Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

„Energia dla odbudowy Ukrainy” – 15. Baltic Business Forum Krótkie podsumowanie dwóch dni obrad 

Opublikowano

na

Foto: Baltic Business Forum

Uczestnicy 15. Baltic Business Forum wskazywali na wyzwania zwizane z konsekwencjami wojny: redukcj zadłuenia Ukrainy, odbudow infrastruktury krytycznej oraz stworzenie warunków dla powrotu obywateli Ukrainy do ojczyzny. 

W dniach 15-17 maja 2023 roku pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odbyło si 15. Baltic Business Forum „Energia dla odbudowy Ukrainy”. Podczas konferencji omówiono zagadnienia odbudowy Ukrainy, bezpieczestwa regionalnego i energetycznego, rosyjskiej agresji na Ukrain oraz europejskiej i NATO-owskiej perspektyw Ukrainy, roli samorzdów w kształtowaniu demokratycznego systemu Ukrainy. 

Midzynarodowy kontekst wojny w Ukrainie 

Solidarność, braterstwo, Unia Europejska, Polska, Region ABC / Trójmorze, samorzdność, banki i ubezpieczenia były to słowa klucze 15. Baltic Business Forum. Grzegorz Piechowiak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Pełnomocnik Rzdu ds. inwestycji zagranicznych, dzikujc organizatorom BBF, podkrelił, e potrzebna jest mobilizacja, energia dla obudowy Ukrainy. Potrzebna jest strategia wsparcia odbudowy wypracowywana w formule dialogu. 

Podczas wystpienia otwierajcego wydarzenie, Aleksander Kwaniewski, Prezydent RP (w latach 1995 – 2005) powiedział, e pocztek brutalnej agresji Rosji na Ukrain oznaczał now er oraz nowy czas dla Ukrainy i całego wiata. 

Wojna jest części konfrontacji midzy demokracj a autorytaryzmem. To jest bój o to jak chcemy widzie przyszłość wiata, podkrelał Prezydent Kwaniewski. Naley odda cześć i doceni bohaterstwo obywateli Ukrainy. Pomoc polityczna, militarna, finansowa i humanitarna udzielana przez demokratyczne kraje jest na bardzo wysokim poziomie i powinna by kontynuowana. Prezydent RP wskazał czynniki, które okrelaj aktualn, ale przede wszystkim przyszł sytuacj na arenie midzynarodowej. Pierwszy czynnik, to zmiana przywództwa w Rosji. Drugi to zasoby, które wyczerpuj si z kadym tygodniem wojny po stronie rosyjskiej, ale take po stronie ukraiskiej. Trzeci czynnik to przyszłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Terminarz wyborów w USA jest równie czynnikiem kluczowym dla kształtowania si przyszłego porzdku wiata. Na zakoczenie swojego wystpienia, Aleksander Kwaniewski zaznaczył, e wszystkie, take mniejsze programy wsparcia Ukrainy s potrzebne, bo sprzyjaj powrotowi obywateli Ukrainy do ich kraju. Szansa ich powrotu bdzie zwikszała si, gdy podstawowa infrastruktura bdzie istniała (przedszkola, szkoły, itd.). Aleksander Kwaniewski podkrelił, ze w tym procesie trzeba wykorzysta kompetencje i dowiadczenie Polsko- Ukraiskiej Izby Gospodarczej. 

Odbudowa i finansowanie Ukrainy – wyzwanie dla demokratycznego wiata 

Otwierajc debat o odbudowie Ukrainy, prof. Marek Belka, eurodeputowany, Premier Rzdu RP (2004-2005), Prezes Narodowego Banku Polskiego (2010-2016) wskazał na trzy kluczowe aspekty tych działa. Konieczność posiadania partnera w miejscu odbudowy, wypracowanie sposobu finasowania oraz koordynacj działa. Profesor podkrelił rol samorzdów ukraiskich, które mog nawizywa kontakty z innymi jednostkami samorzdu terytorialnego z Unii Europejskiej (Forum Samorzdowe jest przedmiotem dyskusji trzeciego dnia 15.BBF). Potrzebna jest te współpraca na rynku ywnociowym. Ukraina to mocarstwo w produkcji ywnoci. Wejcie Ukrainy do wspólnego rynku to konieczność reformy wspólnej polityki rolnej, wypracowania nowego kompromisu. 

