Połącz się z nami
„gaz

Materiał partnera

PGE przekazuje 10 mld złotych na obniżenie rachunków za energię

PGE Polska Grupa Energetyczna w 2023 roku przekaże łącznie 10 mld zł na zamrożenie cen energii elektrycznej. Środki te zostaną wykorzystane w ramach rządowej tarczy solidarnościowej, dzięki której każda rodzina w Polsce zaoszczędzi ok. 2 tys. zł rocznie na swoich rachunkach za prąd, a duże rodziny i rolnicy nawet 3 tys. zł. Jednocześnie spółka realizuje ambitny plan inwestycyjny w transformację polskiej gospodarki, aby jak najwięcej energii pochodziło ze źródeł niskoemisyjnych, bez obciążeń unijnymi kosztami klimatycznymi.

Polski Pakt Energetyczny to całe spektrum działań, które podejmujemy, by Polacy zarówno teraz, jak i w przyszłości mieli stabilne ceny energii i zagwarantowane bezpieczeństwo. Od początku kryzysu energetycznego wprowadzaliśmy działania osłonowe mające chronić naszych obywateli. Dziś dajemy zobowiązanie, że taką politykę będziemy kontynuować, realizując jednocześnie olbrzymie zadanie transformacji sektora energetycznego w kierunku taniej, pewnej i czystej energii z atomu wspomaganego przez OZE. Wiodącą rolę w tym procesie odgrywają spółki Skarbu Państwa, które wielokrotnie pokazały, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polakom to zadanie, które konsekwentnie realizują powiedział Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

Jako spółka odpowiedzialna społecznie i zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne milionom Polaków, aktywnie włączamy się w działania Rządu, mające na celu obniżenie rachunków za energię. 10 mld złotych jakie w 2023 roku PGE przekaże na funkcjonowanie tarczy solidarnościowej to realne wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego i stabilizacji finansowej rodzin, przedsiębiorstw i instytucji wrażliwych. Dzięki zamrożeniu cen energii roczne oszczędności przeciętnej rodziny mogą wynieść nawet 3000 złotychpowiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W 2023 roku każde gospodarstwo domowe w Polsce skorzysta z zamrożenia cen energii elektrycznej na poziomie cen z 2022 roku. Wszystkie gospodarstwa domowe mają zamrożone stawki do progu zużycia, który wynosi 2 000 kWh, bez konieczności realizowania żadnych dodatkowych formalności. Jeśli w danym gospodarstwie jest osoba z niepełnosprawnością, wówczas limit zużycia wynosi 2 600 kWh. W przypadku rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny, limit ten to 3 000 kWh. W dwóch ostatnich sytuacjach wymagane jest złożenie do końca czerwca 2023 roku oświadczenia potwierdzającego prawo do zwiększonego limitu. Oświadczanie należy złożyć w Biurze Obsługi Klienta sprzedawcy energii, poprzez stronę internetową, platformę ePUAP lub listownie. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie www.gkpge.pl/dla-domu/oszczedzasz-2000 Po przekroczeniu wskazanych limitów, cena za każdą dodatkową KWh jest stała i wynosi 69 groszy.

10 mld zł na zamrożenie cen to nasze działanie doraźne, bo ważne jest, aby chronić Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego wywołanego przez wojnę Putina. Jednocześnie realizujemy ambitny plan inwestycyjny w transformację polskiej gospodarki, aby ceny te w przyszłości nie rosły. Jesteśmy w trakcie inwestycji w morskie farmy wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, wymieniamy źródła ciepła na niskoemisyjne oraz realizujemy potrzebną modernizację i rozbudowę sieci dystrybucyjnej, co przygotuje ją do obsługi zwiększonego zapotrzebowania na energię oraz przyłączania nowych rozproszonych źródeł wytwórczych z OZE. Łącznie chcemy zainwestować w polską gospodarkę ponad 75 mld zł do 2030 roku. Dzięki temu znacznie więcej energii elektrycznej będzie produkowane bez obciążenia kosztem emisji CO2. Tylko w ten sposób możemy chronić naszych obywateli przed wysokimi cenami energii elektrycznej w przyszłości – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Środki na zamrożenie cen energii PGE przekazuje poprzez Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. Wysokość odpisów PGE na ten cel po I kwartale 2023 przekroczyła 2,3 mld złotych.

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Materiał partnera

Czy kredyt pozabankowy jest dostępny dla osób z negatywną historią kredytową?

