Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

„Malwina” do wzięcia za darmo. Ma 56 lat, ale nieźle się trzyma

Opublikowano

w dniu

Foto: Urząd Morski w Szczecinie

Urząd Morski w Szczecinie chce przekazać za darmo motorówkę hydrograficzną „MALWINA” wraz z wyposażeniem.

„Malwina” została wybudowana w 1967 roku w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Ma ponad 17 metrów długości i na pokładzie może pomieścić 14 pasażerów. 

Jak informuje Urząd Morski w Szczecinie, Malwina jest w dobrym stanie technicznym. 

O bezpłatne przekazanie motorówki mogą ubiegać się szkoły lub organizacje pożytku publicznego. Najpierw jednak muszą wypełnić wniosek.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Rusza piąta edycja Festiwalu Wolontaryjnego EY GDS Polska. Pracownicy zasadzą 4000 drzew

Opublikowano

w dniu

Foto: EY GDS Polska

Sadzenie 4000 drzew, przygotowanie ekoogrodów dla szkół, sprzątanie miasta i przerabianie koszulek na zabawki dla psów ratowniczych. Już 17 kwietnia rusza flagowy projekt CSR w EY GDS – piąta edycja Festiwalu Wolontaryjnego. To jedna z wielu lokalnych inicjatyw, dzięki którym EY chce poprawić życie 1 mld osób na całym świecie.

EY GDS to globalna sieć centrów kompetencyjnych, która dostarcza usługi dla EY na całym świecie. Organizacja angażuje się w różnorodne inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju, w tym organizuje dwa razy do roku Festiwal Wolontaryjny, którego celem jest poprawa jakości życia oraz środowiska, w którym funkcjonuje.

Cel? Pozytywny wpływ na 1 mld osób

Festiwal Wolontaryjny jest częścią globalnego celu EY, który chce pozytywnie wpłynąć na życie 1 miliarda ludzi do 2030 roku. Pracownicy EY GDS mogą dwa razy w roku skorzystać z dwudniowego urlopu wolontaryjnego i zaangażować się w inicjatywy na rzecz społeczeństwa i ochrony środowiska. Festiwal odbywa się we wszystkich dziewięciu oddziałach EY GDS na całym świecie, w tym w Polsce, Hiszpanii, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, na Sri Lance, Filipinach, w Argentynie, Meksyku oraz Indiach.

Piąta edycja rozpocznie się już 17 kwietnia 2024 roku i potrwa do końca miesiąca. Tematem przewodnim jest ekologia i wsparcie środowiska. EY GDS Polska szacuje, że zaangażuje aż 300 pracowników, którzy przez kilkanaście dni połączą swoje siły dla lokalnej społeczności.

Ekoogrody dla szkół i zrównoważony transport

Na potrzeby piątej edycji organizacja EY GDS Polska nawiązała współpracę z Klubem Gaja – polską organizacją ekologiczną, która angażuje się w realne działania na rzecz środowiska naturalnego oraz poszanowania praw zwierzą. Wspólnie stworzą ekoogrody dla lokalnych szkół, dzięki którym chcą zaszczepić w młodych ludziach świadomość ekologiczną i odpowiedzialność za otoczenie.

Jednocześnie Festiwal Wolontaryjny podniesie świadomość na temat zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju. Wolontariusze EY GDS Polska razem z Wrocławskim Stowarzyszeniem Rowerowym zorganizują interaktywną sesję online na temat różnych aspektów jazdy na rowerze: od przepisów drogowych po rolę jednośladów w osiąganiu neutralności klimatycznej. Następnie uczestnicy wezmą udział w wyzwaniu i podzielą się wrażeniami – na jeden dzień zamienią samochody i motocykle na rowery.

