Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Te inwestycje zaplanowano w Świnoujściu na przyszły rok

Opublikowano

w dniu

Foto: BIK UM Świnoujście

Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulic Barlickiego i Wolińskiej, przebudowa ulic Szantowej i Karsiborskiej, budowa ulicy Nowojachtowej, budowa przejść podziemnych pod linią kolejową, budowa drogi dojazdowej do plaży na Warszowie i wdrożenie systemu zarządzania ruchem w mieście oraz budowa nowego garażu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Przytorze – to tylko niektóre inwestycje, jakie znalazły się w projekcie Budżetu Miasta na 2024 rok.

– Oczywiście nie są to wszystkie inwestycje, które chcielibyśmy, aby znalazły się w tym budżecie – mówi I Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. – Przede wszystkim jednak musimy kontynuować te, które już się rozpoczęte. A także przygotować się do nowej edycji środków unijnych. Do tej pory pozyskaliśmy na nasze inwestycje naprawdę duże kwoty i nie mam tu na myśli tylko tunelu. Aby nadal tak było musimy się dobrze przygotować.

Projekt Budżetu Miasta Świnoujście na 2024 rok uzyskał już akceptację Regionalnej Izby Obrachunkowej. Dziś został przedstawiony radnym, a w grudniu planowana jest sesja tzw. budżetowa, podczas której radni będą głosować nad jego przyjęciem.

Na połowę mamy pieniądze z zewnątrz

Koszt wszystkich inwestycji (ich realizacja i projektowanie) zaplanowanych na przyszły rok to 98,3 mln złotych. Ponad 48,5 mln złotych to dofinansowania ze środków zewnętrznych.

Oczywiście oprócz nowych inwestycji będą także kontynuowane te już rozpoczęte bądź będące w fazie wyłonienia wykonawcy m.in. przebudowa ulic Ludzi Morza i Barlickiego, budowa inteligentnego zarządzania ruchem w mieście (ITS), nowego kolumbarium na cmentarzu, promenady leśnej wzdłuż ulicy Uzdrowiskowej, czy budowa mieszkań komunalnych przy ulicy Ludzi Morza (na zdjęciu powyżej).

Nowe drogi i tunel pod torami

Jedną z większych inwestycji będzie budowa tak oczekiwanych przez mieszkańców Prawobrzeża podziemnych przejść na plażę w pobliżu obecnego ronda w Łunowie. Inwestycja ta jest realizowana wspólnie z PKP PLK. Miasto wybuduje przekop pod linią kolejową nr 401, a kolej pod linią numer 996. Będzie to przejście pieszo – rowerowe. Planowany koszt po stronie miasta to ponad 8,1 mln złotych. Obciążenie finansowe budżetu miasta będzie jednak niewielkie, bo na inwestycję miastu oddało się pozyskać rekordowe aż 98 procentowe dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Ruszy także budowa nowej drogi w mieście – ulicy Nowojachtowej, wraz z ciągiem pieszym, drogą rowerową, oświetleniem. Połączy ona dzielnicę uzdrowiskową z centrum, a poprzez ulicę Steyera (obwodnicę wschodnią) także z tunelem pod Świną. Tym samym odciążona z ruchu samochodowego będzie obecna ulicy Chrobrego, która biegnie przez Park Zdrojowy. Także na tę inwestycję miastu udało się pozyskać bardzo wysoką, bo aż 95 procentową dotację ze środków zewnętrznych – Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych.

W budżecie zaplanowano również zakończenie prac projektowych, uzyskanie pozwolenia i budowę nowej drogi na plaże na Warszowie – odcinek od ulicy Wolińskiej do Podziemnego Miasta. Przypomnijmy, że na budowę tej drogi środki w wysokości 20 mln złotych przekaże spółka Gaz System w związku z zamknięciem dotychczasowej drogi na plażę – ulicy Ku Morzu.

Przebudowa ulicy wzdłuż cmentarza i drogi rowerowe na Prawobrzeżu

Na ponad 32,7 mln złotych zaplanowano koszt przebudowy ulicy Karsiborskiej na odcinku od skrzyżowania z Grunwaldzką do Nowokarsiborskiej wraz z rozbudową o nowe skrzyżowane z ulicami Grunwaldzką i 11 Listopada. W przyszłym roku mają zakończyć się prace projektowe oraz uzyskanie pozwolenia na budowę (ZRID).

Miasto nie zwalnia także tempa jeśli chodzi o budowę dróg rowerowych. W przyszłym roku ruszą prace budowlane przy budowie takich dróg wzdłuż ulic Barlickiego i dalej Wolińską aż do ronda w Łunowie. Dzięki temu rowerem będzie można przejechać od przeprawy promowej, przez Warszów aż do Przytoru – Łunowa. Jeśli tylko uda się porozumieć z urzędem morskim, to będą mogły ruszyć także prace projektowe drogi rowerowej R-10 do granicy z Międzyzdrojami. W projekcie przyszłorocznego budżetu miasta są na to zagwarantowane środki.