Czy masz negatywną historię kredytową i zastanawiasz się, czy jesteś w stanie otrzymać kredyt pozabankowy? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Wielu ludzi ma problemy z uzyskaniem tradycyjnego kredytu ze względu na swoją historię kredytową. Jednak istnieją opcje finansowe dostępne dla tych, którzy potrzebują dodatkowej gotówki, pomimo wcześniejszych trudności finansowych.

Czym jest kredyt pozabankowy?

Kredyt pozabankowy to rodzaj pożyczki udzielanej przez instytucje finansowe inne niż banki. Oferuje on alternatywę dla tradycyjnych kredytów, które często są niedostępne dla osób z negatywną historią kredytową. Istnieje wiele rodzajów kredytów pozabankowych, które mogą pomóc w pokryciu nagłych wydatków lub poprawie kondycji finansowej.

Banki odmawiają Ci kredytu? – zapoznaj się z ofertą na bezpieczny kredyt pozabankowy od firmy Biliti – https://biliti.pl/oferta/kredyty-pozabankowe/

Rodzaje kredytów pozabankowych – kredyt online

Kredyty pozabankowe online są dostępne przez internet, co czyni je łatwiejszymi do uzyskania i bardziej wygodnymi dla wielu osób. Często nie wymagają one od potencjalnego kredytobiorcy odwiedzenia fizycznej placówki finansowej i mogą być udzielane na podstawie prostego formularza online.

Przeznaczenie kredytu pozabankowego online

Kredyt pozabankowy online może być wykorzystany na różne cele, takie jak spłata długów, naprawa samochodu, remont domu czy pokrycie nagłych wydatków medycznych. Możliwość otrzymania pieniędzy w krótkim czasie jest jednym z głównych atutów tego rodzaju pożyczki.

Zalety i wady kredytów pozabankowych online

Korzystanie z kredytów pozabankowych online ma swoje zalety i wady. Zaletą jest łatwy dostęp i szybka procedura aplikacyjna. Wiele firm oferuje również elastyczne warunki spłaty, które można dostosować do swojej sytuacji finansowej. Jednak należy również pamiętać o potencjalnych pułapkach, takich jak wysokie oprocentowanie i ukryte opłaty. Przed podpisaniem umowy zawsze należy dokładnie przeczytać warunki i zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe koszty.

Kredyty pozabankowe bez BIK

Kredyty pozabankowe bez BIK to pożyczki, które są udzielane osobom z negatywną historią kredytową, pomijając sprawdzanie ich wiarygodności w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Dla wielu osób z problemami kredytowymi, kredyty pozabankowe bez BIK stanowią szansę na otrzymanie potrzebnej gotówki.

Jak działa kredyt pozabankowy bez BIK?

Przy udzielaniu kredytu pozabankowego bez BIK, pożyczkodawca nie sprawdza historii kredytowej potencjalnego kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej. Zamiast tego, decyzję o przyznaniu kredytu podejmuje na podstawie innych czynników, takich jak dochody i stabilność zatrudnienia. To oznacza, że osoby z negatywną historią kredytową mają większe szanse na uzyskanie kredytu pozabankowego bez BIK.

Kiedy warto rozważyć kredyt pozabankowy bez BIK?

Kredyt pozabankowy bez BIK może być rozwiązaniem dla osób, które mają trudności w tradycyjnym uzyskaniu kredytu z powodu negatywnej historii kredytowej. Może to być opcja dla tych, którzy potrzebują dodatkowych środków finansowych w nagłych sytuacjach, takich jak naprawa samochodu czy pokrycie nieprzewidzianych kosztów. Jednak należy pamiętać, że kredyt pozabankowy bez BIK może wiązać się z wyższym oprocentowaniem i dodatkowymi opłatami.

Jakie są wymagania i ograniczenia?

Przy ubieganiu się o kredyt pozabankowy istnieją pewne wymagania i ograniczenia, które mogą wpływać na Twoją zdolność do uzyskania takiego kredytu. Oto niektóre z czynników, które mogą mieć znaczenie:

Wiek i obywatelstwo

W większości przypadków, aby ubiegać się o kredyt pozabankowy, musisz być pełnoletni i posiadać obywatelstwo Polski. Niektóre instytucje finansowe mogą również mieć limity wiekowe, na przykład wymagać, aby wnioskodawca był w wieku od 18 do 70 lat.

Dochody i zatrudnienie

Przy ubieganiu się o kredyt pozabankowy często musisz udokumentować swoje dochody i stabilność zatrudnienia. Pożyczkodawca będzie chciał upewnić się, że jesteś w stanie spłacić pożyczkę. Oznacza to, że musisz posiadać regularne dochody, które mogą pochodzić z umowy o pracę, działalności gospodarczej lub innych źródeł.

