Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Co to są suplementy diety?

Opublikowano

w dniu

Czy wiesz, że suplementy diety mogą wspomagać zdrowie, ale także wiązać się z ryzykiem niepożądanych skutków? Istnieje wiele korzyści i potencjalnych zagrożeń związanych z ich stosowaniem. Dlatego warto dokładnie zrozumieć, jakie suplementy wybieramy i jakie mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Artykuł omawia różnice między suplementami a lekami, kategorie suplementów diety oraz konieczność konsultacji z profesjonalistą przed ich stosowaniem. Zdrowie jest bezcenne, dlatego świadome podejście do wyboru suplementów diety jest kluczowe dla zachowania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety są to produkty, które zawierają składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, aminokwasy czy enzymy, i są przeznaczone do uzupełniania diety. Ich celem jest dostarczenie organizmowi substancji, których brakuje w diecie lub których ilość jest niewystarczająca. Suplementy diety mogą być stosowane w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia, wzmocnienia układu odpornościowego, zwiększenia wydolności fizycznej czy też wspomagania procesów regeneracyjnych. Istnieją również suplementy skierowane do konkretnych grup ludzi, takie jak sportowcy, kobiety w ciąży czy osoby starsze.

Podstawowa różnica między suplementami a lekami polega na ich przeznaczeniu i regulacjach prawnych. Leki są przeznaczone do leczenia chorób, diagnozowania ich oraz zapobiegania im, podlegają ścisłej kontroli i muszą przejść szereg badań klinicznych potwierdzających ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Z kolei suplementy diety nie są przeznaczone do leczenia chorób ani diagnozowania ich, a jedynie do uzupełniania diety. Podlegają one innym przepisom prawem żywnościowym i nie muszą przechodzić tak rygorystycznych testów jak leki.

Warto zauważyć, że suplementy diety nie powinny zastępować zróżnicowanej i zdrowej diety ani prowadzenia aktywnego trybu życia. Zanim zdecydujemy się na stosowanie suplementów diety, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy pomogą nam dobrać odpowiednie preparaty uwzględniając nasze indywidualne potrzeby oraz ewentualne ograniczenia zdrowotne.

Rodzaje suplementów diety

Przegląd różnych kategorii suplementów diety obejmuje szeroki zakres produktów, które mogą wspomagać zdrowie i dobre samopoczucie. Witaminy stanowią jedną z najpopularniejszych grup suplementów, a ich rola polega na uzupełnianiu niedoborów w diecie. Istnieje wiele różnych witamin, takich jak witamina C, D, E czy witaminy z grupy B, z których każda pełni ważne funkcje w organizmie. Minerały to kolejna istotna kategoria suplementów diety, które pomagają utrzymać równowagę elektrolitową, wspierają układ kostny oraz uczestniczą w wielu procesach metabolicznych. Białka są niezbędne do budowy i regeneracji tkanek mięśniowych, dlatego stanowią istotny składnik diety osób aktywnych fizycznie. Inne kategorie suplementów diety obejmują kwasy tłuszczowe omega-3, probiotyki, antyoksydanty czy zioła o działaniu wspomagającym zdrowie. Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek suplementu skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, ponieważ nieprawidłowe dawkowanie lub niewłaściwe połączenia składników mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego też wybór odpowiednich suplementów powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia każdej osoby.

Korzyści i ryzyko stosowania suplementów

Suplementy diety są powszechnie stosowane jako uzupełnienie codziennej diety w składniki odżywcze, których organizm może potrzebować. Istnieje wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych wynikających ze stosowania suplementów, takich jak witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe omega-3 czy probiotyki. Na przykład, witamina D może wspierać zdrowie kości i układu immunologicznego, a kwasy tłuszczowe omega-3 mogą mieć korzystny wpływ na serce i mózg. Suplementy mogą być również pomocne dla osób starszych, które mają trudności z wchłanianiem składników odżywczych z diety.

Jednakże, istnieje także ryzyko możliwych skutków ubocznych i interakcji z lekami. Nadmiar niektórych witamin i minerałów może prowadzić do toksyczności i negatywnych skutków zdrowotnych. Przykładowo, nadmiar witaminy A może prowadzić do problemów z wątrobą, a nadmiar żelaza może być szkodliwy dla serca. Ponadto, niektóre suplementy mogą mieć interakcje z lekami na receptę, co może zmniejszać ich skuteczność lub powodować niepożądane efekty uboczne.

