Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Turniej Siatkówki w ramach  XXIX Sportowego Turnieju Miast i Gmin 2023

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

W sobotę 23 września, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zorganizował Turniej Siatkarski w ramach  XXIX Sportowego Turnieju Miast i Gmin 2023 oraz XV Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich pod hasłem  „Żyjmy zdrowo na sportowo”.

Do turnieju zgłosiły się cztery młodzieżowe drużyny żeńskie:  Akademia Siatkówki Międzyzdroje, Mat-Fiz Mieszko, Logos, OSiR 2. W hali Uznam Areny rozegrano mecze systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów.

Klasyfikacja końcowa turnieju:
1 miejsce Logos
2 miejsce OSiR 2
3 miejsce Mat-Fiz Mieszko
4 miejsce Akademia Siatkówki Międzyzdroje
Na zakończenie turnieju wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe medale  ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Historyczna flaga powiewa na latarni morskiej w Świnoujściu 

Opublikowano

w dniu

Świnoujście uczciło tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w wyjątkowy sposób. W poniedziałek rano na latarni morskiej podniesiono historyczną flagę Polski z 1918 roku. Ma 19 metrów długości. 

– Wybór na ten wzór padło nieprzypadkowo. Symbolizuje moment odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów, co miało miejsce 11 listopada 1918 roku – mówi Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. – Trochę obawiamy się o wiatr, bo słabo dzisiaj wieje. Prezentuje się bardzo pięknie i dumnie wita statki wchodzące do świnoujskiego portu – dodaje.

Historyczna flaga jest w kolorze czerwonym z białym orłem w koronie – zgodna ze wzorem z 1918 roku. 

Świnoujście zaplanowało 11 listopada szereg wydarzeń mających na celu podkreślenie wagi Narodowego Święta Niepodległości.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wystawa „Polskie Symbole Narodowe” stanęła na placu Wolności

Opublikowano

w dniu

Co wiemy o polskim godle, Mazurku Dąbrowskiego i narodowych barwach? Na to i inne pytania odpowiada najnowsza wystawa planszowa, która stanęła na pl. Wolności w Świnoujściu.

Symbolami narodowymi Rzeczypospolitej Polskiej są: godło – Orzeł Biały, barwy biało-czerwone oraz hymn – Mazurek Dąbrowskiego. Zapisy na temat symboli znajdują się w Konstytucji RP oraz Ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Symbole narodowe podlegają ochronie prawnej, co oznacza, że obowiązkiem każdego Polaka, urzędów, instytucji i organizacji działających na terenie Polski jest otaczanie ich najwyższym szacunkiem i czcią.

Wystawa została ustawiona przez Świnoujską Organizację Turystyczną, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Trwa uruchamianie trzeciego zbiornika. Zapalono tzw. świeczkę

Opublikowano

w dniu

W terminalu LNG w Świnoujściu trwa rozruch trzeciego zbiornika. W ramach przygotowania do fazy eksploatacji, na terenie terminalu LNG już trwają skomplikowane testy. Wiąże się to z koniecznością uruchomienia wieży wydmuchów. Choć jest bardzo widowiskowe, nie tworzy żadnego zagrożenia dla mieszkańców, otoczenia inwestycji i środowiska naturalnego.

Podstawowym zadaniem wieży wydmuchów w okresie eksploatacji terminalu jest uwalnianie do powietrza części gazu, by w ten sposób  zapewnić w całej instalacji prawidłowe ciśnienie. 

Uwalnianie gazu w nocy z niedzieli na poniedziałek odbywać się będzie w sposób całkowicie kontrolowany i bezpieczny. W celu ograniczenia potencjalnie zwiększonej emisji gazu do atmosfery, wydmuch będzie odbywał się wraz z zapłonem gazu na wieży wydmuchów. 

Oznacza to, że nad wysoką na 62 metry wieżą pojawi się płomień, co jest zjawiskiem normalnym w instalacjach gazowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Jak spędzić Narodowe Święto Niepodległości w Świnoujściu? Podpowiadamy

Opublikowano

w dniu

Narodowe Święto Niepodległości to wyjątkowy dzień. Przygotowano uroczystości oraz inne wydarzenia, które będą okazją do spędzenia czasu z rodziną, przyjaciółmi oraz innymi mieszkańcami. Każdy chętny otrzyma kotyliony robione własnoręcznie przez dzieci ze świnoujskich szkół.
Tegoroczne obchody będą wyjątkową okazją do oddania hołdu bohaterom walk o wolność oraz do radosnego spotkania w duchu patriotyzmu i wspólnoty. Jak zawsze, w obchodach bierze udział 8. Flotylla Obrony Wybrzeża.
Uroczystości rozpoczną się tradycyjną mszą świętą, po której ulicami miasta przejdzie barwny przemarsz paradny. Pochód zakończy się na Placu Słowiańskim, gdzie odbędą się oficjalne obchody z udziałem władz cywilnych, wojskowych oraz mieszkańców miasta.

Po tej części uroczystości, świętowanie przeniesie się na plac Wolności, gdzie czekać będzie dalszy ciąg wydarzeń. W planach jest uroczysta Sesja Rady Miasta, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a także festyn rodzinny. Wśród gości specjalnych pojawią się postacie historyczne, które stworzą niezwykłą atmosferę, przybliżając ducha minionych czasów.