Inne czynniki

Oprócz wieku, obywatelstwa i dochodów, istnieją również inne czynniki, które mogą wpływać na przyznanie kredytu pozabankowego. Należą do nich: historia kredytowa, obciążenia finansowe, aktualne zobowiązania oraz ewentualne zabezpieczenia lub poręczenia.

Jak poprawić swoje szanse na uzyskanie kredytu pozabankowego?

Jeśli masz negatywną historię kredytową, istnieją sposoby, które mogą pomóc Ci poprawić swoje szanse na uzyskanie kredytu pozabankowego. Oto kilka wskazówek:

Naprawianie historii kredytowej

Jeśli masz negatywną historię kredytową, warto podjąć działania mające na celu jej naprawę. Spłacanie bieżących zobowiązań na czas i redukcja zadłużenia może przyczynić się do poprawy Twojej wiarygodności finansowej. Pamiętaj, że poprawa historii kredytowej to proces, który może zająć trochę czasu, ale może zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie kredytu pozabankowego w przyszłości.

Zabezpieczenia i poręczyciele

W niektórych przypadkach zabezpieczenie kredytu pozabankowego lub skorzystanie z poręczyciela może zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie pożyczki. Zabezpieczenia mogą obejmować np. nieruchomości lub wartościowe przedmioty, które mogą posłużyć jako zabezpieczenie dla pożyczkodawcy. Poręczyciel to osoba, która zgadza się spłacić kredyt w przypadku Twojej niespłacalności.

Wyszukiwanie najlepszych ofert

Przed złożeniem wniosku o kredyt pozabankowy, warto porównać oferty różnych instytucji finansowych. Przeanalizuj warunki, oprocentowanie, opłaty oraz termin spłaty. Wybierz opcję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. Warto również sprawdzić opinie innych klientów, aby upewnić się, że wybrany pożyczkodawca jest godny zaufania.

Zalety i wady kredytów pozabankowych

Kredyty pozabankowe mają swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o ich zaciągnięciu.

Zalety

  • Szybka decyzja i wypłata środków: Kredyty pozabankowe często charakteryzują się szybką procedurą aplikacyjną oraz decyzją o przyznaniu pożyczki. Wielu pożyczkodawców oferuje również szybkie wypłaty środków na konto klienta.
  • Brak wpływu negatywnej historii kredytowej: W przypadku niektórych kredytów pozabankowych, negatywna historia kredytowa nie jest kluczowym czynnikiem decydującym o przyznaniu pożyczki. Możesz mieć większe szanse na otrzymanie pożyczki nawet w przypadku problemów kredytowych w przeszłości.

Wady

  • Wyższe koszty: Kredyty pozabankowe często wiążą się z wyższymi kosztami w porównaniu do tradycyjnych kredytów bankowych. Oprocentowanie może być wyższe, a także mogą występować dodatkowe opłaty, takie jak prowizje czy ubezpieczenia.
  • Ryzyko pułapek kredytowych: Niektóre nieuczciwe instytucje finansowe mogą próbować wykorzystać sytuację osób z negatywną historią kredytową, oferując im niewłaściwe warunki kredytowe. Należy być ostrożnym i dokładnie czytać umowy przed podpisaniem, aby uniknąć niekorzystnych pułapek kredytowych.

Kredyt pozabankowy a poprawa historii kredytowej

Zaciągnięcie kredytu pozabankowego i terminowa spłata może mieć pozytywny wpływ na Twoją historię kredytową. Przez regularne spłacanie zobowiązań w terminie, budujesz pozytywną historię płatności, co może wpłynąć na poprawę Twojej wiarygodności finansowej. Jednak pamiętaj, że niezależnie od rodzaju kredytu, ważne jest spłacanie go terminowo, aby uniknąć dodatkowych problemów finansowych.

Kiedy kredyt pozabankowy może być rozwiązaniem?

