Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Polski Kontyngent Wojskowy Czernicki wrócił do kraju

Opublikowano

w dniu

Po 165 dniach spędzonych poza macierzystym portem do Portu Wojennego w Świnoujściu wróciły okręty wchodzące w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Czernicki 2023”. Od lipca br. polscy marynarze operowali pod flagą NATO w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1, czyli tzw. „Tarczy Przeciwminowej Europy”.

Uroczystość powitania załóg okrętu flagowego zespołu ORP Kontradmirał X. Czernicki oraz trałowców ORP Drużno i ORP Hańcza wracających do kraju odbyła się w piątek, 22 grudnia, w Świnoujściu. 

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) to najstarszy spośród czterech zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po raz piąty w historii oficerowi Marynarki Wojennej RP powierzono dowodzenie jednym z zespołów, stale operujących na morskich akwenach Europy. Komandor porucznik Piotr Bartosewicz od 6 lipca 2023 roku stoi na czele pierwszej z grup przeciwminowych NATO i wraz z międzynarodowym sztabem przez ostatnie miesiące kierował działaniami okrętów tzw. „Tarczy Przeciwminowej Europy”. Trzon sztabu stanowili oficerowie i podoficerowie wydzieleni z jednostek 8 Flotylli Obrony Wybrzeża wspierani przez oficerów z Belgii, Łotwy, Niderlandów, Niemiec i Szwecji. 

„Miałem to szczęście, że w trakcie tej misji byłem otoczony profesjonalnie przygotowanymi oficerami, podoficerami i marynarzami, którzy znali swoje obowiązki  i wiedzieli jak wykonać postawione zadania – nawet te najtrudniejsze, a czasem odbiegające od standardowej działalności.” – powiedział podczas uroczystości komandor porucznik Piotr Bartosewicz, dowódca PKW Czernicki oraz SNMCMG1 i dodał: „Wasze rodziny mogą a nawet powinny, być dumne z tego jak sumiennie dzień po stawialiście czoła wszystkim wyzwaniom.”

Przez blisko pół roku, w różnych okresach, w składzie zespołu operowało 10 okrętów z 6 różnych krajów. Okrętem flagowym SNMCMG1 był okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej – ORP Kontradmirał X. Czernicki (511). Pierwszy raz w historii do udziału w zespole skierowano dwa trałowce projektu 207P – ORP Drużno (641) i ORP Hańcza (642).  Dodatkowo zespół tworzyły niszczyciele min z: Belgii BNS Crocus (M917), Francji FS L’aigle (M647), Kanady HMCS Summerside (711) i HMCS Shawinigan (704), Niderlandów NLMS Vlaardingen (M863) i Zierikzee (M862), Niemiec Bad Bevensen (M1063). Na czas ćwiczeń czy operacji przeciwminowych do zespołu NATO dołączały okręty z: Estonii ENS Ugandi (M315), Finlandii FNS Vahterpaa (42), Litwy LNS Skalvis (M53) oraz Szwecji HMS Ulvön (M77).

„Potwierdziliśmy, że Polskie Siły Przeciwminowe są bardzo dobrze wyszkolone i przygotowane. Wraz z zakończeniem działalności PKW Czernicki 2023 skończy się historyczny rozdział naszej obecności w strukturach sojuszu. Historyczny ze względu na wkład jakiego polska Marynarka Wojenna nie miała nigdy wcześniej. Trzy okręty, Dowódca Zespołu i Sztab przez 6 miesięcy stanowili trzon tzw. Tarczy Przeciwminowej NATO.” – podsumował komandor porucznik Piotr Bartosewicz.

