Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

Do Grupy Morskiej dołącza nowy członek – Jakub Szczodry. Przeczytaj wywiad

Opublikowano

w dniu

Grupa Morska

„Trochę o sobie, wykształceniu, pracy i doświadczeniu w działaniach społecznych…

Studiowałem administrację i politologię na UMK w Toruniu. Na studiach angażowałem się w działalność studenckiego magazynu o tematyce politycznej oraz stowarzyszenia zajmującego się sprawdzaniem pracy posłów. Po studiach pracowałem w izbie gospodarczej, a później w firmie zajmującej się obsługą finansową przedsiębiorstw. Obecnie prowadzę własną działalność gospodarczą, która związana jest m. in. z wynajmem mieszkalnych łodzi turystycznych, tzw. houseboatów, ale też i profesjonalnym czyszczeniem wykładzin i tapicerek.

Dlaczego postanowiłeś dołączyć właśnie do Grupy Morskiej?

W Grupie Morskiej działają ludzie dostrzegający problemy mieszkańców i chcący je rozwiązać. Staracie się unikać trapiących naszą politykę ciągłych sporów o wszystko i skupiać się na sprawach ważnych dla społeczności. Myślicie o przyszłości naszego miasta i chcecie robić dla niego coś więcej. Widzę też dużą otwartość na nowe pomysły. To główne powody mojego dołączenia do Grupy Morskiej.

Jak postrzegasz Świnoujście? Jakie wady i zalety dostrzegasz w życiu tutaj?

Nasze Miasto jest dość dobrym miejscem do życia dla rodzin. Mamy wiele miejsc do spędzania czasu z dziećmi, wszędzie jest blisko. Barierą, żeby tu zamieszkać, są jednak wysokie ceny mieszkań i ich dostępność. Rynek nieruchomości jest tu zupełnie inny niż w miastach tej wielkości, więc samorząd musi aktywniej działać, aby sytuację zmienić. Widzimy, że nie tylko u nas jest ten problem i w wielu miastach na świecie wprowadza się regulacje, które mają ułatwiać życie mieszkańcom, a nie czerpać tylko zyski z turystów ich kosztem. Jeśli nie możemy tego zrobić sami, to zaangażujmy inne miasta i wypracujmy jakieś rozwiązania i regulacje na poziomie ogólnopolskim. Podejrzewam, że takie dyskusje się toczą, ale póki władze myślą, że „nam jest dobrze”, to nie chcą brać w nich udziału.

Nasze miasto przypomina teraz wybudowany dom (duże inwestycje), który wymaga wykończenia (więcej infrastruktury do codziennego życia). Dom nie żyje tylko przedmiotami, jego mieszkańcy muszą mieć gdzie spędzać czas, dzieci muszą mieć szansę rozwijania swoich pasji i zainteresowań, zarówno edukacyjnych, sportowych jak i rozrywkowych. Chciałbym, aby takim życiem ten dom tętnił, a nie tylko ładnie wyglądał na zewnątrz, aby sąsiedzi podziwiali, jacy jesteśmy bogaci. Samorząd powinien skupić się na większym wspieraniu działań społecznych, uwolnieniu potencjału mieszkańców, bo wtedy ich sukcesy będą także świetną promocją miasta. To będzie przyciągać innych, aby tu zamieszkać, a mieszkańców zachęci, aby tu pozostać i nie wyprowadzać się. Chciałbym, aby powstał właśnie taki „klimat” miasta.

W jakich obszarach chcesz przede wszystkim działać w Grupie Morskiej?

Swoje miejsce widzę wśród osób, które zajmują się tematami polityki społecznej i turystyki. Chciałbym pomóc w opracowaniu dobrego planu na rozwój tych obszarów. Nasze miasto żyje z turystyki i zawsze tak było, ale w mojej ocenie, dzieje się to zbyt dużym kosztem mieszkańców. Chciałbym także, aby branża turystyczna była bardziej zaangażowana w opracowanie dobrej strategii promocji miasta. Bez doraźnej kampanii! Chodzi mi o budowanie wizerunku w perspektywie lat. Myślę, że możemy pokazać coś więcej, niż nową promenadę, a rozwoju turystyki nie ograniczać do sprzedaży kolejnych działek pod apartamenty. Może to ładnie wygląda w folderach reklamowych, ale nie przyciągnie turystów do ponownych przyjazdów. Jeśli jednak miasto tętni życiem, ciągle się w nim coś dzieje, to chętniej będzie odwiedzane.

Sprawy samorządu interesowały mnie od zawsze, na co duży wpływ miał mój tata Andrzej, który nasze rodzinne spacery prowadził często szlakiem trwających w mieście inwestycji. Pracuje on teraz w Związku Miast Polskich i na bazie obserwacji zmian w innych miastach podsuwa wiele ciekawych pomysłów, które są w nich realizowane. Takiej ożywionej dyskusji w naszym samorządzie brakuje i mam nadzieję, że poprzez Grupę Morską wniesiony zostanie świeży powiew i otwarcie na zmianę.

Dziękujemy za rozmowę!” – czytamy na profilu Facebook Grupy Morskiej.

