WIADOMOŚCI
Opinie. Większość radnych uchwaliła plan zagospodarowania os. Posejdon
Podczas ostatniej sesji rady, większość radnych miasta zagłosowała za uchwaleniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego osiedla Posejdon. Zapisy podzieliły radnych i mieszkańców. Głównie w sprawie powstania wysokiego budynku przy skrzyżowaniu ulicy Bałtyckiej i Wojska Polskiego (przyp. dziś w tym miejscu jest D.W. Warta).
Opinie cały czas są podzielone. Facebookowe konta lokalnych polityków rozgrzały się do czerwoności. Poniżej przytaczamy opinie w sprawie planu Joanny Agatowskiej, Barbary Michalskiej, Grupy Morskiej oraz Elżbiety Jabłońskiej.
Joanna Agatowska (Nowa Lewica): Szacunek dla woli mieszkańców wydaje się, że powinien być kompasem dla każdego radnego. Dla części jest. Dla innych ważniejsze są niestety czyjeś grube interesy i biznesy polityczne.
Uszanujcie wolę mieszkańców Posejdona – prosili dzisiaj mieszkańcy. Niestety ani prezydent, ani część radnych tej prośby i ich prawa do wyrażenia opinii o swoim najbliższym otoczeniu nie uszanowała.
8 radnych stanęło przeciwko tej woli. Za planem zagłosowali radni PO E. Jabłońska, W. Goreczny, A. Rachtan, l. Waga oraz radni układu prezydenckiego R. Kowalski,, A. Zdybel, G. Koss i M. Niewiarowski.
Przeciwko planowi zagłosowało 7 radnych Lewicy A. Kaczmarek, K. Szpytko, J. Wlodarczyk. R. Teterycz, J. Agatowska. Przeciw zagłosował również A. Mrożek (PiS) i S. Nowicki (GM). Od głosu wstrzymała się M. Ilczuk (WS) ciekawy był dzisiaj przypadek J. Jurkiewicza, który wcześniej deklarował sprzeciw, ale wystarczyło kilka chwil i rozmowa z prezydentem i zdanie zmienił. No cóż…. Obrzydliwe, czy jak inaczej nazwać to co widziałam na własne oczy. Powołanie zarządu osiedla Posejdon, wielokrotne spotkania mieszkańców, przedstawianie racjonalnych argumentów przez mieszkańców, handlowców, radnych. Na nic to się nie zdało w obliczu cynicznego dążenia do przepchnięcia zapisów planu.
Dlaczego prezydentowi tak na nim zależało? wszyscy wiedzą kto najwięcej na nim ugrał. Za co? Można się tylko domyślać.
Betonowy układ części radnych z prezydentem jeszcze trwa, ale już się kruszy. Wierzę w mieszkańców Posejdona, wierzę, że skutecznie zaskarżą przede wszystkim przebieg głosowania nieuwzględnionych wniosków do planu i sam plan, a w ciągu najbliższych kilku miesięcy zmieni się rzeczywistość i zmienimy te złe plany.
Ta władza za nic ma wolę ludzi, którym swoimi decyzjami wyrządza krzywdę, więc najważniejsze jest zmienienie tej władzy, w tym też części radnych dla których betonowy biznes deweloperów jest ważniejszy od życia mieszkańców Świnoujścia.
Grupa Morska Cała Naprzód: Dziś (25.05) Rada Miasta zajęła się osiedlem Posejdon, a konkretnie proponowanymi zmianami w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.
Niestety, uchwała w przedmiocie przyjęcia planu zagospodarowania została przyjęta głosami radnych, którzy nie wsłuchali się w głos mieszkańców naszego miasta (reprezentowanych na sesji przez przedstawicieli Zarządu osiedla Posejdon).
Jest dla nas istotne, że członkowie naszego Stowarzyszenia tj. Dagmara Nowaczkiewicz, Krystian Kośmider i Krzysztof Milewski przyczynili się do utworzenia jednostki pomocniczej jaką jest osiedle Posejdon. Pamiętamy jak aktywnie zbierali głosy poparcia, aby złożyć formalny wniosek do Prezydenta.