Dla miłośników naszej Flotylli przygotowano również wyjątkowe atrakcje – o godzinie 13.00 zwiedzający będą mogli wejść na pokład okrętów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej. Wzorem poprzednich lat , wojskowi przygotują marynarski poczęstunek – grochówkę. Od wczesnych godzin porannych na Latarni Morskiej będzie powiewać historyczna flaga według wzoru z 1918 roku.

Postacie historyczne, które pojawią się na obchodach, nadadzą całości wyjątkowego charakteru i pozwolą poczuć klimat dawnych wydarzeń. Mieszkańcy, a w szczególności dzieci, będą mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z tymi wyjątkowymi gośćmi. Całość wydarzenia zwieńczy program artystyczny. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do przyłączenia się do obchodów oraz do udziału w wydarzeniach towarzyszących.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

10 strzałów z okazji Narodowego Dnia Niepodległości

Opublikowano

w dniu

Z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Klub Strzelecki 44 wyspy ul.Jachtowa 1 w Świnoujściu zaprasza na strzelanie dla Niepodległej w dniu 11 listopada 2024 od godz. 12.00 do 16.00 przy ul. Jachtowej 1 w Świnoujściu – strzelnica Klubu Strzeleckiego 44 Wyspy.

Podczas imprezy będzie przeprowadzona zbiórka pieniężna na działalność statutową stowarzyszenia KS 44 Wyspy. Klub Strzelecki 44 wyspy wspiera pomoc dla powodzian.

PROGRAM :
– wystawa współczesnej broni palnej oraz historycznej broni czarnoprochowej,
– 10 strzałów z broni długiej bocznego zapłonu,
– grochówka wojskowa, kiełbaska z ogniska,
– bezpłatne zwiedzanie Fortu Zachodniego.

Klub Strzelecki 44 wyspy

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Studenci Politechniki Morskiej uczestniczą w manewrach antyterrorystycznych

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Jerzy Muszyński

Skoki do wody, wyciąganie poszkodowanych ze śmigłowca, transportowanie rannego przez rzekę, nurkowanie – m.in. takie zadania wykonuje kilkudziesięciu studentów Politechniki Morskiej na rozpoczętych w sobotę ćwiczeniach ze służbami ratunkowymi.

Ćwiczenia, które uczelnia nazwała „manewrami antyterrorystycznymi” rozpoczęły się w sobotę w Centrum Szkoleniowe Offshore MUSTC (Maritime Univeristy od Szczecin Training Center) Politechniki Morskiej w Szczecinie. W wielkiej hali przy ul. Willowej, gdzie znajduje się specjalny basen, platformy, dźwigi, symulator śmigłowca, łodzie i tratwy ratunkowe od rana wspólnie ćwiczą grupy studentów PM, strażacy, policjanci, ratownicy medyczni, funkcjonariusze SG.

„Tak profesjonalne, tak szeroko zakrojone ćwiczenia ze służbami organizujemy po raz pierwszy” – podkreślił w rozmowie z PAP rektor Politechniki Morskiej dr hab. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. PM. „To jest doskonalenie umiejętności ponad standard. Chcemy, żeby studenci zobaczyli, jak można koordynować się z profesjonalistami, którzy codziennie wykonują takie zadania” – powiedział rektor, który obserwował ćwiczenia.

Dla pięciu kilkunastoosobowych grup studentów (ochotnicy, członkowie kół naukowych) zaplanowano moduły ćwiczeń z ratownictwa wysokościowego i wodnego. Pierwszym zadaniem był transport osoby poszkodowanej ponad +udawaną+ rzeką. Rannego należało umieścić w specjalnym koszu i przeciągnąć na linach. W hali wykonywane są też skoki do basenu, symulujące ewakuację ze śmigłowca. Ćwiczenia utrudniają +sztuczne+ fale i deszcz, silny wiatr (dmuchawy), hałas. Studenci, z asekuracją nurków, wykonują również nurkowania na bezdechu, wiążą węzły na głębokości 4 m czy wyciągają ciężki ładunek z dna.

W szkoleniach uczestniczy kilkunastu zawodowych ratowników oraz funkcjonariusze sił specjalnych, który w CSO w sobotę ćwiczyli m.in. udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym w kabinie śmigłowca.

„Nasze centrum funkcjonuje od dwóch lat. Korzystają z niego nie tylko marynarze, ale też policjanci, pogranicznicy i inne służby” – wyjaśnił Ślączka. „Basen, słup [dźwig] i kabina helikoptera to element ćwiczeń dla osób, które pracują w przemyśle offshorowym i muszą przemieszczać się z lądu np. na platformę, na wiatraki”.

Łódki, szalupy, tratwy znajdujące się w CSO MUSTC także wykorzystywane są do szkoleń pracowników np. z branży morskiej energetyki wiatrowej.

W niedzielę zaplanowano drugą część manewrów. W porcie w Trzebieży i na Zalewie Szczecińskim, gdzie przeprowadzony zostanie symulowany atak +terrorystów+ na statek „Nawigator XXI”, czyli jednostkę badawczo-szkolną PM w Szczecinie. Później do akcji przystąpią jednostki szturmowe Straży Graniczne na specjalnych łodziach. Po odbiciu statku przeprowadzone zostaną działania poszukiwawczo-ratownicze, z wykorzystaniem tratw, śmigłowca, quadów i karetek. (PAP)

tma/ dki/

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524