Czytaj dalej
2 komentarze

1 Komentarz

  1. Barlickiego temu

    21 marca 2023 na 17:26

    Zwariowałam! Jak syn może dołączyć do grupy, która doprowadziła do tragedii jego ojca Andrzeja? Przecież wszyscy wiemy kto i kiedy zadzwonił i spowodował, że Pan Andrzej przestał być w polityce! Jakub- nie wstyd Ci>?

  2. Sierp i Młot ☭ temu

    21 marca 2023 na 12:10

    Chłopie nie pakuj się w to 💩.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Piknik rodzinny oraz historyczne ślubowanie przed mieszkańcami

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Symboliczne i niespotykane ślubowanie Prezydenta Miasta Świnoujście Joanny Agatowskiej przed mieszkańcami, koncerty muzyczne oraz duży festyn rodzinny, który przyciągnął tłumy świnoujścian – tak było w sobotnie popołudnie w Świnoujściu.

Przez całe wydarzenie z centrum Świnoujścia było słychać gwar, muzykę, szczere uśmiechy dzieci. Szacuje się, że przez kilka godzin w pikniku mogło wziąć udział nawet kilka tysięcy mieszkańców Świnoujścia oraz gości.

Współpraca ze wszystkimi

Inaugurację kadencji samorządowej połączono z uroczystym ślubowaniem Joanny Agatowskiej, prezydent Świnoujścia, zorganizowanym na placu Słowiańskim. Towarzyszyli jej nowo wybrani radni ze wszystkich komitetów wyborczych.

– Miasto to ogrom wyzwań,  jakie stoją przed wybraną w demokratycznych wyborach w dniu 7 kwietnia 2024 roku władzą samorządową dziewiątej kadencji, którzy tutaj dzisiaj przed państwem stoimy. Organ uchwałodawczy i kontrolny, jakim jest Rada Miasta, Świnoujście oraz organ wykonawczy, który mam zaszczyt reprezentować, będą służyć państwu przez najbliższe pięć lat swoim zaangażowaniem, wiedzą, doświadczeniami oraz ciężką pracą. Wierzę, że przede mną i Radą Miasta okres dobrej, efektywnej współpracy – zapowiedziała  Prezydent Miasta Joanna Agatowska.

Sobotnie uroczystości inaugurujące nową kadencję samorządową rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu oraz Chóru Logos.

Nowe kierownictwo Świnoujścia

Przewodniczący Rady Miasta Świnoujście Ryszard Teterycz podkreślił, że rozpoczęcie kadencji po raz pierwszy w historii odbywa się w taki sposób – uroczyście i przed mieszkańcami miasta. Powiedział także, że  ma nadzieję na kontynuowanie tego zwyczaju – Pani prezydent, jak i Rada postanowiliśmy,  że zapoczątkujemy pewien proces, który będzie tu przebiegał w inny sposób niż dotychczas. Mianowicie, że ślubowanie będzie wykonane bezpośrednio w obecności mieszkańców.

Zgodnie z obietnicą Joanny Agatowskiej przedstawiono wiceprezydentów, skarbnika oraz sekretarza miasta. Roman Kucierski, jest zastępcą do spraw społecznych, Arkadiusz Mazepa zastępcą do spraw inwestycyjnych, skarbnikiem jest Iwona Górecka-Sęczek, a sekretarzem miasta – Paweł Juras. Po części oficjalnej, mieszkańcy mogli wysłuchać koncertu Jana Izby Izbińskiego oraz koncertu szantowego. W strefie gastronomicznej na chętnych czekał bigos myśliwski oraz syta grochówka serwowana przez świnoujskich radnych.

Dmuchańce i bańki dla dzieci

Największą atrakcją była jednak strefa rodzinna na pl. Wolności. Do dyspozycji najmłodszych były dmuchane zjeżdżalnie, popcorn, wata cukrowa, zabawy hydronetką ze strażakami z OSP Przytór, konkurs w strzelaniu z łuku, zabawy sportowe, nauka pierwszej pomocy, a nawet lekcje dojenia krowy. Wszystkie atrakcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Od godziny 15.00 do 22.00 ze względu na duży ruch pieszy podczas imprezy i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, zamknięto ulicę Armii Krajowej a objazd wytyczono przez ulicę Piastowską. Przeniesiono także przystanek autobusowy z pl. Wolności na ulicę Konstytucji 3 Maja.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Czy do Świnoujścia wrócą mniejsze promy pasażersko – rowerowe?

Opublikowano

w dniu

Foto: Damen

Czy w przyszłości Bieliki zostaną zastapione mniejszymi promami? Jeśli miasto będzie chciało szukać oczczędności, wszystko wskazuje na to, że to tylko kwestia czasu. Dziś duże promy samochodowo – pasażerskie typu Bielik przewożą głownie pieszych i rowerzystów.  Zdarza się, że na pokład wjeżdża jeden, dwa samochody. Mieszkańcy coraz głośniej wspominają małe promy, które przeprawiały niegdyś mieszkańców: Filutek, Fafik i Maryna.