Uważamy, że te wysiłki nie poszły na marne, ponieważ głos mieszkańców walczących o swoją małą ojczyznę był słyszalny. Mimo, że dziś głos mieszkańców nie został wysłuchany przez większość radnych, to wybrzmiał w mieście bardzo wyraźnie. Wierzymy, że im mieszkańcy będą bardziej zjednoczeni, tym jest większa szansa, że niektórzy radni się opamiętają. Osiedle Posejdon to organ pomocniczy dla Rady Miasta, a dziś wyraźnie kilku radnych o tym zapomniało
Barbara Michalska, zastępca Prezydenta Świnoujścia: Szanowni Państwo, dziś jest doskonały moment, by podziękować naszym radnym za decyzję, dzięki której przyjęliśmy wczoraj plan zagospodarowania przestrzennego dla Osiedla Posejdon. To ogromny sukces nas wszystkich mieszkańców. To prawda, że kształtował się długo, ale powstawał przy bardzo dużej aktywności i zaangażowaniu mieszkańców i handlowców, którzy wnosili do planu wiele własnych pomysłów i uwag, a rozmawialiśmy od wielu lat bardzo często. Wspólnie też już w 2013 roku uzgodniliśmy, że to właśnie plan pozwoli uporządkować wiele spraw na osiedlu Posejdon. Złagodzi nabrzmiałe konflikty, ureguluje kwestie ważne zarówno dla mieszkańców, jak i handlowców prowadzących działalność w tamtym rejonie miasta. Jest realną szansą na zmianę wizerunku tego osiedla. Pozwoli prawidłowo rozwijać się temu osiedlu, przy zachowaniu wszystkich dotychczasowych miejsc pracy.
Dlatego – wbrew opiniom, które przebijały się podczas komisji z radnymi i do mediów – jest to plan skonstruowany dla mieszkańców i przez mieszkańców.
Mam nadzieję, że ci radni, którzy głosowali przeciw jego przyjęciu zrobili to wyłącznie z braku dostatecznej wiedzy i obiektywnej analizy, a nie złej woli motywowanej polityką zawziętości.
Raz jeszcze dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przyjęcie mpzp dla Osiedla Posejdon, bo to najlepsza decyzja jaką mogliśmy podjąć dla dobra mieszkańców. Dziękuję Wydziałowi Urbanistyki i Architektury, Paniom Joannie Dąbrowskiej i Aleksandrze Nagaba, które z niezwykłą empatią i zaangażowaniem (a czasami wręcz odwagą ) wsłuchiwały się w głos mieszkańców. Pani architekt Małgorzata Cymbik poświęciła wiele zdrowia, ale dopilnowała aby plan ten spełniał wszystkie procedury wymagane prawem.
Na dowód, że to nie jest plan zatrudnionego przez miasto urbanisty czy też wąskiej grupy urzędników, informuję, że w tym niezwykle demokratycznym procesie:
– wnioski i pomysły do planu wniosło pisemnie 61 osób i rodzin. Bardzo dużo osób wyrażało swoje opinie w bezpośrednich spotkaniach w urzędzie,
– wniesiono 166 uwag, zdecydowana większość została uwzględniona, a po ostatnim czwartym wyłożeniu zostało ich tylko 12.
Poza tym odbyło się wiele spotkań udziałem przedstawicieli – delegatów handlowców oraz delegatów zamieszkałych na osiedlu mieszkańców, na których zapadały konkretne ustalenia, wpisane ostatecznie do planu.
Elżbieta Jabłońska, Przewodnicząca Rady Miasta Świnoujścia (PO): Plan dla osiedla Posejdon uchwalony. Po 9 latach, czterech wyłożeniach i blisko 300 uwagach, nie licząc ilości spotkań plan przyjęty. Mieszkańcy czekali na ten moment, aby uregulować wiele kwestii. Liczę na piękny i harmonijny rozwój tej części Świnoujścia.
