Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Grupa PGE w 2023 r. zainwestowała 3,8 mld zł w rozwój sieci dystrybucyjnych

Opublikowano

w dniu

Grupa PGE w 2023 r. zainwestowała 3,8 mld zł w modernizację  i rozbudowę sieci dystrybucyjnych, rozwój sieć łączności LTE 450 i instalację Liczników Zdalnego Odczytu. Rekordowe inwestycje to gwarancja stabilnych dostaw energii elektrycznej i zwiększanie możliwości przyłączania nowych odnawialnych źródeł energii.

„W 2023 roku na rozwój i modernizację sieci oraz obiektów elektroenergetycznych przeznaczyliśmy w Grupie PGE rekordowe 3,8 mld zł. Tak duże inwestycje mogą realizować jedynie silne i stabilne podmioty. Dlatego spółki dystrybucyjne muszą pozostać w obecnych grupach energetycznych. Ich wydzielenie zmniejszy możliwości pozyskiwania środków na inwestycje w energetyce i opóźni proces transformacji energetycznej w Polsce” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE Dystrybucja, spółka z grupy PGE rozwija infrastrukturę elektroenergetyczną poprzez rozbudowę sieci dystrybucyjnej, kablowanie (czyli zastępowanie linii napowietrznych liniami podziemnymi) oraz cyfryzację, która poprawia stabilność i bezpieczeństwo dostaw energii. Realizowane inwestycje wpisują się w transformację energetyczną Polski, poprzez zwiększanie możliwości przyłączania nowych odnawialnych źródeł energii.

Modernizacje i rozbudowa sieci dystrybucyjnych

Jednym z najbardziej złożonych zadań inwestycyjnych realizowanych przez PGE Dystrybucja jest modernizacja i budowa stacji 110/15kV tzw. Głównych Punktów Zasilających (GPZ). Są one odpowiedzialne za zwiększenie mocy przyłączeniowych oraz dystrybucję energii elektrycznej w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od stacji. W ramach inwestycji w Główne Punkty Zasilania budowane są także linie wysokiego napięcia (WN) zasilające obiekt, stanowiska transformatorów, rozdzielni oraz wyprowadzenie linii średniego napięcia (SN).

Wśród oddanych przez PGE do użytku w minionym roku Głównych Punktów Zasilających znalazły się m.in. Stacja Słupia (oddział Łódź), Stacja Wilkołaz (oddział Lublin), Stacja Huszlew (oddział Lublin), Stacja Felin (oddział Lublin) czy Stacja Wróblew (oddział Łódź) oraz Stacja Ferrero (oddział Skarżysko-Kamienna).

Każdy z budowanych i modernizowanych Głównych Punktów Zasilających jest odpowiedzią na rosnące zużycie energii elektrycznej i potrzebę aktywizacji lokalnej gospodarki. Oprócz znaczącego wzmocnienia zasilania okolicznych terenów, obiekty te służą przyłączaniu odnawialnych źródeł energii. W Słupi i Wróblewie są to farmy wiatrowe, a w Wilkołazie – farmy fotowoltaiczne. Już w pierwszych dniach funkcjonowania Stacji Huszlew przyłączono do niej nowe źródła OZE o mocy przekraczającej 60 MW. Podpisano także umowę na przyłączenie kolejnych 10 MW.

Inwestycje realizowane przez PGE Dystrybucja przyczyniają się do rozwoju gospodarczego w regionach, czego przykładem jest współpraca ze strefą ekonomiczną EURO-PARK Stalowa Wola. Na terenie strefy powstaną dwa nowe Główne Punkty Zasilania. Zapewni to stabilne dostawy energii elektrycznej o jak najwyższych parametrach, by zaspokoić zapotrzebowanie inwestorów na moc przyłączeniową, które docelowo sięgnie 1500 MW.

PGE Dystrybucja współpracuje także z PGE Energetyka Kolejowa, spółką odpowiedzialną za zapewnianie energii elektrycznej w kolejowych sieciach trakcyjnych. Obecnie realizowane są trzy projekty, których celem jest przyłączenie do sieci kolejowej podstacji trakcyjnej. Za łączną kwotę ponad 37 milionów złotych budowane są rozdzielnie sieciowe Kity, Nowe Racibory i Baciuty, które umożliwią dostarczenie prądu do infrastruktury kolejowej. W 2023 roku została podpisana umowa na budowę rozdzielni sieciowej Siedliska w województwie warmińsko-mazurskim, której planowany koszt wynosi ponad 13 mln zł. Kolejna z umów dotyczy budowy rozdzielni sieciowej umożliwiającej modernizację trasy kolejowej relacji Ełk – Olsztyn.

