Połącz się z nami
„gaz

WIADOMOŚCI

Czerwone światło pali się przez 24 godzinę na dobę. Tak ma być?

Foto: Agnieszka Stój

Przejazd kolejowy na ulicy Barlickiego jest nowy i bezpieczny. Jednak palące się światło ostrzegawcze przy sąsiednim przejeździe wprowadza niektórych kierowców w błąd i powoduje niepotrzebną nerwowość.

Wszyscy są zgodni, że na przejazdach kolejowych powinno być bezpiecznie. Kierowców o nadjeżdzającym pociągu powinny ostrzegać nie tylko opuszczone zapory, ale także pulsujące czerwone światło ostrzegawcze. A co jeśli takie pali się na przejeździe cały czas?

Agnieszka Stój zauważyła, że czerwone światło włączone non-stop na sąsiednim przejeździe powoduje zatrzymywanie się kierowców podczas, gdy przez ulicą Barlickiego mogą jechać normalnie.

– Czerwone światło doinformuje i powoduje przeświadczenie, że sygnalizacja dotyczy przejazdu głównego. Jeszcze gorzej jest po zmroku, bo wprowadza zagrożenie dla bezpieczeństwa. Sprawą, na wniosek mieszkańców, zajmują się radni Prawa i Sprawiedliwości – pisze Agnieszka Stój.

W sieci umieszczono zdjęcie. Jeden z komentujących przyznał, że działający non stop sygnalizator zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie innego sygnalizatora wprowadza kierowców w błąd. 

Ostrożność nakazuje zatrzymanie samochodu w takiej sytuacji i sprawdzenie czy nie nadjeżdża pociąg. Rozszyfrowanie sytuacji zajmuje trochę czasu, powoduje niepotrzebne spowalnianie ruchu i stres.

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. światła ostrzegawcze temu

    8 marca 2023 na 17:06

    W przeciwnym razie „rozstropni” kierowcy jechaliby wprost na tory.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

D. Tusk: jesteśmy tu dzisiaj, żeby wszyscy zobaczyli, ilu nas jest gotowych walczyć o wolność i demokrację

Jesteśmy tu dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat – żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni, ilu jest nas gotowych, podobnie jak 30, 40 lat temu, walczyć o wolność i demokrację – mówił lider PO Donald Tusk otwierając marsz 4 czerwca.

Uczestnicy zorganizowanego przez PO i Donalda Tuska niedzielnego marszu zebrali się na warszawskim placu Na Rozdrożu. Marsz ma być protestem przeciw obecnym rządom. Biorą w nim udział liderzy wszystkich głównych ugrupowań opozycyjnych.

Otwierając marsz Tusk nawiązał do frekwencji. „Widzę ocean ludzkich głów, morze biało-czerwonych flag. Są nas tysiące, tysiące ludzi z Polską w sercach, dziesiątki tysięcy, miliony przed telewizorami Polek i Polaków, którzy nie dali się złamać, nie dali się zastraszyć, nie dali się zniechęcić” – mówił. „Polska jest w naszych sercach i dlatego przetrwaliśmy te trudne lata” – dodał.

Lider PO dziękował obecnemu na marszu Lechowi Wałęsie i pokoleniu „Solidarności”, którzy wywalczyli konsekwencją, odwagą, bezkrwawo, bez przemoc wywalczyli wolność i niepodległość. „Dzisiaj przed nami stoi podobna misja, o podobnej wadze i dzisiaj też wszyscy ludzie dobrej woli w Polsce będą swoją konsekwencją, odwagą, spokojem, optymizmem, będą szli do zwycięstwa” – podkreślił.

„Chce wam powiedzieć, jak patrzę dzisiaj tu, na centrum Warszawy, na niekończące się tłumy ludzi, którzy przyszli zamanifestować swoją złość, ale też swoją nadzieją, że dawno już nie pomyślałem, że słowa +tu jest Polska+ tak bardzo pasują do miejsca i czasu. Tak, tu jest Polska” – mówił Tusk.