WIADOMOŚCI
Nad morze drogami krajowymi Pomorza Zachodniego
Ruszają wakacje, okres wzmożonego ruchu na zachodniopomorskich drogach krajowych. Rozbudowa sieci drogowej sprawia, że z roku na rok dojazd nad morze staje się łatwiejszy. Warto jednak brać pod uwagę, że zwłaszcza w wakacyjne weekendy w niektórych miejscach przejazd może nie być całkowicie płynny. Ma to związek z bardzo dużym natężeniem ruchu. Każdy kierowca powinien też pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu i przygotowaniu podróży, aby dojazd na upragniony wypoczynek przebiegł bez większych problemów.
Gdzie są najbardziej newralgiczne miejsca
Jak pokazują dane prowadzonego w ubiegłym roku Generalnego Pomiaru Ruchu, drogi krajowe w województwie zachodniopomorskim cechują się największym w kraju udziałem ruchu letniego. Wzrost ruchu w wakacje jest najmocniej zauważalny na głównych trasach prowadzących nad morze – S3 i S11/DK11. Przykładowo na drodze ekspresowej S3 w rejonie Goleniowa w ubiegłym roku średni ruch dobowy w styczniu wynosił 25 tys. pojazdów, a w sierpniu już 52 tys. pojazdów. Na odcinku S11 Koszalin – Zegrze Pomorski było to 5,5 tys. pojazdów w styczniu i 16,5 tys. pojazdów w sierpniu. Wzrosty ruchu są dwu-, trzykrotne, a w weekendowych kumulacjach jeszcze większe.
Dlatego w wakacje jest kilka newralgicznych miejsc na naszej sieci drogowej, gdzie ruch może być spowolniony, zwłaszcza w weekendy. Takim miejscem jest z pewnością wspólny przebieg dróg ekspresowych S3 i S6 w rejonie Szczecina. Jest to najbardziej obciążony ruchem odcinek sieci dróg krajowych w woj. zachodniopomorskim. W piątki i soboty możemy mieć problemy z płynną jazdą od węzła Klucz w kierunku morza, przez autostradę A6, aż do rozdzielenia się dróg S3 i S6 w rejonie Goleniowa. Z kolei w niedziele zatory tworzą się na powrocie znad morza, w rejonie węzła Goleniów Północ i następnie na całym odcinku do węzła Klucz. Sytuację komunikacyjną w tym rejonie rozwiąże Zachodnia Obwodnica Szczecina, której budowa wystartowała w tym roku.
Ze spowolnieniami należy się też liczyć na odcinku DK11 od Bobolic do Szczecinka, gdzie obecnie trwa budowa S11. Dużym natężeniem ruchu w wakacje charakteryzuje się też DK25 biegnąca od Bydgoszczy. Trzeba założyć dłuższy czas przejazdu też na DK25 Bobolice – Biały Bór, zwłaszcza jadąc przez tą ostatnią miejscowość.
Biorąc pod uwagę wzrosty ruchu w wakacje, kluczowe jest właściwe zaplanowanie podróży. Najlepiej, jeżeli jest to tylko możliwe, omijać okresy największej kumulacji ruchu – piątki (godz. 16-20), soboty (godz. 10-18) i niedziele (godz. 10-16). Warto też w weekendy korzystać z tras alternatywnych, w tym dróg wojewódzkich, na których ruch jest znacznie mniejszy niż na głównych szlakach tranzytowych.
Pamiętajmy, że zwłaszcza przy wzmożonym ruchu rośnie też ryzyko kolizji i wypadków, które mogą powodować szybko narastające zatory. Dlatego jadąc na upragniony wypoczynek, powinniśmy być czujni i odpowiednio reagować na sytuację na drodze, aby nie doprowadzić do kolejnych zdarzeń, takich jak najechanie na pojazdy stojące w korku. Nie powinniśmy czekać z tankowaniem aż zaświeci się lampka rezerwy paliwa, bo może się to skończyć przymusowym postojem na drodze. Przygotowując się to podróży, powinniśmy zadbać też o zapas wody w samochodzie.
