Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Mądrze zainwestujemy niemal 8 miliardów złotych! Otwieramy nowy rozdział dla Pomorza Zachodniego

Opublikowano

na

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
– Największy skok, dzięki Funduszom Europejskim, dokonał się w województwie zachodniopomorskim. To jest obiektywne stwierdzenie, w oparciu o dokument Polskiej Akademii Nauk – podkreślał prof. Jerzy Buzek, podczas konferencji inauguracyjnej nowy program regionalny. Co będzie priorytetem tego unijnego otwarcia? W jakie działania zainwestujemy niemal 8 miliardów złotych z polityki spójności Unii Europejskiej?
Wielka szansa dla regionu
„Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027” to nowa nazwa programu regionalnego. Zastąpi dotychczasowy Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego.
W piątek, 31 marca 2023 r. oficjalnie uruchomiono program.
– To dla nas rozpoczęcie kolejnego wielkiego wyzwania w dziele zmiany i modernizacji Pomorza Zachodniego. Dziękuję naszym partnerom. Razem ze światem biznesu, samorządami i NGO udało nam się zbudować sieć partnerstwa i przebudować dotychczasową gospodarkę – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Marszałek przypomniał, że kiedy startowaliśmy z pierwszą perspektywą (2005-2007), zachodniopomorskie mierzyło się z wysokim bezrobociem, niskim PKB czy problemami gospodarczymi (popegeerowska spuścizna czy problemy przemysłu stoczniowego).
– Dzięki partnerskiej współpracy udało nam się jednak przebudować gospodarkę. Dziś myślimy, jak inwestować lepiej, więcej i bardziej efektywnie. Mamy aspirację być zielonym, cyfrowym i innowacyjnym regionem – podkreślał podczas spotkania marszałek Geblewicz. – Chcemy, żeby w każdym miejscu województwa żyło się dobrze, z właściwym standardem usług publicznych.
Podobnie jak jest to w tej perspektywie finansowej, budżet nowego programu będą tworzyć środki na inwestycje pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (1,2 miliarda euro) oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego (468 milionów euro). W sumie to 1 miliard 686 milionów euro.
Podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie programu, głos zabrał gość honorowy wydarzenia prof. Jerzy Buzek, premier Rządu RP w latach 1997-2001, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Buzek przypomniał, że po reformie samorządowej, wiosną 1998 roku, nie wszyscy wierzyli w rozwój regionów.
– Do Unii Europejskiej weszliśmy sześć lat po tym, jak podjęliśmy decyzję, że będziemy mieli silne regiony. Te regiony były na początku niezadowolone, bo finansowanie było potężne dla gmin, dla powiatów też niezłe, natomiast dla województw… Pierwsze kontrakty regionalne na podstawie polskiego budżetu zawierałem na około 60-70 milionów złotych na rok. Nie mieliśmy pieniędzy   unijnych, to było z polskiego budżetu. Proszę sobie wyobrazić – na wszystkie kontrakty regionalne w sumie miliard złotych. Ale mówiliśmy: będziecie mieli pieniądze, wielkie pieniądze, które zadecydują o przyszłości kraju, o przyszłości naszych małych ojczyzn. I to się stało, dzięki UE – podkreślał prof. Buzek.
Prof. Buzek podkreślił, że od momentu wstąpienia do UE, w 2004 roku, Pomorze Zachodnie przeszło wielką, pozytywną metamorfozę.
– Największy skok, dzięki Funduszom Europejskim, dokonał się w województwie zachodniopomorskim. To jest obiektywne stwierdzenie, w oparciu o dokument Polskiej Akademii Nauk – mówił prof. Jerzy Buzek. – Nową perspektywę rozpoczynamy z pewnym opóźnieniem, ale na pewno dacie sobie z tym radę – stwierdził.
Prof. Buzek zaznaczył jednak, że Fundusze Europejskie 2021-27 wiążą się z wielkimi wyzwaniami dla Polski, Europy, świata. – Budujemy zupełnie nowy świat!
Jaki to będzie świat?
Kluczowym wyzwaniem nowej perspektywy będą „zielone” inwestycje. Ponad 33% ze środków z EFRR to wydatki na tzw. agendę klimatyczną. – To oznacza inwestycje w OZE zarówno w samorządach, jak w przedsiębiorstwach, w efektywność energetyczną czy we wzmacnianie ochrony środowiska – wyliczał marszałek Geblewicz.
