Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Gratka dla miłośników sów. Wyjątkowa wystawa „moje sowy” w Międzyzdrojach

Opublikowano

w dniu

„Woliński Park Narodowy serdecznie zaprasza wszystkich miłośników sów na unikalną wystawę „Moje Sowy” prof. dr hab. Wandy Andrzejewskiej.

Mimo, że na wystawie prezentowanych jest blisko 500 eksponatów, to tylko część kolekcji gromadzonej przez Panią prof. Andrzejewską od 1952r. Kolekcja obecnie składa się z 1507 sów. Prezentowane na wystawie sowy są tak różnorodne, że trudno je nawet podzielić.

Kryterium podziału może być tworzywo – jest więc grupa sów metalowych, drewnianych, porcelanowych, glinianych czy szklanych. Możemy je podzielić ze względu na pochodzenie – będą więc sowy europejskie, azjatyckie, a nawet australijskie, czy z Nowej Zelandii. Można również zastosować kryterium użyteczności: będą to sowy dzbanki, sowy otwieracze do butelek, sowy szczotki czy sowy puzderka. A może by tak podzielić sowy według podziałów klasowych. Byłyby to sowy drewniane – rzeźbione niewprawną ręką ludowego twórcy lub na drugim końcu arcydzieła jubilerskie – wykładane emalią i drogimi kamieniami. Również arystokratyczne sowy z kryształu, ozdabiane złotem czy srebrem i sowy arcydzieła w swej prostocie – w kształcie kostki lub kamiennej bryły z zaznaczonymi jedynie wgłębieniami symbolizującymi oczy.

Największą grupę stanowić będą barwne sowy odpustowe, jarmarczne. Krótko mówiąc są to sowy sowiaste jak żywe lub sowy stylizowane. Im bardziej uproszczone tym ciekawsze, co świadczy o unikatowy charakterze kolekcji.

Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych do Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach na wystawę „Moje Sowy” prof. Wandy Andrzejewskiej do 18 kwietnia 2023r. od wtorku do soboty w godz. 9.00 – 16.00.”

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Jeszcze w tym miesiącu koniec prac budowlanych

Opublikowano

w dniu

Foto: BIK UM Świnoujście

Jeszcze w kwietniu zakończą się prace budowlane sali sesyjnej w Urzędzie Miasta Świnoujście. Pozostanie wyposażenie i montaż systemu głosowania. 

Podobnie, jak w całym urzędzie, także w tej sali wymieniono okna, wykonano nowe oświetlenie oraz przeprowadzono prace konstrukcyjno – budowlane. Przypomnijmy, że cały urząd (także sala sesyjna) nie był remontowany od 30 lat.

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowy plac zabaw dla najmłodszych ze SP nr 4

Opublikowano

w dniu

Foto: BIK UM Świnoujście

Miasto odebrało od wykonawcy nowy plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 4. Dzieci mogą już niego korzystać.

Plac jest przeznaczony dla najmłodszych uczniów klas 1-3. Wykonawca zgłosił już obiekt do odbioru.

Starsi uczniowie z drugiej strony szkoły mają nowoczesne boisko i urządzenia do ćwiczeń.

Główną częścią nowego placu jest oczywiście statek, który nawiązuje do patrona szkoły – kapitana ż.w. Mamerta Stankiewicza.

Poza tym wymieniono nawierzchnię placu zabaw na bezpieczną, zamontowano kilkanaście nowych urządzeń, dostosowanych także dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi. Zamontowano oświetlenie solarne oraz monitoring i wykonano nowe ogrodzenie i furtkę oddzielające teren placu zabaw od części terenu szkolnego ogólnodostępnego.

Źródło: UM w Świnoujściu

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Informacja spółki GAZ-SYSTEM

Opublikowano

w dniu

Zarząd GAZ-SYSTEM wyraża wolę kontynuacji wsparcia społeczności lokalnej oraz Samorządu Miasta Świnoujście z poszanowaniem dotychczasowej współpracy oraz przy aktywnym zaangażowaniu innych partnerów i interesariuszy obecnych w tym rejonie Świnoujścia, zgodnie z deklaracjami złożonymi podczas spotkań organizowanych przez Wojewodę Zachodniopomorskiego.  