Przerabianie starych koszulek na zabawki dla psów ratowniczych

Dodatkowo, organizacja współpracuje z NGO Goodera w projekcie upcyklingu – wolontariusze wezmą udział w warsztatach, podczas których przekształcą stare koszulki w zabawki dla psów ratowniczych. Ten satysfakcjonujący projekt DIY nie tylko dostarcza rozrywki i stymulacji dla psów ratowniczych, ale także promuje zrównoważony rozwój poprzez ponowne wykorzystanie materiałów, które w innym przypadku trafiłyby do śmieci.

Sadzenie drzew i sprzątanie miasta

Elementem Festiwalu Wolontaryjnego będą działania poprawiające jakość powietrza i estetykę miejskiego krajobrazu. Dlatego uczestnicy posprzątają miasto oraz posadzą aż 4000 drzew na wrocławskich Osobowicach.

Tylko w 2023 roku w akcji sadzenia drzew wzięło udział 150 wolontariuszy EY GDS Polska z Wrocławia i Warszawy. Inicjatywy zostały przeprowadzone we współpracy ze Stowarzyszeniem Ekologicznym Klub Gaja, Fundacją Las Na Zawsze oraz z Dotlenieni.org. Za to niezwykłe osiągnięcieorganizacja została uhonorowana Global Green Business Award – nagrodą przyznawaną firmom przyczyniającym się do posadzenia minimum 1 tysiąca drzew rocznie. EY GDS Polska przekroczyła ten wymóg prawie dziesięciokrotnie.

Zaangażowanie pracowników EY GDS Polska

Tylko w dwóch poprzednich edycjach Festiwalu Wolontaryjnego udział wzięło ponad 650 osób, trafiając ze swoją pomocą do ponad 4000 beneficjentów.

„Jestem niesamowicie dumny z naszych wolontariuszy, którzy swoim zaangażowaniem i poświęceniem czynią Festiwal Wolontaryjny EY GDS niezapomnianym za każdym razem. To dzięki Nim możemy tworzyć pozytywny wpływ na społeczność i inspirować innych do działania dla wspólnego dobra” – mówi Dominik Woźniak, szef EY GDS Polska.

Zaangażowanie EY GDS nie kończy się tylko na wydarzeniach wolontaryjnych. Organizacja wspiera różnorodne inicjatywy społeczne i edukacyjne, angażując się w projekty mające na celu rozwój lokalnych społeczności i edukację młodzieży. Dzięki temu EY GDS nie tylko buduje pozytywny wizerunek jako odpowiedzialny pracodawca, ale również aktywnie przyczynia się do poprawy jakości życia wielu ludzi.

EY Global Delivery Services (GDS)

EY Global Delivery Services (GDS) świadczy usługi dla EY na całym świecie. Jest to stale rozwijająca się, zintegrowana sieć centrów, która zapewnia innowacyjne, skalowalne i dostosowane do indywidualnych potrzeb usługi biznesowe dla firm członkowskich EY.

EY GDS świadczy usługi w wielu obszarach, a różnorodność projektów i zaplecza tworzy dynamiczne, wielokulturowe i integracyjne środowisko pracy, w którym „talent, energia i innowacyjność” to trzy podstawowe wartości pracowników.

Biura EY GDS w Polsce znajdują się we Wrocławiu i w Warszawie. Współpracują z dziewięcioma krajami – Argentyną, Meksykiem, Chinami, Indiami, Filipinami, Sri Lanką, Węgrami, Hiszpanią i Wielką Brytanią – oraz z zespołami ze wszystkich linii usług EY, regionów geograficznych i sektorów, odgrywającymi istotną rolę w realizacji strategii rozwoju EY.

Źródło informacji: EY GDS Polska

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Medale dla zawodników Klubu OSiR „Wyspiarz” w Ogólnopolskich Biegach Przełajowych w Gryfinie

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

Dnia 13 kwietnia 2024 r. w sportowej atmosferze odbyły się zawody zorganizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie – 94 Ogólnopolskie Biegi Przełajowe. Jesienne biegi mają w Gryfinie już swoją tradycję i cieszą się dużą popularnością. Niezwykle udany występ zaprezentowali zawodnicy klubu OSiR „Wyspiarz” zdobywając sześć medali.