Prawie 900 tys. złotych zapisano na realizację placu aktywności fizycznej od Juniora do Seniora na górce, którą buduje wykonawca tunelu pod Świną.

W projekcie wydatków inwestycyjnych miasta na 2024 rok są także zagwarantowane środki na przygotowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Przytorze oraz budowy przedszkola w Karsiborze. Gotowa dokumentacja otworzy drogę na realizacji obu inwestycji.

BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
3 komentarze

3 Comments

 1. Anonim temu

  26 listopada 2023 na 08:59

  A co z ulicą Mostową na odcinku od Ognicy do ulicy Pomorskiej przed mostem na Karsibór? Ta drogą, a raczej te kawałki podziurawionego asfaltu, które z niej jeszcze zostały i z każdym miesiącem jest ich coraz mniej, jest w najgorszym stanie spośród wszystkich dróg na terenie miasta. Najwyraźniej pozostaje ona dla Urzędu Miasta ciągle niewidoczna. Jej stan jest jednak taki, że powinna zostać natychmiast zamknięta albo wyremontowana. Jazda po niej zagraża bezpieczeństwu i grozi poważnymi uszkodzeniami pojazdu.

 2. Wojciech Gruszczyński temu

  25 listopada 2023 na 15:53

  Nie zapomniano czasem w artykule o planach przebudowy ul.Sienkiewicza i ujęciu wody Mulnik ,przecież to były inwestycje zaplanowane jeszcze w 2022r.

 3. Anonim temu

  25 listopada 2023 na 13:56

  Mieszkańcy prawobrzeża oczekują otwarcia ul Ku Morzu i dostępu do latarni morskiej i fortu Gerharda

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Samolotem z Goleniowa do Krakowa. Ryanair wrócił z popularnym połączeniem

Opublikowano

w dniu

Foto: Lotnisko Szczecin-Goleniów

Po zimowej przerwie linia lotnicza Ryanair przywróciła loty na trasie ze Szczecina do Krakowa. W pierwszy rejs udało się blisko 180 pasażerów.

Loty na trasie do stolicy małopolski początkowo realizowane będą w każdy poniedziałek oraz piątek, a od 25 marca również w środy. Z okazji wznowienia lotów na tej trasie linia Ryanair dodała do sprzedaży dużo promocyjnych biletów w cenach rozpoczynają się już od 68zł za przelot w jedną stronę.

Alicja Wójcik- Gołębiowska, Country Manager CEE & Baltics w Ryanair powiedziała:
Z radością ponownie uruchamiamy naszą popularną trasę Szczecin- Kraków. Wygodne połączenie między tymi dwoma miastami to wsparcie dla turystyki ale także dla gospodarki obu regionów. Serdecznie zapraszamy wszystkich podróżujących między Krakowem i Szczecinem na pokłady samolotów Ryanair!”

Maciej Dziadosz, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów powiedział:
„To bardzo dobra informacja zarówno dla Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów jak i całego Pomorza Zachodniego, a w szczególności branży turystycznej. Powrót, po zimowej przerwie linii Ryanair ze swoją trasą do Krakowa pokazuje, że współpraca Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów oraz Ryanair opiera się na długofalowej chęci rozwoju siatki połączeń na szczecińskim lotnisku. Jesteśmy pewni, iż ta współpraca w niedługim czasie przyniesie kolejne informacje o nowych, atrakcyjnych kierunkach realizowanych z zachodniopomorskiego lotniska.

Przypominamy, że to nie jedyna zmiana w letnim rozkładzie Ryanair ze Szczecina. Od 18 marca wzrośnie liczba rejsów na trasie do Londynu Stansted (6 razy w tygodniu), a od 20 marca przywrócone zostaną bezpośrednie loty do Dublina (loty w środy oraz soboty)
Szczegółowy rozkład oraz bilety dostępne są na: www.ryanair.com

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Palmy pod namiotami jeszcze przez kilka tygodni

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Palmy to jedne z wielu roślin znajdujących się w ogrodzie przy promenadzie. Od kilku lat dobrze znoszą zimową pogodę w Świnoujściu. Na wszelki wypadek chronią je białe namioty.

Rośliny są dobrze zabezpieczone przed zimą. Wewnątrz namiotów panuję klimat jak w palmiarni. Będą tam tak długo aż miną nocne przymrozki.

Z kolei aby chronić korzenie roślin przed mrozami, w zależności od potrzeby, może być uruchamiane ogrzewanie.

Palmy to szorstkowce Fortunego. Roślina wywodzi się z Chin i potrafi rosnąć nawet na obszarach położonych na wysokości 2400 m n.p.m. Rożnie także po drugiej stronie Himalajów w Indiach czy Nepalu. Łącznie jest ich 15, w tym trzy duże i 12 mniejszych.