W sferze gospodarki duży nacisk zostanie położony na strefę B+R. Będą środki na badania i wdrożenia oraz podnoszenie konkurencyjności firm. W tym obszarze większe możliwości będą miały tereny uznawane za wykluczone. Dla Specjalnej Strefy Włączenia dostępne będą dotacje, w większych miastach raczej pożyczki.
Na rozwój B+R cel zostanie przeznaczonych 49,4 mln euro. To ważne, bo przedsiębiorstwa wciąż mają zbyt małą świadomość korzyści z prowadzonych działań B+R. Firmy, które są świadome tej zależności, częściej wprowadzają nowe produkty czy usługi w oparciu o wyniki prac B+R. Dostępne będą też granty dla zespołów badawczych i na inwestycje w infrastrukturę w szkołach wyższych.
Na trwały wzrost i konkurencyjność mikro-, małych i średnich firm zostanie przeznaczona kwota 120 mln euro. Dla MŚP dostępne będą dotacje, pożyczki oraz pożyczki z umorzeniem. Ważne będą inwestycje w rozwój przedsiębiorstw czy inwestycje na obszarze Specjalnej Strefy Włączenia. Z tych środków rozwijane będą także inkubatory przedsiębiorczości oraz usługi na rzecz tworzenia nowych firm.
– Dalej będziemy inwestować w transport: w czysty transport w miastach, drogi oraz pociągi zeroemisyjne – mówił marszałek.
Mocno rozwijana będzie też sieć tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim – Rozkręciliśmy wielki projekt sieci tras rowerowych i nie możemy go teraz zatrzymać. To inwestycje w rozwój potencjału turystycznego regionu – wyjaśniał marszałek.
Po dwóch perspektywach finansowych powstało 1358,68 km dróg dla rowerów, ciągów pieszo-rowerowych, pasów rowerowych. W porównaniu z rokiem 2019 zwiększył się ruch turystyczny o 32,8%.
W nowej perspektywie nie zabraknie inwestycji w ochronę zdrowia, edukację oraz włączenie społeczne. – Dalej realizowane będą projekty podnoszące kompetencje. Chcąc budować innowacyjną gospodarkę, musimy korzystać z tego potencjału – podkreślał marszałek.
Poprawy wymaga również stan usług cyfrowych w administracji, medycynie i kulturze. Konieczne będzie przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, szczególnie na obszarach wiejskich.
Oferta dla samorządów
Wkład z programu FEPZ na instrumenty terytorialne wyniesie 320 mln EUR. Z tych środków będzie można np. przeprowadzać termomodernizację budynków publicznych JST, budynków komunalnych czy rozwijać zrównoważony transport publiczny w obszarach funkcjonalnych miast. (W poprzedniej perspektywie tabor pasażerski w komunikacji miejskiej wzbogacił się o 169 pojazdów).
W dalszym ciągu możliwe do realizacji będą inwestycje zwiększające dostęp do edukacji oraz do usług społecznych i zdrowotnych. Realizowane będą inwestycje w obszarze turystyki i kultury czy instytucji popularyzujących naukę.
Wsparcie rozwoju terytorialnego i promocja partnerskiego modelu współpracy samorządów lokalnych dostępne będą w: Miejskich Obszarach Funkcjonalnych – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, w pozostałych obszarach funkcjonalnych – Inny Instrument Terytorialny (IIT) oraz w ramach Lokalnych Grup Działania – Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS).
W konkursach samorządy będą mogły starać się o wsparcie w obszarze: gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami i ochrony środowiska.
Z pomocą eurofunduszy będą powstały nowe przedszkola, a szkoły będą wyposażane w sprzęt poprawiający dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Priorytetem będzie też aktywne włączanie społeczne – będą tworzone i rozwijane jednostki takie jak CIS, ZAZ czy WTZ. Ma powstawać też infrastruktura placówek zapewniających opiekę zdeinstytucjonalizowaną. Wspierane będą też rodziny oraz piecza zastępcza.
Kiedy dostępny będzie nowy program?
Pierwsze konkursy mają ruszyć już w II kwartale, a w III i IV kwartale naborów będzie już więcej. – Będziemy stopniowo tę machinę uruchamiali. To proces, a jesteśmy w trudnym momencie. Musimy zamknąć perspektywę, w której się znajdujemy i następnie uruchomić konkursy – tłumaczył marszałek Olgierd Geblewicz.
Continue Reading
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Krys

