Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

GAZ-SYSTEM i Energinet podpisały umowę o współpracy

Opublikowano

w dniu

Foto: GAZ SYSTEM

26 kwietnia br. operatorzy gazowych systemów przesyłowych z Polski i Danii podpisali Memorandum of Cooperation. Porozumienie ustanawia ramy współpracy pomiędzy GAZ-SYSTEM i Energinet w celu przyspieszenia transformacji energetycznej i wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie.

Porozumienie zostało podpisane w Danii podczas uroczystej gali Baltic Pipe, zorganizowanej przez spółkę Energinet, w obecności Minister Klimatu i Środowiska rządu polskiego Anny Moskwy oraz Ministra Klimatu, Energii i Zaopatrzenia rządu duńskiego Larsa Aagaarda.

Celem współpracy obu operatorów jest zapewnienie bezpiecznych i ciągłych dostaw gazu ziemnego gazociągiem Baltic Pipe oraz rozwijanie nowych obszarów związanych z nisko i zeroemisyjnymi źródłami energii, w tym biometanem i wodorem.

– Wspólnie ze spółką Energinet zrealizowaliśmy Baltic Pipe, kluczowy projekt dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.  Naszym zadaniem jako krajowego operatora jest zapewnić ciągłość dostaw gazu ziemnego gazociągiem podmorskim, ale patrzymy też w przyszłość – w stronę nowych źródeł energii. Wpisując się w cele polityki klimatycznej Unii Europejskiej chcemy mieć udział w ograniczeniu emisyjności gospodarki europejskiej. Podpisane porozumienie umożliwia podjęcie przez obie spółki skoordynowanych działań dla opracowania ram legislacyjnych oraz wdrożeniowych dla rozwiązań technicznych w obszarze przesyłu biometanu i wodoru – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

– Opierając się na pozytywnych doświadczeniach zdobytych podczas budowy Baltic Pipe, Energinet i GAZ-SYSTEM koncentrują się obecnie na przyspieszonej dekarbonizacji poprzez zielone gazy i zwiększaniu regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu – mówił Thomas Egebo, Prezes Zarządu Energinet.

Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego zobowiązali się do wspólnego promowanie wolnych przepustowości Baltic Pipe dla potrzeb uczestników rynku w regionie Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Ukrainy. Jednocześnie zadeklarowali podjęcie współpracy w celu realizacji założeń klimatycznych UE poprzez opracowywanie i wdrażanie krajowych polityk i strategii z tego obszaru. W tym celu spółki będą ściśle współpracować na forum międzynarodowych organizacji branżowych.  Dla realizacji tych działań powołają grupy robocze w kilku sektorach badawczo-rozwojowych, w tym Baltic-Pipe, biometan i wodór z udziałem specjalistów w tych obszarach.

Strony porozumienia uzgodniły, że będą aktywnie współdziałać przy realizacji priorytetów sektorowych przyszłej polskiej i duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r.

#gazsystem #lng #terminallng

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

WIADOMOŚCI

Letnie wieczory z muzyką w Parku Zdrojowym

Opublikowano

w dniu

W każdy czwartek o godzinie 19:00 altana koncertowa w Parku Zdrojowym rozbrzmiewa dźwiękami muzyki. Miejski Dom Kultury zaprasza mieszkańców i gości Świnoujścia na bezpłatne koncerty plenerowe, które na stałe wpisały się w wakacyjny kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta.

Te czwartkowe spotkania mają swój niepowtarzalny klimat. Kameralna atmosfera, bliskość natury i różnorodność muzycznych stylów sprawiają, że koncerty przyciągają coraz więcej słuchaczy. Nie inaczej było w ostatni czwartek, kiedy to na scenie wystąpiła Aleksandra Tocka. Jej koncert poruszył publiczność – był to wieczór pełen emocji, wzruszeń i artystycznych uniesień. Tocka zabrała słuchaczy w niezwykłą muzyczną podróż, łącząc klasykę z nowoczesnością i niebanalną interpretacją znanych utworów.

