Połącz się z nami

Materiał partnera

Niebieska kartka w piłce nożnej – czym jest i czy zostanie wprowadzona?

Opublikowano

w dniu

Czerwona i żółta kartka to elementy stosowane w piłce nożnej od wielu lat. W ostatnim czasie pojawiły się interesujące doniesienia o możliwości wprowadzenia nowego rodzaju kartek. Mianowicie, chodzi tutaj o kartki… niebieskie. Na czyn dokładnie mają polegać niebieskie kartki? W jakich okolicznościach mają być stosowane? Szczegółowe informacje na ten temat prezentujemy w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Niebieska kartka – co to takiego?

Jak wskazują najnowsze wiadomości piłkarskie, 9 lutego miało dojść do ogłoszenia przez Zarząd Międzynarodowej Rady Piłkarskiej (IFAB) istotnych zmian w piłce nożnej. Testom miał zostać poddany mianowicie nowy rodzaj kartki: kartka niebieska, którą mieliby pokazywać sędziowie w trakcie spotkań. Tego typu doniesienia jako pierwszy przekazał portal „Telegraph Sport”.

W jakich dokładnie okolicznościach miała być stosowana niebieska kartka? Z doniesień wynika, że prawo do pokazania niebieskiej kartki sędzia będzie miał wtedy, gdy jeden z piłkarzy dopuści się cynicznego faulu. Inną sytuacją, w której niebieska kartka ma być stosowana, jest wyrażenie zbyt ekspresyjnego sprzeciwu odnośnie decyzji podjętej przez arbitra. Zgodnie z przyjętą propozycją, pokazanie niebieskiej kartki ma skutkować wykluczeniem zawodnika z gry na okres 10 minut. Z przecieków wynika także, że piłkarz, który zobaczy niebieską kartkę dwa razy, wówczas otrzyma także czerwoną, co będzie skutkowało koniecznością opuszczenia meczu. Dokładnie takie same zasady mają obowiązywać w przypadku połączenia kartki żółtej z niebieską.

Przed upublicznieniem doniesień odnośnie prac nad niebieską kartką system był już testowany na dość szeroką skalę w Walii. Co ciekawe, początkowo niektórzy wskazywali, że kartka ta powinna mieć kolor pomarańczowy, jednak zwyciężyła koncepcja dotycząca użycia koloru niebieskiego, przede wszystkim z racji tego, iż mocno odróżnia się od żółtego i czerwonego.

Niebieska kartka nie zostanie jednak wprowadzona tak szybko 

Mimo iż szczegółowe informacje na temat harmonogramu wprowadzania niebieskiej kartki do piłki nożnej miały zostać opublikowane przez IFAB 9 lutego, okazuje się, że organizacja zdecydowała się na wycofanie z tego planu. Było to spowodowane tym, iż na organizację spadła spora krytyka. Kibice i piłkarze podkreślali, że pomysł ten jest bardzo nietrafiony, ponieważ może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji.

Przedstawiciele FIFA wydali też specjalne oświadczenie. Wskazano w nim, że „FIFA pragnie jasno powiedzieć, że doniesienia o tak zwanej niebieskiej kartce na elitarnym poziomie futbolu są błędne i przedwczesne”. Dodano także, że wszelkiego rodzaju testy w przypadku, gdy zostaną wdrożone, „powinny ograniczać się do odpowiedzialnych testów na niższych poziomach – stanowisko to FIFA zamierza powtórzyć podczas omawiania tego punktu porządku obrad na dorocznym walnym zgromadzeniu IFAB w dniu 2 marca”. Wszystko to oznacza, że pewności co do wprowadzenia niebieskich kartek obecnie nie ma.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Materiał partnera

Pierwszy tatuaż – jak się do niego przygotować?

Opublikowano

w dniu

Decyzja o zrobieniu pierwszego tatuażu jest ekscytującym momentem, który wymaga starannego przemyślenia i przygotowania. Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie pomysłu na pierwszy tatuaż – warto zastanowić się, co chcesz, aby Twoje ciało wyrażało, i jakie emocje lub wspomnienia ma symbolizować ten stały znak. Kolejną ważną decyzją jest wybór miejsca na ciele, co może znacząco wpłynąć na doświadczenie z tatuażem oraz jego widoczność w codziennym życiu. Decyzja pomiędzy kolorowym a czarnym tatuażem zależy od osobistych preferencji estetycznych oraz od wybranego wzoru, który może być bardziej subtelny i minimalistyczny dla damskiego gustu lub bardziej wyrazisty i masywny w przypadku tatuażu męskiego. Niezależnie od tego, kluczowe jest znalezienie zaufanego studio tatuażu, które nie tylko doradzi w kwestii wzorów i lokalizacji, ale również zapewni profesjonalizm i bezpieczeństwo podczas całego procesu. Studio tattoo, wybierając się na pierwszy tatuaż, powinno być miejscem, gdzie czujesz się komfortowo, a artyści są gotowi wysłuchać Twoich oczekiwań i przekuć je w sztukę na Twojej skórze.