Program kablowania, czyli zastępowanie linii napowietrznych liniami kablowymi

Kablowanie, czyli zastępowanie linii naziemnych przewodami ułożonymi pod ziemią, pozwala na wyeliminowanie uszkodzeń spowodowanych przez wiatr, upadające drzewa i gałęzie oraz wyładowania atmosferyczne.

Zaletą linii kablowych jest także mniejsza uciążliwość dla otoczenia w warunkach normalnej eksploatacji (niewielki wpływ na krajobraz, mniejsze zagrożenie porażeniowe, mniejsza ekspozycja na pola elektromagnetyczne).

W 2023 roku zostało skablowanych blisko 1760 km linii średniego napięcia. PGE Dystrybucja zakupiła pierwszy w Polsce, nowoczesny zestaw maszyn kablujących. Sprzęt umożliwia położenie blisko 5 km podziemnej linii SN w jeden dzień, co znacznie przyspiesza prace w porównaniu do tradycyjnej metody. Maszynowa technologia układania kabla średniego napięcia przynosi wiele korzyści także dla środowiska naturalnego – płużenie ma znacznie mniejszy wpływ na glebę oraz ściółkę leśną. Wykorzystując zestaw maszyn płużących, spółka może położyć linię kablową niezależnie od rodzaju podłoża czy jego ukształtowania, co znacznie skraca czas wykonania zadania inwestycyjnego. Strategiczny dla polskiej energetyki program kablowania jest ważnym punktem dla zapewnienia odbiorcom jak najlepszych parametrów jakościowych energii oraz minimalizacji ryzyka wystąpienia uszkodzeń, mogących powodować awarie masowe.

Centralna Dyspozycja Mocy

Dla zapewnienia maksymalnej kontroli nad pracą sieci energetycznej wysokich napięć (WN), spółka rozpoczęła realizację projektu budowy w Lublinie Centralnej Dyspozycji Mocy (CDM). Powstaje tam główny ośrodek zarządzania pracą systemu energetycznego. Obiekt wyposażony będzie w specjalistyczne rozwiązania z obszaru teleinformatyki i łączności. CDM umożliwi zarządzanie i sterowanie pracą całej sieci WN z obszaru działania spółki, to tutaj będą również trafiać informacje o wszystkich zdarzeniach czy uszkodzeniach odcinków linii, co umożliwi szybkie i sprawne działania naprawcze. CDM pozwoli na większą koordynację pracy służb ruchu i w szczególności sprawną i efektywną reakcję na zdarzenia występujące w sieci wysokiego napięcia, co w rezultacie zapewni zwiększenie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw energii elektrycznej. Szacowany koszt inwestycji wynosi ponad 34 mln zł. Centralna Dyspozycja Mocy przyczyni się do zapewnienia aktywnego zarządzania systemem dystrybucyjnym w zakresie infrastruktury sieciowej oraz wykorzystując możliwości integracji odnawialnych źródeł energii (OZE), zapewni optymalizację miksu energetycznego.

Cyfryzacja sieci dystrybucyjnej

Elementem niezbędnym do budowania nowoczesnej energetyki jest niezawodna i bezpieczna sieć łączności, która usprawni zarządzanie sieciami energetycznymi. PGE Dystrybucja, by zapewnić bezpieczne i stabilne dostawy energii elektrycznej oraz podnieść jakość świadczonych przez siebie usług, wdraża nowoczesne rozwiązania także w zakresie cyfryzacji sektora elektroenergetycznego. Powstaje sieci łączności specjalnej LTE450, która pokrywa obszar blisko 40 proc. Polski. Budowa dedykowanej dla energetyki sieci łączności specjalnej przyczyni się do zwiększenia niezależności i bezpieczeństwa energetycznego, zapewniając jego prawidłowe funkcjonowanie w obszarach strategicznych dla Polski. Cyfryzacja przyspieszy obsługę klientów oraz umożliwi oferowanie im nowych usług. Połączenie bezpiecznej sieci łączności z opomiarowaniem sieci energetycznej zapewni stałą i bieżącą kontrolę nad pracą sieci dystrybucyjnej. Za budowę niezawodnej i bezpiecznej sieci łączności realizowanej w ramach Programu LTE450 odpowiada spółka PGE Systemy, zajmująca się obsługą teleinformatyczną Grupy PGE.