– Trzy hybrydowe stateczki mogłyby przewozić pasażerów z jednej wyspy na drugą. Widziałem identyczne w Kopenhadze. Zabierają także rowerzystów. Oprócz tego mogłyby oferować rejsy po porcie, Zalewie Szczecińskim i pływać z turystami na latarnię morską – mówi Czytelnik portalu swinoujskie.info.

Niewielkie promy w Kopenhadze kursują pomiędzy północą i południem miasta. Stanowią integralną część dobrze naoliwionego transportu publicznego i jednocześnie pomagają zmniejszyć emisję CO2. Za cenę biletu autobusowego można  dopłynąć ze Sluseholmen na południowym krańcu portu w Kopenhadze aż do Orientkajen na północnym krańcu. Latem 2020 r. promy z silnikiem Diesla  zastąpiono tymi z napędem elektrycznym. Wybudowano je w stoczni Damen. Małe promy pomieszczą 80 pasażerów, rowery i wózki. Trasa składa się z 9 przystanków po obu stronach brzegu.

W Świnoujściu nie można całkowicie zrezygnować całkowicie z promów samochodowych. Są one otrzymywane na wypadek wystąpienia awarii w tunelu. Przed laty w Świnoujściu kursowały małe promy. Starsi mieszkańcy dobrze pamiętają „Fafika”.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Radni muszą pamiętać o tych kilku rzeczach, bo inaczej mogą stracić mandat

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Na Pomorzu Zachodnim kolejni radni składają ślubowania. Łącznie to 320 mandatów radnych powiatowych i 1793 mandaty radnych miast i gmin – informuje Twoje Radio.

Ryszard Teterycz, przewodniczący świnoujskiej rady miasta mówi, że radni nie mogą liczyć na profity jak chociażby zatrudnienie w urzędzie czy umowy z gminą.

– Przez biuro prawne w tej chwili przekażemy radnym, żeby wszyscy bardzo wnikliwie sprawdzili swój status prawny, bo wielu nieświadomie jest przekonanych, że jak prowadzili działalność, gdzieś tam otarli się o majątek gminny, że nic się nie wydarzyło. Okazuje się, że kilku radnych się potem przekonało z bólem po dwóch, trzech latach, że musieli oddać mandaty, musieli być odwołani, wygaszeni i jest to niepotrzebne. Lepiej zawczasu uprzedzić, żeby wszyscy dokładnie sprawdzili – mówi Ryszard Teterycz.

Z kolei z ustawy o ustroju sądów powszechnych wynika, że radni gminy, powiatu i województwa nie mogą być ławnikami.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wodorowe wyspy powstaną na Bałtyku. Jest taki pomysł

Opublikowano

w dniu

Foto: Copenhagen Infrastructure Partners (CIP)

W tym tygodniu podpisano umowę na wykonanie dokumentacji nowego toru podejściowego do portu w Świnoujściu – informuje Twoje Radio.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz mówi, że piasek z pogłębiania posłuży do poszerzania plaż. Ale nie tylko.

– Jesteśmy bardzo chętni, żeby go przekazać na różne inwestycje w infrastrukturę portową lub też w celu wybudowania wysp na przykład wysp energetycznych. Urząd Morski w Szczecinie takim operatorem takich wyspy być nie może, dlatego sama budowa wyspy mijałaby się dla nas celem. Niemniej jednak z tej ilości materiału można by skorzystać. Takie projekty są już na zachodzie Europy.

Sztuczna wyspa wodorowa powstaje np. w Danii, która będzie produkować będzie prawie milion ton zielonego wodoru rocznie.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wicewojewoda Dawid Krystek obiecał, że przyjedzie z trzecią karetką

Opublikowano

w dniu

Mieszkańcy Świnoujścia czekają na obiecaną trzecią karetkę pogotowia ratunkowego. Sezonowa ma rozpocząć służbę w czerwcu. Podczas inauguracyjnej sesji rady nowego samorządu, wicewojewoda Dawid Krystek złożył obietnicę dostarczenia całorocznej trzeciej karetki – długo oczekiwanej przez mieszkańców Świnoujścia – informuje Twoje Radio.

– Mam nadzieję, że jako przedstawiciel rządu w terenie przyjadę na najbliższą sesję  z tą trzecią karetką na stałe dla Świnoujścia,  do czego się zobowiązuje – powiedział Dawid Krystek, wicewojewoda zachodniopomorski.

Do tej pory trzeci ambulans w Świnoujściu funkcjonował tylko w czasie wakacji.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W poniedziałek wybiorą wiceprzewodniczących rady

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Na wniosek Prezydent Miasta Joanny Agatowskiej Przewodniczący Ryszard Teterycz zwołuje II Nadzwyczajną Sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji na dzień 13 maja 2024r. (poniedziałek). Początek o godzinie 10.00. 

Sesja odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu, sala 315, II piętro, budynek przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Wśród najważniejszych punktów sesji jest wybór wiceprzewodniczących rady oraz powołanie członków i wybór przewodniczących komisji, ustalenie terminów sesji w 2024 roku oraz podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta Świnoujście.

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524