Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

EuroSkills Gdańsk 2023: z zawodów EuroSkills korzyści odnoszą całe sektory gospodarki

Opublikowano

w dniu

578 młodych profesjonalistów z 32 państw rozpoczęło 6 września trzydniową rywalizację w 42 konkurencjach na EuroSkills Gdańsk 2023. Zawodników wspierają trenerzy i 500 ekspertów w konkursowych dziedzinach. Polskę reprezentuje 41 zawodników startujących w 36 dyscyplinach. „Wyjątkowe zawody, mnóstwo rzeczy dzieje się tutaj” – mówi dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Materiał wideo: https://youtu.be/3wiPCt1_tkw?si=Sfd2oPhsXAdAUS2u

Zawody EuroSkills Gdańsk 2023 odbywają się w proklamowanym przez Komisję Europejską Roku Umiejętności. Imprezie towarzyszą ważne wydarzenia. 7 września odbywa się Międzynarodowy Kongres Edukacji, na którym politycy i eksperci z krajów UE odpowiadają na pytanie, jak najefektywniej łączyć ekonomię, biznes, Green Deal i rynek pracy ze światem edukacji. Gościem specjalnym jest Nicolas Schmit, komisarz UE ds. zatrudnienia i praw socjalnych.

Foto: PAP/M. Kmieciński

„To wyjątkowe zawody w każdym aspekcie. Wespół z WorldSkills Europe chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii. Komisja Europejska zaufała nam jako organizatorom i bardzo nas wsparła finansowo. Nasz gość specjalny – Nicolas Schmit był cały czas z nami i patrzył, jakie czynimy postępy” – zaznaczył Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE podczas konferencji prasowej 6 września.

Kluczową częścią ekosystemu EuroSkills są eksperci WorldSkills Europe, reprezentujący swój kraj, którzy wspomagają zawodników dzieląc się swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Każda z 42 konkurencji na EuroSkills Gdańsk 2023 wymaga dedykowanego zespołu ekspertów, kierowników warsztatów i wolontariuszy do pomocy.

„W WorldSkills Europe mamy 500 ekspertów z różnych dziedzin, którzy przez dwa lata pracują z uczestnikami, by zdobyli doskonałość na światowym poziomie. To są bardzo specyficzne umiejętności, żeby poradzić sobie z wysoce technicznymi zadaniami” – podkreśliła Teija Ripattila, członek zarządu WorldSkills Europe.

Dodała, że z zawodów EuroSkills odnoszą korzyści nie tylko instytucje edukacyjne, ale również całe sektory gospodarki.

Foto: PAP/M. Kmieciński

„W Europie potrzebujemy najbardziej wyspecjalizowanych pracowników. Zawody to czubek góry lodowej. Widzę to na swoim przykładzie, jako nauczycielki, która opiekowała się grupą 20 uczniów przygotowujących się do EuroSkills w jednej z konkurencji. Na zawody pojechał jeden uczeń, ale każdy z tej dwudziestki otrzymał takie samo specjalistyczne szkolenie” – zaznaczyła Teija Ripattila.

Podczas EuroSkills zawodnicy muszą wykazać się umiejętnościami technicznymi zarówno indywidualnie jak i zespołowo, aby wykonać w ciągu trzech dni konkretne zadania w swojej konkurencji: projekt testowy lub serię projektów w ściśle określonych ramach czasowych, korzystając z najnowocześniejszych maszyn i urządzeń.

„Nasza firma dostarcza maszyny do konkurencji Frezowanie CNC. Zależy nam, aby nasi klienci mieli możliwość zobaczenia, że oprócz dostarczania maszyn staramy się w Polsce rozwijać tę dziedzinę, aby zapewnić pracowników dla naszych klientów. Nowa maszyna to również nowy pracownik, a te młode osoby które dzisiaj tu konkurują są potencjalnymi pracownikami dla naszych klientów” – powiedział Marcin Berta z firmy DMG MORI sp. z o.o., ekspert w konkurencji Frezowanie CNC.

Projekty konkursowe wymagają złożonej wiedzy technicznej i umiejętności, których młodzi ludzie uczą się i opanowują w trakcie nauki w szkole, studiów i szkoleń w miejscu. Uczą się również radzenia sobie ze stresem.

