miyawaki w kraju, gdzie narodziła się ta metoda. Samo analizowanie prac naukowych nie wystarczy. Nieprawdopodobne wrażenie zrobił na mniej las Meiji Jinguw Tokio 100-letni zaprojektowany, wielopiętrowy i bogaty las w środku dziewiętnastomilionowej metropoliidodaje dr Kasper. Zamarzyłem, aby takie lasy zaczęły powstawać w Polsce, dosłownie na każdym osiedlu i zacząłem wdrażać ten pomysł w życie!”.

Jakość i zaangażowanie

W Forest Maker projektujemy, edukujemy i sadzimy. Renaturyzujemy polskie miasta. Wszystko w duchu najwyższych standardów wykonywania mikrolasów oraz korzyści dla społeczeństwa i natury mówi dr Jakubowski.

Największym wyzwaniem jest zdewastowana gleba miejska. Ale właśnie na takich stanowiskach metoda pokazuje swój potencjał. Forest Maker jest pionierem w opracowaniu receptury podłoża dla mikrolasów w Polsce. Dobór drzwostanu jest oparty na lasach referencyjnych. Podstawą są rodzime gatunki: dęby, buki, graby, głogi, kaliny czy kruszyny. Plany firmy są ambitne powstały już specjalistyczne projekty, takie jak mikroLasdeszczowy, zaprezentowany na konferencji StormWater Poland 2024 czy las smaku, złożony z roślin jadalnych.Obecnie trwają też prace nad wzbogacaniem mikrosiedlisk leśnych… o mikoryzę grzybów starych lasów.

To już będą takie „małe Puszcze Białowieskie” dodaje dr Kasper.

Czy to działa?

MikroLas rośnie w oczach 2-3 razy szybciej! Niektóre drzewa w Gdańsku czy Krakowie mają po pierwszymroku 1,5 metrowe przyrosty! Nawet susza nie była w stanie zaszkodzić sadzonkom. Forest Maker zapewnia, że dzięki procesom glebowym i odpowiedniemu ściółkowaniu las, mimo niesprzyjającym warunkom i upałom jest żywy, zielony i dynamicznie rośnie.

Łatwo jest obecnie posadzić drzewo, trudniej jest sprawić, żeby chciało rosnąć. podkreśla dr Jakubowski. Potrzebujemy w miastach dużych drzew, ale też gęstych zagajników pełnych rodzimych gatunków i życia. A taki 200m2 mikrolas możemy posadzić prawie wszędzie! ”.

Dlaczego warto?

200 M2 powierzchni lasy to aż 250 kg pochłoniętego CO2. To miejsca cyrkularnego obiegu materii można w nich kompostować jesienne liście czy zwalone konary. To oazy spokoju i ciszy dla mieszkańców, które nie tylko cieszą oko, ale też edukują i aktywizują. Pojawiają się też bioróżnorodne koncepcje parków, w których mikroLasy są częścią składową.

Samo sadzenie i opieka nad lasem ma działania terapeutyczne. W Tarnowie Podgórnym powstał mikroLasdedykowany zdrowiu psychicznemu! Inicjatywę wsparł prof. Maciej Błaszak, ekspert w neurokognitywistyce.

Powstają też mikrolasy w ramach nasadzeń kompensacyjnych czy pełniące funkcje ekranów dźwiękowych. Z rozwiązań korzystają jednostki samorządowe, firmy i prywatni inwestorzy ale przede wszystkim natura i mieszkańcy.

Co ważne, metoda Miyawakiego nie wymaga stosowania sztucznych nawozów, a po 3 latach mikrolas staje się praktycznie bezobsługowy i bezkosztowy. Forest Maker sadzi mikrolasy w standardzie ESG a każdy z nich otrzymuje certyfikat 100% zgodności z metodą Miyawaki.

Działalność Forest Maker została dostrzeżona i wyróżniona w konkursie Green Designer 2023. Niezmiennie największą wartością firmy są ludzie i ich pasja. Wraz z najlepszymi edukatorami z całej Polski oraz Fundacją Dzieci w Naturę dzielą się wiedzą i doświadczeniem, wierząc, że najważniejszą inwestycją w przyszłość jest edukacja.

Czy te korzyści wystarczą, żeby mikroLasy wspierały rozwój nowoczesnych miast, przyjaznych dla ludzi i natury?

Zajrzyj na stronę www.forestmaker.pl i poznaj mikroLasy pełne korzyści.

Źródło informacji: Forest Maker Sp.z o. o.

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524