Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Policzono, ilu turystów przyjechało w sezonie wakacyjnym

Opublikowano

w dniu

Na podstawie danych dotyczących opłaty uzdrowiskowej, która pobierana jest przez branżę turystyczną na rzecz świnoujskiego samorządu można uznać, że pierwsze trzy kwartały mijającego roku były dobre dla gospodarki turystycznej kurortu. Od lat dane z opłaty uzdrowiskowej są jednym z najlepszych mierników stanu turystyki w mieście.

 W roku 2019 w Świnoujściu udzielono ponad 2 350 000 noclegów. W Covidowym 2020 i 2021 roku już tylko po 1 700 000 noclegów. To były jedyne dwa lata w ostatniej dekadzie, gdy ten wskaźnik nie rósł, a gwałtowanie zmalał. Na szczęście już w ubiegłym roku świnoujska branża udzieliła blisko 2 600 000 noclegów. Przez pierwsze trzy kwartały tego roku branża sprzedała 2 080 000 osobodni. Jest szansa, że do końca roku rekord z 2022 roku zostanie pobity.

– Z roku na rok, mimo różnego rodzaju wydarzeń w gospodarce i geopolityce światowej zainteresowanie Świnoujściem jest coraz większe – mówi Agata Kucharska z biura Świnoujskiej Organizacji Turystycznej – warto przypomnieć, że najważniejszym elementem tego wzrostu jest to, że turyści odwiedzają nasze miasto coraz chętniej także wiosną oraz zimą. Dowodem na to są statystyki z lipca i września – ten drugi miesiąc cieszy się większą popularnością przez turystów.

 Co roku budżet świnoujskiego samorządu tylko z tytułu opłaty uzdrowiskowej wzbogaca się o wiele milionów złotych. W 2022 roku było to blisko 25 000 000 zł (w tym 12 500 000 zł z opłaty czynionej przez turystów i 12 500 000 zł z ustawowej dopłaty Skarbu Państwa).

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Wkrótce kierowcy pojadą nowym fragmentem jezdni nowej ekspresówki

Opublikowano

w dniu

Foto: GDDKiA Szczecin

W ciągu kilku najbliższych tygodni planowana jest zmiana organizacji ruchu na połączeniu odcinków drogowych pomiędzy Świnoujściem, Dargobądzem i Troszynem. To właśnie budowana ekspresowa „trójka”.

Między Świnoujściem a Troszynem trwa budowa 33 km drogi ekspresowej S3, ostatniego brakującego fragmentu na Pomorzu Zachodnim. W sierpniu 2020 roku podpisaliśmy umowy na realizację. Odcinek Świnoujście – Dargobądz za kwotę 688,8 mln zł wykonuje firma Polaqua, a Dargobądz – Troszyn za kwotę 679,3 mln zł konsorcjum Polbud Pomorze (lider), PRD Nowogard i INTOP. Inwestycja jest realizowana w formule Projektuj i buduj. W połowie 2021 roku wykonawcy złożyli wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W grudniu 2021 roku została wydana decyzja ZRID dla odc. Świnoujście – Dargobądz, a w styczniu 2022 roku dla odc. Dargobądz – Troszyn. Następnie ruszyły pierwsze roboty budowlane.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prawie 3 mln złotych będzie kosztowała przebudowa sali konferencyjnej

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Sala konferencyjna świnoujskiego magistratu będzie jak nowa. Do tej pory służyła głównie radnym. To tam odbywały się sesje. W przyszłości będą organizowane w niej także wszelakie konferencje.

Remont sali konferencyjnej obejmuje roboty budowlane związane z likwidacją słupów i wykonaniem podciągów, roboty posadzkarskie, malarskie, wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, instalacji elektrycznej oświetlenia, LAN, audiowizualne oraz wyposażenie sali w meble.

Według prezydenta miasta, remont powinien zakończyć się jeszcze przed końcem kadencji obecnej rady miasta.

Umowę zawarto z firmą LUX-DOM Iwona Fogt- Bulser ze Świnoujścia, która podjęła się przebudowy za kwotę 2,9 mln złotych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Mikołaje wejdą do lodowatego Bałtyku w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo/archiwum

W najbliższą sobotę w Świnoujściu odbędzie się coroczne święto morsów „Inwazja Morsujących Mikołajów”.

Impreza organizowana jest od 9 lat. Za każdym razem przyciąga zwolenników kąpieli w zimnych wodach Bałtyku oraz tych, którzy przychodzą popatrzeć i razem z morsami fajnie spędzić czas na plaży.

Program 2 grudnia 2023 r.

godz. 11:15 parada Morsów ze Stadionu przy ul. Matejki 22
godz. 11:45 powitanie uczestników Inwazji na plaży
godz. 11:50 wybór Miss i Mistera oraz wręczenie nagród
godz. 11:55 rozgrzewka
godz. 12:00 do 12:20 kąpiel Morsów,
godz. 12:30 blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki)
godz. 14:00 zakończenie

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Trzecia karetka dla Świnoujścia? Brakuje podpisu ministra

Opublikowano

w dniu

Trzecia karetka pogotowia ratunkowego ma  być od nowego roku w Świnoujściu. Taki jest plan, który zaopiniował wojewoda zachodniopomorski. Jednak wciąż brakuje jednego podpisu – informuje Twoje Radio Tylko Przeboje.

– Niezbędny jest podpis pani minister, żeby to zrealizować. Do dzisiaj tego podpisu nie ma. Nie wiem, czy pani minister znajdzie czas w ciągu dwóch tygodni, aby ten dokument podpisać. To jest niezbędny warunek, abyśmy uzyskali to o co walczymy od wielu lat – mówi prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Dziś w nadmorskim mieście są dwie karetki pogotowia. To niewystarczająco co widać, gdy do pacjentów zamiast pogotowia ratunkowego przyjeżdzają strażacy w czerwonych wozach.

Źródło: Twoje Radio

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Niedziałające radary trafiły do naprawy

Opublikowano

w dniu

Zamontowane radary mierzące prędkość przy przejściu dla pieszych nie działały od dłuższego czasu. Zamiast prędkości wyświetlacze pokazywały temperaturę. Na wykonawcę nałożono karę. Samorząd czeka na zamontowanie sprawnych urządzeń.

Radary zakupiono równocześnie z modernizacją przejścia dla pieszych na ul. 11 Listopada. Wcześniej było tam niebezpiecznie i wielokrotnie dochodziło do wypadków.

Na modernizację tego miejsca sięgnięto po środki zewnętrze. 

Sygnalizatory kosztowały 20 tys. złotych, z czego miasto zapłaciło ponad 4 tys. złotych. Na resztę otrzymano dofinansowanie. Urządzenia działały sprawnie tylko przez jakiś czas. Później zaczęły się psuć. Za niesprawne urządzenia nałożono na wykonawcę karę w wysokości 14 tys. złotych. 

Wykonawca zabrał urządzenia. Samorząd czeka na dostarczenie sprawnych radarów.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście też ma swoją choinkę

Opublikowano

w dniu

W piątek do Świnoujścia przyjechało drzewko choinkowe. Żywa choinka stanęła na centralnym placu miasta – Wolności. Będzie też druga, mniejsza, na której mieszkańcy będą mogli wieszać swoje ozdoby. 

Pozostałe ozdoby na tym placu to: świecąca fontanna, sześć dużych i pięć mniejszych świątecznych paczek, ozdobne bombki, dekory na masztach i latarniach, świąteczna ramka do pamiątkowych zdjęć z napisem „Świnoujście” świecący batyskaf, a na drzewach pojawią się lampki.

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524