„Podczas treningów nikt nam nie patrzy na ręce, ale w trakcie zawodów patrzymy jak inni pracują, obawiamy się, że coś może nam nie wyjść. Dochodzi też stres ze strony otoczenia, ponieważ wiele osób przychodzi oglądać konkurencję. Jedni głośno rozmawiają, inni robią zdjęcia, ktoś inny krzyczy, dopinguje innego zawodnika. To może być mocno rozpraszające” – wyjaśnił Patryk Rudź z firmy DMG MORI sp. z o.o., trener reprezentacji Polski w konkurencji Frezowanie CNC.

Dyrektor generalny FRSE podkreśla, że społeczność WorldSkillsowa, w tym przypadku jej część europejska, uczy się wzajemnie od siebie. Dlatego na EuroSkills Gdańsk 2023 znalazły się również stoiska organizatorów przyszłych EuroSkills: w 2025 r. w Herning (Dania) i w 2027 r. w Dusseldorfie (Niemcy wspólnie z Luksemburgiem).

„Nasi koledzy z Niemiec podkreślali, że są pod wrażeniem naszej ceremonii otwarcia i wykorzystają parę elementów w organizacji zawodów na swoim terenie. W ten sposób nadbudowuje się wiedza i doświadczenie. My też uczyliśmy się od innych, więc cieszymy się, dziękujemy im za te słowa, bo to oznacza że my jako Polska jesteśmy aktywnym uczestnikiem społeczności WorldSkills i możemy dużo do niej wnieść” – powiedział Paweł Poszytek.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Biegi Majowe już za nami

Opublikowano

w dniu

Z okazji 233, rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Ośrodek Sportu i Rekreacji  „Wyspiarz” zorganizował biegi na różnych dystansach z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych.

To doskonała okazja do uczczenia ważnego wydarzenia w historii Polski i spędzenia aktywnie czasu. Miłośnicy sportu mogli zmierzyć się na dystansach: w biegach dla dzieci od 250 m  (przedszkolaki) 400-800 m ( szkoły podstawowe i szkoły średnie), dorośli zaś w biegu Open na dystansie 2500 m. Start i meta znajdowały się na Stadionie Miejskim przy ulicy Matejki 22.
Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi także puchary.

Najlepsze wyniki:

Dziewczęta 2017 i młodsze
I miejsce – Iga Siudy
II miejsce – Alicja Niklar
III miejsce – Helena Krysztofiak

Chłopcy 2017 i młodsi
I miejsce – Jan Helt
II miejsce  – Wiktor Janczura
III miejsce – Stanisław Żołnowski

Dziewczęta 2016/2015
I miejsce – Ines Lewandowska
II miejsce – Jagoda Tomczak
III miejsce – Helena Stępień

Chłopcy 2016/2015
I miejsce – Ignacy Krysztofiak
II miejsce – Aleksander Ptasiński
III miejsce –  Rafał Krogulec

Dziewczęta 2014/2013
I miejsce – Helena Grudzień
II miejsce – Natalia Smolińska
III miejsce – Anna Jarmuła

Chłopcy 2014/2013
I miejsce – Sergiusz Czerniak
II miejsce –  Szymon Deja
III miejsce – Samuel Białasiewicz

Dziewczęta 2012/2011
I miejsce – Aleksandra Pancer
II miejsce – Alicja Wiśniewska
III miejsce – Zuzanna Mielcarz

Chłopcy 2012/2011
I miejsce – Bartosz Królikiewicz
II miejsce – Miłosz Magierowski
III miejsce – Iwan Krysiuk

Dziewczęta 2010/2009
I miejsce – Julia Jagusz
II miejsce – Oliwia Stelmaszczyk
III miejsce – Anastazja Dzhuhan

Chłopcy 2010/2009
I miejsce – Szymon Pastuszka
II miejsce – Kacper Komar
III miejsce – Tymon Pisarski

Dziewczęta – szkoły średnie
I miejsce – Magda Karpińska

Chłopcy – szkoły średnie
I miejsce – Dawid Pecyna
II miejsce – Adam Grudzień

Wśród mężczyzn najlepszy był Tomasz Waszczuk, drugi był Mariusz Helt, a trzeci Dawid Trafalski.
Wśród pań tryumfowała Natalia Tomaszewska, druga była Sylwia Suszko, a trzecia Estera Wolska – Spławska.

