Połącz się z nami
„gaz

WIADOMOŚCI

Startuje budowa infrastruktury przesyłowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Foto: Pixabay

Grupa ORLEN i Northland Power rozpoczęły w Gminie Choczewo budowę lądowej stacji elektroenergetycznej. Inwestycja umożliwi odebranie energii wytwarzanej na morzu przez farmę wiatrową Baltic Power.  Zgodnie z harmonogramem farma rozpocznie produkcję zeroemisyjnej energii w 2026 roku.

– Jako pierwsza firma w Polsce rozpoczynamy budowę infrastruktury umożliwiającej dostarczenie do sieci energii elektrycznej produkowanej na morzu. Rozpoczęliśmy też prace na terenie terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Nie zwalniamy tempa, bo inwestycje w nowoczesną, zeroemisyjną energetykę są filarem naszej strategii. Morskie farmy wiatrowe, obok małych reaktorów jądrowych, będą kluczem do transformacji polskiego systemu elektroenergetycznego i wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu. Jesteśmy w pełni przygotowani do realizacji inwestycji na Bałtyku, która już w 2026 roku będzie zapewniała czystą, dostępną energię milionom Polaków – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

 

Cała infrastruktura towarzysząca farmie Baltic Power została zaprojektowana tak, aby zminimalizować wpływ inwestycji na środowisko. Stacja elektroenergetyczna, stanowiąca lądową część farmy wiatrowej Baltic Power,  będzie pełnić funkcję węzła dla linii kablowych przesyłających energię elektryczną z oddalonych o blisko 30 km morskich stacji elektroenergetycznych. Niemal cała trasa liczącego ok. 7 km odcinka lądowego kabla zostanie poprowadzona pod ziemią. Dotyczy to również plaży – dzięki zastosowaniu tzw. przewiertu sterowanego, wyjście mocy na ląd zostanie poprowadzone na głębokości ok. 10 metrów pod ziemią. Dzięki temu będzie ono niewidoczne i nie wpłynie na możliwość korzystania z plaży. Przebieg lądowej trasy kablowej zaprojektowano tak, aby inwestycja w minimalnym stopniu ingerowała w środowisko naturalne i omijała cenne przyrodniczo obszary.

– Baltic Power to przykład inwestycji, która kładzie szczególny nacisk na ochronę środowiska, zrównoważony rozwój i szacunek dla lokalnych społeczności, czyli aspekty, które są tak ważne zarówno dla Northland Power, jak i naszego partnera. Tym bardziej cieszymy się, że projekt Baltic Power osiąga kolejny tak ważny kamień milowy. Nasza farma, której budowa rozpocznie się w 2024 roku zgodnie z planem, zapewni w nadchodzących latach pierwsze dostawy zielonej energii dla Polski – podsumowuje Mike Crawley, Prezes Zarządu Northland Power.

Za projekt, budowę oraz dostarczenie niezbędnych komponentów do lądowej stacji elektroenergetycznej odpowiada konsorcjum firm GE i Enprom. GE wykonał projekt instalacji elektrycznej i dostarczy komponenty elektroenergetyczne wysokiego napięcia. Polska spółka Enprom przygotowała projekt i odpowiada całościowo za budowę stacji.

Baltic Power to obecnie najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Spółka zakończyła 2022 rok pełnym zabezpieczeniem umów na wszystkie kluczowe komponenty niezbędne do powstania farmy wiatrowej w ramach zaplanowanego łańcucha dostaw. W roku 2023, wraz z zabezpieczaniem wszystkich decyzji środowiskowych oraz pozwoleń na budowę, Baltic Power rozpoczyna pierwsze prace budowlane na lądzie. Zgodnie z harmonogramem pierwsze prace instalacyjne na morzu rozpoczną się w roku 2024. Jednocześnie w 2022 r. Grupa ORLEN podjęła strategiczną decyzję o budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Inwestycja realizowana jest w porcie Świnoujście i po zakończeniu budowy na przełomie 2024/2025 roku będzie jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie. Jego nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15MW i większych.