Zeszłoroczna edycja koncertów w altanie okazała się wielkim sukcesem frekwencyjnym. Park Zdrojowy wypełnił się po brzegi, a liczba uczestników przerosła oczekiwania organizatorów. Gdy zabrakło miejsc na ławkach, publiczność rozkładała koce na pobliskich trawnikach, tworząc nieformalną, piknikową strefę kultury.

Tegoroczny cykl zapowiada się równie interesująco. Miejski Dom Kultury przygotował zróżnicowany program.

Warto zarezerwować sobie czas i dołączyć do tej muzycznej tradycji. Altana w parku to miejsce, gdzie muzyka spotyka się z naturą, a wspólne przeżywanie sztuki staje się wyjątkowym doświadczeniem dla wszystkich – niezależnie od wieku czy muzycznych upodobań.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Komunikacja Autobusowa poszukuje kierowców – stabilna praca, dobre warunki, pełne wsparcie

Opublikowano

w dniu

Foto: Komunikacja Autobusowa

Komunikacja Autobusowa Sp. z o. o. w Świnoujściu ogłasza nabór na stanowisko kierowcy autobusu miejskiego. Pracodawca oferuje stabilne zatrudnienie na umowę o pracę oraz szereg benefitów i elastyczne warunki współpracy.

Do obowiązków kierowcy należeć będzie przewóz pasażerów, prowadzenie pojazdu zgodnie z rozkładem jazdy, dbanie o czystość i sprawność techniczną autobusu oraz odpowiednie reagowanie w sytuacjach awaryjnych i konfliktowych. Istotna jest również wysoka kultura osobista i gotowość do pracy zmianowej.

Kandydaci muszą posiadać prawo jazdy kat. D z kodem 95, świadectwo kwalifikacji zawodowej, aktualne orzeczenie psychologiczne oraz spełniać kryterium minimalnego wieku – 21 lat.

W zamian Komunikacja Autobusowa Sp. z o. o. oferuje atrakcyjne wynagrodzenie z systemem premiowym i 13. pensją, elastyczny grafik, wypłatę nadgodzin w pełnym wymiarze, bilet wolnej jazdy (bezpłatne przejazdy), a także dofinansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – w tym m.in. „wczasy pod gruszą”, pomoc sezonową oraz możliwość udziału w kursach i szkoleniach zawodowych. Nowi pracownicy mogą liczyć na wsparcie doświadczonego opiekuna w okresie wdrożenia.

Znajomość topografii Świnoujścia i Gminy Międzyzdroje będzie dodatkowym atutem.

Zainteresowani mogą aplikować poprzez formularz dostępny na stronie internetowej www.ka.swinoujscie.pl (zakładka „Praca”), osobiście w siedzibie spółki przy ul. Karsiborskiej 33a w Świnoujściu, mailowo: sekretariat@ka.swinoujscie.pl lub telefonicznie: 91 321 45 40.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kolejne zmiany linii autobusowych

Opublikowano

w dniu

Foto: Komunikacja Autobusowa

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Komunikacja Autobusowa Sp. z o.o. konsekwentnie realizuje zmianę układu tras autobusowych na terenie Świnoujścia. Od 1 lipca 2025 r. funkcjonują już zmienione trasy linii prawobrzeżnych nr 5 i 7, dostosowane do oczekiwań zgłoszonych przez mieszkańców w trakcie konsultacji. Równocześnie uruchomiona została nowa linia nr 11, która również spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród pasażerów.