Gdzie jest łatwiej dojechać
Wielu kierowców wybiera się nad morze raz do roku albo rzadziej. Dlatego warto wiedzieć, że sieć drogowa w ostatnim czasie uległa zmianom. Przede wszystkim jesienią 2025 roku oddaliśmy do ruchu ostatni odcinek drogi ekspresowej S3 w Polsce, czyli Świnoujście – Troszyn. Dzięki temu znacznie łatwiej jest dojechać do Międzyzdrojów czy samego Świnoujścia, gdzie od trzech lat działa tunel pod Świną. Pod koniec 2025 roku oddaliśmy też do ruchu odcinek S6 Koszalin – Słupsk. Kierowcy zyskali lepszy dojazd do miejscowości nadmorskich w tej części naszego wybrzeża. 26 czerwca br. oddaliśmy do ruchu ostatni odcinek S6 między Szczecinem a Trójmiastem, co oznacza zupełnie nową jakość podróżowania wzdłuż Bałtyku.
Nowe trasy oznaczają też, że zmienił się sposób dojazdu do wielu miejscowości. Z drogi ekspresowej można zjechać tylko na bezkolizyjnych węzłach drogowych. Dlatego nie jedźmy na pamięć. Przed wyjazdem sprawdzajmy trasę, aby wiedzieć, na którym węźle drogowym powinniśmy zjechać. Jeśli przegapimy miejsce naszego zjazdu z drogi szybkiego ruchu, pod żadnym pozorem nie zawracajmy i nie jedźmy pod prąd. Dojedźmy do kolejnego węzła zgodnie z kierunkiem ruchu.
Gdzie spotkamy roboty na drodze
Budowa nowych tras wiąże się często z utrudnieniami w ruchu. W tym roku będzie to odczuwalne na DK11 od Bobolic do Szczecinka (trasa Poznań – Kołobrzeg). Wykonawca drogi ekspresowej S11 przed pierwszym weekendem wakacyjnym przełożył ruch na fragment nowego układu drogowego na południe od Wierzchowa, dzięki czemu nie ma już w tym miejscu ruchu wahadłowego. Najbliższe miesiące będą jednak na tym odcinku okresem wzmożonych prac budowlanych, wielu zmian organizacji ruchu, w tym okresowego ruchu wahadłowego, szczególnie w miejscach przecięcia istniejącej drogi przez nowo budowaną. Dlatego apelujemy, aby zwracać na tym odcinku szczególną uwagę na tymczasowe organizacje ruchu. Odcinek ten oddamy jeszcze w tym roku, także w przyszłe wakacje pojedziemy tu znacznie szybciej i wygodniej.
Wielu kierowców dojeżdża do miejscowości nadmorskich od strony Niemiec lub urozmaica sobie wypoczynek wyjazdem na przykład do Berlina. Dlatego warto wiedzieć, że utrudnienia w ruchu występują na autostradzie A6 przy granicy państwa w Kołbaskowie, gdzie ruch odbywa się jezdnią w obu kierunkach. Na budowanym węźle Kołbaskowo ruch jest przełożony na bajpas. Warto też z pewnością wziąć pod uwagę dłuższy czas przejazdu generowany dodatkowo przez prowadzone kontrole graniczne.
Pozostałe budowy prowadzone na zachodniopomorskich drogach krajowych nie dotyczą tras, które bezpośrednio prowadzą nad morze. Warto pamiętać, że trwa budowa S10 od Szczecina do Wałcza. Utrudnienia występują też w kilku miejscach na DK22, gdzie przebudowujemy odcinek Ostrowiec – Szwecja oraz budujemy obwodnice Szwecji, Wałcza i Rusinowa.