Idealne miejsce na ciele – gdzie najlepiej zrobić pierwszy tatuaż?

Decydując się na pierwszy tatuaż, wybór odpowiedniego miejsca na ciele jest równie istotny jak sam wzór. Lokalizacja tatuażu może wpłynąć na jego widoczność, postrzeganie przez innych, a nawet na poziom doświadczanego bólu podczas tatuowania. Niektóre osoby preferują mniej widoczne miejsca, takie jak przedramię, kostka czy tył szyi, co pozwala im na łatwiejsze ukrycie tatuażu w środowisku zawodowym lub formalnym. Inni decydują się na bardziej eksponowane obszary, takie jak ramiona, plecy, czy obojczyk, traktując tatuaż jako element swojego wizerunku i sposób na wyrażenie siebie. Ważne jest, aby wybrać miejsce, które nie tylko odpowiada Twoim osobistym preferencjom i stylowi życia, ale także jest odpowiednie dla wybranego wzoru. Niektóre projekty lepiej prezentują się na płaskich powierzchniach, podczas gdy inne mogą zyskać na dynamicznym umiejscowieniu, jak np. bok ciała czy wzdłuż kręgosłupa. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto skonsultować się ze specjalistami z zaufanego studio tatuażu, którzy doradzą najlepszą lokalizację dla Twojego pierwszego tatuażu, biorąc pod uwagę indywidualne kształty i kontury ciała.

Kolorowy czy czarny – jaką technikę wybrać dla swojego pierwszego tatuażu?

Wybór między kolorowym a czarnym tatuażem to jedna z kluczowych decyzji, przed którą stają osoby planujące swój pierwszy tatuaż. Czarny tusz, znany ze swojej uniwersalności i czasowej trwałości, jest często wybierany za swoją zdolność do tworzenia wyraźnych, graficznych linii i głębokich kontrastów. Czarno-białe projekty mogą oferować bardziej subtelne, eleganckie wzory, które pięknie się starzeją i utrzymują swoją ostrość przez lata. Z kolei kolorowe tatuaże przyciągają uwagę swoją żywotnością i dynamiką, pozwalając na pełniejsze wyrażenie osobowości poprzez paletę barw. Kolor może dodać tatuażowi dodatkowej głębi, uczynić go bardziej realistycznym lub nadać mu symboliczne znaczenie poprzez użycie określonych kolorów. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że kolorowe tatuaże mogą wymagać więcej uwagi w kwestii pielęgnacji i być bardziej narażone na blaknięcie, szczególnie jeśli są często wystawiane na działanie słońca. Decyzję tę warto podjąć po konsultacji ze specjalistami w wybranym studio tatuażu, którzy mogą doradzić najlepsze rozwiązanie w zależności od typu skóry, planowanego wzoru oraz indywidualnych preferencji. Niezależnie od wyboru, ważne jest, aby tatuaż był odzwierciedleniem Ciebie i Twojej historii.

Przełamywanie strachu – jak zmierzyć się z obawą przed bólem?

Przełamywanie strachu przed bólem związanym z robieniem tatuażu jest naturalnym etapem przygotowań do zdobycia swojego pierwszego inkstu. Ból jest subiektywnym doświadczeniem i różni się w zależności od lokalizacji tatuażu na ciele oraz indywidualnego progu bólu osoby tatuowanej. Jednak istnieje wiele sposobów na złagodzenie tego lęku i przygotowanie się mentalnie oraz fizycznie. Przede wszystkim, ważne jest, aby wybrać studio tatuażu, które nie tylko jest znane z wysokiej jakości pracy, ale także dba o komfort i bezpieczeństwo swoich klientów. Studio tatuażu Uroki Tattoo w Warszawie cieszy się opinią miejsca, gdzie można liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie zarówno samego procesu tatuowania, jak i metod łagodzenia bólu. Artyści z Uroki Tattoo mogą zaproponować lokalne środki znieczulające lub inne techniki, które pomogą zmniejszyć dyskomfort. Dodatkowo, dobrze jest przyjść na sesję wypoczętym i po lekkim posiłku, co może pomóc zwiększyć tolerancję na ból. Warto również zabrać ze sobą słuchawki i ulubioną muzykę lub audiobooka, co pomoże skupić myśli na czymś innym niż ból. Przygotowanie psychiczne, wiedza o tym, czego można się spodziewać, i wsparcie ze strony profesjonalistów sprawią, że pierwsze doświadczenie z tatuażem będzie mniej stresujące.