Dlatego też ważne jest, aby przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek suplementu konsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia. Profesjonalista ten będzie mógł ocenić indywidualne potrzeby zdrowotne oraz potencjalne ryzyko interakcji z innymi lekami. Ponadto, konieczne jest dokładne zapoznanie się z dawkowaniem i zaleceniami dotyczącymi stosowania suplementów, aby uniknąć niepożądanych skutków zdrowotnych.

Podsumowując, choć suplementy diety mogą przynosić potencjalne korzyści zdrowotne, istnieje konieczność ostrożności ze względu na możliwe skutki uboczne i interakcje z lekami. Konsultacja z profesjonalistą oraz świadome stosowanie suplementów są kluczowe dla zachowania zdrowia i bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie wybierać suplementy diety?

Wybór odpowiednich suplementów diety może być trudny, zwłaszcza w obliczu różnorodności produktów dostępnych na rynku. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, aby zapewnić sobie skuteczne i bezpieczne wsparcie dla organizmu. Jednym z kluczowych elementów jest analiza etykiet produktów. Etykiety powinny zawierać szczegółowe informacje dotyczące składu, dawkowania oraz ewentualnych ostrzeżeń lub przeciwwskazań. Ważne jest również sprawdzenie certyfikatów jakości, takich jak GMP (Dobre Praktyki Produkcyjne) czy NSF International, które potwierdzają zgodność z określonymi standardami jakości i bezpieczeństwa. Ponadto, warto kierować się rekomendacjami ekspertów, takich jak dietetycy, lekarze czy farmaceuci, którzy posiadają wiedzę na temat konkretnych potrzeb żywieniowych i zdrowotnych. Dobór suplementów powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia, dlatego zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą przed podjęciem decyzji. Dzięki uwzględnieniu tych porad można dokonać świadomego wyboru suplementów diety, które będą wspierać zdrowie i dobre samopoczucie.

Dobre suplementy diety możesz kupić w sklepie ZdrowoStylowo.pl

Podsumowanie:

Suplementy diety są produktem przeznaczonym do uzupełniania diety poprzez dostarczanie organizmowi składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały czy kwasy tłuszczowe. Ich stosowanie może przynieść korzyści zdrowotne, jednak wymaga ostrożności ze względu na możliwe skutki uboczne i interakcje z lekami. Przed podjęciem decyzji o stosowaniu suplementów, zaleca się konsultację z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia, aby dobrać odpowiednie preparaty uwzględniając indywidualne potrzeby i stan zdrowia. Etykiety produktów oraz certyfikaty jakości stanowią istotne kryteria wyboru suplementów diety, a rekomendacje ekspertów mogą być pomocne w podjęciu świadomej decyzji. Warto pamiętać, że suplementy diety nie powinny zastępować zróżnicowanej i zdrowej diety ani aktywnego trybu życia. Dlatego też wybór odpowiednich suplementów powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia każdej osoby.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Bezpieczeństwo i dobra zabawa idą w parze

Opublikowano

w dniu

OSIR Wyspiarz zaprasza do wzięcia udziału w trzecim evencie z cyklu wydarzeń „Bezpieczna Plaża”, który odbędzie się w sobotę 27.07.2024 r. w godzinach 10.00-17.00, tuż przy Centrum Koordynacji Ratowników, wejście na plażę nr 12, od ul. Powstańców Śląskich.

Projekt „Bezpieczna Plaża” to eventy mające na celu dotarcie z działaniami edukacyjnymi do plażowiczów wypoczywających w sezonie letnim na plaży w Świnoujściu. Na spotkania z ratownikami zapraszają: OSiR Wyspiarz i Unity Line.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Restauracje znów na fali – boom na foodtrucki

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Obara

Po raz pierwszy od pandemii rosną pod względem liczby placówek wszystkie części rynku gastronomicznego. Najwięcej przybyło placówek mobilnych – aż 600 w pół roku – czytamy w środowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

W ostatnich sześciu miesiącach polski rynek gastronomiczny urósł o 2,6 tys. restauracji, punktów ruchomych, firm kateringowych i barów – wynika z danych wywiadowni Dun&Bradstreet Poland zebranych specjalnie dla „Rzeczpospolitej”.

Oznacza to, że polska branża gastronomiczna najtrudniejszy czas ma za sobą i powróciła na ścieżkę wzrostu. „Rynek restauracji wzbogacił się o nieco ponad 1,4 tys. punktów, a o blisko 120 punktów wzrósł rynek firm kateringowych” – mówi, cytowany przez dziennik, Tomasz Starzyk, rzecznik Dun&Bradstreet Poland.