    31 marca 2023 na 20:04

    21 października 2021 w Parlamencie Europejskim przeprowadzono głosowanie w sprawie przyjęcia rezolucji dotyczącej Polski. Wzięło w nim udział 671 eurodeputowanych.

    Za przyjęciem rezolucji opowiedziało się 502 członków Parlamentu Europejskiego a 153 było przeciw. Rezolucję przeciwko Polsce poparły m.in. frakcje Europejskiej Partii Ludowej, S&D, Zieloni oraz Lewica Przeciw byli Europejscy Konserwatyści oraz Tożsamość i Demokracja, w skład której wchodzą m.in. partie Marine Le Pen oraz Matteo Salviniego.

    Rezolucja PE ws. Polski – jak głosowali europosłowie?
    Przeciw przyjęciu rezolucji w sprawie Polski głosowali wszyscy europosłowie Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwnego zdania było kilkudziesięciu polskich eurodeputowanych. „Za” głosowali:

    Magdalena Adamowicz
    Bartosz Arłukoiwcz
    Marek Balt
    Marek Belka
    Robert Biedroń
    Jerzy Buzek
    Włodzimierz Cimoszewicz
    Jarosław Duda
    Tomasz Frankowski
    Andrzej Halicki
    Krzysztof Hetman
    Dauta Huebner
    Adam Jarubas
    Jarosław Kalinowski
    Ewa Kopacz
    Łukasz Kohut
    Janusz Lewandowski
    Bogusław Liberadzki
    Elżbieta Łukacijewska
    Leszek Miller
    Janina Ochojska
    Jan Olbrycht
    Radosław Sikorski
    Sylwia Spurek
    Róża Thun
    Rezolucja PE ws. Polski – czego dotyczy?
    Przyjęcie rezolucji oznacza, że Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską do podjęcia natychmiastowych działań w obronie praworządności w Polsce po ostatnim wyroku TK poprzez uruchomienie mechanizmu warunkowości.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

WIADOMOŚCI

Na chodnikach Świnoujścia pojawiło się nowe wsparcie dla miejskich służb

Opublikowano

na

Nie tylko miotła i zamiatarka. Na chodnikach Świnoujścia pojawiło się nowe wsparcie dla miejskich służb

Mieszkańcy spacerujący po Świnoujściu mogli już zauważyć nowe urządzenie pracujące na miejskich chodnikach i deptakach. To elektryczny odkurzacz komunalny – sprzęt, który ma wspierać codzienną pracę osób odpowiedzialnych za utrzymanie porządku w mieście.

Choć na pierwszy rzut oka wygląda nietypowo, jego zadanie jest bardzo konkretne – pomaga szybciej i skuteczniej usuwać drobne odpady z przestrzeni publicznej. Niedopałki papierosów, papierki, liście, puszki czy inne zanieczyszczenia mogą być zbierane sprawniej, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

To jednak nie technologia wykonuje całą pracę. Za czystym miastem wciąż stoją ludzie – pracownicy, którzy każdego dnia dbają o ulice, chodniki i tereny publiczne. Nowe urządzenie ma przede wszystkim ułatwiać ich zadania i zwiększać efektywność działań, zwłaszcza tam, gdzie liczy się tempo i dokładność.

Glutton 2411 Electric jest urządzeniem elektrycznym, co oznacza brak emisji spalin podczas pracy i niższy poziom hałasu. Dzięki kompaktowej konstrukcji może poruszać się po chodnikach i w miejscach trudniej dostępnych dla większych maszyn komunalnych.