Kredyt pozabankowy może być rozwiązaniem w sytuacjach, gdy tradycyjne źródła finansowania są niedostępne lub niewystarczające. Oto kilka sytuacji, w których kredyt pozabankowy może być rozważany:

  • Nagłe wydatki medyczne: Jeśli nagle napotkasz nieprzewidziane koszty związane z opieką zdrowotną, kredyt pozabankowy może pomóc w pokryciu tych wydatków.
  • Naprawa sprzętu domowego: Jeśli twoja lodówka, pralka czy inny niezbędny sprzęt ulegnie awarii, kredyt pozabankowy może zapewnić Ci środki na naprawę lub zakup nowego.
  • Spłata pilnych zobowiązań: Jeśli masz nagłe zobowiązania do spłacenia, takie jak zaległe rachunki czy długi, kredyt pozabankowy może pomóc w uregulowaniu tych płatności w terminie.
  • Inwestycje lub rozwój osobisty: Jeśli masz plany na inwestycje lub rozwój osobisty, takie jak kursy, szkolenia czy zakup niezbędnego sprzętu, kredyt pozabankowy może dostarczyć Ci potrzebnych środków.

Czy kredyt pozabankowy jest dostępny dla osób z negatywną historią kredytową? Podsumowanie

Kredyt pozabankowy może być dostępny dla osób z negatywną historią kredytową, ponieważ niektóre instytucje finansowe pomijają sprawdzanie BIK przy ocenie wniosków kredytowych. Jednak przed zaciągnięciem kredytu pozabankowego, warto dokładnie przemyśleć swoją sytuację finansową, zastanowić się nad kosztami i skonsultować się z profesjonalistą.

Pamiętaj, że kredyt pozabankowy może wiązać się z wyższymi kosztami i dodatkowymi ryzykami. W przypadku osób z negatywną historią kredytową, kredyt pozabankowy może być szansą na otrzymanie potrzebnej gotówki, ale warto zachować ostrożność i dokładnie przeanalizować warunki umowy.

Biliti – Kredyty pozabankowe

Adres firmy:

Taborowa 22, 02-699 Warszawa

Telefon:

+48 572 803 172

Strona www:

https://biliti.pl/

Czytaj dalej

Materiał partnera

Korzyści dla firm z szerokiej oferty benefitów pozapłacowych dla pracowników

Zatrudnianie utalentowanych osób to jedno, ale utrzymanie ich w firmie to zupełnie inna sprawa. Firmy coraz częściej sięgają po różnego rodzaju benefity pozapłacowe, aby przyciągnąć i zatrzymać u siebie najlepszych pracowników. Wiele badań wskazuje, że pracownicy cenią sobie różnorodność świadczeń dodatkowych.

Rodzaje benefitów dla pracowników

Obecnie na rynku pracy można spotkać szeroki wachlarz różnych benefitów dla pracowników. Zaczynając od standardowych, takich jak prywatna opieka medyczna, karta sportowa, ubezpieczenie na życie, a kończąc na bardziej niestandardowych, takich jak kanapki dla pracowników czy usługa dietetyka.

Pomysł na dostarczanie pracownikom zdrowych przekąsek do biura, takich jak bakalie, płatki śniadaniowe, batony zbożowe, również jest coraz częściej wdrażany w życie w różnorodnych firmach. Niewątpliwie tego rodzaju benefity gwarantują korzyść zarówno przedsiębiorstwu, jak i pracownikom, którzy mają więcej siły, więc pracują wydajniej.

Kanapki dla pracowników jako korzyść dla firmy

Zastanawiasz się, jakie korzyści z wprowadzenia szerokiej oferty benefitów czerpie firma? Przede wszystkim, w dobie narastającej konkurencji o najlepszych pracowników, przedsiębiorstwa muszą dbać o swoją atrakcyjność jako pracodawcy.

Często osoby poszukujące pracy, szczególnie z młodego pokolenia, zwracają nie tylko na wysokość wynagrodzenia, ale także na cały pakiet świadczeń. Benefity pozapłacowe mogą stanowić istotny czynnik decyzyjny, który sprawi, że kandydat zdecyduje się na pracę w konkretnej firmie. W praktyce oznacza to, że firma z atrakcyjnym pakietem benefitów ma dostęp do szerszego grona potencjalnych kandydatów i może przyciągnąć do siebie osoby, które w innych okolicznościach mogłyby wybrać konkurencję. Być może same tylko kanapki dla pracowników nie zdecydują o wyborze danego pracodawcy, jednak jeśli będzie im towarzyszyć jeszcze kilka innych równie ciekawych benefitów, znaczenie wdrożenia takich rozwiązań może być spore.

Ofertę kanapek dla pracowników znajdziesz na: https://betterworkplace.pl/oferta/kanapki-dla-pracownikow/

Szeroka oferta benefitów może również przyczynić się do wzmocnienia pozytywnego wizerunku firmy. Pracownicy, którzy korzystają z różnorodnych benefitów, często chętniej dzielą się swoimi pozytywnymi doświadczeniami, co może wpływać na postrzeganie firmy zarówno przez potencjalnych kandydatów, jak i przez jej obecnych pracowników.

