Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Czołgi i wyrzutnie ze Stanów Zjednoczonych dla Polski przypłynęły do Świnoujścia

Opublikowano

w dniu

21 listopada br., w dniu Święta Służby Czołgowo-Samochodowej, do portu w Świnoujściu wpłynął statek z transportem czołgów M1A1 ABRAMS, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS i wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES.

Jest to już druga transza czołgów M1A1 ABRAMS, zakupionych w styczniu br. na potrzeby Sił Zbrojnych RP, która dotarła drogą morską do polskiego portu, tym razem do Świnoujścia. Realizowana dostawa obejmuje 26 czołgów oraz sprzęt towarzyszący, w tym 9 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, oraz zapas części eksploatacyjnych. Czołgi po zakończonym rozładunku zostaną przetransportowane do miejsca przeznaczenia na terenie kraju.

Wraz z czołgami do Polski przybyła trzecia grupa zakupionych w 2019 r. wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS w liczbie 11 wyrzutni, w „konfiguracji amerykańskiej”.

***

28 czerwca br. dokonano odbioru pierwszej partii złożonej z 14 czołgów podstawowych M1A1 ABRAMS dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Transport morski obejmował również 3 wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES.

15 maja br., na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, dokonano odbioru pierwszych 5 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W drugiej połowie miesiąca do Polski dotarły kolejne 2 wyrzutnie.

***

4 stycznia br., na terenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej, została podpisana umowa na dostawę czołgów podstawowych M1A1 ABRAMS dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Przedmiotem umowy, zawartej ze stroną amerykańską, jest dostawa 116 czołgów M1A1 ABRAMS, które zostaną przystosowane do wymagań Sił Zbrojnych RP, wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, 8 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, 6 wozów dowodzenia M577 i 26 warsztatów NG SECM na podwoziu HMMWV, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Powyższy kontrakt stanowi pierwszy etap realizacji projektu, który obejmuje również znaczące liczby nowoczesnych typów amunicji bojowej, a także amunicji szkolnej, zgodnie z zatwierdzonym przez Kongres Stanów Zjednoczonych maksymalnym zakresem zamówienia. Powyższe zamówienia, w tym na amunicję przeciwpancerną podkalibrową, czy wielozadaniową amunicję programowalną, będą realizowane sukcesywnie, zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP.
Całkowita wartość umowy wynosi ok. 1,4 mld USD netto, z czego blisko 200 mln USD jest finansowane przez stronę amerykańską w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych, natomiast dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego rozpoczną się już w bieżącym roku i zostaną zrealizowane do końca 2024 r.

W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi czołgów, a także mobilne kontenerowe warsztaty naprawy uzbrojenia i urządzenia diagnostyczne.

Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie instruktorów, załóg i personelu technicznego.

***

13 lutego 2019 r. została zawarta umowa o wartości 414 mln dolarów netto, pomiędzy rządami Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki, na dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar (DMO WWR Homar) dla Sił Zbrojnych RP.

Od ubiegłego roku sukcesywnie realizowane są dostawy innych elementów, wchodzących na wyposażenie dywizjonu, m.in. wozów zabezpieczenia technicznego, a także środków bojowych. Zgodnie z zawartym kontraktem do Sił Zbrojnych RP trafi w sumie 18 wyrzutni bojowych i 2 wyrzutnie do szkolenia M142 HIMARS wraz z zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz ćwiczebnej (LCRRPR), a także pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego. Umowa zapewnia również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne.

***

Pozyskiwane czołgi M1A1 ABRAMS wejdą na wyposażenie 18 Dywizji Zmechanizowanej, obok zakontraktowanych w kwietniu 2022 roku 250 czołgów M1A2 SEP v.3 ABRAMS, które zostały pozyskane za kwotę 4,75 mld USD wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES i 17 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji.
Dostawy czołgów M1A2 SEP v.3 zostały przewidziane w latach 2025-2026, niemniej w miarę możliwości terminy dostaw pierwszych wozów zostaną przyspieszone. Ponadto w 2022 r., na podstawie odrębnego porozumienia, Armia Stanów Zjednoczonych przemieściła na terytorium Polski 28 czołgów M1A2 SEP v.2 ABRAMS, wraz z instruktorami, do szkolenia polskich załóg, w ramach Akademii ABRAMS, uruchomionej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

***

Wyrzutnie rakietowe M142 HIMARS zapewnią niezbędne wsparcie ogniowe na rzecz pododdziałów Wojsk Lądowych poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. System będzie wykorzystywał amunicję rakietową (naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej) zdolną do precyzyjnego rażenia celów na dystansach kilkudziesięciu kilometrów, przy wykorzystaniu amunicji GMLRS, oraz w obszarze działań operacyjnych na odległościach do kilkuset kilometrów, za pomocą pocisków rakietowych ATACMS.