„Pierwszym krokiem do zwycięstwa jest poznać się na własnej sile. Jesteśmy tu dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat – żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni, ilu jest nas gotowych, podobnie jak 30, 40 lat temu, walczyć o wolność i demokrację. Tego głosu, tej fali już nic nie zatrzyma. Olbrzym się obudził” – podkreślał lider PO.

Na marszu obecni są m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski czy były prezydent Lech Wałęsa. Wśród uczestników marszu widoczne są transparenty z hasłami m.in. „Abrakadabra niech zniknie pisowska makabra”, „Mam marzenie – Polska wolna od PiS” czy „Nie chcę żyć w świecie z książek Orwella”. Część uczestników ma również T-shirty z hasłem „KONSTYTUCJA”.

Po Donaldzie Tusku wystąpił były prezydent Lech Wałęsa. Jego przemówienie po ok. 10 minutach przerwali zgromadzeni, wołając „Idziemy, idziemy”. Część ze zgromadzonych uskarża się na nagłośnienie – nie słyszy przemówień.

Uczestnicy marszu mają polskie i unijne flagi; pojawiły się też transparenty z ośmioma gwiazdkami.

Cała impreza ma się zakończyć ok. godz. 18. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Piotr Śmiłowicz, Mikołaj Małecki, Aleksander Główczewski

gb/ pś/ mml/ ago/ amac/

Foto: PAP/Paweł Superna

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujskie Białe Soboty. Bezpłatnie zbadaj poziom cukru, cholesterol i ciśnienie

Foto: Pixabay

W Polsce prawie 3 mln Polaków żyje ze zdiagnozowaną cukrzycą. Wielu o swojej chorobie nie wie, bo nie robi badań lekarskich. Profilaktyka cukrzycy to między innymi regularna kontrola poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia, a także redukcja masy ciała. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Od kilku lat Oddział Grodzki Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Świnoujściu organizuje Białe Soboty dotyczące profilaktyki cukrzycy.

W ramach Białych Sobót zapraszamy mieszkańców Świnoujścia na bezpłatne badania poziomu cukru, cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego. Tegoroczna akcja składa się z dwu spotkań. Pierwsze będzie miało miejsce na lewobrzeżu 17 czerwca br., w Spółdzielczym Domu Kultury „Słowianin” przy ul.Matejki 43 (siedziba stowarzyszenia), w godzinach od 10.00 do 13.00, oraz na prawobrzeżu 24 czerwca br. w filii Miejskiego Domu Kultury na Warszowie przy ul. Sosnowej 18, w godz.10.00 do 13.00.

W czasie spotkań można będzie skonsultować swoje wyniki z lekarzem diabetologiem, dietetykiem i pielęgniarką.

Jest to możliwe dzięki podpisywanym co roku umowom z Gminą Miastem Świnoujście na zadanie z zakresu ochrony i promocji zdrowia – „Prowadzenie działań w zakresie profilaktyki cukrzycy na terenie miasta Świnoujście”. W ramach umowy wszystkie koszty Białych Sobót pokrywa Miasto. Oddział Grodzki przyjmuje na siebie sprawy organizacyjne.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

Oddział Grodzki w Świnoujściu

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Różnorodność przygotowanych atrakcji wciągała dzieci w niekończącą się przygodę

Foto: Stowarzyszenia „Kultura i Tradycja"