Dodatkowo, dbanie o zdrowie i dobrostan pracowników może przyczynić się do zwiększenia zaufania i lojalności wobec firmy. Przedsiębiorstwa, które w ten sposób dbają o swoich pracowników, są często postrzegane jako bardziej odpowiedzialne społecznie, co może dodatkowo podnieść ich atrakcyjność na rynku pracy.

Korzyści z wprowadzenia szerokiej oferty benefitów dla pracowników są wielorakie i dotyczą zarówno pracowników, jak i samych firm. W dobie rosnącej konkurencji na rynku pracy firmy muszą iść o krok dalej, aby zatrzymać najlepszych specjalistów. Niewątpliwie benefity pozapłacowe są jednym z najskuteczniejszych środków do osiągnięcia tego celu.

Czytaj dalej

Materiał partnera

EuroSkills Gdańsk 2023 już za trzy miesiące – spodziewanych jest ponad 50 tys. osób

Foto: PAP/S. Leszczyński

Organizatorzy przewidują, że podczas EuroSkills Gdańsk 2023, czyli ósmej edycji europejskiego konkursu umiejętności branżowych, w tym mieście pojawić się może ponad 50 tys. osób uczestniczących w tej imprezie. To prestiżowe wydarzenie po raz pierwszy odbędzie się w Polsce.

Dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, poinformował, że w dniach 5-9 września na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk oraz w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO do rywalizacji przystąpi 600 zawodników z 32 krajów. Dyscypliny, w których będą startować, przydzielone są do sześciu grup: technologia budowlana, sztuka i moda, technologia informacyjna i komunikacyjna, technologia wytwarzana i inżynieria, usługi społeczne, transport i logistyka.

„Już za trzy miesiące do Gdańska przybędzie ponad pięćdziesiąt tysięcy osób z całego kontynentu. To nie tylko sami uczniowie, nauczyciele, prowadzący i opiekunowie zawodów, ale również będą przedstawiciele świata biznesu, różnych organizacji branżowych i sponsorzy. To osoby, które ustalają standardy edukacji w poszczególnych zawodach powiedział Paweł Poszytek.

Dyrektor Poszytek przypomniał, że Polacy, chociaż rywalizują w tym konkursie od niedawna, osiągnęli już spore sukcesy, np. kucharz Maciej Pisarek zdobył srebrny medal podczas EuroSkills 2019 roku i obecnie pracuje jako jeden z wysoko notowanych w hierarchii zawodowej kucharzy w luksusowym hotelu Savoy w Londynie. Sukces w tej samej branży odniósł również Bartek Wicherek (srebrny medal w 2021 roku), a także przedstawiciele Polski w mechatronice, florystyce i spawaniu.

Otwarciu i zamknięciu gdańskiej edycji konkursu towarzyszyć będzie efektowna oprawa wizualna, nawiązująca do ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich. Podczas tej ostatniej zostaną ogłoszeni zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zawodów i zostaną im wręczone medale.

Patryk Jasiński, producent ceremonii otwarcia i zamknięcia EuroSkills Gdańsk 2023, zapowiedział, że wezmą w nich udział znani polscy artyści i sportowcy, zaprezentowane zostaną także najbardziej znane polskie marki.

Będziemy się starali uczestników zawodów zaintrygować, pokazać im to, co najlepsze w polskiej kulturze i sztuce. Będą specjalne pokazy audiowizualne i multimedialne powiedział Jasiński.

Imprezie towarzyszyć będzie VI edycja Kongresu Edukacji, poświęcona dyskusji o przyszłości edukacji w międzynarodowym gronie ekspertów. Będą się oni zastanawiać nad tym, jak powinna wyglądać edukacja w XXI wieku.

Wstęp na ceremonie towarzyszące konkursowi oraz same zmagania jest bezpłatny, wystarczy tylko zarejestrować się na stronie Euroskills2023.org.

Przedstawiciele partnerów wydarzenia, obecni podczas konferencji 3 miesiące do EuroSkills Gdańsk 2023” mówili o tym, dlaczego warto jest wspierać tego typu inicjatywy.

Joanna Przydatek z Fundacji Empiria i Wiedza powiedziała, że kapitał społeczny najlepiej jest budować poprzez inwestycje w edukację.