GAZ-SYSTEM rozumie potrzebę wsparcia w zapewnieniu dostępu do zabytków Prawobrzeża oraz plaży
i dlatego zadeklarował konkretną dotację i współpracę w tym zakresie. Terminal LNG, jako infrastruktura krytyczna dla bezpieczeństwa kraju, decyzją Wojewody Zachodniopomorskiego został objęty strefą bezpieczeństwa na wniosek służb odpowiedzialnych za obronność i bezpieczeństwo Państwa w czasie eskalacji działań związanych z wojną w Ukrainie, czego konsekwencją jest zamknięcie ul. Ku morzu dla ruchu turystycznego.

Adam Bryszewski, wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM uczestniczył w ostatnich dniach w kilku spotkaniach zorganizowanych z inicjatywny Wojewody Zachodniopomorskiego prof. Adama Rudawskiego, które odbyły się z udziałem Prezydenta Miasta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza oraz strony społecznej (Prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej – Piotr Piwowarczyk). Tematem rozmów były kwestie związane
z ograniczeniami wynikającymi z wprowadzonej decyzją wojewody strefy ochronnej wokół terenu Terminalu LNG. 

GAZ-SYSTEM, podobnie jak w ubiegłym roku – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym
– zadeklarował wsparcie finansowe transportu do zabytków (Latarnia Morska obraz Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda) i plaży w prawobrzeżnej części miasta w okresie majowych Świąt Państwowych kwotą 60 tysięcy złotych. Jest to poziom zaangażowania finansowego w tej samej wysokości, co w trakcie ubiegłorocznego weekendu majowego. Środki te pozwoliły zapewnić skuteczne dotarcie do tych obiektów białą flotą oraz komunikacją miejską. 

Kwota 45 tysięcy zł pokryła w 2023 roku koszty odbywających się w czasie majówki kilka razy dziennie rejsów statkiem z wyspy Uznam w Świnoujściu na wyspę Wolin do Fortu Gerharda. Biorąc to pod uwagę tegoroczna propozycja przekazania przez GAZ-SYSTEM wsparcia na rzecz miasta w wysokości 60 tysięcy złotych jest zdaniem spółki odpowiednią kwotą na ten cel. Finansowanie w tej wysokości może skutecznie obniżyć ceny biletów za rejsy na tej trasie w czasie majówki. 

Terminal LNG powstał we współpracy z władzami lokalnymi, z którymi były również prowadzone ustalenia odnośnie formy zaangażowania GAZ-SYSTEM we wsparcie społeczności lokalnej. Dzięki ogromnym kwotom odprowadzonego do miejskiej kasy podatku od nieruchomości oraz licznym projektom dobroczynnym spółki na rzecz mieszkańców, GAZ-SYSTEM od lat wspiera rozwój miasta i potrzeby społeczności lokalnej.

GAZ-SYSTEM rocznie płaci ponad 42 mln złotych podatku od nieruchomości. Łącznie z innymi zobowiązaniami spółka odprowadziła dotychczas do budżetu miasta ponad 330 mln złotych.
Po zakończeniu projektu rozbudowy Terminalu LNG podatek płacony każdego roku do budżetu miasta Świnoujście wzrośnie do ponad 60 mln złotych. 

Spółka sfinansowała również projekty infrastrukturalne (jednostka Państwowej Straży Pożarnej, budowa wiaduktu, parkingu itp.) opiewające na kwotę 44 mln zł.

Na współpracę dobroczynną z lokalnymi partnerami (m.in. Szpital Miejski im. Jana Garduły, Komenda Miejska oraz Wojewódzka Policji, Państwa Straż Pożarna, Miejski Dom Kultury w Świnoujściu) przekazano od 2010 roku ponad 4,7 mln zł.

Zarząd GAZ-SYSTEM jest otwarty na dialog i dalszą współpracę z władzami Świnoujścia i wyraża chęć podjęcia działań zmierzających do systemowego rozwiązania kwestii będących przedmiotem naszego wspólnego zainteresowania i troski.  