W mieście, które każdego roku odwiedza wielu turystów, utrzymanie porządku to codzienne wyzwanie wymagające zarówno doświadczenia ludzi, jak i odpowiednich narzędzi. Nowoczesny sprzęt nie zastępuje pracy człowieka – ma ją wspierać.

Continue Reading

WIADOMOŚCI

ORP Mewa zadebiutuje pod flagą NATO

Opublikowano

na

Od 1 lipca załoga ORP Mewa rozpocznie misję związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa żeglugi na północnych akwenach Europy. Polscy marynarze zasilą jeden z sojuszniczych zespołów okrętów – tzw. „Tarczy Przeciwminowej” i na pół roku wejdą w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1. Tym samym będzie to debiut nowoczesnych niszczycieli min typu Kormoran II pod flagą sojuszu.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Karol Nawrocki podpisał postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Grupy Zadaniowej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego na Morzu Bałtyckim, Morzu Norweskim, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim.
Na podstawie postanowienia polscy oficerowie, podoficerowie i marynarze wydzieleni z 13 Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża utworzą od 1 lipca 2026 r. do 31 grudnia 2026 r. Polski Kontyngent Wojskowy Kormoran 2026. Głównym zadaniem PKW będzie wzmocnienie sił państw sojuszniczych w działaniach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1). Dla okrętu projektu 258 typu Kormoran II – ORP Mewa będzie to debiut w działalności tego zespołu.
Polska Marynarka Wojenna od lat angażuje się w działania poszczególnych zespołów okrętów sojuszu, zarówno wyznaczając oficerów na prestiżowe stanowisko dowódcy zespołu, formując sztab kierujący działaniami oraz wydzielając okręty 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Przez lata przede wszystkim niszczyciele min z 13 Dywizjonu Trałowców od 2002 roku do 2015 roku cyklicznie, kilkunastokrotnie, wchodziły w skład SNMCMG1. Również Okręt Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki z 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych pięciokrotnie był jednostką flagową SNMCMG1 (w latach 2010, 2011, 2013, 2023 i 2026) oraz przez połowę 2017 roku pełnił funkcję okrętu flagowego SNMCMG2 na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Morzu Czarnym. W przeszłości Marynarka Wojenna kierowała także trałowce proj. 207P z 12 Dywizjonu Trałowców do udziału w natowskim zespole. Po raz pierwszy w ramach PKW Czernicki w 2023 roku w skład kontyngentu weszły ORP Drużno oraz ORP Hańcza, natomiast w drugiej połowie 2025 roku półroczny dyżur w ramach PKW Noteć 2025 pełnił trałowiec ORP Necko. Obecnie trwa misja PKW Czernicki 2026, w ramach której na pół roku Polacy przejęli odpowiedzialność za dowodzenie zespołem.
Zgodnie z postanowieniem ogólny zakres zadań PKW będzie obejmował:
  • utrzymywanie bezpieczeństwa żeglugi sojuszniczej przez poszukiwanie, patrolowanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych, głównie groźnego dla żeglugi arsenału zatopionego podczas obu wojen światowych, jak również oczyszczanie z min i innych niebezpiecznych obiektów podwodnych podejść do portów, akwenów ścieśnionych i szlaków żeglugowych;
  • budowanie świadomości operacyjnej przez patrolowanie szlaków oraz prezentację obecności, jedności i determinacji Sojuszu Północnoatlantyckiego na północnych akwenach Europy.
Rejonem działania PKW Kormoran 2026 będzie Morze Bałtyckie, Morze Północne, Morze Norweskie i Ocean Atlantycki.
Continue Reading

WIADOMOŚCI

Skrajnie wysokie zagrożenie pożarowe. Ważny apel do mieszkańców i turystów

Opublikowano

na

Woliński Park Narodowy wydał ostrzeżenie dotyczące bardzo wysokiego ryzyka wystąpienia pożarów. Alert obowiązuje od 25 do 29 czerwca 2026 roku i jest związany z utrzymującymi się wysokimi temperaturami oraz długotrwałym brakiem opadów.

Jak informują służby Parku, obecne warunki sprawiają, że ściółka i podłoże są wyjątkowo przesuszone, a nawet niewielkie źródło ognia może doprowadzić do szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru.