Morską farmę wiatrową Baltic Power będzie tworzyło 76 turbin o jednostkowej mocy 15 MW i wysokości ponad 200 metrów pracujących na obszarze ok. 130 km2. Farma zostanie zlokalizowana około 23 km od brzegu, na wysokości Choczewa oraz Łeby, gdzie powstanie port serwisowy farmy. Po zakończeniu budowy farma będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

WIADOMOŚCI

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

W woj. zachodniopomorskim odnotowano trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Wilgotność ściółki jest a poziomie 10 proc. – przekazała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. Obecnie nie jest wydany zakaz wchodzenia do lasów.

„Od dłuższego czasu nie padało, co powoduje, że w lesie jest bardzo sucho. Wilgotność ściółki jest bardzo niska, wynosi około 10 proc. Jest ona sucha niczym kartka papieru” – przekazała Jolanta Sojka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

„Trzeba mieć świadomość, że w takich warunkach niewiele trzeba, aby wybuchł pożar, wystarcz iskra z niedopałka papierosa. Trzeba mieć świadomość, że każdy pożar to określone straty, zarówno te niepoliczalne w środowisku leśnym, aż po te wymierne finansowe” – dodała.

Od początku roku na terenie lasów w Polsce odnotowano ponad 600 pożarów. Z czego sto na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, średnia powierzchnia każdego z nich około 8 arów.

Na terenie RDLP w Szczecinie, każdego dnia, nad bezpieczeństwem lasów czuwa około 200 leśników, funkcjonuje też rozbudowany system ochrony przeciwpożarowej.

„To będzie trudny czas dla służb leśnych odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową lasów. Prognozy, które na najbliższy czas mamy, są dla nas niekorzystne. Zapowiadane są wysokie temperatury, brak opadów lub też niewielka ich ilość. To wszystko sprawia, że to zagrożenie pożarowe nadal będzie bardzo wysokie” – przekazała Sojka.

RDLP w Szczecinie apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lesie. „Przypominam też, że na terenach śródleśnych, czy też bezpośrednio przylegających do lasu nie można rozpalać ognia, grilla, czy palić papierosów” – podkreśla Sojka.

Do dyspozycji RDLP w Szczecinie jest m.in. 60 punktów obserwacyjnych, których zadaniem jest wykrywanie dymów nad lasem, które zwiastują pożar; 35 samochodów patrolowo-gaśniczych i trzy leśne bazy lotnicze: w Goleniowie, Rzepinie i Lipach Wielkich. Dyżur pełni łącznie 5 samolotów gaśniczych i jeden patrolowy.(PAP)

misz/ mark/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wiemy, kto wygrał w szkolnych igrzyskach. Sprawdź wyniki

Foto: OSiR Wyspiarz

Ośrodek Sportu i Rekreacji „ Wyspiarz” w dniu 07 czerwca 2023 r zorganizował na stadionie lekkoatletycznym przy ulicy Matejki 22  Festiwal Sztafet dziewcząt i chłopców:
W kategorii Igrzysk Dzieci sztafeta 4 x 100m i sztafeta szwedzka (100m, 200m, 300m, 400)
W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej sztafeta 4 x 100m i sztafeta olimpijska (100m, 200m, 400m, 800m)
W kategorii Licealiada sztafeta 4 x 100m i sztafeta 4 x 400m

Celem imprezy było wyłonienie najlepszych sztafet, które reprezentować będą nasz powiat w finałach wojewódzkich, a ten odbędzie się 13 czerwca na stadionie przy ul. Litewskiej w Szczecinie.
Pogoda jak zawsze dopisała a dodatkową temperaturę podnosiły  emocje towarzyszące zmaganiom młodych adeptów lekkiej atletyki i ich opiekunów.