Czytaj dalej

Materiał partnera

Samodzielnie wykonany grill ogrodowy

Opublikowano

w dniu

Nowoczesne grille ogrodowe do własnoręcznego montażu

Wykorzystując nowoczesny grill, można zaoszczędzić na kosztach utrzymania, w długim okresie roku, ponieważ jego opalanie jest znacznie tańsze niż na przykład koszt energii elektrycznej, potrzebnej do przyrządzenia obiadu dla całej rodziny. To nie tylko efektowna ozdoba ogrodu, ale również bardzo funkcjonalne i opłacalne w użytkowaniu urządzenie grzewcze. Oferowane jest przez sklepy budowlane w różnych opcjach. Warte uwagi są bardzo solidne grille betonowe. To konstrukcje wykonane z najwyższej jakości materiałów, które swoim wyglądem mogą przypominać, na przykład używane niegdyś piece kamienne. Urządzenia te zostały wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi normami i posiadają wszystkie wymagane atesty oraz certyfikaty. Dla wygody użytkowników mogą mieć dodatkowe półki, na których można przechowywać akcesoria do grillowania, przyprawy, naczynia czy opał. Każdy z rekomendowanych grilli posiada stabilny ruszt, zrobiony ze stali nierdzewnej. To bardzo wytrzymały element tej konstrukcji, który jest łatwy w czyszczeniu, co ma niemałe znaczenie w czasie grillowania. Jest on również tak zaprojektowany, by przygotowywane na nim mięsa, ryby, warzywa lub owoce, nie przelatywały przez niego i nie dostawały się do paleniska. Polecane grille to bardzo solidne konstrukcje, które są sprzedawane w elementach łatwych do samodzielnego montażu.

Grille ogrodowe – opłacalne i funkcjonalne urządzenia grzewcze

Różnorodność grillów dostępnych w sklepach sprawia, że każdy klient może dobrać odpowiedni do swoich i swojej posesji wymagań. To bardzo estetyczne wizualnie konstrukcje. Sprawdzą się w ogrodzie, na działce rekreacyjnej a także w ogródku restauracyjnym. Wykonane są z materiałów wytrzymałych na działanie bardzo wysokich temperatur. Ich montaż wymaga posiadania odpowiednich, ognioodpornych klejów i zapraw. To urządzenia, które nie niszczeją pod wpływem czynników pogodowych, takich jak deszcz, śnieg i promieniowanie UV. Ruszt nie ulega deformacji, nawet jeśli znajduje się na nim duża ilość żywności. Jego wysokość położenia nad paleniskiem można dowolnie regulować, dzięki czemu nie ma ryzyka przypalenia znajdujących się na nim potraw. Warto zadbać o staranne wykończenie grilla ogrodowego. Po jego zmontowaniu, warto pomalować jego ścianki specjalną farbą wysokotemperaturową. Wszystkie niezbędne materiały do samodzielnego montażu grilla ogrodowego, można znaleźć w sklepach budowlanych lub zduńskich. Grill ogrodowy daje możliwość miłego spędzania czasu z rodziną i znajomymi, przy serwowanych z niego smacznych potrawach. W takich chwilach relaksu można również zajrzeć do wyników rozgrywek, wykorzystując LVBET kod promocyjny. Ogrodowe grille można dopasować stylistycznie do wyglądu danej posesji, ponieważ produkowane są w różnych modelach, nowoczesnych lub klasycznych.

Grille ogrodowe to wysokiej jakości produkty, estetycznie wykonane i praktyczne w użytkowaniu. Sprawią, że rodzinne biesiadowanie na świeżym powietrzu. nabierze wyjątkowego charakteru. 

Czytaj dalej

Materiał partnera

Rozmowa z Zofią Sołtysik Pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w Świnoujściu, kandydatką do Rady Miasta.

Opublikowano

w dniu

Duże zmiany w strukturach PiS w Świnoujściu, tuż przed wyborami. Jakie są tego przyczyny?

