Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Droga ekspresowa S3 – łączymy Bałtyk z Sudetami i nie tylko

Opublikowano

w dniu

Foto: GDDKiA Szczecin

Pierwsze prace przy budowie tej trasy sięgają jeszcze końca lat 70-tych ubiegłego wieku i przebudowy odcinka pomiędzy Szczecinem i Goleniowem. W 2006 roku oddano do ruchu jednojezdniową obwodnicę Międzyrzecza, rok później także jednojezdniową obwodnicę Gorzowa Wielkopolskiego, a w 2010 r. połączono dwujezdniową trasą Szczecin z Gorzowem Wielkopolskim. W 2013 r. Szczecin zyskał połączenie z autostradą A2, a w 2021 r. z autostradą A4 i położonym dalej na południe Bolkowem. W międzyczasie rozbudowano do dwóch jezdni odcinki zrealizowane wcześniej jako jednojezdniowe: obwodnice Gorzowa Wielkopolskiego i Międrzyrzecza oraz od Sulechowa do Nowej Soli.  

W realizacji pozostaje jeszcze łącznie 50 km drogi ekspresowej S3, pomiędzy Świnoujściem a Troszynem w woj. zachodniopomorskim oraz pomiędzy Bolkowem a Kamienną Górą na Dolnym Śląsku. Łączny koszt ich budowy to ponad 2,9 mld zł. Udostępnienie tych odcinków do ruchu planowane jest w przyszłym roku. Docelowo droga ekspresowa S3 na terenie naszego kraju będzie miała 470 km.

Powstanie nowoczesny szlak komunikacyjny wzdłuż zachodniej granicy Polski. Skomunikujemy porty w Świnoujściu i Szczecinie, poprzez Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę i Legnicę z Czechami. Ułatwimy międzynarodowy transport drogowy, skomunikowanie terenów przygranicznych poprzez autostrady A2, A4 i A6 oraz sieć dróg ekspresowych, z centralną Polską. Całą trasę ze Świnoujścia do granicy z Czechami będzie można przejechać w 2024 r. nieco ponad 4 godz., a po ukończeniu budowy czeskiej D11 zyskamy dogodne połączenie z Pragą.

woj. zachodniopomorskie

Między Świnoujściem a Troszynem trwa budowa 33 km drogi ekspresowej S3, ostatniego brakującego fragmentu na Pomorzu Zachodnim. W sierpniu 2020 roku podpisaliśmy umowy na realizację. Odcinek Świnoujście – Dargobądz za kwotę 688,8 mln zł wykonuje firma Polaqua, a Dargobądz – Troszyn za kwotę 679,3 mln zł konsorcjum Polbud Pomorze (lider), PRD Nowogard i INTOP. Inwestycja jest realizowana w formule Projektuj i buduj. W połowie 2021 roku wykonawcy złożyli wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W grudniu 2021 roku została wydana decyzja ZRID dla odc. Świnoujście – Dargobądz, a w styczniu 2022 roku dla odc. Dargobądz – Troszyn. Następnie ruszyły pierwsze roboty budowlane.

Świnoujście – Dargobądz 

Odcinek będzie miał długość 17 km. Rozpocznie się od połączenia z tunelem w Świnoujściu, w pobliżu terminala promów morskich, a zakończy na zachód od węzła Dargobądz. Na trasie powstaną cztery węzły drogowe – Świnoujście, Świnoujście LNG, Świnoujście Łunowo i Międzyzdroje. Wybudowanych zostanie również 10 wiaduktów i dwie estakady oraz kładka dla pieszych. Powstaną także przejścia i przepusty dla zwierząt, w tym dwa przejścia górne o szerokości 50 metrów.