Liczniki Zdalnego Odczytu

Jednym z elementów transformacji energetycznej jest realizowany w PGE Dystrybucja program wymiany urządzeń pomiarowych na Liczniki Zdalnego Odczytu (LZO), które są częścią inteligentnego systemu opomiarowania. Proces instalacji u klientów nowych, cyfrowych urządzeń uzyskał dofinansowanie z NFOŚiGW. Dotacja w wysokości 84 mln złotych pozwoli pokryć 58 proc. z 144 mln złotych kosztów kwalifikowalnych inwestycji. Środki pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego z Programu „Elektroenergetyka – Inteligentna infrastruktura energetyczna”. Instalacja inteligentnych urządzeń pomiarowych umożliwia m.in. kontrolę bieżącego zużycia energii w okresach godzinowych. Odbiorca będzie w stanie przeanalizować swój pobór energii elektrycznej i jego koszt, a następnie wybrać optymalny sposób rozliczeń (zmienić wybrać taryfę na bardziej dopasowaną do poboru energii) lub zmienić własne przyzwyczajenia i godziny największego zużycia prądu w gospodarstwie odbiorcy poboru energii. Ponadto możliwe będzie rozliczanie się za rzeczywiste zużycie energii, zamiast opłacania prognozowanych rachunków.

Liczniki Zdalnego Odczytu umożliwiają także większą kontrolę nad pracą sieci energetycznej – operator systemu dystrybucyjnego szybciej uzyska informacje o ewentualnej awarii i będzie mógł sprawniej ją usunąć. Masowa wymiana liczników na LZO została uruchomiona w PGE Dystrybucja we wrześniu 2023 r., a do końca roku zostało zainstalowanych na sieci blisko 300 tys. inteligentnych urządzeń pomiarowych. PGE Dystrybucja posiada obecnie ok. 1 mln odbiorców posiadających liczniki energii elektrycznej ze zdalną komunikacją.

KONTAKT:

Konrad Mróz

Biuro Prasowe Grupy PGE

tel. +48 785 999 946

e-mail: konrad.mroz@gkpge.pl

e-mail: biuro.prasowe@gkpge.pl

https://www.gkpge.pl/grupa-pge/dla-mediow/kontakt-dla-mediow

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Śmiertelny wypadek na budowie w Międzyzdrojach

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Na terenie budowy przy ul. Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach w piątek po południu zginął 44-letni operator dźwigu. Okoliczności wypadku wyjaśnia prokuratura w Świnoujściu oraz inspekcja pracy.

Do wypadku doszło na terenie budowy przy ul. Promenada Gwiazd, w miejscu dawnej bazy rybackiej. Zginął operator dźwigu typu żuraw.

„Mężczyzna, wchodząc na dźwig po metalowej drabinie, spadł i uderzył głową w metalowy element konstrukcyjny. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon” – poinformowała PAP st. sierż. Katarzyna Jasion, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Kamieniu Pomorskim.

Na miejsce wypadku przyjechały służby ratunkowe oraz inspekcja pracy. „Z wstępnych ustaleń wynika, że 44-letni mężczyzna, wchodząc na żuraw, zasłabł” – powiedziała PAP Ewelina Kolanowska, rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.

Operator żurawia spadł z wysokości ok. 15 metrów. Był to 44-letni mieszkaniec powiatu gryfińskiego.

Okoliczności wypadku bada policja, pod nadzorem prokuratury rejonowej w Świnoujściu. Odrębne postępowanie prowadzi inspekcja pracy.(PAP)

tma/ jann/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kontrole na Terminalu Promowym w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego ze Szczecina, wraz z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, skontrolowali na Terminalu Promowym w Świnoujściu ponad 170 pojazdów ciężarowych. Wspólne działania funkcjonariuszy to również możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń. 