Pełny komunikat na stronie www.osir.swinoujscie.pl

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Majówkowy 244. parkrun

Opublikowano

w dniu

Foto: Marcin Ruciński

W sobotę tuż przed godz. 9.00 w okolicach boiska w parku Zdrojowym zaczęli pojawiać się ludzie. Sportowe stroje, buty do biegania i serdeczne uśmiechy na twarzach dawały do zrozumienia, że są tutaj nieprzypadkowo. Przybyli z różnych części Świnoujścia, a nie będzie w tym przesady jak napiszemy, że też i z różnych części Polski, bo lada moment miał rozpocząć się 244. parkrun. Edycję w Świnoujściu odwiedzili goście z Poznania, Kętów, Zabierzowa, Głogowa, Grudziądza czy Bydgoszczy.

„5, 4, 3, 2, 1… START” zabrzmiało z ust dzisiejszej koordynatorki, Karoliny Romańskiej i całkiem liczna grupa ponad 50 uczestników ruszyła spalać majówkowe kiełbaski i szaszłyczki. 

Pierwsi zawodnicy nasze parkrunowe „dwa kółeczka” pokonali w mgnieniu oka. Czyżby chcieli być szybsi niż wszędobylskie komary? 

I tak pierwsza na mecie zameldowała się Agnieszka Cader z czasem 19:17. Tuż za nią Łukasz Jadach (19:29) i Michał Garczyński (19:50). Podium wśród panów zamknął Sylwester Swędrowski (20:19), a wśród Pań – Joanna Rzemieniecka-Grudzień (24:01) oraz Sandra Laudien (26:12). Padło też kilka osobistych rekordów. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! 

Sobotni parkrun obstawiali wolontariusze: Karolina, Mirek, Jaśmina, Kasia, Gerard. A całe wydarzenie uwiecznił niezastąpiony Marcin Wszystkim zaangażowanym wielkie DZIĘKI 🫶🏼

Do miłego zobaczenia za tydzień! 

Zespół parkrun Świnoujście

tekst: Kasia Cypryjańska

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Jest nowa rada. Joanna Agatowska złożyła ślubowanie 

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd.

Będzie raport o stanie miasta

Prezydentura nowej prezydent Joanny Agatowskiej rozpocznie się od raportu otwarcia i opracowania listy priorytetowych spraw ważnych dla miasta.

– Dwa tygodnie temu poprosiłam pana prezydenta (przyp. Janusza Żmurkiewicza) o przygotowanie odpowiedzi na kilkanaście pytań, zagadnień, które interesowały mnie i będą interesowały również moich zastępców, tak żebyśmy szybko i płynnie mogli wejść w sprawy miasta. (…) Przed chwilą pan prezydent mi powiedział  na ucho, że na podpisanie czeka sterta dokumentów. Natomiast jeśli chodzi o dalsze czynności, to oczywiście chcę zrealizować raport otwarcia i w absolutnie transparentny sposób pokazać,  jaki mamy stan naszego miasta w zakresie tych wszystkich zagadnień, które mieszkańców przez te wszystkie lata interesowały i powinni o nich wiedzieć – powiedziała Joanna Agatowska, prezydent Świnoujścia.

Po zakończonej sesji inauguracyjnej Prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska jeszcze raz spotkała się z ustępującym prezydentem Januszem Żmurkiewiczem i już bez obecności dziennikarzy rozmawiała o bieżących problemach miasta i decyzjach koniecznych do podjęcia w najbliższych dniach.

Nowi zastępcy

Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras. 

– Prezentacja Zarządu Miasta odbędzie się w przyszłym tygodniu ze względu na to, że jeden z zastępców musi zakończyć stosunek pracy w miejscu, gdzie obecnie pracuje. Oczywiście od jutra drugi z zastępców rozpocznie pracę. Chciałabym, żebyśmy byli wszyscy w komplecie. Również czekamy na sekretarza miasta, który jutro przyjedzie. Bardzo proszę o wyrozumiałość i cierpliwość – poprosiła Joanna Agatowska dopytywana przez dziennikarzy o decyzje personalne.

Roman Kurierski do tej pory był dyrektorem hotelu Hamilton w Świnoujściu, Arkadiusz Mazepa wcześniej pracował w Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, a Paweł Juras jest prawnikiem.

Piknik rodzinny na Placu Wolności

Prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska zamierza częściej spotykać się z mieszańcami. Najbliższa okazja będzie podczas pikniku rodzinnego, który będzie zorganizowany 11 maja na Placu Wolności. To tam mieszkańcy dowiedzą się o najważniejszych punktach programu Joanny Agatowskiej oraz zastępców najbliższe 5 lat.