Chcielibyśmy pokazać społeczeństwu, że umiejętności branżowe są bardzo ważne we współczesnym świecie, a brakuje nam wyszkolonych specjalistów. Zależy nam na tym, żeby każdy miał dostęp do edukacji wysokiej jakości, dlatego wspieramy Euroskills powiedziała Joanna Przydatek.

Z kolei Rafał Bień, dyrektor pionu Factory Automation Siemens Polska, powiedział, że wsparcie udzielane przez firmę, którą reprezentuje, ma na celu podniesienie jakości szkoleń, żeby zwiększyć konkurencyjność ekspertów rynku polskiego na rynku europejskim i światowym.

„Z naszej perspektywy wszyscy zawodnicy mają możliwość zbliżenia się do nowoczesnej technologii, którą oferujemy zgodnie z naszymi wartościami: dekarbonizacją, obniżeniem śladu węglowego, ale także filozofii podniesienia jakości życia” wyjaśnił Rafał Bień.

Oficjalna prezentacja polskiej ekipy, która liczy 46 zawodników, na mistrzostwa Europy umiejętności branżowych EuroSkills Gdańsk 2023, odbyła się podczas XV edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Hasło polskiej drużyny brzmi „W drodze do doskonałości”.

Polskiej kadrze na EuroSkills w Gdańsku zapewniono wsparcie psychologów, treningi fizyczne, tak jak na igrzyskach olimpijskich czy mistrzostwach świata lub Europy. Ważną rolę w przygotowaniu zawodników odgrywa również mentoring, który zapewniają przedstawiciele międzynarodowych firm.

Wydarzenie wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Umiejętności (European Year of Skills).

EuroSkills Gdańsk organizowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland i WorldSkills Europe, w partnerstwie z Miastem Gdańsk, AmberExpo i Polsat Plus Arena Gdańsk. Drużynę Polski w przygotowaniach wspiera Fundacja Empiria i Wiedza.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Czytaj dalej

Materiał partnera

Mity o samochodach elektrycznych – 3 rzeczy, które trzeba wiedzieć

Zielone tablice rejestracyjne nadal budzą zainteresowanie na drogach. Z roku na rok elektrycznych aut przybywa, a docelowo zastąpią wszystkie auta spalinowe. Elektryki mają jednak zły PR, zupełnie niesłusznie. Poniższy artykuł obala 3 najpopularniejsze mity o samochodach elektrycznych w Polsce.

Wpływ na środowisko

Nikogo nie trzeba przekonywać o szkodliwym wpływie spalania węgla na klimat. Idąc dalej, jak samochody elektryczne mają pozostać „zielone” w naszym kraju, który stoi elektrowniami węglowymi?W Polsce większość energii nadal produkowana jest w oparciu o węgiel, dlatego wiele osób twierdzi, że jazda na prąd wygeneruje większy ślad węglowy (emisje CO2).

Dzisiaj auto elektryczne w Polsce generuje nawet o 1/3 mniej CO2 od auta spalinowego, jest też lepsze dla klimatu także od hybryd. Kluczowe jest zbadanie całego cyklu życia a więc emisji związanych z produkcją, użytkowaniem oraz utylizacją. Przy założeniu, że samochód elektryczny i spalinowy jest eksploatowany przez 15 lat (to średnia wieku aut w Polsce) i przejeżdża w tym czasie 150 tys. km, to emisje CO2 z samochodu elektrycznego eksploatowanego nawet w Polsce są znacznie mniejsze od spalinowego.

Klimatyczne przytyki pod adresem elektryków to trochę jak w tym powiedzeniu –„przyganiał kocioł garnkowi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak wygląda proces wydobycia, przetwarzania i transportu paliw płynnych oraz że na każdym z tych etapów potrzeba mnóstwa emisji gazów cieplarnianych i energii elektrycznej.

Elektryki to większe bezpieczeństwo energetyczne

Czy elektryki mogą wyssać cały prąd z gniazdka i spowodować blackout (całkowite wyłączenie prądu na dużym obszarze np. kilku województw lub kraju)?

Większym zagrożeniem są kuchenki indukcyjne, pralki czy piekarniki. Jak to możliwe? Korzystanie ze sprzętów AGD w domach wydaje się całkowicie normalne, jednak spojrzenie na to z perspektywy całego kraju daje do myślenia. Co w sytuacji, kiedy w Polsce w jednym czasie włączone jest 15 milionów piekarników? Jak wtedy wygląda zapotrzebowanie na prąd i jak nadwyrężona jest wtedy sieć energetyczna? Gdyby nasze AGD włączono jednocześnie, to zafundowalibyśmy sobie blackout już dzisiaj.