„Jednak najszybciej rosnącym sektorem polskiej gastronomii jest branża ruchomych placówek gastronomicznych, m.in. popularnych foodtrucków, która w ostatnim półroczu wzbogaciła się o blisko 600 punktów, co oznacza wzrost w porównaniu z końcem 2023 roku o 11 proc. To tyle samo, ile wyniosła dynamika w całym 2023 roku” – dodaje. (PAP)

akn/ aszw/ lm/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

III Wakacyjny Turniej Siatkówki Plażowej

Opublikowano

w dniu

Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zaprasza na III Wakacyjny Turniej Siatkówki Plażowej, który odbędzie się w dniu 28.07.2024 r. o godzinie 11.00 na świnoujskiej plaży przy Centrum Ratowników (wejście na plażę ul. Powstańców Śląskich).
W programie kategoria „dwójki” Open.

Zgłoszenia do turnieju pod numerem telefonu 516 167 274 lub na plaży 30 minut przed rozpoczęciem rozgrywek.
Udział w zawodach jest bezpłatny. Siatkówka plażowa to fantastyczny sposób na spędzenie wolnego czasu na świnoujskiej plaży. Serdecznie zapraszamy zawodników i kibiców na plażowe boiska.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

UKS ,,Keja” z sukcesem na regatach w Koszalinie 

Opublikowano

w dniu

W miniony weekend (20-21.07) na jeziorze Jamno w Koszalinie rozegrano ogólnopolskie regaty żeglarskie 10 Bałtycki Puchar Klas. Organizatorem był Jacht Klub Koszalin. Wśród ok. 80 zawodników nie zabrakło przedstawicieli Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Keja” ze Świnoujścia. W klasie ISA 407 startowało rodzeństwo Paulina Mróz i Dominik Mróz, a w klasie Optymist B Katarzyna Czech. 

Podczas dwóch dni zmagań na wodzie rozegrano 5 wyścigów przy wspaniałej żeglarskiej pogodzie. Ostatecznie w swojej klasie Katarzyna Czech zajęła 1 miejsce w kategorii dziewcząt, pokonując znamienite i doświadczone żeglarki. Paulina i Dominik zajęli odpowiednio 8 i 10 miejsce w swej klasie. 

– Dla mnie wynik Kasi jest nieziemskim wyczynem. Pokonała nie byle kogo. Miała mnóstwo bardziej doświadczonych od siebie. Miała też bardzo dobrze ustawiony żagiel do warunków, odpowiednio napięte rozprze, odpowiednia była głębokość żagla i mamy wynik po połączeniu z niezłym zawodnikiem – podsumował po zakończeniu instruktor Artur Miller, który opiekował się klubowiczami podczas regat.

Przed klubem kolejne regaty w tym sezonie w Złocieńcu i Grudziądzu. Mimo mało licznej floty łódek klasy ISA 407 (4 szt.) czy Optymist (regatowy – 1 szt.) instruktorzy pokładają nadzieję w swoich zawodnikach, którzy licznie i intensywnie trenują od czerwca br.  Dzięki darczyńcom zakupiono pierwszą łódkę klasy ILCA Laser, drugą użycza klubowi darczyńca – rodzic zawodnika. Dla klubu jest to nowe doświadczenie, gdyż zawodniczy wcześniej nie pływali na tego typu łódkach. Po kilku latach również uczestniczą w innych regatach niż w Złocieńcu czy Wolinie.

Zarząd UKS ,,Keja”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W Świnoujściu biorą się za zieleń

Opublikowano

w dniu

Zieleń w Świnoujściu znowu będzie zachwycać jak przed laty. Ukwiecone skwery i rabaty mają hipnotyzować barwami, a łąki kwietne będą stołówką dla zapylaczy. Przed Anidą Kostrzewą sporo pracy, bo przez ostatnie miesiące zieleń w mieście bardzo zaniedbano.

Rośliny w mieście bardzo odczują zmianę gospodarza. Część z nich będzie w rękach ogrodników z prywatnej firmy wybranej w przetargu, a częścią zajmą się pracownicy Wydziału Infrastruktury i Zieleni Miejskiej. Gdy jest pogoda – koszą trawę, gdy pada lub jest mokro – wyrywają chwasty, przycinają żywopłoty i gałęzie.

– Jestem po inwentaryzacji zieleni.  Współpracuję z projektantkami z wydziału, które zapoznają mnie z terenami i razem wypracowujemy decyzję co do przyszłego wyglądu. Roboty jest sporo, ale damy radę. Proszę tylko o cierpliwość, bo zieleń w mieście jest bardzo zaniedbana – mówi Anida Kostrzewa, opiekunka „zielonej ekipy”. – W zeszłym tygodniu strzygliśmy trawniki przy ulicy Grunwaldzkiej. Dzisiaj przycinamy wysoką trawę przy przejściach dla pieszych, a kolejni ludzie skracają zieleń, która tak się rozrosła, że uniemożliwiała przejście po chodniku albo swobodny przejazd po ścieżce rowerowej  – dodaje.