Zdaniem M. Belki ukraiskie rolnictwo i jego zdolnoci produkcyjne pomog UE w prowadzeniu polityki globalnej. 

Kontynuujc debat wokół procesu odbudowy Ukrainy, Rusłan Perun, Radca Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej wskazał, e całkowita kwota potrzebna na odbudow Ukrainy to 400 mld dolarów. Ju w 2023 roku potrzebne bdzie 14 mld dolarów na odbudow Ukrainy, w zakresie który pozwoli na funkcjonowanie pastwa. W sektorze energetycznym okrelono projekty na 500 mln dolarów, a w opiece zdrowotnej – 370 mln dolarów. Na tle finansowego kontekstu procesu odbudowy, prof. Marek Belka wskazał, na konieczność masowej reedukacji zadłuenia Ukrainy. Głos ten wsparła Katarzyna Kowalska, wiceprezes KUKE, zaznaczajc, e kluczowa jest data umorzenia długu, poniewa ona wyznaczy zakres i kierunek nowego finansowania. Zaznaczyła dalej w swojej wypowiedzi, e wspieranie Ukrainy odbywa si nie tylko w obszarze duych projektów, ale take w zakresie podtrzymania kroplówki gospodarczej dla ukraiskich przedsibiorstw. Szkodowość na rynku ukraiskim jest nisza ni np. na rynku włoskim, czy w Wielkiej Brytanii. Firmy ukraiskie płac swoim kontrahentom, podkreliła Katarzyna Kowalska. Uczestnicy dyskusji, wskazali, e kolejnym elementem skutecznego i efektywnego zaangaowania jest konieczność stabilnoci przepływu kapitału, gwarantowanego przez rzdy. W kontekcie procesu odbudowy podczas debaty „Jak ze wsparciem Unii Europejskiej i społecznoci midzynarodowej finansowa odbudow Ukrainy” wskazano dodatkowo na konieczność przeprowadzenia reformy szkolnictwa, traktujc j jako strategiczny poziom odbudowy pastwa. 

Bezpieczestwo energetyczne 

Od ataku Rosji na Ukrain w lutym 2022 roku, odnotowano 33 zmasowane ataki na obiekty energetyczne infrastruktury Ukrainy. W efekcie odnotowano 270 trafie w te obiekty, ucierpiały 24 obiekty generacji prdu. Mimo zniszcze infrastruktury, system energetyczny Ukrainy pracuje. Podczas panelu „Energetyka – nowy cel ataków agresora, dowiadczenia i wnioski z ukraiskich obrody wiatła i ciepła”, wskazano, e nie było trafie w obiatach generacji atomowej. Kiedy był deficyt mocy około 90% gospodarka ukraiska nadal pracowała, a obywatele mieli zaspokojone potrzeby. Wprowadzone zostały jednak ograniczenia korzystania prdu, które trwały 118 dni. Po tych dniach infrastruktura została odbudowana. Aktualnie, aby przygotowa si do kolejnego sezonu jesienno – zimowego, kluczowe jest dla władz ukraiskich zapewnienie bezpieczestwa elementom infrastruktury krytycznej, tym bardziej, e ataki na te obiekty z pewnoci bd kontynuowane, jak podkrelali uczestnicy debaty. 

Serhii Kozin, Przewodniczcy Biura Projektowego USPP, w swojej wypowiedzi zaznaczył, e ukraiskie rodowisko biznesowe jest na etapie transformacji. Oznacza to konieczność tworzenia nowych mechanizmów wsparcia w nawizywaniu współpracy. Jednym z takich pomysłów jest stworzenie ukraiskiego, publicznego rejestru transakcji, take w obszarze energetyki. Jednym z partnerów tej inicjatywy bdzie Polsko – Ukraiska Izba Gospodarcza. 