W związku z sytuacją przypomniano o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa na terenie Parku i w jego otoczeniu. Obowiązuje całkowity zakaz korzystania z otwartego ognia oraz zakaz palenia wyrobów tytoniowych. Kierowcy proszeni są również o pozostawianie pojazdów wyłącznie w miejscach wyznaczonych do parkowania.

Służby apelują zarówno do mieszkańców, jak i osób odwiedzających region o szczególną ostrożność i odpowiedzialne zachowanie podczas pobytu na terenach leśnych i przyrodniczych.

W przypadku zauważenia dymu, ognia lub sytuacji mogącej stwarzać zagrożenie należy niezwłocznie skontaktować się ze służbami ratunkowymi pod numerem 112 lub 998.

Ochrona przyrody i bezpieczeństwo odwiedzających zależą od wspólnej odpowiedzialności i przestrzegania obowiązujących zasad.

Continue Reading

WIADOMOŚCI

Nie udało się uratować 70-letniej kobiety

Opublikowano

na

We wtorkowy wieczór, 23 czerwca około godziny 21:30, przy ulicy 11 Listopada doszło do tragicznego zdarzenia. Pomimo podjętych działań nie udało się uratować życia 70-letniej kobiety.

Zespół ratownictwa medycznego został skierowany do kobiety znajdującej się w stanie nagłego zatrzymania krążenia. Niestety, mimo interwencji pacjentka zmarła.

Rodzinie i bliskim zmarłej składamy wyrazy współczucia.

Continue Reading

Materiał partnera

Nowa perspektywa z widokiem na morze, czyli biznes po 50-tce

Opublikowano

na

Dzień przed otwarciem wymarzonej restauracji jej świat się zatrzymał. Dziś prowadzi wyjątkowy sklep Żabka w Świnoujściu i udowadnia, że na nowy start nigdy nie jest za późno. To historia o determinacji, odwadze oraz budowaniu życia od nowa i na własnych zasadach.

Jeszcze kilka lat temu pani Barbara Budnik była o krok od spełnienia swojego wielkiego marzenia. Po latach pracy w korporacji zdecydowała się na odważny ruch – otwarcie włoskiej restauracji w Krakowie. Wszystko było gotowe. Na dzień przed startem przyszła pandemia, a wraz z nią lockdown. Restauracje zostały zamknięte, a plan pani Barbary na życie rozsypał się w jednej chwili. 

Nowy początek zamiast końca

Usiadłam na schodach mojej restauracji i naprawdę nie wiedziałam, co mam zrobić. Czy płakać, czy zamknąć drzwi i po prostu odejść. To był moment, w którym miałam poczucie, że wszystko, co budowałam, przestaje istnieć. Ale bardzo szybko przyszła refleksja. Nie jestem jedyna, która się z tym mierzy. Trzeba się podnieść i zawalczyć o siebie – wspomina Barbara Budnik.

Zamiast zatrzymać się w tym momencie, zaczęła działać. Wyjechała na krótko do Holandii, by ustabilizować sytuację finansową, ale wiedziała, że chce wrócić do Polski i zacząć od nowa. Przełomem okazała się odpowiedź na ogłoszenie Żabki. To była szansa, a krótko po niej także i decyzja, która zmieniła wszystko. Nowe miasto, nowe życie, nowy model biznesowy.

Biznes po 50-tce? To przewaga

Krótko po zgłoszeniu odezwał się konsultant z Żabki i już miesiąc później Pani Barbara rozpoczęła nowy rozdział w swojej karierze – biznes franczyzowy po pięćdziesiątce. Jak sama podkreśla, nie było to ograniczenie, a ogromny kapitał. Doświadczenie życiowe i zawodowe oraz większa świadomość siebie pozwalają podejmować trafniejsze decyzje i budować stabilny biznes.

Osoby 50+ mają coś, czego często brakuje młodszym – spokój, intuicję i doświadczenie. My już wiemy, czego chcemy i potrafimy wyciągać wnioski z tego, co przeżyliśmy. To jest taki plecak doświadczeń, który niesiemy przez życie i z którego codziennie korzystamy w biznesie. Dlatego uważam, że to świetny moment, żeby zacząć coś swojegomówi Barbara Budnik, franczyzobiorczyni Żabki ze Świnoujścia.