WIADOMOŚCI
Weekend pod znakiem upału i burz. Gwałtowne zjawiska w prognozach
Upał, a następnie gwałtowne burze – pogoda w najbliższy weekend może być bardzo dynamiczna. W rejonie Świnoujścia i okolic temperatura może przekroczyć 34°C, jednak synoptycy ostrzegają również przed silnym wiatrem, intensywnymi opadami deszczu i lokalnym gradem.
Polskę czeka bardzo gorący weekend. W sobotę i niedzielę temperatura w naszym regionie może przekroczyć 34°C. Szczególną uwagę należy zwrócić na prognozowane gwałtowne burze, które mogą pojawić się w naszym regionie. W niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek mogą wystąpić intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru do 115 km/h oraz lokalne opady gradu. Możliwe są utrudnienia, podtopienia oraz szkody spowodowane przez silny wiatr.
Podczas upałów warto pamiętać o regularnym piciu wody, unikaniu słońca w najgorętszych godzinach oraz ograniczeniu intensywnego wysiłku fizycznego. Szczególną troską należy objąć dzieci, seniorów oraz osoby z chorobami przewlekłymi.
W czasie burz należy unikać otwartych przestrzeni, nie przebywać pod drzewami oraz zabezpieczyć przedmioty na balkonach i posesjach, które mogą zostać porwane przez silny wiatr.
Warto również pamiętać o bezpieczeństwie zwierząt – nie wolno zostawiać ich w nagrzanych samochodach. Podczas upałów należy zapewnić im stały dostęp do wody oraz zacienione miejsce odpoczynku.
Weekendowa pogoda może być wymagająca – upał będzie przeplatał się z gwałtownymi burzami, silnym wiatrem, opadami deszczu i gradem. Zachowajmy ostrożność i bądźmy przygotowani na szybkie zmiany warunków atmosferycznych.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
WIADOMOŚCI
Na ulicach stanęły zraszacze
Przed mieszkańcami i turystami wyjątkowo gorący weekend. Synoptycy zapowiadają, że w sobotę i niedzielę temperatura w Świnoujściu może sięgnąć nawet 35 stopni Celsjusza. Miasto już przygotowuje się na falę upałów, uruchamiając rozwiązania mające przynieść ulgę podczas najgorętszych dni lata.
W różnych częściach miasta ustawiono zraszacze wodne, które mają pomóc schłodzić rozgrzane place i ulice. Można z nich skorzystać między innymi na placu Rybaka, przy Wybrzeżu Władysława IV, na placu Wolności, a także na prawobrzeżu w rejonie przeprawy promowej.
W przygotowanie urządzeń zaangażowali się pracownicy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażacy ochotnicy zapowiadają również polewanie ulic wodą w przypadku, gdy temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Wszystko po to, aby obniżyć temperaturę w najbardziej uczęszczanych miejscach miasta podczas trwających Dni Morza.
Na mieszkańców i turystów czekać będzie także woda pitna. Butelki z wodą będą wydawane w punkcie Urzędu Miasta działającym podczas Dni Morza.
O bezpieczeństwo mieszkańców zadbała również Państwowa Inspekcja Sanitarna. Na przystankach autobusowych pojawiły się informacje przypominające, jak zachowywać się podczas upałów i jak chronić organizm przed przegrzaniem.
Dodatkowo za pośrednictwem aplikacji Karta Wyspiarza do mieszkańców rozesłano alerty z najważniejszymi zaleceniami dotyczącymi wysokich temperatur.
Lekarze przypominają, aby w najgorętszych godzinach dnia ograniczać przebywanie na słońcu, regularnie pić wodę i zwracać szczególną uwagę na dzieci, seniorów oraz osoby przewlekle chore.
Najbliższy weekend w Świnoujściu zapowiada się wyjątkowo gorąco – zarówno za sprawą pogody, jak i atrakcji przygotowanych w ramach Dni Morza. Warto jednak pamiętać, że podczas upałów najważniejsze jest bezpieczeństwo i odpowiednie nawodnienie.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
WIADOMOŚCI
Rada Miasta udzieliła Joannie Agatowskiej wotum zaufania i absolutorium
Rada Miasta Świnoujście udzieliła prezydent Joannie Agatowskiej zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. Decyzję poprzedziła debata nad „Raportem o stanie Gminy Miasto Świnoujście”, który podsumowuje sytuację finansową, inwestycyjną i społeczną miasta. Obrady trwały ponad 13 godzin.