W czwartek (11 lipca) na Terminalu Promowym w Świnoujściu inspektorzy ITD ze Szczecina, wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, przeprowadzili 174 kontrole pojazdów ciężarowych. Sprawdzano m.in. trzeźwość kierujących, czas pracy, stan techniczny pojazdów oraz spełnienie przez przewoźników i kierowców obowiązków w zakresie wymogów celno-skarbowych. Wspólne działania funkcjonariuszy będą nadal kontynuowane. To możliwość prowadzenia wieloaspektowych kontroli, ale również szansa na wymianę wiedzy i doświadczeń.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Posłowie podziwiali inwestycje w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Sejmowa podkomisja stała do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej gościła w czwartek (18.07) w Świnoujściu. Posłowie chcieli zobaczyć inwestycje sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Zainteresowani byli budową trzeciego zbiornika w Terminalu LNG, węzłem przesiadkowym w dzielnicy Warszów, a przede wszystkim tunelem.

Do Świnoujścia przyjechali: Grzegorz Puda, Patryk Gabriel, Kazimierz Gołojuch, Anna Kwiecień i Tadeusz Zwiefka. Zastępcy Prezydenta Miasta Świnoujście Arkadiusz Mazepa oraz Roman Kucierski podziękowali parlamentarzystom za współpracę oraz opowiedzieli o potrzebach pozyskiwania środków finansowych na kolejne inwestycje.

***

Tunel pod Świną ma długość 1,44 km. Przejechanie odcinka pomiędzy wyspami zajmie około pięciu minut. Inwestycja kosztowała ponad 900 mln zł, z czego 775,7 mln pochodziło z dofinansowania z Unii Europejskiej.

Obecnie Komunikacja Autobusowa posiada 25 autobusów. Wszystkie przystosowane są do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Pierwsze autobusy z dofinansowaniem UE wyjechały na ulice miasta pod koniec września 2010 r. To 10 niskopodłogowych autobusów marki Solaris Urbino. Kolejnych 6 – z silnikami Diesla i hybrydowe trafiły w 2018 roku. Najnowsze pochodzą z 2023 roku. Zakup niskoemisyjnych autobusów marki Solaris możliwy był dzięki wsparciu z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Kolejowo – promowo – autobusowy węzeł przesiadkowy został utworzony w miejscu dworca autobusowego. Prace obejmowały także przebudowę fragmentu ulicy Dworcowej. Oprócz niego został wybudowany parking na 125 miejsc przy ulicy Barlickiego, który stanowi integralną część węzła. Projekt  był dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020. Kwota dofinansowania to niemal 10,5 mln złotych.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prace na ulicy Barlickiego także w nocy

Opublikowano

w dniu

Na odcinku od skrzyżowania z ul. Holenderską do skrzyżowania z ul. Ludzi Morza w Świnoujściu, wykonawca przebudowy od 23 lipca br. do dnia 10 sierpnia b.r. będzie prowadził prace w godzinach nocnych. Rozpoczęcie prac nastąpi od skrzyżowania z ul. Ludzi Morza w kierunku skrzyżowania z ul. Holenderską.

Aby zminimalizować uciążliwość prowadzonych prac w porze nocnej wykonawca wykona tylko prace ziemne i warstwy podbudowy. Pozostałe roboty tj. roboty rozbiórkowe, brukarskie, sieciowe będą wykonywane w porze dziennej.

Wykonawca przeprasza mieszkańców osiedla Warszów i użytkowników drogi za powstałe niegodności i prosi o wyrozumiałość. Powyższa organizacja robót wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom ul. Barlickiego podczas prowadzonych prac i jednocześnie skróci czas prowadzenia robót.

Inwestycja podzielona jest na dwie części. Pierwsza to ulica Barlickiego na odcinku od ulicy Dworcowej do Ludzi Morza. Druga to ul. Ludzi Morza. Wybudowane zostanie odwodnienie, będzie nowa nawierzchnia jezdni, chodniki, oświetlenie oraz zatoczki postojowe i autobusowe.

Na realizację inwestycji miasto pozyskało dofinansowanie  z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 6,5 mln złotych.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zarzuty za przekupstwo i zmowę przetargową

Opublikowano

w dniu

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali mężczyznę, który skorumpował urzędnika ze Świnoujścia oraz bezprawnie wpływał na przebieg postępowania przetargowego. To kolejny wątek w śledztwie nadzorowanym przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

10 lipca 2024 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali na terenie powiatu olsztyńskiego mężczyznę – przedstawiciela spółki zajmującej się nowoczesnymi technologiami informacyjno-telekomunikacyjnymi – w związku z przekupstwem i zakłóceniem przetargu na budowę systemu zarządzania ruchem w Świnoujściu. Wartość udzielonego zamówienia publicznego to 18 mln zł.