1-go czerwca na scenie Amfiteatru w Międzyzdrojach wystąpili wokaliści z Morynia i Cedyni, którzy są wielokrotnymi laureatami w kilku edycjach Międzynarodowego Festiwalu „Karawana Kultury”. Wokalistów przygotowała trenerka wokalna Ewa Kwiecień, która rozwija muzyczną współpracę międzynarodową na co dzień pracując z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Udział moryńskich i cedyńskich wokalistów w Międzynarodowym Festiwalu „Karawana Kultury” rozpoczął się w trudnym czasie ograniczeń i restrykcji w 2020 roku i trwa do dziś. Ten festiwal poprzez nowe możliwości występów artystycznych w Internecie pokonał trudności pandemiczne i przyczynił się rozwinięcia wspaniałej współpracy między placówkami oświaty, organizatorami wydarzeń, doświadczonymi działaczami kultury. Uczestnictwo w Międzynarodowym Festiwalu „Karawana Kultury” zaowocowało współpracą pomiędzy wieloma animatorami kultury i muzykami, co przyczyniło się do powstania Stowarzyszenia „Kultura i Tradycja”, którego prezesem została Ewa Kwiecień.

Uczestnictwo online dało dzieciom szansę występów, motywację do twórczych prób i nagrań, możliwość poznania uczestników z wielu miejsc i krajów, poznania jury poprzez opisaną ich działalność i innowacyjną ocenę punktową. Po każdej edycji uczestnicy otrzymywali pamiątkowe dyplomy, podziękowania dla instruktorów oraz nagrody dodatkowe – możliwość nieodpłatnego lub ulgowego udziału w innych konkursach w Polsce i za granicą. Różnorodność uczestników i jury inspiruje do nawiązywania dalszej współpracy międzynarodowej pomiędzy instruktorami, ponieważ wymiana doświadczeń jest bardzo ważna.

Młodzi artyści z Morynia i Cedyni z radością wykorzystali możliwość występów na dużej znanej scenie w Międzyzdrojach. To również była okazją do świętowania Dnia Dziecka we wspaniale zorganizowanej imprezie dla najmłodszych z rodzinami, bogatej w zabawy i pyszności ze smakołykami. Dzieci pełne radości uczestniczyły we wszystkich zabawach i kącikach rozmaitości. Różnorodność przygotowanych atrakcji wciągała młodzież w niekończącą się przygodę. Ogromne zainteresowanie wzbudzało losowanie nagród. Emocje radości spotęgowały balony z marzeniami – na tę chwilę wszyscy czekali. Dzieci się bawiły, dorośli wspólnie planowali kolejne muzyczne niespodzianki.

„Najlepszy Dzień Dziecka Na Wyspach” w Międzyzdrojach pełny pozytywnych emocji i wrażeń zakończył się z marzeniami i planami na najbliższą przyszłość. Dziękujemy wszystkim organizatorom.

Stowarzyszenia „Kultura i Tradycja”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Marsz Nadziei. O naszą i Waszą wolność

4 czerwca, 34 lata temu, Polska przeszła przez pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne po II wojnie światowej. Był to dzień, który zwiastował upadek komunizmu w Europie Środkowej i zapoczątkował nową erę wolności dla naszego narodu. Było to zwycięstwo „Solidarności”, które zawsze będzie echem w sercach Polaków.

Z tej okazji, Donald Tusk, wraz z Platformą Obywatelską, organizuje marsz w Warszawie. Ale marsz ten nie zaczyna się w stolicy. Wyruszył on wczoraj wieczorem ze Świnoujścia, skupiając grupę osób, które podążają w kierunku Warszawy.

Agnieszka Rachtan, organizatorka marszu, podkreśla znaczenie tej podróży: „Podążamy w stronę przyszłości, ale nie zapominamy o naszej historii. Każdy krok, który stawiamy, jest symbolem naszej wolności, solidarności i miłości do naszego kraju. Ta marszruta to droga pamięci i nadziei”.

Elżbieta Jabłońska, przewodnicząca świnoujskiej Platformy Obywatelskiej, podzieliła się swoimi odczuciami na temat tego wydarzenia: „Czerwiec jest miesiącem pamięci, ale także nadziei. Odzwierciedla on walkę naszego narodu o wolność, a także naszą ciągłą determinację, aby tę wolność chronić. Ta podróż jest hołdem dla tych, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Polski, ale też jest to marsz do przodu, marsz ku przyszłości.” 