Energetyka i bezpieczestwo energetyczne to take odnawialne ródła energii, energetyka rozporoszona oraz magazynowanie energii. Pytanie pozostaje natomiast aktualne: co powinnimy zrobi, aby zapewni to bezpieczestwo w Ukrainie, Polsce i Europie. Nasza perspektywa postrzegania bezpieczestwa energetycznego zmieniła si po lutym 2022 roku. Prof. Jan Chadam, Przewodniczcy Rady Nadzorczej Rady Mahistralni Gazoprovody Ukrainy wskazał wród kluczowych czynników pod wzgldem dostaw: posiadanie alternatywy, uniezalenienie od jednego dostawcy, co dotyczy to wikszoci noników energii, integracj rynków (niezaleność). Jest to droga do niszych cen i niszych kosztów, nie ma w zwizku z tym koniecznoci budowania wielkich organizmów gospodarczych zlokalizowanych na tzw. narodowym rynku. Te  same mechanizmy odnosz si do rynku ukraiskiego, który opierajc si głownie na tranzycie, w zwizku z zaistniał sytuacj bdzie musiał tranzytowa inne produkty. Scenariusze zwizane z przekształceniem rynku s ju opracowywane w Ukrainie. 

W kontekcie debat dotyczcych bezpieczestwa energetycznego, a take rozwoju odnawialnych ródeł energii powstała podkrelono podczas panelu, e stworzona została koncepcja Europejskiego Krgosłupa Wodorowego, którego Ukraina mogła by by istotnym elementem jako producent wodoru.

Continue Reading
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Sierp i Młot ☭

    17 maja 2023 na 20:15

    Tam, gdzie pieniądze, to nagle zrobił się cudownie zdrowy…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

WIADOMOŚCI

Przed radnymi kolejna sesja. W porządku m.in. parkowanie i komunikacja

Opublikowano

na

W czwartek, 26 marca, odbędzie się XXXI sesja Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Radni zajmą się m.in. funkcjonowaniem komunikacji miejskiej. W planie są uchwały dotyczące zmian opłat za przejazdy, zarówno w granicach miasta, jak i na trasie Świnoujście–Międzyzdroje. Radni zdecydują również o powierzeniu spółce Komunikacja Autobusowa utrzymania wiat przystankowych.

Duże zainteresowanie może wzbudzić projekt uchwały dotyczący stref płatnego parkowania. Zakłada on określenie nowych zasad, stawek oraz obszarów objętych opłatami, w tym także śródmiejskiej strefy płatnego parkowania. Jednak niezmiennie dla mieszkańców obowiązywałoby 2-godzinne bezpłatne parkowanie.

W porządku obrad znalazły się także kwestie społeczne i lokalne. Radni zdecydują o podziale środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przyjęciu programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz udzieleniu dotacji dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Nad Zalewem”.

Jednym z ważniejszych punktów będzie również przyjęcie apelu do najwyższych władz państwowych w sprawie problemów mieszkańców prawobrzeża Świnoujścia związanych z działalnością przedsiębiorstw morskich.

Continue Reading

WIADOMOŚCI

Co dalej z Basenem Północnym? Dyskutowali o przyszłości portowych zabudowań

Opublikowano

na

W czwartek po południu w hotelu przy ul. Żeromskiego odbyło się kolejne otwarte spotkanie poświęcone przyszłości Basenu Północnego w Świnoujściu. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy zaangażowani w kulturalne życie miasta. Wspólnie dyskutowali o możliwych kierunkach zagospodarowania zabudowań na terenie portu jachtowego.

Tematem przewodnim była przyszłość obiektów dawnej bazy Floty Bałtyckiej, które dziś – choć nadal wykorzystywane przez żeglarzy – wymagają nowej wizji i funkcji.

W trakcie dyskusji podkreślano, że Basen Północny to miejsce o ogromnym potencjale, które może ponownie stać się jednym z najważniejszych punktów na mapie miasta. Obok dalszego rozwoju funkcji żeglarskiej coraz częściej wskazywanym kierunkiem jest wykorzystanie istniejącej infrastruktury do celów kulturalnych i edukacyjnych.

Wśród omawianych pomysłów pojawiła się koncepcja utworzenia sali widowiskowej w jednej z hal postoczniowych, a także adaptacji części zabudowań na muzeum.

Dyskusję moderował Daniel Źródlewski, a jej uczestnicy chętnie zabierali głos, wskazując zarówno na potrzebę zachowania historycznego charakteru miejsca, jak i konieczność jego ożywienia poprzez nowe funkcje.