Wydział Infrastruktury i Zieleni Miejskiej zatrudnił osoby do prac przy zieleni miejskiej. Zajmują się  koszeniem traw, sprzątaniem śmieci pozostawionych w parkach i na skwerach oraz naprawami elementów małej architektury miejskiej. Do tej pory nie było takiej komórki w strukturze wydziału. Na potrzeby ich pracy WIZ zakupił kosiarki, kosy spalinowe oraz mały traktor, który również może służyć jako kosiarka. Dzięki temu obniżą się koszty prac przy zieleni miejskiej a także bieżących napraw.

Do grona pracowników dołączyła Anida Kostrzewa. Jest znana m.in. z opieki nad zielenią w sąsiednich Międzyzdrojach. Biedronka, motyl, czy paw „Tolek” przy którym turyści robią sobie pamiątkowe zdjęcia obok na międzyzdrojskiej promenadzie, to również jej autorskie pomysły i realizacja. Była także konserwatorem zieleni w Michałowicach pod Warszawą oraz przez chwilę w Wolinie.

– Skoszoną trawę widać od razu. Jednak cześć prac ogrodniczych przyniesie efekty dopiero wiosną przyszłego roku. Roboty jest po tzw. kokardę, bo miasto jest bardzo zachwaszczone. Jednak dzień po dniu jak pszczółeczki będziemy przywracać blask – zapewnia Anida Kostrzewa, opiekunka świnoujskiej zieleni. – Nie zapomnimy także o kwiatach dla zapylaczy, które na części ulic Świnoujścia już są – zaznacza.

Zieleń w mieście nie tylko podnosi estetykę, ale także wpływa na zdrowie oraz dobre samopoczucie.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujścianin Piotr Andrzejewski po raz kolejny podniósł sportową poprzeczkę

Opublikowano

w dniu

Piotr Andrzejewski reprezentuje Świnoujście na ultramaratonach. Właśnie wrócił z francuskiego Colmar, gdzie wziął udział w najpopularniejszej ultratriathlonowej imprezie w Europie. Do przepłynięcia miał 19 km, przejechał na rowerze 900 km i przebiegł 211 km.  W poniedziałek (23.07) odebrał gratulacje od zastępcy Prezydenta Miasta Świnoujścia Romana Kucierskiego. 

– Przez całe życie głównie biegałem. Potem troszkę startowałem na hali i na otwartym stadionie, bo zawsze mnie interesowała lekkoatletyka. Na 42. urodziny postanowiłem wziąć udział w maratonie, wtedy poznałem Pawła Dodka – propagatora biegania i jazdy na rowerze. W 2000 roku pobiegłem półmaraton, a w 2001 roku swój pierwszy maraton. Od tego się zaczęło – opowiada Piotr Andrzejewski. – W tej chwili mam już zaliczonych 117 maratonów – mówi z dumą.

Ultratriathlony to inny poziom zawodów. Samo przygotowanie zajmuje sporo czasu. Trzeba dbać o to, aby nie zaliczyć kontuzji. Ważna jest konsekwencja, regularne treningi i prawidłowe odżywianie.

– Wstawałem o 4 rano, by zrobić pierwszy trening. Później śniadanie z żoną, zakupy do domu, chwila dla wnucząt i kolejny trening. Bieg, pływanie, jazda na rowerze – wymienia. – Dwa, trzy razy dziennie treningi i tak przez kilka miesięcy – opowiada.

Piotr Andrzejewski jest pierwszym w Polsce i jednym z nielicznych na świecie triathlonistów, który ukończył 60 lat i ma za sobą ultratriathlon na dystansach: podwójnego, potrójnego i pięciokrotnego IRONMANA. Jak mówi, na zawodach czuje się doskonale.

– Jesteśmy jak wielka rodzina. Gdy jeden zawodnik widzi, że z drugim coś się dzieje niepokojącego, to zawsze stanie i pomoże, albo powie organizatorom, że coś się wydarzyło i zawsze znajdzie czas dla tego, który ma jakiś problem – tłumaczy Piotr Andrzejewski. – Startują tam naprawdę wybitni zawodnicy, którzy są już w galerii sław i była to dla mnie wielka przyjemność, że mogłem zamienić słowo z nimi po zawodach – podkreśla.

Świnoujścianin już przygotowuje się do kolejnych zawodów. Tym razem w Niemczech. Jak mówi, zaczyna od poprawy swojej prędkości jazdy na rowerze.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524