Głównym zadaniem okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO, na czele którego stali Polacy jest zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych stanowiących powojenne pozostałości.  Marynarze PKW Czernicki spędzili na morzu blisko 130 dni, realizując zadania w składzie SNMCMG1 oraz doskonaląc swoje umiejętności w trakcie różnorodnych treningów i szkoleń. Zdecydowaną większość tego czasu zespół spędził uczestnicząc w międzynarodowych ćwiczeniach czy operacjach usuwania niewybuchów z okresu II wojny światowej.  W tym czasie brali udział w ćwiczeniu pk. Sandy Coasts 2023 na Morzu Północnym, Northern Coasts 2023, czyli jednym z największych morskich manewrów w regionie Morza Bałtyckiego, a także Freezing Winds 23 tj. pierwszym międzynarodowym ćwiczeniu zorganizowanym przez Finlandię od kiedy stała się oficjalnie członkiem NATO. Ponadto okręty zespołu przeprowadziły operacje usuwania niewybuchów zalegających na dnie wód terytorialnych Estonii, Francji i Szwecji w ramach tzw. HODOPS (Historical Ordnance Disposal Operations). W efekcie przeprowadzonych działań skutecznie zneutralizowano ok. 50 niebezpiecznych obiektów i sprawdzono obszar blisko 190 km2 morza.

Ważnym aspektem misji było również demonstrowanie i akcentowanie obecności Sojuszu w regionach kluczowych dla wspólnego bezpieczeństwa poprzez tzw. prezentację bandery, czyli wizyty w portach zarówno sojuszniczych, jak i krajów partnerskich spoza NATO. W trakcie misji ORP Czernicki odwiedził łącznie 18 portów w 11 różnych krajach, demonstrując obecność Polski w strukturach NATO i podkreślając wkład Marynarki Wojennej RP w zapewnianie bezpieczeństwa na kluczowych akwenach dla światowego transportu morskiego. Były to porty: Roenne i Kopenhaga (Dania), Tallinn (Estonia), Helsinki i Turku (Finlandia), Cherbourg i St.Malo (Francja), Dublin (Irlandia), Kłajpeda (Litwa), Ryga i Ventspils (Łotwa), Amsterdam i Delfzijl (Niderlandy), Lubecka, Rostock, Kilonia (Niemcy), Cardiff (Wielka Brytania), Visby (Szwecja). Podczas wizyt w portach okręt gościł na swoim pokładzie przedstawicieli władz cywilnych i wojskowych, korpusu dyplomatycznego, czy też przedstawicieli organizacji polonijnych. Marynarze PKW odwiedzali także miejsca pamięci poświęcone polskim żołnierzom poległym w walce o wolność z dala od ojczyzny.

Łącznie na pokładzie okrętu dowodzenia obsada PKW Czernicki pokonała blisko 12000 mil morskich operując w północnej i wschodniej części Atlantyku oraz na Morzu Północnym i Morzu  Bałtyckim. Trałowce ORP Drużno i Hańcza, które głównie operowały w rejonie Morza Bałtyckiego pokonały odpowiednio około 10200 i 10500 mil morskich.

Tekst:

kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski

Oficer Prasowy – Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Książka świnoujścianki. Powieść o walce dobra ze złem

Opublikowano

w dniu

Uporządkowane życie Wiktorii właśnie legło w gruzach. Nawiedza ją lęk, tym gorszy, że irracjonalny. Strach, który wymyka się ramom logiki, medycyny czy jakimkolwiek innym wytłumaczeniom. Lęk, który ją atakuje, początkowo pojawia się jedynie w snach, a potem zachłannie wkracza w jej codzienność. Nikt poza Wiktorią nie słyszy przerażającego, syczącego głosu, nikt poza nią nie widzi krwi i nikt poza nią nie czuje paraliżującej paniki.

Wiktoria nie oszalała, rzeczywistość, która ją otacza, jest prawdą, natomiast mylą się ci, którzy wmawiają jej obłęd. Pozbawiona przyjaciół, pracy, stabilizacji i ratunku, wydaje się całkowicie bezbronna. Pojawiają się jednak sprzymierzeńcy, którzy subtelnie naprowadzają ją na właściwą drogę. W swoim nieszczęściu nie jest już sama…

MARTWY ZA DNIA jest powieścią o walce dobra ze złem. Uszlachetnia wartości zapomniane w tym zabieganym świecie. Warsztat, jakim posługuje się autorka, jest na wysokim poziomie: bogate słownictwo, literackie porównania, znakomite metafory, a fabuła bardzo szczegółowa i realistyczna. Książka zaskakuje doskonale wyważonym napięciem, celnymi uwagami i fantazyjnymi zwrotami akcji, które nieustannie zachęcają do dalszej lektury. Książkę bardzo dobrze się czyta, ponieważ jest ciekawa, skłania do refleksji i motywuje do zmiany. Polecam! Paweł Cwynar

Ewa Dmowska – jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Interesuje się psychologią, duchowością, rozwojem osobistym. Wszystkie te aspekty odgrywają decydującą rolę w jej twórczości. W swoich książkach akcent kładzie na wolność człowieka, którą może on osiągnąć przez wewnętrzną przemianę.