Dargobądz – Troszyn 

Odcinek będzie miał 16 km długości i obejmuje budowę węzła Dargobądz, a także Wolin Zachód i Wolin Wschód. Nowy odcinek połączy się z obwodnicą Troszyna. W ramach inwestycji przewidziano też budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych z rezerwą terenu pod budowę stacji paliw i restauracji na wschód od Dargobądza. Przy węźle Wolin Wschód powstanie Obwód Utrzymania Drogi. Wybudowanych zostanie również siedem wiaduktów, dwa mosty oraz estakada. Powstaną też przejścia i przepusty dla zwierząt, w tym dwa przejścia górne o szerokości 50 metrów.

woj. dolnośląskie 

We wrześniu br. otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie dla całego 15-kilometrowego odcinka od Kamiennej Góry przez Lubawkę do granicy państwa. Natomiast do ruchu został udostępniony ponad 12-kilometrowy odcinek S3 pomiędzy węzłem Kamienna Góra Północ a węzłem Lubawka. Pozostały 3-kilometrowy odcinek od węzła Lubawka do granicy państwa zostanie udostępniony kierowcom po zakończeniu prac na odcinku przygranicznym po stronie czeskiej. Według zapowiedzi czeskiej administracji drogowej Ředitelství silnic a dálnic ČR nastąpi to w 2025 r.

Droga ekspresowa S3 na odcinku od Bolkowa do Kamiennej Góry budowana jest w przekroju trasy dwujezdniowej o długości ok. 16,1 km. Każda jezdnia będzie miała po dwa pasy ruchu i pas awaryjny. W ciągu trasy powstają dwa dwunawowe tunele drogowe: TS-26 o długości ok. 2300 m (pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice) oraz TS-32, o długości ok. 320 m (niedaleko miejscowości Gostków).

Wykonawcą robót jest konsorcjum firm PORR (lider) i PORR Bau. Wartość umowy wynosi ponad 1,5 mld zł.  Po uzyskaniu 21 sierpnia 2020 r. decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wykonawca przystąpił do robót.

Na trasie głównej ułożono już 95 proc. warstwy wiążącej oraz 62 proc. warstwy ścieralnej SMA, a przy dobrej pogodzie prace te są kontynuowane. Prowadzone są roboty związane z wykonaniem poboczy wraz z pasem dzielącym, humusowanie skarp i pasu rozdziału. Trwa montaż barier energochłonnych oraz prowadzone są roboty brukarskie. Poza ciągiem głównym prowadzone są roboty związane z profilowaniem i humusowaniem terenów przylegających do dróg dojazdowych. Na wszystkich obiektach mostowych zakończono wykonanie asfaltu lanego oraz ułożono ponad 90 proc. warstwy ścieralnej. Trwa montaż barier mostowych oraz umocnienie stożków i skarp.

Wykonawca zakończył realizację nawierzchni betonowej w obu tunelach. W tunelu TS26 prowadzi prace porządkowe oraz prace związane z montażem koszy gabionowych na portalu północnym i południowym. Drugi, krótszy tunel TS32, budowany metodą odkrywkową jest w trakcie zasypywania i odtwarzania ukształtowania terenu. Równolegle trwają zaawansowane roboty związane z wykonaniem systemów i urządzeń bezpieczeństwa w obu tunelach.

Źródło: GDDKiA

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Wkrótce kierowcy pojadą nowym fragmentem jezdni nowej ekspresówki

Opublikowano

w dniu

Foto: GDDKiA Szczecin

W ciągu kilku najbliższych tygodni planowana jest zmiana organizacji ruchu na połączeniu odcinków drogowych pomiędzy Świnoujściem, Dargobądzem i Troszynem. To właśnie budowana ekspresowa „trójka”.

Między Świnoujściem a Troszynem trwa budowa 33 km drogi ekspresowej S3, ostatniego brakującego fragmentu na Pomorzu Zachodnim. W sierpniu 2020 roku podpisaliśmy umowy na realizację. Odcinek Świnoujście – Dargobądz za kwotę 688,8 mln zł wykonuje firma Polaqua, a Dargobądz – Troszyn za kwotę 679,3 mln zł konsorcjum Polbud Pomorze (lider), PRD Nowogard i INTOP. Inwestycja jest realizowana w formule Projektuj i buduj. W połowie 2021 roku wykonawcy złożyli wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W grudniu 2021 roku została wydana decyzja ZRID dla odc. Świnoujście – Dargobądz, a w styczniu 2022 roku dla odc. Dargobądz – Troszyn. Następnie ruszyły pierwsze roboty budowlane.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prawie 3 mln złotych będzie kosztowała przebudowa sali konferencyjnej

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Sala konferencyjna świnoujskiego magistratu będzie jak nowa. Do tej pory służyła głównie radnym. To tam odbywały się sesje. W przyszłości będą organizowane w niej także wszelakie konferencje.