Żabka z duszą nad Bałtykiem

Dziś Pani Barbara prowadzi sklep w Świnoujściu, w wyjątkowej lokalizacji, bo przy urokliwej, nadmorskiej promenadzie. To miejsce, które wyróżnia się atmosferą i podejściem do klienta. Jej sklep to nie tylko punkt zakupowy, ale także przestrzeń, w której można usiąść przy promenadzie, odpocząć, napić się kawy i na chwilę zwolnić tempo. 

To moje miejsce i moje marzenie, tylko w innej formie niż planowałam. Zawsze chciałam mieć restaurację czy kawiarnię, a dziś mam przestrzeń, w której ludzie mogą usiąść, napić się kawy, odpocząć, a przy okazji zrobić zakupy – podkreśla Barbara Budnik.

Wsparcie, które daje stabilność

Pani Barbara podkreśla, że ogromne znaczenie dla niej w wyborze tej drogi biznesowej miało kompleksowe wsparcie na każdym etapie jakie otrzymała od Żabki. Od startu po codzienne prowadzenie biznesu. Szkolenia, cyfrowe narzędzia i stała opieka operacyjna pozwoliły jej szybko odnaleźć się w nowej roli i zbudować stabilność finansową.

Dziś równie ważnym elementem jej biznesu jest zespół i relacje z klientami. Barbara stawia na partnerstwo, zaangażowanie i autentyczność. Wartości, które przekładają się na atmosferę miejsca. Jej historia to dowód na to, że porażka nie musi być końcem. Może być początkiem czegoś nowego – bardziej świadomego, stabilnego i satysfakcjonującego. Bo czasem największe zmiany zaczynają się wtedy, gdy wszystko trzeba zbudować od nowa.

Więcej informacji o franczyzie z Żabką: www.zabka.pl/franczyza 

Artykuł sponsorowany

Continue Reading

WIADOMOŚCI

Przedłużenie prac na skrzyżowaniach ulicy Sienkiewicza

Opublikowano

na

Prace związane z przebudową skrzyżowań ulicy Sienkiewicza z ulicami Moniuszki oraz Piłsudskiego potrwają dłużej niż pierwotnie zakładano. Powodem opóźnienia jest odkrycie podziemnej infrastruktury technicznej, której nie uwzględniono w dokumentacji projektowej.

Na początku czerwca wykonawca natrafił na kable średniego napięcia oraz rury gazowe znajdujące się pod jezdnią. Infrastruktura ta nie została ujęta w dokumentacji, ponieważ nie była wcześniej zinwentaryzowana i nie została uwzględniona podczas opracowywania projektu przebudowy ulicy.

Ulica Sienkiewicza jest jedną z najstarszych ulic w mieście, dlatego podczas prowadzonych robót wielokrotnie odkrywano niezinwentaryzowane elementy infrastruktury podziemnej. Podobne sytuacje występowały również w poprzednich miesiącach na innych odcinkach inwestycji.

Każdorazowo w przypadku odkrycia nieujętych w projekcie instalacji wykonawca jest zobowiązany do wstrzymania prac oraz uzgodnienia dalszego sposobu postępowania z projektantem i nadzorem budowy. Dodatkowo konieczne jest przełożenie lub zabezpieczenie istniejącej infrastruktury przez jej właścicieli.

W związku z koniecznością wykonania tych dodatkowych działań termin zakończenia przebudowy skrzyżowań ulicy Sienkiewicza z Moniuszki oraz Sienkiewicza z Piłsudskiego został wydłużony do połowy lipca.

Obecnie wykonawca kończy prace związane z infrastrukturą podziemną i przystępuje do kolejnego etapu inwestycji, obejmującego budowę chodników oraz wykonanie nowej nawierzchni jezdni.

Przepraszamy wszystkich za utrudnienia.

Źródło: Biuro Prezydenta Miasta

Continue Reading
Reklama
Reklama „wafe"
Reklama
Reklama „sofa"
Reklama

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2026, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524