Czy należy ostrzegać przed korzystaniem z pralki? Nie, bo podobnie jak z samochodami elektrycznymi, nigdy nie są ładowane równocześnie. Elektryczne auta będą ładowane z różną mocą w różnym czasie zapotrzebowanie na energię będzie więc rozłożone w ciągu doby.

Ładowanie elektrycznych pojazdów spowoduje wzrost zapotrzebowania na energię, to prawda. Nie będzie on jednak tak gwałtowny, aby zagrażać stabilności krajowego systemu elektroenergetycznego. Analizy zakładające, że w 2040 r. połowa aut w Polsce będzie elektryczna (ok. 10 milionów), przewidują, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w tym czasie będzie stanowić ok. 10-12% zapotrzebowania krajowego.

Elektryczne pojazdy mają odpowiedni zasięg

Na koniec mit o nieprzystosowaniu do podróży elektryki mają mieć za mały zasięg. W Polsce średni roczny przebieg dla auta wynosi ok. 9 000 km, to daje ok. 25 km dziennie. Ta statystyka sprawdza się dla większości osób. Krótka trasa dom praca szkoła to 20-30 km dziennie. Załóżmy jednak, że kierowca pokonuje dziennie 6 razy tyle ok. 150 km. Średni zasięg samochodu elektrycznego w cyklu miejsko-podmiejskim to ok. 250-400 km. W zupełności wystarczy na codzienne aktywności. Już dzisiaj są w sprzedaży samochody z zasięgiem 600-700 km, a więc nieustępujące spalinowym.

„ >>Ale co z wakacjami?<< takie pytania też padają. Ładowanie na szybkiej ładowarce przy autostradzie trwa ok. 15-20 minut, w sam raz na przerwę w podróży. Czy elektrykiem można jechać na wakacje? Tak. A ten mityczny zasięg 1000 km na jednym baku spalinowego auta, kto z niego korzystał? Nie potrzebujemy samochodów o tak dużym zasięgu, potrzebujemy samochodów tańszych w eksploatacji i równomiernie rozwiniętej infrastruktury ładowania, która dodatkowo czyni zasięg elektryka mało istotnym parametrem” – komentuje Jacek Mizak z FPPE.

Źródło informacji: Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych

Czytaj dalej

Materiał partnera

Wojciech Dąbrowski: projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie przebiega zgodnie z planem

Foto: PGE Polska Grupa Energetyczna

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, spotkał się z Whang Joo-ho, prezesem KHNP – koreańskim partnerem w budowie elektrowni jądrowej w Polsce. W spotkaniu uczestniczył również Karol Rabenda, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK i Jakub Rybicki, prezes zarządu PGE PAK Energia Jądrowa.

Projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim przebiega zgodnie z planem. Utrzymujemy szybkie tempo realizacji prac i trzymamy się uzgodnionego harmonogramu. Cyklicznie realizujemy warsztaty, na których razem z naszym partnerem omawiamy poszczególne elementy projektu mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Regularne kontakty z naszymi partnerami są kluczowym elementem wymiany informacji nt. przygotowań do inwestycji na wszystkich polach działania, tak aby projekt był realizowany zgodnie z założeniami dodaje Wojciech Dąbrowski.

Przedstawiciele PGE i KHNP w ramach cyklu regularnych spotkań i warsztatów omawiają bieżące i przyszłe działania w projekcie jądrowym, w tym kwestie finansowania projektu i harmonogramu budowy. Pierwszy prąd z planowanej elektrowni jądrowej może popłynąć już w 2035 roku.

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna

Czytaj dalej

Materiał partnera

Naukowcy z Łodzi promują metody alternatywne będące ratunkiem dla zwierząt laboratoryjnych

Czy testy na zwierzętach oceniające toksyczność substancji chemicznych, wyrobów medycznychczy kosmetyków nadal niezbędne? Dzięki nowoczesnym metodom alternatywnym, któreumożliwiają nieinwazyjne badania bez wykorzystania zwierząt, już nie w takim stopniu, jak byłykiedyś. O nowych metodach trzeba mówić i to głośno, bo wciąż w wielu krajach wykonuje się testy na zwierzętach. Głos w ogólnoświatowym dialogu na temat badań alternatywnych zabrali równieżnaukowcy z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra Jerzego Nofera (IMP) w Łodzi, którzy w ramachprojektu TWINALT starają się propagować wiedzę na temat metod alternatywnych do ocenytoksyczności.