Remont sali konferencyjnej obejmuje roboty budowlane związane z likwidacją słupów i wykonaniem podciągów, roboty posadzkarskie, malarskie, wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, instalacji elektrycznej oświetlenia, LAN, audiowizualne oraz wyposażenie sali w meble.

Według prezydenta miasta, remont powinien zakończyć się jeszcze przed końcem kadencji obecnej rady miasta.

Umowę zawarto z firmą LUX-DOM Iwona Fogt- Bulser ze Świnoujścia, która podjęła się przebudowy za kwotę 2,9 mln złotych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Mikołaje wejdą do lodowatego Bałtyku w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo/archiwum

W najbliższą sobotę w Świnoujściu odbędzie się coroczne święto morsów „Inwazja Morsujących Mikołajów”.

Impreza organizowana jest od 9 lat. Za każdym razem przyciąga zwolenników kąpieli w zimnych wodach Bałtyku oraz tych, którzy przychodzą popatrzeć i razem z morsami fajnie spędzić czas na plaży.

Program 2 grudnia 2023 r.

godz. 11:15 parada Morsów ze Stadionu przy ul. Matejki 22
godz. 11:45 powitanie uczestników Inwazji na plaży
godz. 11:50 wybór Miss i Mistera oraz wręczenie nagród
godz. 11:55 rozgrzewka
godz. 12:00 do 12:20 kąpiel Morsów,
godz. 12:30 blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki)
godz. 14:00 zakończenie

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Trzecia karetka dla Świnoujścia? Brakuje podpisu ministra

Opublikowano

w dniu

Trzecia karetka pogotowia ratunkowego ma  być od nowego roku w Świnoujściu. Taki jest plan, który zaopiniował wojewoda zachodniopomorski. Jednak wciąż brakuje jednego podpisu – informuje Twoje Radio Tylko Przeboje.

– Niezbędny jest podpis pani minister, żeby to zrealizować. Do dzisiaj tego podpisu nie ma. Nie wiem, czy pani minister znajdzie czas w ciągu dwóch tygodni, aby ten dokument podpisać. To jest niezbędny warunek, abyśmy uzyskali to o co walczymy od wielu lat – mówi prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Dziś w nadmorskim mieście są dwie karetki pogotowia. To niewystarczająco co widać, gdy do pacjentów zamiast pogotowia ratunkowego przyjeżdzają strażacy w czerwonych wozach.

Źródło: Twoje Radio

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Niedziałające radary trafiły do naprawy

Opublikowano

w dniu

Zamontowane radary mierzące prędkość przy przejściu dla pieszych nie działały od dłuższego czasu. Zamiast prędkości wyświetlacze pokazywały temperaturę. Na wykonawcę nałożono karę. Samorząd czeka na zamontowanie sprawnych urządzeń.

Radary zakupiono równocześnie z modernizacją przejścia dla pieszych na ul. 11 Listopada. Wcześniej było tam niebezpiecznie i wielokrotnie dochodziło do wypadków.

Na modernizację tego miejsca sięgnięto po środki zewnętrze. 

Sygnalizatory kosztowały 20 tys. złotych, z czego miasto zapłaciło ponad 4 tys. złotych. Na resztę otrzymano dofinansowanie. Urządzenia działały sprawnie tylko przez jakiś czas. Później zaczęły się psuć. Za niesprawne urządzenia nałożono na wykonawcę karę w wysokości 14 tys. złotych. 

Wykonawca zabrał urządzenia. Samorząd czeka na dostarczenie sprawnych radarów.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście też ma swoją choinkę

Opublikowano

w dniu

W piątek do Świnoujścia przyjechało drzewko choinkowe. Żywa choinka stanęła na centralnym placu miasta – Wolności. Będzie też druga, mniejsza, na której mieszkańcy będą mogli wieszać swoje ozdoby. 

Pozostałe ozdoby na tym placu to: świecąca fontanna, sześć dużych i pięć mniejszych świątecznych paczek, ozdobne bombki, dekory na masztach i latarniach, świąteczna ramka do pamiątkowych zdjęć z napisem „Świnoujście” świecący batyskaf, a na drzewach pojawią się lampki.

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524