Obecnie zakończył się kolejny etap konsultacji społecznych – analiza oczekiwań mieszkańców przekazanych w ankiecie oraz wcześniej podczas spotkań. Na tej podstawie opracowano projekt nowej siatki połączeń, który przedstawiamy poniżej:

Proponowane trasy linii:

Linia 1 – Wojska Polskiego – Konstytucji 3 Maja – Grunwaldzka – Krzywa

Linia 2 – bez zmian

Linia 3 – Dworcowa – Duńska – Tunel – Karsiborska – Nowokarsiborska – Grunwaldzka – Marynarzy – Wybrzeże Władysława IV (powrót: Armii Krajowej) – Chrobrego – Piastowska – Piłsudskiego (powrót: Krzywoustego – Słowackiego) – Sienkiewicza – Chrobrego – Słowackiego – Moniuszki – Grottgera – Bursztynowa – Broniewskiego – Graniczna

Linia 4 – Dworcowa – Duńska – Tunel – Karsiborska – Nowokarsiborska – Grunwaldzka – Wielkopolska – Markiewicza – Szkolna – Śląska – Gdańska – Matejki – Konstytucji 3 Maja – 11 Listopada

Linia 5 – bez zmian (według nowej organizacji obowiązującej od 1 lipca 2025 r.)

Linia 6 – Uzdrowiskowa – Trentowskiego – Słowackiego – Moniuszki – Wojska Polskiego – Matejki – Kołłątaja – Grunwaldzka – 11 Listopada – Szkolna – Wielkopolska – Grunwaldzka – Krzywa

Linia 7 – bez zmian (według nowej organizacji obowiązującej od 1 lipca 2025 r.)

Linia 8 – Łęgowa – 1 Maja – Mostowa – Pomorska – Odrzańska – Zalewowa – Sąsiedzka – Pomorska – Mostowa – 1 Maja – Łęgowa

Linia 9, 10, 11 – bez zmian

Linia nocna N – bez zmian (zarówno trasa, jak i rozkład jazdy pozostają bez modyfikacji)

Linia A i B – od 1 września nie będą kursować

Nowe przystanki na trasach

Proponowane nowe linie autobusowe wymagają, zgodnie z intencją pasażerów, utworzenia nowych przystanków:

  • Terminal Promowy
  • Karsiborska / Steyera
  • Moniuszki / Grottgera
  • Moniuszki / Sienkiewicza
  • Piłsudskiego / Sienkiewicza (przystanek jednokierunkowy)
  • Rycerska (przystanek jednokierunkowy)
  • Uzdrowiskowa (przystanek w przeciwnym kierunku do istniejącego „Uzdrowiskowa, Interferie”)

Zmiany nazw przystanków

Komunikacja Autobusowa, w celu uporządkowania nazewnictwa przystanków, wprowadzi zmiany:

  • Grodek → Sienkiewicza / Chrobrego
  • Wielkopolska n/ż → Wielkopolska / Mazurska
  • Krzywa n/ż → Krzywa – Wydrzany
  • Mostowa n/ż → Mostowa / Pomorska
  • Ludzi Morza n/ż → Ludzi Morza / Wrzosowa
  • Barlickiego n/ż → Barlickiego – PKP Cargo
  • Uzdrowiskowa, Interferie → Uzdrowiskowa
  • Dworzec → Dworzec PKP

Projekt rozkładów jazdy dla linii lewobrzeżnych zostanie zaprezentowany 21 lipca 2025 r.. Od tego momentu pasażerowie będą mieli możliwość zgłaszania uwag oraz sugestii. Zachęcamy wszystkich użytkowników komunikacji miejskiej do aktywnego udziału w tym procesie – Państwa opinie są kluczowe dla tworzenia nowoczesnego i funkcjonalnego systemu transportu publicznego w naszym mieście.

Szczegółowy schemat linii wraz z wykazem przystanków dostępny jest na stronie: ka.swinoujscie.pl

Zapraszamy na konsultacje nowych linii autobusowych, które odbędą się 23 oraz 30 lipca o godz. 19:00 w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury, przy ul. Matejki 11.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Strażnicy graniczni przeszli elitarne szkolenie na Bałtyku. Pokonali 3,9 tys. km drogą morską

Opublikowano

w dniu

Foto: MOSG

Ponad 2 tysiące mil morskich, czyli blisko 3,9 tysiąca kilometrów – tyle pokonali na morzu dwaj funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej podczas specjalistycznego kursu sternika łodzi bojowych. Szkolenie odbyło się na początku lipca, a jego organizatorem było Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych.