Fot. 8 FOW

Czytaj dalej
2 komentarze

2 Comments

 1. Adam temu

  28 listopada 2023 na 04:47

  Kto powierza wolność i niepodległości obcej armii nie zasługuje na żadne z nich.

 2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄 temu

  23 listopada 2023 na 20:50

  Podobno ten złom już jest na ukraińskim OLX’ie… XD

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Samolotem z Goleniowa do Krakowa. Ryanair wrócił z popularnym połączeniem

Opublikowano

w dniu

Foto: Lotnisko Szczecin-Goleniów

Po zimowej przerwie linia lotnicza Ryanair przywróciła loty na trasie ze Szczecina do Krakowa. W pierwszy rejs udało się blisko 180 pasażerów.

Loty na trasie do stolicy małopolski początkowo realizowane będą w każdy poniedziałek oraz piątek, a od 25 marca również w środy. Z okazji wznowienia lotów na tej trasie linia Ryanair dodała do sprzedaży dużo promocyjnych biletów w cenach rozpoczynają się już od 68zł za przelot w jedną stronę.

Alicja Wójcik- Gołębiowska, Country Manager CEE & Baltics w Ryanair powiedziała:
Z radością ponownie uruchamiamy naszą popularną trasę Szczecin- Kraków. Wygodne połączenie między tymi dwoma miastami to wsparcie dla turystyki ale także dla gospodarki obu regionów. Serdecznie zapraszamy wszystkich podróżujących między Krakowem i Szczecinem na pokłady samolotów Ryanair!”

Maciej Dziadosz, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów powiedział:
„To bardzo dobra informacja zarówno dla Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów jak i całego Pomorza Zachodniego, a w szczególności branży turystycznej. Powrót, po zimowej przerwie linii Ryanair ze swoją trasą do Krakowa pokazuje, że współpraca Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów oraz Ryanair opiera się na długofalowej chęci rozwoju siatki połączeń na szczecińskim lotnisku. Jesteśmy pewni, iż ta współpraca w niedługim czasie przyniesie kolejne informacje o nowych, atrakcyjnych kierunkach realizowanych z zachodniopomorskiego lotniska.

Przypominamy, że to nie jedyna zmiana w letnim rozkładzie Ryanair ze Szczecina. Od 18 marca wzrośnie liczba rejsów na trasie do Londynu Stansted (6 razy w tygodniu), a od 20 marca przywrócone zostaną bezpośrednie loty do Dublina (loty w środy oraz soboty)
Szczegółowy rozkład oraz bilety dostępne są na: www.ryanair.com

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Palmy pod namiotami jeszcze przez kilka tygodni

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Palmy to jedne z wielu roślin znajdujących się w ogrodzie przy promenadzie. Od kilku lat dobrze znoszą zimową pogodę w Świnoujściu. Na wszelki wypadek chronią je białe namioty.

Rośliny są dobrze zabezpieczone przed zimą. Wewnątrz namiotów panuję klimat jak w palmiarni. Będą tam tak długo aż miną nocne przymrozki.

Z kolei aby chronić korzenie roślin przed mrozami, w zależności od potrzeby, może być uruchamiane ogrzewanie.

Palmy to szorstkowce Fortunego. Roślina wywodzi się z Chin i potrafi rosnąć nawet na obszarach położonych na wysokości 2400 m n.p.m. Rożnie także po drugiej stronie Himalajów w Indiach czy Nepalu. Łącznie jest ich 15, w tym trzy duże i 12 mniejszych.

W ogrodzie sensorycznym przy promenadzie znajdziemy także oliwkę europejską, grójecznik japoński, śniegowiec wirginijski czy ośnieżę karolińską.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Podczas parkrunu można biegać także z dziećmi

Opublikowano

w dniu

Foto: Marcin Ruciński  

Mimo, że mgła spowiła cały Park Zdrojowy, to jak mawiają uczestnicy parkrunu: „Bieganie to ten czas , kiedy negatywne emocje znikają, a w ich miejsce pojawia się szczęście”. Tak też się stało na 335. parkrunie. Naładowani pozytywną energią i endorfinami, biegacze i chodziarze po pokonaniu 5-kilometrowego dystansu w naszym malowniczym Parku Zdrojowym, meldowali się z właśnie takim pakietem. W zamian (choć tylko na chwilę, by potem oddać), zamiast medalu, otrzymywali token.