W kategorii Igrzysk Dzieci – sztafeta  4 x 100m  dziewczęta
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 – 60.57
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 – 67.47
W kategorii Igrzysk Dzieci – sztafeta 4 x 100m  chłopcy
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 –  61.06
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 – 63.48

W kategorii Igrzysk Dzieci – dziewczęta, sztafeta szwedzka 100m, 200m, 300m, 400m
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 – 2.46.70
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 –3.14.70
W kategorii Igrzysk Dzieci – chłopcy,  sztafeta szwedzka 100m, 200m, 300m, 400m
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 –  2.33.34
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 – 2.36.62

W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej – dziewczęta: sztafeta 4 x 100m
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 – 66.52
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 – 68.56
W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej – chłopcy: sztafeta 4 x 100m
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6  – 55.39
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 – 60.66

W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej – dziewczęta: sztafeta olimpijska 100m, 200m, 400m, 800m
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 – 6.25.39
W kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej – chłopcy: sztafeta olimpijska 100m, 200m, 400m, 800m
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6  – 3.53.31
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 – 4.25.50

W kategorii Szkół Średnich – Licealiada – dziewczęta  4 x 100m
I miejsce – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszko I – 53.10
II miejsce – Zach. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – 65.36
III miejsce – Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki – 66.98

W kategorii Szkół Średnich – Licealiada – chłopcy  4 x 100m
I miejsce – Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki – 51.43
II miejsce – Zach. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – 52.37
III miejsce- Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego  – 56.77

W kategorii Szkół Średnich – Licealiada – dziewczęta  4 x 400m
I miejsce – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszko I – 4.54.61
II miejsce – Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki – 5.32.43

W kategorii Szkół Średnich – Licealiada – chłopcy  4 x 400m
I miejsce – Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki – 4.15.34
II miejsce- Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego  – 4.19.23

Na zakończenie zawodów w  każdej sztafecie  za I – III miejsca zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale  ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „ Wyspiarz ”

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowy administrator schroniska dla zwierząt. Zmieniono numer telefonu

Od czerwca schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Świnoujściu administruje Fundacja SpeakUp. Zmienił się także numer telefonu do placówki pomagającej zwierzakom na 792 333 540. 

Fundacja SpeakUp do tej pory była znana świnoujścianom m.in. z utworzenia jadłodzielni, pomocy charytatywnej, organizacji imprez dla dzieci. 

Jak czytamy na internetowej stronie fundacji, są grupą ludzi, którzy pasjonują się w dostrzeganiu możliwości drugiego człowieka. Ich misją jest motywowanie obywateli do aktywizacji, podejmowania inicjatywy i integracji. 

Nowy facebookowy profil schroniska: https://www.facebook.com/profile.php?id=100093059332535

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Koleje Dolnośląskie ruszają do Świnoujścia. Wakacyjna oferta dla miłośników Bałtyku

Foto: Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie uruchamiają wakacyjne bezpośrednie połączenie do Świnoujścia. Pociąg zabierze pasażerów nad morze z dworca Wrocław Główny w sobotę rano, a wróci w niedzielę wieczorem. Połączenie zostanie uruchomione 24 czerwca, a sprzedaż biletów ruszy dwa tygodnie wcześniej.

Nad polskie morze będzie można dostać się pociągiem Kolei Dolnośląskich w czasie nieprzekraczającym sześciu godzin – to najszybsze rozkładowe połączenie na odcinku Wrocław – Świnoujście. Oferta będzie dostępna w weekendy oraz 15 sierpnia.

– Nowe wakacyjne połączenie Kolei Dolnośląskich to nie tylko świetna okazja dla Dolnoślązaków, aby udać się na weekend nad polskie morze. To także najszybsze kolejowe połączenie Świnoujście – Wrocław Główny, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Trasę pokonamy bowiem planowo już w pięć i pół godziny – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Cena biletu w relacji Wrocław Główny – Świnoujście oraz Świnoujście – Wrocław Główny wyniesie 79 zł, natomiast w relacji Legnica – Świnoujście oraz Świnoujście – Legnica – 69 zł. Bilety z rezerwacją miejsc będzie można kupić na 30 dni przed podróżą w aplikacji Koleo.