Na przestrzeni wielu lat, testy na zwierzętach okazywały się często bardzo dotkliwe, wykorzystujące niewspółmiernie dużą liczbę zwierząt. W ostatnich latach Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wycofała kilkanaście wytycznych do testowania związków chemicznych. Okazuje się, że wykorzystanie modelu zwierzęcego do celów naukowych można znacznie ograniczyć, dzięki opracowaniu nowoczesnych metod badawczych z zastosowaniem hodowli komórkowych (metod in vitro) czy algorytmów i modeli matematycznych (metod in silico). Obecnie prawo unijne zabrania wykonywania testów na zwierzętach jeśli dostępne są zwalidowane metody alternatywne (Ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych; Dz.U.2023 poz. 465 t.j.). Z tego względu na terenie Unii Europejskiej (UE) wprowadzono w roku 2004 całkowity zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach. To wyraźny sygnał świadczący o tym, jak ważna dla Europy jest ochrona zwierząt. Równocześnie Komisja Europejska aktywnie wspiera rozwój oraz promocję metod alternatywnych, a także zachęca inne kraje spoza UE do zmian legislacyjnych ograniczających możliwość prowadzenia testów na żywych organizmach. Dzięki jasno wyznaczonym celom Europa stała się kluczowym ośrodkiem badań nad metodami alternatywnymi oraz wdrażaniem nowych rozwiązań.

Mimo, że coraz więcej krajów na świecie mówi stanowcze „NIE” badaniom na zwierzętach, ograniczając je do niezbędnego minimum, to sytuacja wciąż wymaga szczególnej uwagi. W działania promujące nowoczesne metody badawcze wpisuje się międzynarodowy projekt „Twinning towards excellence in alternative methods for toxicity assessment” (TWINALT) finansowany z projektu Horyzont 2020 (na lata 2020-2023) prowadzony przez naukowców z IMP w Łodzi w ramach networkingu ze Stiftelsen NorskInstitutt for Luftforskning (Norwegia), Vrije Universiteit Brussel (Belgia) i Universita Degli Studi Di Milano(Włochy).

„Jednym z założeń projektu TWINALT jest popularyzacja nauki ze szczególnym naciskiem na propagowanie metod alternatywnych, dlatego nasze działania skupiają się na podniesieniu kompetencji naukowców oraz wymianie doświadczeń z zakresu metod alternatywnych dla badań na zwierzętach oceniających toksyczność substancji chemicznych, wyrobów medycznych czy kosmetyków – wyjaśnia prof. dr hab. Edyta Reszka, kierownik Zakładu Badań Translacyjnych oraz kierownik Projektu. Celem podejmowanych działań jest m.in. uświadomienie społeczeństwu, w tym jego młodym reprezentantom, że nowoczesna nauka odchodzi od niehumanitarnego i często niepotrzebnego stosowania modelu zwierzęcego w badaniach”.

„W ramach projektu zorganizowaliśmy prelekcję w klasach licealnych, wykłady na łódzkich uczelniach oraz Dzień Otwarty w naszym Instytucie, na który zaprosiliśmy uczniów łódzkich liceów, zainteresowanych naukami przyrodniczymi – wymienia prof. Reszka. Podczas Dnia Otwartego młodzi naukowcy mogli nie tylko dowiedzieć się więcej o metodach alternatywnych, ale również poznać specyfikę pracy laboratoryjnej w praktyce. W Instytucie cały czas organizowane są również szkolenia dotyczące aktualnych metod do oceny toksyczności skierowane do firm z branży life-science”.

Badacze z IMP starają się również podnieść świadomość konsumentów, zwracając uwagę na zapisy dotyczące nietestowania kosmetyków na zwierzętach, pojawiające się na niektórych produktach. Często jest to zabieg czysto marketingowy, ponieważ od 2013 roku na rynek krajów zrzeszonych w UE nie wolno wprowadzać kosmetyków testowanych na zwierzętach. Do wyjątków należą badania mające na celu znalezienie skutecznych leków na choroby cywilizacyjne, np. nowotwory. W takich przypadkach testy na zwierzętach są uzasadnione, ale prowadzone na ściśle określonej liczbie zwierząt. Zgodę na przeprowadzenie takich badań wydają specjalnie w tym celu powołane komisje etyczne.

Szczegółowe informacje na temat projektu oraz realizowanych działań można znaleźć na stronie:www.twinalt.com oraz www.imp.lodz.pl

Autorzy: Marta Biesiekierska, Anna Maćkowiak, Edyta Reszka, Joanna Roszak, Anna Wolniakowska

Źródło informacji: Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi

 

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524