Podczas tych uroczystości, spojrzenie Platformy Obywatelskiej skierowane jest ku przyszłości – ku nadchodzącym wyborom. Z niezłomnym optymizmem, partia ta podkreśla swoje aspiracje i zaangażowanie w procesie politycznym.

Agnieszka Rachtan zwraca się do zgromadzonych z mocnym przekazem: „Nie jesteśmy tylko strażnikami przeszłości, ale także budowniczymi przyszłości. Prawdziwa miłość do naszej ojczyzny to nie tylko szacunek dla jej historii, ale też odpowiedzialność za jej przyszłość. Stajemy w obliczu wyzwań.

___

Informacja. Część zdjęcia została zamazana z powodu roszczeń autora znaku graficznego „Świnoujście” Pana Tadeusza Tańskiego.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Minister Infrastruktury zapoznał się z bieżącą sytuacją w tunelu

Foto: Mateusz Grzeszczuk/GDDKiA Szczecin

Realizacja tunelu w Świnoujściu zbliża się do końca. Trwa wdrażanie systemów tunelu i ruszają odbiory. W piątek z postępami prac zapoznał się Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Wojewoda Zachodniopomorski wraz ze służbami uczestniczącymi w uruchamianiu tunelu.

Droga połączyła obie wyspy: Uznam i Wolin. Rozpoczyna się od ulicy Karsiborskiej na wyspie Uznam do skrzyżowania z ulicą Duńską oraz ulicą Fińską na wyspie Wolin, o łącznej długości ok. 3,2 km, z czego droga w tunelu wydrążonym w technologii TBM to dokładnie 1483,80 m.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Pożar poddasza w budynku mieszkalnym

Foto: KM PSP w Świnoujściu

Do zdarzenia zostali zadysponowani strażacy z obu jednostek ratowniczo-gaśniczych oraz z Wojskowej Straży Pożarnej.

29 maja 2023 r. o godzinie 16:45 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Świnoujściu otrzymał zgłoszenie o pożarze poddasza w budynku mieszkalnym przy ul. Kossaków w Świnoujściu.

Już po 6 minutach od zgłoszenia strażacy byli na miejscu zdarzenia – pożarem objęte było poddasze budynku wielorodzinnego. Wszyscy mieszkańcy opuścili budynek przed przyjazdem straży pożarnej. W wyniku podjętych działań gaśniczych zlokalizowano ognisko pożaru w pomieszczeniu kuchni. W trakcie działań wyniesiono na zewnątrz budynku 11-kilogramową butlę z gazem propan-butan, którą  schłodzono wodą. Po ugaszeniu pożaru przewietrzono cały budynek usuwając zadymienie. Dokonano także częściowej rozbiórki sufitu oraz ścian w celu odnalezienia i ugaszenia ukrytych zarzewi pożaru. Pomieszczenia sprawdzono kamerą termowizyjną oraz miernikiem wielogazowym – nie stwierdzono widocznych oznak pożaru. Zastosowane środki techniczne nie ujawniły żadnych oznak pożaru, które uzasadniałyby dalsze prace rozbiórkowe w obiekcie. Miejsce zdarzenia pisemnie przekazano właścicielowi mieszkania z zaleceniem dozorowania pogorzeliska, po czym strażacy wrócili do jednostek.

W wyniku właściwego dozoru pogorzeliska właściciel poinformował służby ratownicze o ponownym pojawieniu się oznak pożaru. Przybyli na miejsce strażacy przeprowadzili prace rozbiórkowe podbitki dachowej oraz ocieplenia w celu dotarcia i dogaszenia zarzewi ognia. Pożar ugaszono. Sprawdzono miejsce zdarzenia kamerą termowizyjną oraz pozostano na miejscu zdarzenia w formie dozoru do czasu stwierdzenia braku zagrożenia. Działania zakończono o godzinie 21:55.

W działaniach brały udział 4 pojazdy ratowniczo-gaśnicze w łącznej obsadzie 11 strażaków.

Opracowanie: kpt. Piorun Paweł, KM PSP w Świnoujściu

 

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524