Mieszka w Świnoujściu, jest szczęśliwą mężatką oraz zapracowaną mamą dwójki dzieci. Stara się połączyć swoje introwertyczne potrzeby z chaosem codziennego dnia. Uwielbia długie spacery, kawę z cynamonem i kryminały. Jest jak kot – potrzebuje wygrzewać się na bezpiecznych kolanach, by zebrać siły przed kolejnymi łowami, na które lubi wyruszać samotnie. Od kilku lat prowadzi katolicki blog bibliotekaboga.pl.

Link do księgarni: https://bratnizew.pl/martwy-za-dnia,3,3024,3761

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prom Varsovia od 27 lipca wejdzie na linię Świnoujście-Ystad

Opublikowano

w dniu

Varsovia to największy prom z najdłuższą linią ładunkową jaki kiedykolwiek operował w flocie PŻB i pierwszy zupełnie nowy od ponad 20 lat. Wysoki standard wykończenia przestrzeni pasażerskich oraz nowoczesne rozwiązania zapewnią komfortową podróż i spełnią oczekiwania pasażerów.

Na pokładzie jest 230 kabin o kilku standardach, strefa gastronomiczna z barem i restauracją, sklep oraz przestrzeń rozrywkowa dla pasażerów w każdym wieku.

 • Rodzaj promu: ro-pax
 • Rok budowy: 2024
 • Stocznia: Cantiere Navale Visentini
 • GT: 41878
 • NT: 24952
 • Wymiary: długość 216,2 m, szerokość 28,2 m
 • Długość linii ładunkowej: Ro-Ro 2875 LM + 200 samochodów osobowych.
 • Max liczba pasażerów: 976 pasażerów oraz 24 członków załogi
 • Kabiny pasażerskie: 230 kabin 4-osobowych, 920 miejsc noclegowych
 • Fotele lotnicze: 107

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

S3. We wtorek zmiana w ruchu na budowanym odcinku drogi

Opublikowano

w dniu

Kierowcy korzystają już tu z części nowej jezdni S3 w rejonie przyszłego węzła Świnoujście LNG. Będzie koniecznych jeszcze wiele zmian organizacji ruchu.

We wtorek w dniu 16 lipca nastąpi przełożenie ruchu na prawą jezdnię S3 do Miejsca Obsługi Podróżnych przy Dargobądzu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wyniki matur 2024: jak wypadły świnoujskie szkoły

Opublikowano

w dniu

Maturzyści ze Świnoujścia uzyskali lepsze wyniki niż uśredniony wynik egzaminu z przedmiotów obowiązkowych w województwie zachodniopomorskim. Gratulujemy!

Średni wynik z egzaminu maturalnego z języka polskiego dla liceów ogólnokształcących wyniósł dla naszego miasta 63 procent. Jest to wynik wyższy niż średni wynik w województwie zachodniopomorskim. Podobnie jest z matematyką – w tym przypadku średni wynik z egzaminu maturalnego dla liceów ogólnokształcących wyniósł w Świnoujściu 62,8 procent, czyli znów nasi maturzyści wypadli lepiej niż średni wynik w województwie.

Licealiści dobrze napisali również egzamin maturalny z języka angielskiego. Średni wynik dla naszego miasta to 81,9 procent i znów to wynik wyższy niż średni wynik w regionie.

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I, I Liceum  Społeczne Fundacji LOGOS oraz Społeczne Liceum Ogólnokształcące STSG uzyskały wyższe wyniki niż średni wynik kraju z matematyki i języka angielskiego. I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS uzyskało wyższy wynik niż średni wynik kraju z języka polskiego.