Pierwszy token odebrany został przez Roberta Cypryjańskiego (24:04), a następnie kolejno Krzysztof Sojka (25:16) i Jan Groński (26:04).

Justyna Fojcik wpadła na metę jako pierwsza kobieta (26:09). Natomiast sześć osób pobiło swoje rekordy życiowe. Wszystkim gratulujemy!

A szczegółowe wyniki dostępne są tutaj:

https://www.parkrun.pl/swinoujscie/results/latestresults/

Na mecie z herbatką czekał nasz najmłodszy wolontariusz, Kacper Jasiuchna. Warto wspomnieć, że bez obecności wolontariuszy parkrun nie mógłby się odbyć. Dzięki koordynatorowi spotkania, Zbyszkowi Kosel, oraz licznej grupie, w skład której wchodzili: Agnieszka Michalska, Aleksandra Jasiuchna, Elżbieta Jabłonska, Joanna Szafrańska, Karina Mikulska-Gawle, Marcin Ruciński, Mirosław Jabłoński i Tomasz Szafrański, uczestnicy 335. parkrunu mogli zadbać o swoje zdrowie.

Zapraszamy już w kolejną sobotę o godzinie 9.00 do Parku Zdrojowego przy Alejce Sportowej.

Zespół parkrun Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W nowej części cmentarza powstanie kolumbarium

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

W Świnoujściu rośnie popularność kremacji. Pochówki w urnach są na tyle częste, że w kolumbarium powoli zaczęło brakować miejsc. Miasto zdecydowało się wybudować kolejne.

Informowaliśmy o rozstrzygniętym przetargu na budowę nowego kolumbarium w Świnoujściu.

– Nowe będzie miało 380 miejsc na dwie lub cztery urny. Myślę, że na dłuższy czas problem tego typu  pochówków będzie w mieście rozwiązany – mówi Janusz Żmurkiewcz, prezydent Świnoujścia.

Sprzedażą miejsc pochówków urnowych w kolumbarium zajmie się Urząd Miasta w Świnoujściu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Tyle pozostało z budynku po ośrodku Promenada

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nigdyś tętniło tam życie, a na korytarzach było słychać gwar kuracjuszy. Teraz budynek jest w trakcie częściowej rozbiórki. Jak się dowiedzieliśmy, mają zostać zachowane ściany frontowe, wieżyczka, metalowe balustrady balkonowe.

Budynek po ośrodku Promenada wpisywał się w nadmorski charakter dzielnicy. Przy całej ulicy Żeromskiego, w większości stoją obiekty ze zdobionymi elewacjami, kolumienkami, wieżyczkami i lodżiami, w eklektycznym stylu, charakteryzującym architekturę uzdrowiskową.

Po przebudowie w budynku ma być 27 mieszkań apartamentowych o powierzchni od 26 do 56 m2.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Na budowie znaleziono element reflektora z 1941 roku

Opublikowano

w dniu

Foto: Fort Gerharda

Podczas prac budowlanych natrafiono na metalowy element. Szybko okazało się, że pochodzi z 1941 roku. Po oczyszczeniu będzie eksponatem w Forcie Gerharda w Świnoujściu.

Zamiast na złomowisko, metalowa kopuła trafi do muzeum w Świnoujścia. Zainteresowali się nim miłośnicy militariów.

 • Element niemieckiego reflektora plot 150cm Flak-S.W. 150  już w forcie. Udało się dotrzeć do osób, które uczestniczyły w pracach budowlanych w miejscu, w którym został znaleziony artefakt – mówi Piotr  Piwowarczyk, gospodarz Fortu Gerharda.

Niewykluczone, że podczas kolejnych prac w tamtym miejscu zostaną kolejne elementy pochodzące z czasów II wojny światowej.

Dostęp do Fortu Gerharda jest niemożliwy od strony lądowej od 13 kwietnia 2023 roku. Taką decyzję podjął wojewoda zachodniopomorski na mocy wprowadzenia stref wokół terminalu LNG w Świnoujściu. Niemożliwy jest także dostęp do latarnii morskiej.

Czytaj dalej

SONDA

Na kogo oddasz głos w wyborach na Prezydenta Miasta Świnoujście?
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524