Dochody miasta w ubiegłym roku wyniosły 501 mln zł. Ponad 62 proc. tej kwoty stanowiły dochody własne samorządu. To jeden z ważniejszych wskaźników pokazujących samodzielność finansową miasta.
Największą pozycją w miejskim budżecie pozostaje oświata. Na edukację i wychowanie przeznaczono ponad 126 mln zł. Miasto utrzymało także pełną dostępność miejsc w przedszkolach. Wskaźnik skolaryzacji netto osiągnął poziom 108,4 proc., co oznacza, że z miejskiej oferty korzystają również dzieci spoza Świnoujścia.
Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych ubiegłego roku było uruchomienie 11 czerwca terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Jej działalność ma znaczenie nie tylko dla portu, ale również dla rozwoju branży offshore i rynku pracy.
W 2025 roku rozpoczęły się także prace nad Strategią Rozwoju Miasta do 2050 roku. W konsultacjach uczestniczyli mieszkańcy, organizacje społeczne i przedstawiciele różnych środowisk. Dokument ma wyznaczyć kierunki rozwoju Świnoujścia na kolejne lata.
Raport wskazuje również na stan środowiska i infrastruktury komunalnej. Wszystkie ścieki komunalne trafiają do oczyszczania biologicznego i chemicznego. Utrzymuje się także wysoki udział terenów zielonych – wskaźnik lasów i parków przekracza 116 hektarów na tysiąc mieszkańców.
Nie zabrakło również tematów wymagających dalszych działań. Nadal problemem pozostaje poziom segregacji odpadów. Jak wynika z danych, 66 proc. odpadów stanowią odpady nieselektywne. Miasto, podobnie jak wiele innych samorządów, zmaga się także z ujemnym przyrostem naturalnym, który w 2025 roku wyniósł minus 5,43 promila.
Po głosowaniu prezydent Joanna Agatowska podziękowała radnym za udzielone zaufanie.
– To zaufanie to dla mnie ogromne zobowiązanie. Dane zawarte w raporcie pokazują, że jesteśmy miastem silnym finansowo i odważnym w planowaniu przyszłości. Razem budujemy Świnoujście, które jest nie tylko kurortem, ale przede wszystkim dobrym i bezpiecznym miejscem do życia – powiedziała prezydent miasta.
Udzielenie absolutorium i wotum zaufania kończy procedurę oceny działalności władz miasta za 2025 rok i otwiera kolejny etap realizacji zaplanowanych działań i inwestycji.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
WIADOMOŚCI
„Przedwojenna architektura drewniana – Wolgasthaus”. Otwarcie wystawy w Muzeum Rybołówstwa Morskiego
Zapraszamy, 2 lipca (czwartek), na godzinę 17.00, do Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu na otwarcie wystawy „Przedwojenna architektura drewniana – Wolgasthaus”.
Na wernisażu będzie obecny autor wystawy – Hans-Ulrich Bauer, urodzony w Świnoujściu, niemiecki historyk amator, pisarz i regionalista pochodzący z kurortu Seebad Heringsdorf. Jest on uznanym ekspertem w dziedzinie architektury uzdrowiskowej (niem. Bäderarchitektur) na wyspie Uznam. Ekspozycja poświęcona będzie drewnianym domom budowanym przez firmę z Wolgastu (niem. Holzhäuser aus Wolgast). Budynki te uznawane są za pierwsze seryjnie produkowane domy gotowe (prefabrykowane) na świecie, które w XIX wieku stały się ikonami architektury nadmorskich kurortów.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
WIADOMOŚCI
Na chodnikach Świnoujścia pojawiło się nowe wsparcie dla miejskich służb
Nie tylko miotła i zamiatarka. Na chodnikach Świnoujścia pojawiło się nowe wsparcie dla miejskich służb
Mieszkańcy spacerujący po Świnoujściu mogli już zauważyć nowe urządzenie pracujące na miejskich chodnikach i deptakach. To elektryczny odkurzacz komunalny – sprzęt, który ma wspierać codzienną pracę osób odpowiedzialnych za utrzymanie porządku w mieście.