Bezprawne uzyskiwanie informacji

Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymany mężczyzna wręczył korzyści majątkowe, warte kilkanaście tysięcy złotych, urzędnikowi Urzędu Miasta w Świnoujściu odpowiedzialnemu za przetarg na budowę systemu zarządzania ruchem w Świnoujściu.  W zamian uzyskał bezprawny wpływ na przebieg ww. postępowania, w tym w tworzenie dokumentacji przetargowej oraz dostęp do ofert pozostałych przedsiębiorców.

Zastosowane środki zapobiegawcze

Zatrzymany został doprowadzony do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, gdzie usłyszał zarzut z art. 229 par. 1 i 3 kk w zb.  z art. 305 par. 2 i 3 kk.

Prokurator – z uwagi na nieuwzględnienie przez Sąd wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztu – zastosował wobec zatrzymanego nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe w kwocie 50 tys. złotych, dozór Policji połączony z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami, zawieszenie w czynnościach służbowych oraz zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne, zarówno samodzielnie jak i na rzecz innych podmiotów.

Czynność zatrzymania połączona była z przeszukaniem określonych miejsc, które służyły zabezpieczeniu kolejnych dowodów w śledztwie. Zabezpieczono m.in. nośniki elektroniczne na okoliczność kontaktów mężczyzny z zatrzymanym wcześniej urzędnikiem.

Sprawa jest rozwojowa

To druga realizacja procesowa i ma związek  z wielowątkowym śledztwem – prowadzonym przez Delegaturę CBA w Szczecinie – w sprawie powoływania się na wpływy m.in. w Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych urzędach publicznych. W ramach prowadzonego śledztwa w czerwcu br. funkcjonariusze CBA zatrzymali 6 osób. Do tej pory w sprawie zarzuty usłyszało już 9 osób. Planowane są kolejne realizacje.

 

Zespół Prasowy CBA

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Skontrolowano 145 miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

145 miejsc zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży skontrolowali pracownicy Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty. Sprawdzane są m.in. kwalifikacje kadry oraz warunki, w jakich przebywają uczestnicy.

Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w okresie wakacyjnym prowadzi kontrole obozów, kolonii i półkolonii. W regionie sprawdzono 145 takich miejsc. Uwagi dotyczyły m.in. niewłaściwych kart kwalifikacyjnych, czy braku aktualnych zaświadczeń z rejestru o niekaralności i rejestru przestępstw na tle seksualnym.

„Jeżeli są jakieś nieprawidłowości, to wydajemy zalecenia i one powinny być na bieżąco poprawiane tak, aby bezpieczeństwo dzieci było zachowane” – przekazał w czwartek zachodniopomorski kurator oświaty Paweł Palczyński.

„Sprawdzamy m.in. kwalifikacje kadry, czy mają wszystkie zgody i uprawnienie, warunki w jakich przebywa młodzież. Jeżeli są wątpliwości, to zgłaszamy do odpowiednich instytucji np. do sanepidu” – dodał.

W czwartek w Pogorzelicy (pow. gryficki) ze szczepem z Hufca Warszawa Mokotów spotkała się wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz, która przypomniała, że na stronie ministerstwa funkcjonuje baza wypoczynku. Można tam sprawdzić m.in. czy dany wypoczynek został zgłoszony do kuratorium.

„Zawsze, jeśli ktoś czuje, że w miejscu wypoczynku dziecka coś złego się dzieje, można zgłosić się do kuratorium, sanepidu, straży pożarnej. Oczywiście w zależności, czego temat dotyczy” – przekazała wiceministra edukacji.

Zaapelowała do rodziców o ostrożność, szczególnie podczas wypoczynku nad wodą. „Chcę uprzedzić rodziców, że jezioro, rzeka, morze to jest woda, która może zrobić krzywdę, nawet gdy wydaje nam się, że jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. Bardzo prosimy o ostrożność” – dodała.

W woj. zachodniopomorskim pobyt zaplanowało 135 tys. uczestników kolonii i obozów, w tym 147 to obozy harcerskich, w których uczestniczyć będzie 9603 osób. Najwięcej wypoczynków zarejestrowanych jest w pasie nadmorskim i tam kontroli jest najwięcej.(PAP)

misz/ agz/

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524