Strażnicy z Sekcji Łodzi Bojowych Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG ćwiczyli pod okiem instruktorów z elitarnych jednostek – GROM, FORMOZA oraz Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Program kursu obejmował m.in. planowanie zadań bojowych na morzu, nawigację, łączność morską i taktyczną, a także prowadzenie łodzi w trudnych warunkach – zarówno za dnia, jak i nocą, z wykorzystaniem noktowizji.

Szkolenie przygotowywało funkcjonariuszy do działania w sytuacjach kryzysowych i awaryjnych. Duży nacisk położono na współpracę między służbami oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Ćwiczenia odbywały się m.in. w rejonie platform wiertniczych na Morzu Bałtyckim, które są elementem infrastruktury krytycznej. Strażnicy współpracowali z załogami platform przy podnoszeniu łodzi bojowych na pokład helikopterowca „helideck”, a także realizowali zadania w pobliżu największych portów na polskim wybrzeżu.

Na zakończenie kursu odbyły się egzaminy – teoretyczny i praktyczny – które obaj funkcjonariusze zdali z bardzo dobrym wynikiem. Jeden z nich został dodatkowo wyróżniony za wzorową postawę i znalazł się na podium, zajmując trzecie miejsce wśród wszystkich uczestników szkolenia.

Dla porównania – dystans pokonany przez strażników podczas kursu drogą morską był większy niż odległość z Gdańska na Gibraltar drogą lądową (ok. 3,5 tys. km).

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście uczciło 106. rocznicę powstania Policji

Opublikowano

w dniu

W środę, 16 lipca, na Placu Wolności w Świnoujściu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 106. rocznicy powstania Policji Państwowej oraz Święta Policji. Wydarzenie miało wyjątkowy charakter dzięki obecności Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie, insp. Szymona Sędzika.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości, wprowadzenia sztandaru Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu oraz odegrania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał Komendant Miejski Policji – podinsp. Artur Grenda. W swoim przemówieniu podziękował funkcjonariuszom za codzienną służbę i podkreślił znaczenie ich pracy dla bezpieczeństwa mieszkańców miasta.

Podczas obchodów wręczono awanse na wyższe stopnie służbowe, odznaczenia oraz nagrody. Komendant Wojewódzki – insp. Szymon Sędzik – wyróżnił policjantów i pracowników cywilnych za ich zaangażowanie oraz profesjonalizm. Z kolei podinsp. Artur Grenda wręczył listy gratulacyjne osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się w służbie.

W imieniu wszystkich uhonorowanych funkcjonariuszy i pracowników cywilnych głos zabrał jeden z wyróżnionych. Podziękował przełożonym za okazane zaufanie i zapewnił o dalszym zaangażowaniu na rzecz mieszkańców Świnoujścia.

Słowa uznania dla policjantów przekazała również prezydent miasta – Joanna Agatowska. Podkreśliła, że lokalna społeczność może czuć się bezpiecznie dzięki codziennej pracy świnoujskich stróżów prawa.

Na zakończenie uroczystości odprowadzono sztandar i złożono meldunek Komendantowi Wojewódzkiemu.

Obchodom towarzyszyło miasteczko profilaktyczne, w którym udział wzięły zaprzyjaźnione służby – m.in. Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, Nadleśnictwo Międzyzdroje oraz żołnierze z 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców. Mieszkańcy mogli obejrzeć sprzęt służb, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, oznakować rower, a także porozmawiać z funkcjonariuszami o pracy w Policji. Na miejscu działał również krwiobus, w którym można było oddać krew.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zmiany w kursowaniu promów w dniach 17–18 lipca

Opublikowano

w dniu

W związku z planowanymi pracami serwisowymi na promie Bielik IV, w dniach 17 i 18 lipca 2025 r. przeprawę promową „Centrum” obsługiwać będzie jeden prom. Aby zminimalizować niedogodności, prom będzie kursował ze zwiększoną częstotliwością.

Za ewentualne utrudnienia przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524