– Serdecznie zapraszamy jako lokalny samorząd, ja wspólnie z Radą Miasta na spotkanie na Placu Wolności. Będzie to duża impreza, przede wszystkim piknikowa dla rodzin z dziećmi. Będzie duża strefa rekreacji dla naszych malutkich świnoujścian i tych większych też. Natomiast dla osób dorosłych będą występy szantowe, jak również prezentacja radnych. Mam nadzieję, że już również pełnego zarządu – mówi Joanna Agatowska.

Więcej konsultacji z mieszkańcami

Prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska podkreśliła, że cały czas zamierza być blisko mieszkańców i nie było to jedynie hasło na potrzeby kampanii samorządowej.

– Miasto dla mieszkańców jest ciągle obowiązującą ideą i linią, którą będę chciała realizować. Chcę być blisko mieszkańców, chcę bardzo dużo konsultować z nimi decyzje,  które będą podejmowane dla miasta. Myślę, że jest to również kierunek zbieżny z pracami Rady Miasta. Mieszkańcy udzielili największego poparcia Komitetowi Wspólne Wyspy, który z takim przesłaniem, już drugą kadencję idzie do swojej pracy – podkreśliła Joanna Agatowska.  – Tak więc mieszkańcy powinni się spodziewać poprzez środowiska, które są w mieście zorganizowane, że ta współpraca będzie jeszcze bardziej intensywna, żebyśmy mogli wspólnie decydować o przyszłości naszego miasta – zaznaczyła.

Rada Miasta rozpoczyna pracę

Świnoujscy radni odebrali w poniedziałek zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. Podczas inauguracyjnej sesji w głosowaniu tajnym wybrano nowego przewodniczącego – Ryszarda Teterycza, 19 głosami za i 2 przeciwnych.

– Będziemy chcieli jak najszybciej powołać wszystkie funkcyjne osoby w Radzie Miasta, bo to jest istotą, żebyśmy skutecznie podejmowali uchwały. Chcemy powołać wiceprzewodniczących i przewodniczących komisji  oraz członków poszczególnych komisji. W tym tygodniu zaczną spływać pierwsze propozycje (…)W piątek lub w poniedziałek będziemy chcieli zwołać sesję i wybierzemy pozostałe osoby, które będą współrządziły w naszej Radzie Miasta – powiedział Ryszard Teterycz, Przewodniczący Rady Miasta Świnoujście.

Świnoujska Rada Miasta składa się z 21 radnych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Rozstrzygnięty pierwszy etap konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej

Opublikowano

w dniu

Foto: Grupa ORLEN

Ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego wzięło udział w pierwszym etapie konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej. Po stojącej na bardzo wysokim poziomie rywalizacji, do następnej rundy – która odbędzie się 28 maja – awansowało 30 najlepszych uczestników. Do wygrania w konkursie są trzy indeksy Politechniki Morskiej i nawet 10 tys. zł od ORLEN Neptun.

Pierwszy etap rywalizacji był internetowy. Uczniowie musieli w ciągu dwudziestu minut odpowiedzieć na trzydzieści pytań dotyczących szeroko rozumianej wiedzy ogólnej o morskiej energetyce wiatrowej. Liczyła się zarówno poprawność odpowiedzi jak i czas, w jakim zostały one udzielone. Najlepszy okazał się uczeń ze Szczecina, który w limicie czasu właściwie odpowiedział na 28 pytań.

Teraz zmagania przeniosą się do Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespołu Szkół nr 4 w Szczecinie. Pod koniec maja uczniowie będą rozwiązywać testy oraz zadania z zakresu mechaniki, elektroenergetyki i podstawowej wiedzy dotyczącej elementów hydrauliki. Z tego etapu komisja konkursowa wyłoni z każdej ze szkół po pięciu najlepszych uczniów, którzy wystąpią w finale rywalizacji.

Ostateczne rozstrzygnięcie odbędzie się 15 czerwca 2024 roku, w Światowym Dniu Wiatru na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Tym razem uczestnicy konkursu zmierzą się z wyzwaniem polegającym na opracowaniu konkretnego zagadnienia obejmującego ogólną wiedzę dotyczącą m.in. budowy wiatraka, rodzajów turbin, czy kwestii związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Następnie każdy finalista będzie musiał zaprezentować swoją pracę przed komisją konkursową, udzielając odpowiedzi na dodatkowe pytania.

Na najlepszych czekają trzy główne nagrody. Będą to indeksy na dowolny, wybrany kierunek studiów na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Dodatkowo ORLEN Neptun ufundował nagrody pieniężne. Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 5 tys. i 2,5 tys. zł.