W ogrodzie sensorycznym przy promenadzie znajdziemy także oliwkę europejską, grójecznik japoński, śniegowiec wirginijski czy ośnieżę karolińską.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Podczas parkrunu można biegać także z dziećmi

Opublikowano

w dniu

Foto: Marcin Ruciński  

Mimo, że mgła spowiła cały Park Zdrojowy, to jak mawiają uczestnicy parkrunu: „Bieganie to ten czas , kiedy negatywne emocje znikają, a w ich miejsce pojawia się szczęście”. Tak też się stało na 335. parkrunie. Naładowani pozytywną energią i endorfinami, biegacze i chodziarze po pokonaniu 5-kilometrowego dystansu w naszym malowniczym Parku Zdrojowym, meldowali się z właśnie takim pakietem. W zamian (choć tylko na chwilę, by potem oddać), zamiast medalu, otrzymywali token.

Pierwszy token odebrany został przez Roberta Cypryjańskiego (24:04), a następnie kolejno Krzysztof Sojka (25:16) i Jan Groński (26:04).

Justyna Fojcik wpadła na metę jako pierwsza kobieta (26:09). Natomiast sześć osób pobiło swoje rekordy życiowe. Wszystkim gratulujemy!

A szczegółowe wyniki dostępne są tutaj:

https://www.parkrun.pl/swinoujscie/results/latestresults/

Na mecie z herbatką czekał nasz najmłodszy wolontariusz, Kacper Jasiuchna. Warto wspomnieć, że bez obecności wolontariuszy parkrun nie mógłby się odbyć. Dzięki koordynatorowi spotkania, Zbyszkowi Kosel, oraz licznej grupie, w skład której wchodzili: Agnieszka Michalska, Aleksandra Jasiuchna, Elżbieta Jabłonska, Joanna Szafrańska, Karina Mikulska-Gawle, Marcin Ruciński, Mirosław Jabłoński i Tomasz Szafrański, uczestnicy 335. parkrunu mogli zadbać o swoje zdrowie.

Zapraszamy już w kolejną sobotę o godzinie 9.00 do Parku Zdrojowego przy Alejce Sportowej.

Zespół parkrun Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W nowej części cmentarza powstanie kolumbarium

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

W Świnoujściu rośnie popularność kremacji. Pochówki w urnach są na tyle częste, że w kolumbarium powoli zaczęło brakować miejsc. Miasto zdecydowało się wybudować kolejne.

Informowaliśmy o rozstrzygniętym przetargu na budowę nowego kolumbarium w Świnoujściu.

– Nowe będzie miało 380 miejsc na dwie lub cztery urny. Myślę, że na dłuższy czas problem tego typu  pochówków będzie w mieście rozwiązany – mówi Janusz Żmurkiewcz, prezydent Świnoujścia.

Sprzedażą miejsc pochówków urnowych w kolumbarium zajmie się Urząd Miasta w Świnoujściu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Tyle pozostało z budynku po ośrodku Promenada

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Nigdyś tętniło tam życie, a na korytarzach było słychać gwar kuracjuszy. Teraz budynek jest w trakcie częściowej rozbiórki. Jak się dowiedzieliśmy, mają zostać zachowane ściany frontowe, wieżyczka, metalowe balustrady balkonowe.

Budynek po ośrodku Promenada wpisywał się w nadmorski charakter dzielnicy. Przy całej ulicy Żeromskiego, w większości stoją obiekty ze zdobionymi elewacjami, kolumienkami, wieżyczkami i lodżiami, w eklektycznym stylu, charakteryzującym architekturę uzdrowiskową.

Po przebudowie w budynku ma być 27 mieszkań apartamentowych o powierzchni od 26 do 56 m2.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Na budowie znaleziono element reflektora z 1941 roku

Opublikowano

w dniu

Foto: Fort Gerharda

Podczas prac budowlanych natrafiono na metalowy element. Szybko okazało się, że pochodzi z 1941 roku. Po oczyszczeniu będzie eksponatem w Forcie Gerharda w Świnoujściu.

Zamiast na złomowisko, metalowa kopuła trafi do muzeum w Świnoujścia. Zainteresowali się nim miłośnicy militariów.

 • Element niemieckiego reflektora plot 150cm Flak-S.W. 150  już w forcie. Udało się dotrzeć do osób, które uczestniczyły w pracach budowlanych w miejscu, w którym został znaleziony artefakt – mówi Piotr  Piwowarczyk, gospodarz Fortu Gerharda.

Niewykluczone, że podczas kolejnych prac w tamtym miejscu zostaną kolejne elementy pochodzące z czasów II wojny światowej.

Dostęp do Fortu Gerharda jest niemożliwy od strony lądowej od 13 kwietnia 2023 roku. Taką decyzję podjął wojewoda zachodniopomorski na mocy wprowadzenia stref wokół terminalu LNG w Świnoujściu. Niemożliwy jest także dostęp do latarnii morskiej.

Czytaj dalej

SONDA

Na kogo oddasz głos w wyborach na Prezydenta Miasta Świnoujście?
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524