Pociąg z Wrocławia wyruszy nad morze w sobotę o godzinie 5:40 i planowo ma przyjechać do Świnoujścia o 11:10. Powrót będzie odbywał się w niedzielę o godzinie 16:40. Pełen rozkład jazdy jest dostępny poniżej:

Sobotnie godziny odjazdu na trasie Wrocław Główny ➤ Świnoujście
– Wrocław Główny  – 5.40
– Legnica – 6.25
– Lubin – 6.40
– Głogów – 7.09
– Zielona Góra Główna – 7.59
– Szczecin Dąbie – 10.04
– Międzyzdroje – 10.59
– Świnoujście – 11.10

Niedzielne godziny odjazdu na trasie Świnoujście ➤ Wrocław Główny
– Świnoujście – 16.40
– Międzyzdroje – 16.53
– Szczecin Dąbie – 17.47
– Zielona Góra Główna – 20.02
– Głogów – 20.40
– Lubin – 21.15
– Legnica – 21.30
– Wrocław Główny – 22.07

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Warszów zatrzymał się na 1,5 godziny. Interweniowali policjanci

Nie ma tygodnia w którym mieszkańcy nie protestowaliby sprzeciwiając się zamknięciu ulicy prowadzącej do zabytków i plaży. Kolejny taki protest odbył się w środę. Policjanci musieli studzić emocje niektórych agresywnych kierowców.

Manifestanci zablokowali w środę ulicę Wolińską oraz Barlickiego. Przechodzili przez przejścia dla pieszych uniemożliwiając ruch samochodowy.

– Jesteśmy zdesperowani. Blokuje się nas od 60 dni i nikt z tym nic nie robi. Problem sam się nie rozwiąże. Wojewoda musi coś zrobić. Nie widzimy innego sposobu na zwrócenie uwagi na nasz problem. Będziemy wychodzić na ulicę do skutku. Tu żyjemy w naszym Świnoujściu i chcemy takich samych praw jak mieszkańcy każdego innego miasta w Polsce. Chcemy dostępu do tego do czego mieli dostęp nasi ojcowie i dziadkowie. Nie zgadzamy się na traktowanie nas przedmiotowo, jak śmieci – mówi jedna z protestujących.

Podczas środowej manifestacji doszło do trzech niebezpiecznych zdarzeń. W pierwszym kierowca busa na polkowickich rejestracjach na przejeździe rowerowym wjechał w rowerzystę, w kolejnym kierująca osobówką wjechała w manifestującego mężczyznę. Na szczęście w obu przypadkach nikomu nic się nie stało. W trzeciej sytuacji mężczyzna kierujący mercedesem na leszczyńskich rejestracjach nie zatrzymał się na pasach i doprowadził do awantury z protestującymi. We wszystkich sytuacjach interweniowali policjanci.

Protest trwał około 1,5 godziny. W tym czasie ulice dzielnicy Warszów były zablokowane.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Jak dotrzeć do latarni morskiej i Fortu Gerharda? Podpowiadamy

Przypomnijmy, na wniosek służb Wojewoda Zachodniopomorski zamkną drogę lądową do Latarni Morskiej w Świnoujściu i Fortu Gerharda. Do dwóch najważniejszych zabytków można dostać się wyłącznie statkiem. Na tę chwilę jedynym armatorem jest Adler Schiffe.

Statki wypływają codziennie z nabrzeża przy ulicy Wybrzeże Władysława IV o godzinie 10.00 oraz 12.45, następnym przystankiem jest nabrzeże na Warszowie (przy promie Bielik) – o godzinie 10.15 oraz 13.00 i kolejny przystanek to nabrzeże GPK, tuż przy Forcie Gerharda oraz latarni morskiej.

Oprócz poniedziałków i czwartków można płynąć również statkiem ADLER XI o godzinie 11.00 z ulicy Wybrzeże Władysława IV (ten statek nie zatrzymuje się na Warszowie).

Powroty z latarni morskiej i Fortu Gerharda są o godzinie 13.15 oraz 16.15. Dodatkowo można wrócić statkiem ADLER XI (bez poniedziałków i czwartków) o godzinie 13.45.

Ceny:

Za pakiet, który zawiera rejs w dwie strony, zwiedzanie Fortu Gerharda z przewodnikiem oraz zwiedzanie latarni morskiej jest to koszt 56 zł / osoba dorosła, taki sam pakiet dla dzieci 40 zł

Przypominamy, że bez ograniczeń są dostępne również inne atrakcje, czyli Fort Anioła i Fort Zachodni (na lewobrzeżu) oraz Podziemne Miasto na prawobrzeżu. Ten ostatni obiekt od czwartku do niedzieli ma wejścia o następujących godzinach: 10.30, 11.30, 12.30, 14.00, 15.00, 16.30

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524