W kategorii U12 na dystansie 800 m –  Natalia Smolińska wywalczyła złoty medal, zaś srebro zdobyła jej klubowa koleżanka Helenka Grudzień a wśród chłopców Nikodem Giłka. Bardzo dobrze spisali się nasi zawodnicy również w kategorii U14 na dystansie 1000 m – Aleksandra Pancer, stanęła na drugim stopniu podium, a miejsce trzecie wywalczył Fabio Baldi. W tej samej kategorii na wyróżnienie zasługuje bieg Leny Kowalskiej oraz Szymona Pastuszki, którzy pokazali, że jest w nich ogromny sportowy potencjał i ostatecznie zajęli wysokie V lokaty. W kategorii Juniorów (2005-2008) na dystansie 1000 m – Dawid Pecyna po pasjonującym finiszu zajął II miejsce. W tej samej kategorii wysoką IV lokatę zajęła Magda Karpińska i Adam Grudzień. W kategorii młodzików U16 na dystansie 1000 m IV miejsce zajął Rafał Kowalczyk, a na VI miejscu finiszowała Julia Jagusz.

Nasz klub reprezentowała 17 osobowa grupa w składzie:  Helenka Grudzień, Adam Grudzień, Magda Karpińska, Dawid Pecyna, Rafał Kowalczyk, Julia Jagusz, Nikodem Giłka, Marcelina Gawle, Hubert Guzik, Amelia Czerwińska, Wiktoria Kanclerz, Natalia Smolińska, Aleksandra Pancer, Szymon Pastuszka, Lena Kowalska, Fabio Baldi, Kacper Komar.

Wszyscy zawodnicy wykazali się dużym zaangażowaniem sportowym i chęcią walki. Zmagania zakończono uroczystym wręczeniem medali, dyplomów i koszulek w poszczególnych kategoriach wiekowych. Każdy uczestnik zawodów otrzymał również pamiątkowy medal.

Gratulujmy udanego startu oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych i wytrwałości w przygotowaniach do kolejnych zawodów.

Najbliższe zawody z udziałem naszych lekkoatletów odbędą się w Złocieńcu (Mistrzostwa Województwa w LA) w dniu 27 kwietnia 2024 r.

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ruszają świnoujskie czwartki lekkoatletyczne

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

Czwartki Lekkoatletyczne 2023/2024 w Świnoujściu to cykl zawodów dla dzieci klas IV-VI ze Szkół Podstawowych.

Już w tym tygodniu w czwartek 18 kwietnia 2024 rozpocznie się Sesja Wiosenna VII Edycji Świnoujskich Czwartków Lekkoatletycznych. Zawody przeznaczone są dla dzieci ze Szkół Podstawowych, będą odbywać się na Stadionie Lekkoatletycznym w Świnoujściu ul. Matejki 22  od godz. 16:00.

Organizatorem zawodów jest: Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”. Więcej informacji na temat Czwartków Lekkoatletycznych można znaleźć na stronie internetowej  www.osir.swinoujscie  w zakładce Czwartki Lekkoatletyczne.

Zapisy: w dniu zawodów od godziny  15.00

Terminy zawodów wiosennych:
18.04.2024 r.    godz. 16.00
25.04.2024 r.    godz. 16:00
09.05.2024       godz. 16.00
23.05 2024       godz.16.00 Finał Miejski

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wpadł poszukiwany trzema listami gończymi

Opublikowano

w dniu

45-letniego mieszkańca województwa opolskiego, który został deportowany ze Szwecji, zatrzymali 11 kwietnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu. Mężczyzna został wydalony z terytorium Szwecji za nielegalną pracę bez umowy, pobyt powyżej dopuszczalnego terminu, a także kradzież i spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.