W przypadku techników, średni wynik z egzaminu maturalnego z języka polskiego wyniósł dla naszego miasta – 60,46 procent. Jest to wynik wyższy niż średni wynik w województwie i kraju. Średni wynik z egzaminu maturalnego z matematyki dla techników wyniósł dla naszego miasta – 65,46 procent. To wynik wyższy niż średni wynik w województwie i kraju. Podobnie sytuacja ma się w przypadku egzaminów z języka angielskiego i niemieckiego. W pierwszym przypadku średni wynik wyniósł dla naszego miasta – 84,57 procent, w drugim 63,50 procent.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Podwyższony poziom kwasu moczowego – o czym świadczy? Kiedy zleca się badanie?

Opublikowano

w dniu

Co to jest kwas moczowy?

Kwas moczowy to produkt przemian puryn, które pochodzą z pożywienia i rozpadu endogennych kwasów nukleinowych. Poziom tego składnika w surowicy ma istotne znaczenie dla organizmu. Podwyższone stężenie kwasu moczowego ma powiązanie z chorobami m.in. układu sercowo-naczyniowego, czy stawów.

Co podwyższa poziom kwasu moczowego w surowicy krwi?

Za wysoki poziomu kwasu moczowego (hiperurykemię) odpowiada szereg czynników. Są to:

 • dieta wysokobiałkowa i spożywanie napojów bogatych we fruktozę,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby lipidowe,
 • łuszczyca,
 • otyłość.

Za podwyższone stężenie kwasu moczowego odpowiada również głodzenie się, nadużywanie alkoholu (szczególnie piwa) i czynniki genetyczne.

U kogo występuje zwiększony poziom kwasu moczowego?

Zwiększone stężenie kwasu moczowego występuje częściej u mężczyzn – dotyczy 20% z nich w krajach rozwiniętych. W przypadku kobiet najczęściej pojawia się ono po raz pierwszy po menopauzie. Wynika to ze spadku estrogenów, które pełnią funkcję urykozuryczną, czyli zwiększają wydalanie kwasu moczowego z moczem.

Podwyższony kwas moczowy – co oznacza?

Zwiększone stężenie kwasu moczowego w organizmie wiąże się z ryzykiem wystąpienia kilku chorób. Są to:

 • choroby ze strony serca i krążenia, np. nadciśnienie (hipertensja);
 • dna moczanowa (artretyzm, podagra).

Jak zatem oznaczyć poziom tego składnika? Dowiedz się więcej nt. badania kwasu moczowego we krwi pod tym linkiem: https://www.alab.pl/badanie/kwas-moczowy-w-surowicy-m45

Kwas moczowy w chorobach układu sercowo-naczyniowego

Hiperurykemia może predysponować do wystąpienia chorób serca i krążenia. Ponadto uznaje się ją za czynnik rokowniczy, m.in. u pacjentów z:

 • chorobą niedokrwienną,
 • niewydolnością krążenia,
 • przebytym udarem mózgu.

Hiperurykemia, czyli podniesiony poziom kwasu moczowego jest 2- lub 3-krotnie częstszy u osób z hipertensją niż u osób z fizjologicznym stężeniem tej substancji we krwi. Wysokie stężenie tej substancji zaburza funkcjonowanie śródbłonka naczyniowego.

Podwyższony kwas moczowy – objawy

Hiperurykemia, której towarzyszy wysokie stężenie kwasu moczowego prawie zawsze przebiega bezobjawowo. Stan ten może trwać 20-25 lat.

Przyczyny podwyższonego kwasu moczowego w surowicy

Za hiperurykemię odpowiada szereg zróżnicowanych przyczyn. Są to:

 • zwiększona podaż zasad purynowych w pokarmach i/lub spożywanie dużej ilości fruktozy;
 • nasilona endogenna synteza kwasu moczowego (występuje m.in. w dnie pierwotnej, cukrzycy, hiperlipidemii);
 • ostra lub przewlekła niewydolność nerek (choroby miąższu, zwężenie tętnic nerkowych) kwasica mleczanowa/ ketonowa, które upośledzają eliminacje kwasu moczowego, a także diuretyki tiazydowe i pętlowe, które również mogą zaburzać jego wydalanie.