Spotkanie było kolejnym etapem trwających od miesięcy konsultacji społecznych. Ich efektem ma być dokument określający kierunki rozwoju Basenu Północnego – miejsca, które z dawnej infrastruktury wojskowej ma szansę przekształcić się w nowoczesną, wielofunkcyjną przestrzeń miejską.

Continue Reading

WIADOMOŚCI

Historyczne osiągnięcie na Morzu Bałtyckim. Kolejny etap zakończony sukcesem

Opublikowano

na

Wszystkie elementy przejściowe, które połączą fundamenty z turbinami na farmie wiatrowej Batic Power, zostały zainstalowane. Równolegle trwa montaż turbin oraz kabli eksportowych oraz międzyturbinowych na morskim placu budowy. Prąd z pierwszej w historii Polski farmy wiatrowej na morzu popłynie jeszcze w tym roku.

Zakończenie instalacji elementów przejściowych (ang. transition pieces, TP) nastąpiło miesiąc po wbiciu w dno morza ostatniego z 78 monopali stanowiących fundamenty instalowanych na Baltic Power turbin oraz morskich stacji elektroenergetycznych.

Komponenty made in Poland

Elementy przejściowe łączą fundamenty (monopale) z turbinami wiatrowymi i morskimi stacjami elektroenergetycznymi. Każda z konstrukcji ma około 20 metrów długości i waży do 350 ton i jest wykonywana pod konkretną lokalizację. Oprócz głównej konstrukcji cylindrycznej są wyposażone w pomosty wykorzystywane przez statki transportujące załogę do bezpiecznego wysadzania techników w celu wykonania prac serwisowych i konserwacyjnych przy turbinie, żurawie żeglarskie do bezpiecznego transportu narzędzi i części, a także wewnętrzne instalacje elektryczne zasilające turbiny wiatrowe.

Produkcja komponentów dla elementów przejściowych odbywała się w m.in. fabrykach w Żarach, Niemodlinie i Łęknicy, gdzie wykorzystywano stal pochodzącą głównie z polskich hut.

Prace na morzu trwają

Zamknięcie wszystkich głównych prac tzw. pakietu fundamentów nie oznacza, że morski plac budowy stał się spokojnym miejscem. Codziennie pracuje na nim około 20 statków, które zajmują się instalacją turbin wiatrowych, morskich kabli eksportowych i kabli międzyturbinowych. Postępują również prace przygotowawcze do odbiorów i testów już zainstalowanych ponad 30 turbin i obu morskich stacji elektroenergetycznych. W kampanii instalacyjnej, której zakończenie planowane jest na drugą połowę 2026 r., uczestniczyło dotąd ponad 80 statków i 4500 członków załogi, techników, wykonawców i członków zespołu Baltic Power.

Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt morskiej farmy wiatrowej w Polsce i pierwszy, w ramach którego rozpoczęto instalacje morskie. Po zakończeniu budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy około 1,2 GW będzie ona wytwarzać do 4 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi 3% obecnego zapotrzebowania krajowego. Farma znajduje się około 23 km od brzegu w pobliżu Choczewa i Łeby i zajmuje powierzchnię 130 km². Baltic Power ma zostać uruchomiony pod koniec 2026 roku.
Continue Reading

WIADOMOŚCI

Ogień, tradycja i tłumy mieszkańców. Świnoujście przywitało wiosnę jak nigdy dotąd

Opublikowano

na

Świnoujście w piątkowy wieczór rozbłysło ogniem i ożyło dawnymi słowiańskimi obrzędami. Przy wejściu do portu zgromadziły się setki mieszkańców i turystów, by wspólnie pożegnać zimę i symbolicznie rozpocząć nową porę roku. Takiego powitania wiosny w mieście jeszcze nie było.

Już od godziny 19.00 teren wydarzenia tętnił życiem. Na uczestników czekała przygotowana specjalnie na tę okazję wioska Słowian, która przeniosła odwiedzających w czasie o kilkaset lat. Można było zobaczyć pokazy kowalstwa, spróbować świeżo wypiekanych podpłomyków oraz z bliska przyjrzeć się dawnym narzędziom i uzbrojeniu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zbrojownia, gdzie mieszkańcy – zarówno dzieci, jak i dorośli – chętnie przymierzali elementy historycznego wyposażenia i robili pamiątkowe zdjęcia.