Podróżny otrzymał od szwedzkich organów ścigania karę grzywny w wysokości 1500 koron oraz został ukarany 5-letnim zakazem wjazdu na terytorium tego państwa. Po przejęciu mężczyzny na trenie Polski funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzili jego dane w dostępnych bazach i okazało się, że jest on poszukiwany trzema listami gończymi za przestępstwa przeciwko mieniu.  Zatrzymany został przekazany policjantom z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu celem przeprowadzenia z nim dalszych czynności procesowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kontenery do Skandynawii po torach

Opublikowano

w dniu

Foto: Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście
Na Terminalu Promowym w Świnoujściu  został obsłużony pierwszy po modernizacji transport kolejowy.
Terminal został przystosowany do obsługi ładunków intermodalnych. Wagony kolejowe służące do przewozu kontenerów przypłynęły promem Polonia i wyruszyły w dalszą drogę na południe Europy.
W ubiegłym roku zakończono przebudowę istniejących oraz budowę nowych torów kolejowych i placów manewrowo-postojowych. Wykonano także nowe stanowisko promowe  o długości 294 m, powstałe z połączenia dwóch istniejących wcześniej.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowoczesne niszczyciele min w niedzielę w Szczecinie

Opublikowano

w dniu

Foto: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

W niedzielę, 14 kwietnia, przy szczecińskich Wałach Chrobrego, zacumują dwa najnowsze niszczyciele min Marynarki Wojennej. ORP Albatros i ORP Mewa udostępnią swoje pokłady do zwiedzania w niedzielę. Załogi czekają na przyjęcie gości w godz. 13:00–17:00.

ORP Albatros (nr burtowy 602) i ORP Mewa (nr burtowy 603) są aktualnie najnowszymi okrętami w Marynarce Wojennej. Weszły do służby odpowiednio w listopadzie 2022 r. oraz lutym 2023 r. w wyniku prowadzonego procesu modernizacji polskich sił przeciwminowych. Wraz z prototypowym okrętem całej serii, czyli ORP Kormoran, wchodzą w skład 13 Dywizjonu Trałowców – oddziału taktycznego 8 Flotylli Obrony, którego okręty stacjonują w Porcie Wojennym w Gdyni.

Zgodnie z przeznaczeniem niszczyciele min typu KORMORAN II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

Aktualnie trwa także budowa 3 kolejnych niszczycieli min tej serii, które z kolei zasilą 12 Dywizjon Trałowców w Świnoujściu. Kolejne okręty o numerach burtowych 604-6 zostaną dostarczone w latach 2026-2027. Łącznie 6 nowoczesnych okrętów projektu 258 typu Kormoran II będzie wchodziło w skład systemu obrony przeciwminowej polskiej Marynarki Wojennej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecina oraz sympatyków Marynarki Wojennej z całej Polski !

***

Niszczyciele min ORP Albatros i ORP Mewa zostały zbudowane przez konsorcjum, którego liderem była Stocznia Remontowa Shipbuilding SA. W skład konsorcjum wchodziły także: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Podstawowe dane taktyczno-techniczne:

Numer burtowy: 602, 603
Klasa: Niszczyciel min
Typ: Kormoran II
Projekt: 258
Wyporność: 830 t
Długość: 58,5 m
Szerokość: 10,3 m
Zanurzenie: 2,7 m
Klasa lodowa: L-3
Prędkość: 15 w
Zasięg: 2500 Mm

Charakterystyka okrętu:

Kadłub okrętu wykonany jest ze stali amagnetycznej zapewniającej zmniejszenie wykrywalności pól fizycznych okrętu.

Uzbrojenie: okrętowy system uzbrojenia OSU-35K z 35-milimetrową armatą AM-35K; wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm WKM-Bm; stanowiska dla operatorów przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych t. GROM;

Wyposażenie specjalistyczne stanowią pojazdy podwodne Saab Double Eagle Sarov, Gavia, Kongsberg Hugin, oraz Głuptaki w dwóch wersjach – inspekcyjnej (służące do identyfikacji obiektów podwodnych) oraz bojowej (przeznaczone do niszczenia obiektów niebezpiecznych), a także sonar holowany Katfish firmy Kraken.

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524