GAZ-SYSTEM

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W te wakacje szybko ze Świnoujścia do Poznania oraz Wrocławia

Opublikowano

w dniu

Foto: Koleje Wielkopolskie

Koleje Dolnośląskie także w tym roku uruchomią weekendowe połączenie kolejowe Wrocław – Świnoujście – Wrocław. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji pięcioczłonowe Impulsy 45WE. Do uruchomienia połączeń do Świnoujścia przymierzają się także Koleje Wielkopolskie.

Pociąg Kolei Dolnośląskich będzie kursować w soboty z Wrocławia Głównego o 6:44 (w Świnoujściu o 14:48), kurs powrotny ze Świnoujścia zaplanowano na 14:48 (o 20:08 we Wrocławiu Głównym). 

Połączenie Kolei Wielkopolskich będzie pociągiem weekendowym, przyspieszonym na trasie Poznań Główny – Świnoujście – Poznań Główny i obsługiwanym przez Elfy z Pesy.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

ORLEN Neptun na targach WindEurope Annual Event z ofertą dotyczącą terminalu w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

ORLEN Neptun jest obecny na WindEurope Annual Event. To jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń dla branży związanej z energetyką wiatrową. Hasłem przewodnim trzydniowych targów i konferencji jest „Nasz wiatr, nasza wartość”.

W tym roku WindEurope Annual Event zgromadził ponad 12000 osób. W targach zaprezentowało się 500 wystawców, a w panelach dyskusyjnych wzięło udział 400 prelegentów, w tym przedstawiciele administracji rządowej z 14 krajów z Europy.

ORLEN Neptun przyjechał na WindEurope Annual Event, by zaprezentować swoją ofertę związaną z budowanym w Świnoujściu terminalem instalacyjnym offshore wind.

– Prace konstrukcyjne idą zgodnie z przyjętym harmonogramem. Port, który oddajemy do użytku na przełomie roku spełni najwyższe standardy i będzie w stanie przyjąć oraz obsłużyć turbiny o mocy 14 MW i większe – podkreślił podczas panelu „Porty – węzły przepustowości i łańcucha dostaw” Sebastian Wionczek z ORLEN Neptun. 

Podczas dyskusji, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele portów z Esbjerg i Brest, Sebastian Wionczek zaprezentował szczegóły dotyczące inwestycji.

– Infrastruktura portu w Świnoujściu podzielona jest na dwa obszary – na nabrzeże logistyczne oraz nabrzeże ciężkie wraz z obszarem instalacyjnym o nośności 50 ton na m2. Dodatkowo zarówno powierzchnie magazynowe jak i strefa nabrzeża jest zaprojektowana na 25 ton nam2. Pogłębienie torów podejściowych do 12,5 m pozwoli naszemu terminalowi na przyjęcie największych jednostek instalacyjnych typu jack-up – zauważył ekspert ORLEN Neptun.

Terminal w Świnoujściu zostanie otwarty na przełomie 2024/2025 r. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektów Grupy ORLEN na Bałtyku, a następnie będzie wspierał przedsięwzięcia innych deweloperów realizowane również na wodach niemieckich, szwedzkich czy duńskich.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowe ujęcie wody dla Świnoujścia pod koniec roku

Opublikowano

w dniu

Foto: Dronoujście

Tak na początku kwietnia 2024 r. wyglądała budowa ujęcia wody powierzchniowej wraz z rurociągiem magistralnym wody surowej do stacji uzdatniania wody.

Zakres inwestycji dotyczy budowy w obszarze morskim, dokładnie w akwenie Mulnik, sztucznej  wyspy, na której znajdą się budynek pompowni oraz dwie komory  czerpni wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

Przekazanie placu  budowy  dla Przypomnijmy. Generalny  wykonawca tej inwestycji  przejął plac budowy pod koniec października ub. roku. Aktualnie buduje magistralę  wody surowej od ujęcia wody do planowanej stacji  uzdatniania oraz drogę pomiędzy tymi obiektami. Ten zakres robót jest realizowany w oparciu o wcześniej uzyskane pozwolenie na budowę.

Planowany  termin zakończenia całej inwestycji dotyczącej budowy ujęcia wody powierzchniowej słonawej to  koniec 2024 r.

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524