Nie zabrakło również tradycyjnych obrzędów. W symbolicznej ceremonii pożegnano Marzannę, wprowadzono gaik, a przez teren wydarzenia przeszedł Jaryło – postać związana z odradzającą się naturą i nadejściem wiosny. Całość tworzyła niepowtarzalny klimat, który łączył widowisko z żywą lekcją historii.

Wraz z zapadnięciem zmroku wydarzenie nabrało jeszcze bardziej spektakularnego charakteru. Przy świetle płonących ognisk odbyły się pokazy walk wojów, a przestrzeń wypełniła muzyka inspirowana dawnymi słowiańskimi brzmieniami.

Continue Reading

WIADOMOŚCI

Więcej trudności na ulicy Sienkiewicza

Opublikowano

na

We wtorek 24 marca 2026 roku będzie wprowadzona czasowa organizacja ruchu na ul. Sienkiewicza przy skrzyżowaniu z ul. Chrobrego. Prace drogowe w tym rejonie potrwają do 5 maja. Wyznaczony objazd poprowadzony będzie od Ronda Róży Wiatrów ulicami: Sikorskiego, Monte Cassino, Krzywoustego i  Słowackiego.

W związku ze zmianami w organizacji kierowcy muszą liczyć się z czasowymi utrudnieniami. Warto odpowiednio wcześniej zaplanować trasę.

To kolejny etap przebudowy ul. Sienkiewicza. Równocześnie przebudowywany jest odcinek drogi od ul. Krzywoustego do ul. Piłsudskiego, gdzie prace potrwają do połowy maja.

W sąsiedztwie budowy piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, a także stosować się do tymczasowego oznakowania drogowego.

Źródło: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Continue Reading

WIADOMOŚCI

Powitanie wiosny, jak to drzewiej bywało

Opublikowano

na

Tego w Świnoujściu jeszcze nie było! W piątek po zmroku zapraszamy na plenerowe przywitanie wiosny i pożegnanie zimy. Zapłoną ogniska, zaskwierczą kiełbaski, zabrzmi muzyka, a wszystko to w okolicznościach inspirowanych dawną kulturą Słowian, ich obrzędami oraz tradycjami związanymi z budzeniem się przyrody do życia.

Wydarzenie na polanie piknikowej w Parku Zdrojowym rozpocznie się o godzinie 19 w piątek 20 marca. Dla mieszkańców przygotowane będą ogniska i strefa gastronomiczna. Kiełbaski do pieczenia można zabrać z domu albo kupić na miejscu. Ale to dopiero początek atrakcji dla osób głodnych… dobrej zabawy.

Na polanie powstanie bowiem wioska Słowian, w której będą prezentowane dawne rzemiosła i zwyczaje (kowalstwo, wyrabianie i wypiekanie podpłomyków), a w zbrojowni będzie można przyodziać rynsztunek woja i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy walk przy blasku płomieni oraz prezentacja muzyki inspirowanej dawnymi słowiańskimi brzmieniami. Oczywiście poznamy słowiańskie obrzędy związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, w tym spalenie Marzanny.

Koniec imprezy zaplanowany jest na godz. 22.

W rejon polany piknikowej będzie można dostać się autobusami linii 2, 5, 7, 10, 11 (przystanek końcowy Kapitanat Portu). Zorganizowany powrót o godz. 21.25 lub 22.30 z przystanku przy polanie piknikowej. Autobus zawiezie przede wszystkim mieszkańców prawobrzeża na autobus linii N2 na dworzec PKP. Tam będą mogli się przesiąść i pojechać dalej. Autobus powrotny pojedzie trasą Kapitanat Portu – prom – Plac Wolności – ulica Matejki/Konstytucji 3 Maja – ul. Matejki/Witosa – ul. 11 Listopada/Szkolna – ul. Grunwaldzka/Nowokarsiborska – ul. Fińska – dworzec PKP.

HARMONOGRAM POWITANIA WIOSNY
Godz. 19-22 – wioska Słowian i pokazy rzemiosła, pokazy i prezentacje słowiańskich zwyczajów, strefa gastronomiczna i ogniska.
Godz. 19.45 – pokaz walk wojów w świetle pochodni.
Godz. 21 – obrzędy wiosenne i palenie Marzanny.

Źródło: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Continue Reading
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2026, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524