Choć na pierwszy rzut oka wygląda nietypowo, jego zadanie jest bardzo konkretne – pomaga szybciej i skuteczniej usuwać drobne odpady z przestrzeni publicznej. Niedopałki papierosów, papierki, liście, puszki czy inne zanieczyszczenia mogą być zbierane sprawniej, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu.
To jednak nie technologia wykonuje całą pracę. Za czystym miastem wciąż stoją ludzie – pracownicy, którzy każdego dnia dbają o ulice, chodniki i tereny publiczne. Nowe urządzenie ma przede wszystkim ułatwiać ich zadania i zwiększać efektywność działań, zwłaszcza tam, gdzie liczy się tempo i dokładność.
Glutton 2411 Electric jest urządzeniem elektrycznym, co oznacza brak emisji spalin podczas pracy i niższy poziom hałasu. Dzięki kompaktowej konstrukcji może poruszać się po chodnikach i w miejscach trudniej dostępnych dla większych maszyn komunalnych.
W mieście, które każdego roku odwiedza wielu turystów, utrzymanie porządku to codzienne wyzwanie wymagające zarówno doświadczenia ludzi, jak i odpowiednich narzędzi. Nowoczesny sprzęt nie zastępuje pracy człowieka – ma ją wspierać.
-
Materiał partnera2 dni temuNowa perspektywa z widokiem na morze, czyli biznes po 50-tce
-
WIADOMOŚCI2 dni temuPrawie 188,5 mln zł dla Świnoujścia. Miasto skutecznie sięga po środki zewnętrzne
-
WIADOMOŚCI3 dni temuCzas na uporządkowanie kwartału Monte Cassino, Chrobrego, Bohaterów Września i Armii Krajowej
-
WIADOMOŚCI2 dni temuW Świnoujściu nawet 35–36°C. Jak bezpiecznie przetrwać najgorętsze dni?
-
WIADOMOŚCI3 dni temuDni Morza 2026: dodatkowe nocne kursy promu Bielik. Miasto odpowiada na potrzeby mieszkańców
-
WIADOMOŚCI5 dni temuNie tylko zimą. Seria interwencji przypomina o letnim zagrożeniu tlenkiem węgla
-
WIADOMOŚCI1 dzień temuNa chodnikach Świnoujścia pojawiło się nowe wsparcie dla miejskich służb
-
WIADOMOŚCI4 dni temuPo raz 21. Błękitna Flaga zawisła nad plażą




Sierp i Młot ☭
28 maja 2023 na 18:13
Uchwałą planu zagospodarowania os. Posejdon jest nie ważna, bo w głosowaniu brała osoba o imieniu Agnieszka, która nielegalnie zasiada na miejscu „radnego” wedle orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.
Belzebiusz
28 maja 2023 na 00:35
Betonowo – apartamentowe lobby w układzie dewelopersko urzędniczym wygrało nad mieszkańcami. Świta zarządu tego miasta mogą jedynie zaproponować na prawobrzeżu futurystyczny węzeł przesiadkowy bez toalety i obowiązkową 200m wędrówką z parkingu do promu, dziurawe drogi i chodniki powstałe za PRL-u lub niemca oraz betonowe pirsy i nabrzeża zaś na lewobrzeżu betonowe klocki.
Viola
27 maja 2023 na 12:34
Bardzo dobra decyzja.
Marek
27 maja 2023 na 10:30
Uważam, że podjęto słuszną decyzję – obecnie wzdłuż ulicy Wojska Pol. panuje chaos i po prostu jest prymitywnie