Za wzrost stężenia może odpowiadać również gwałtowny rozpad tkanek, np. nowotworowych w układzie krwiotwórczym, pod wpływem intensywnej chemioterapii.

Kwas moczowy we krwi – badanie

Podstawowym badaniem, które wykonuje się w przypadku podejrzenia hiperurykemii jest badanie stężenia kwasu moczowego w surowicy.

Badanie to wykorzystuje się w diagnostyce następujących chorób:

 • układu sercowo-naczyniowego (równolegle z lipidogramem),
 • dny moczanowej,
 • kamicy nerkowej.

Badanie poziomu kwasu moczowego jest pomocne również w cukrzycy, a także przy monitorowaniu przebiegu niektórych rodzajów chemioterapii i radioterapii.

Jak obniżyć kwas moczowy?

Redukcję kwasu moczowego w organizmie można osiągnąć na drodze farmakologicznej i niefarmakologicznej.

Istotnym elementem leczenia jest modyfikacja sposobu odżywiania – wprowadzenie diety ubogopurynowej. Z jadłospisu znikają lub są mocno ograniczone niektóre grupy produktów, takie jak:

 • alkohol – piwo i wino;
 • mocna kawa, kakao, czekolada;
 • chleb razowy;
 • warzywa strączkowe, kalafior, szparagi;
 • wywary mięsne, podroby.

W dnie moczanowej, której może towarzyszyć hiperurykemia wykorzystuje się również leki. Są to:

 • leki hamujące produkcję kwasu moczowego, np. allopurynol, febuksostat (to inhibitory oksydazy ksantynowej);
 • leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego z moczem (urykozuryczne, moczanopędne), np. probenecyd (ogranicza resorpcję zwrotną w kanalikach nerkowych).

W dnie moczanowej wykorzystuje się obie metody, ponieważ wzajemnie się uzupełniają.

Wysoki poziom kwasu moczowego we krwi może być czynnikiem zwiastującym i prognozującym wystąpienie nadciśnienia tętniczego i innych chorób serca oraz układu krążenia. Hiperurykemia częściej towarzyszy mężczyznom i wiąże się z wystąpieniem dny moczanowej. Wymaga ona monitorowania stężenia metabolitów puryn, czyli kwasu moczowego.

Bibliografia:

 1. Duława J (2015) Vademecum medycyny wewnętrznej, Warszawa: PZWL
 2. Herold G (2008) Medycyna wewnętrzna. Tom 2, Warszawa: PZWL
 3. Kokot F (2007) Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Warszawa: PZWL
 4. https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/dna-moczanowa-artretyzm/, dostęp 01.07.2024
 5. https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/kwas-moczowy-jako-czynnik-ryzyka-chorob-sercowo-naczyniowych/, dostęp 01.07.2024

Artykuł sponsorowany

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

EKO-PLANETA – kolejne warsztaty dla dzieci i młodzieży

Opublikowano

w dniu

Miejski Dom Kultury zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia „Eko-Planeta”, które odbędą się w dniu 16 lipca. Warsztaty będą doskonałą okazją do spędzenia aktywnie czasu. Uczestnicy będą mogli poczuć się jak prawdziwy astronauta, a także odbędą podróż po galaktyce.

Zaprezentowany zostanie film edukacyjny o zagrożeniach związanych z zaśmieceniem planety oraz odbędzie się burza mózgów dotycząca rozwiązania tego problemu. Uczestnikom zostanie udostępniona prezentacja maszyn do recyklingu, a także każdy będzie mógł obejrzeć jak jego butelka dostaje drugie życie. Organizatorzy przewidują inne atrakcje oraz przerwę na słodki, międzygalaktyczny poczęstunek.

Zajęcia odbędą się dla trzech grup o godzinie 10.00, 10.45 oraz 11.30 (do wyboru). Koszt zajęć wynosi 30 zł. Informacje i zapisy: 91 327 87 60

Pełna oferta wakacyjna dostępna miasta jest dostępna na stronie: https://www.swinoujscie.pl/pl/artykul/126/20141/wakacyjna-oferta-dla-dzieci-i-doroslych-lipiec-2024

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524