Organizatorami konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej są: Politechnika Morska w Szczecinie, ORLEN Neptun, Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespół Szkół nr 4 w Szczecinie.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Infrastruktury, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz prezydenci Szczecina i Świnoujścia.

ORLEN Neptun odpowiada za rozwój inwestycji offshore wind w Grupie ORLEN. W 2023 r. spółka otrzymała decyzję o przyznaniu pięciu lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 5,2 GW. ORLEN Neptun rozpoczął też budowę w Świnoujściu pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego offshore wind. Po zakończeniu prac na przełomie 2024/2025 roku, będzie to jedna z najnowocześniejszych tego typu inwestycji w Europie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Sprawca znęcania się stanie przed sądem

Opublikowano

w dniu

Prokurator Rejonowy w Świnoujściu skierował do Sądu Rejonowego w Świnoujściu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, któremu zarzucono znęcanie się i groźby karalne.

W toku postępowania ustalono, iż podejrzany od listopada 2019 r. do stycznia 2024 r. w Świnoujściu, znęcał sią nad swoją małżonkę poprzez kierowane pod jej adresem słów powszechnie uznanych za obelżywe, naruszał jej nietykalność cielesną poprzez zadawanie uderzeń w  kark i ramiona, ciągnął za włosy i popychał. Nadto groził małżonce, a także dwójce swoich dzieci pozbawieniem życia. Wskazane zachowania miały miejsce głównie, gdy sprawca znajdował się pod wpływem alkoholu.

Na wniosek prokuratora, wobec podejrzanego Sąd Rejonowy w Świnoujściu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Podejrzany (lat 49) częściowo przyznał się do zarzucanych mu czynów. Uprzednio był karany sądownie.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo znęcania się , na podstawie art. 207§1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, za groźby karalne – kara pozbawienia wolności do lat 3.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W Świnoujściu rozpoczęto odkomarzanie

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Firma Pestikol z Brzegu wygrała przetarg na zwalczanie komarów. Umowa obowiązuje od 1 maja do 31 sierpnia 2024r. z możliwością – w razie konieczności – przedłużenia do końca września. Każdego dnia odkomarzane będzie zarówno lewobrzeże, jak i prawobrzeże miasta. Należy jednak pamiętać, że Gmina może odkomarzać tylko tereny, które do niej należą.

Odkomarzanie rusza więc 1 maja i będzie przeprowadzane poprzez aplikację larwicydów na terenach podmokłych, tzw. wylewki. Zastosowanie preparatu powoduje zwalczanie larw komarów a tym samym zapobieganiu ich przekształcenia w osobniki dorosłe, których zwalczanie jest mniej skuteczne. Będzie także przeprowadzane odymianie terenów zurbanizowanych i rekreacyjnych z użyciem specjalnego środka chemicznego. Odkomarzanie z użyciem środka chemicznego prowadzone jest, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych (bezwietrznie i bez opadów).

Wszelkie przypadki zgłoszeń od mieszkańców i turystów dotyczące uciążliwości komarów są natychmiast przekazywane do Wykonawcy celem przeprowadzenia odkomarzania.

W tej chwili zwalczanie tych owadów jest bardzo utrudnione ze względu na warunki atmosferyczne panujące w naszym mieście w ostatnich dniach. Bardzo częste deszcze powodują, że środek który jest używany do walki z komarami jest spłukiwany i tym samym przestaje być skuteczny.

Trzeba pamiętać, że znaczna część miasta, gdzie jest najwięcej miejsc sprzyjających wylęgowi komarów, leży w granicach Wolińskiego Parku Narodowego i Lasów Państwowych, którzy jako właściciele nie odkomarzają swoich terenów. Z odkomarzania wyłączone są również tereny w Obszarze Natura 2000.

– Skuteczna walka z komarami w Świnoujściu jest bardzo utrudniona ze względu na specyficzne położenie naszego miasta oraz znakomite warunki sprzyjające wylęganiu się tych owadów – mówi Beata Tułodziecka – Terenda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta Świnoujście. –  Każdego roku dokładamy wszelkich starań, aby uciążliwości powodowane przez komary były jak najmniejsze, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów przebywających w naszym mieście.

Koszt odkomarzania w tym roku to 398 tys.520 złotych brutto (do sierpnia). W przypadku wydłużenia akcji do końca września będzie to kwota 495 tys. 720 złotych brutto.

WOŚ UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524