Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

W Świnoujściu powstanie kolejny tunel

Foto: Wojciech Basałygo

Kolejny tunel powstanie w Świnoujściu. Ma być gotowy w przyszłym roku. To przejście pod linią kolejową 401 w Łunowie. Miasto dostało ponad 7,6 mln złotych. Dzięki przejściu, mieszkańcy dzielnicy Przytór – Łunowo będą mogli bezpiecznie dostać się na plażę.

Przyznana dotacja to 98 proc. szacowanej wartości całej inwestycji.

– Środki przyznane zostały z 6 edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Dziękuję za wsparcie wszystkim zaangażowanym – napisał na facebookowym koncie Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

W piątek darmowa komunikacja miejska i pociągi regionalne

22 września z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu komunikacja miejska w Szczecinie będzie darmowa. Godzinę jazdy gratis otrzymają posiadacze aktywnego konta BikeS, nieodpłatne będą też przejazdy pociągami regionalnymi.

W związku z Dniem bez Samochodu w piątek pasażerowie autobusów i tramwajów będą zwolnieni z opłat za przejazdy – poinformował Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. W pojazdach komunikacji miejskiej zostaną zablokowane kasowniki oraz biletomaty.

Posiadacze aktywnego konta BikeS otrzymają w prezencie 60 minut darmowej jazdy. Dotyczy to także osób z wykupionym abonamentem. Bonus będzie dostępny przez całą dobę. Za darmo można też będzie jeździć pociągami regionalnymi. Dowód rejestracyjny samochodu będzie uprawniał do bezpłatnego przejazdu dwie osoby. Dotyczy to także pojazdów prywatnych, służbowych i leasingowych.

„Auto warto zostawić pod domem, przynajmniej raz ma jakiś czas, i skorzystać z naszych ekologicznych nowoczesnych pociągów. Tych, którzy jeszcze się do tego nie przekonali, zachęcamy coroczną akcją podróżowania za darmo w Dniu bez Samochodu” – przekazał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Akcją objęte są wszystkie pociągi regionalne na Pomorzu Zachodnim, ale także w województwach sąsiadujących tj. lubuskim, pomorskim i wielkopolskim. Na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu, można będzie podróżować pociągami regionalnymi (uruchamianymi przez POLREGIO) np. do Poznania, czy Zielonej Góry.(PAP)

misz/ jann/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Pomost pomiędzy kulturami nad morzem Bałtyckim: KharkivMusicFest gościnnie w Świnoujściu

Foto: Danel Guy (c) Cloude Fouret

W ramach Uznamskiego Festiwalu Muzyki, będącego symbolem międzynarodowej solidarności i dbałości o dziedzictwo kulturowe, zapraszamy w środę 27 września o godzinie 19.30 do Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu (Swinemünde), na wyjątkowe występy w ramach festiwalu KharkivMusicFest.  

Pomimo obecnych wyzwań spowodowanych przez rosyjską agresję na Ukrainę festiwal KharkivMusicFest stanie się celebracją miłości do muzyki – poprzez organizację na miejscu wyjątkowego koncertu, który będzie jednocześnie wymownym symbolem tego, że kultura jest silna i ma istotne znaczenie.

Z środka Ukrainy – dokładniej mówiąc z Charkowa, drugiego pod względem liczby ludności miasta tego kraju – na festiwal do Świnoujścia zaproszono znamienitych muzyków z różnych krajów, takich jak Belgia i Łotwa. Wspólnie odtworzą oni na scenie dawne dzieła Borysa Latoszynskiego i innych ukraińskich oraz polskich kompozytorów.

Ten wyjątkowy koncert ma swoje źródło w patronacie Uznamskiego Festiwalu Muzyki, we współpracy z festiwalem Klarafestival z Belgii. Oba festiwale w pełni wspierają działalność kulturalną KharkivMusicFest, w ramach którego dotychczas organizowano koncerty, wieczory muzyczne oraz konkurs im. Borysa Latoszynskiego dla młodych kompozytorów.

Warto szybko zarezerwować sobie miejsce na tej muzycznej uczcie, będącej jednocześnie hołdem dla ukraińskiej kultury i świadectwem solidarności w burzliwych czasach. Wieczór pełen muzyki oraz nadziei ma pokazać, że nie da się zburzyć pomostów pomiędzy kulturami nawet w obliczu konfliktów.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Dzień sportu z Prawobrzeżem

W dniu 17.09.2023 na obiekcie sportowym przy ul. Białoruskiej 4 w Świnoujściu, odbył się Dzień Sportu z Klubem Sportowym Prawobrzeże Świnoujście.

Udział w tym wydarzeniu był bezpłatny dla wszystkich mieszkańców Miasta. Organizatorzy przygotowali dużo atrakcji, między innymi turnieje sportowe dla młodych sportowców, różnego rodzaju konkursy oraz konkurencje ogólnorozwojowe. Uśmiechom na twarzach uczestników nie było końca. Dla każdego uczestnika czekały lody, popcorn, przekąski oraz napoje.

Wydarzenie było możliwe dzięki wsparciu Sponsora jakim był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. W imieniu uczestników, rodziców i działaczy – serdecznie dziękujemy!

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Licealiści świętowali dzień patrona szkoły

Foto: Dronoujście

Setki uczniów i nauczyciele przeszli we wtorek ulicami miasta. W ten sposób licealiści, co roku świętują dzień patrona szkoły, którym jest pierwszy historyczny władca Polski – Mieszko I.

Tradycyjnie, pochód prowadzony był przez uczniów przebranych w historyczne stroje. Trasa przemarszu obejmowała ulice: Piastowską, Konstytucji 3 Maja, Marynarzy, Wybrzeże Wł. IV.

Foto: Dronoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W piątek autobusami w Świnoujściu za darmo

Foto: Wojciech Basałygo

W najbliższy piątek, 22 września przejazdy miejskimi autobusami obsługiwanymi przez Komunikację Autobusową w Świnoujściu będą bezpłatne. Tego dnia obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Zachęcamy do pozostawienia auta na parkingu i przejazdów miejskimi autobusami.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Będzie można podziwiać klasyki motoryzacji. Najstarszy jest z 1924 roku

Foto: www.kaiser-classic.de

W dniach 21. – 23.09.2023r. Meklemburski Automobilklub organizuje 6 edycję Rajdu Kaiser Classic – Tour na trasie Heringsdorf – Świnoujście –Wolin – Gryfice –  Kołobrzeg – Świnoujście – Heringsdorf. 

Dnia 22 września 2023r. około 35 oldtimerów przejedzie ulicami miasta Świnoujścia. Prezentacja pojazdów nastąpi w godz. od 15:40 do 16:10 na terenie Portu Jachtowego im. Jerzego Porębskiego na Basenie Północnym. Po przerwie pojazdy wyruszą do przejścia granicznego Ahlbeck i dalej do Heringsdorfu.  

W Rajdzie udział biorą miedzy innymi takie pojazdy jak Citroen HP 5 rocznik 1924 – najstarszy pojazd i z najsłabszym  silnikiem 11 KM. Samochód uczestniczył w rajdzie który odbył się w Paryżu z okazji 100. rocznicy pierwszego Citröena HP 5. Ma  prawie 100 lat i nadal jeździ. Kolejny interesujący pojazd to  Mercedes Benz SSK  rocznik 1928 – jest to bardzo cenny i rzadki egzemplarz. 

Info: IT Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524