Zmiany nastąpiły 19 lutego, a powodem była mała aktywność lokalnych działaczy PiS, w ocenie zarówno naszych członków i sympatyków, jak i władz wojewódzkich naszej organizacji. Ponieważ nastąpiło to niedługo przed wyborami, spowodowało trochę zamieszania. Przez wiele lat PiS w Świnoujściu reprezentowali głównie panowie, teraz przyszedł czas aby przywództwo zostało częściowo przekazane kobietom.

Zatem zmiany osobowe mają pociągnąć za sobą duże zmiany w waszych działaniach?

Bardzo chcemy, aby działanie naszej organizacji w Świnoujściu było ukierunkowane na potrzeby społeczeństwa naszego miasta, tak aby wszystkie sprawy, jakie znamy od naszych sympatyków, były w jakiś sposób rozwiązywane. Chcemy, żeby nasze działania były widoczne w przestrzeni lokalnej.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przekazał duże środki dla samorządów na rozwój, na inwestycje, ale w naszym mieście bardzo mało się o tym mówi. Sfinansowano m.in. zakup pięciu autobusów komunikacji miejskiej, termomodernizację szkół, różne remonty, m.in. wiele ulic jest naprawionych. Główną inwestycją był tunel, który oczywiście został w dużej mierze sfinansowany ze środków UE, jednak działanie i determinacja aby tunel powstał to zasługa Rządu PiS. Kolejną ważną, a zarazem strategiczną sprawą, w zapewnieniu  bezpieczeństwa gazowego państwa, a dla świnoujścian miejsc pracy, była budowa gazoportu.

Jak dzisiaj widzi pani nasze miasto?

Mieszkam w Świnoujściu od urodzenia i muszę powiedzieć, że nasze miasto zrobiło wielki krok w rozwoju turystyki, ale nie wszystko mi się podoba. Jeśli chodzi o atrakcyjność turystyczną to moim zdaniem bardzo brakuje molo na plaży. Wiele razy słyszeliśmy obietnice jego budowy, hotelarze składali takie deklaracje, jednak realizacji brak. Trzeba to wyegzekwować.

Jest wiele jeszcze do zrobienia, np. w temacie komunikacji, stanu dróg i chodników czy utrzymania czystości w mieście.

Czy w Świnoujściu jest brudno?

Na pewno jest w tej sprawie dużo do poprawienia. W ogóle jeśli chodzi o sprzątanie naszego miasta to pojawia się pytanie dlaczego korzystamy z zewnętrznej firmy zamiast, jak inne miasta, utrzymywać własny zakład gospodarki komunalnej? Przecież obniżyłoby to koszty i stanowiło źródło dochodu dla miasta.

Przykładem zaniedbania może być ulica Piłsudskiego, która jest taką główną drogą z plaży do centrum miasta, a brak na całej jej długości toalety. A przecież jest tam tzw. domek Baby Jagi, który powinien przejść gruntowny remont i służyć. To miejsce ma swój urok i wpisuje się w krajobraz, jest takim małym zabytkiem. Mamy zresztą trzy takie domki na głównych ulicach. Z kolei np. toaleta przy ul. Matejki kosztowała bardzo dużo, a często jest nieczynna.

Mamy piękny park zdrojowy, ale niestety jest zaniedbany i za rzadko sprzątany. A przecież to jest miejsce dla spacerowiczów, jedna z wizytówek miasta.

Wspomniała Pani o konieczności poprawy komunikacji. Co Pani przez to rozumie?

Pierwszą ważną sprawą jest takie ułożenie trasy i rozkładów jazdy autobusów, aby komunikacja ułatwiła życie mieszkańcom. Przykładowo, przy ul. Kościuszki postawiono przystanek, a autobusu tam nie ma. Trasy powinny być zgrane z osiedlami mieszkaniowymi, tak aby np. dzieci mogły po szkole bezpiecznie wracać do domu.

Bardzo zaniedbane są drogi osiedlowe, zniszczone są chodniki. Mieszkańcy ulegają kontuzjom, a uszkodzona nawierzchnia powoduje niszczenie pojazdów i stwarza niebezpieczeństwo.

Trzeba też podjąć temat parkowania samochodów i w ogóle przepustowości naszych ulic, szczególnie w sezonie letnim.

Co można zrobić w mieście dla ludzi młodych, aby nie chcieli wyjeżdżać ze Świnoujścia?

To duży problem naszego miasta. Myślę że należy zacząć od szkół jakie są dostępne dla młodych ludzi. Powinny powstać klasy profilowane z zawodami, jakie są poszukiwane, np.  klasa o profilu ekonomicznym lub samorządowym, tak aby potem uczniowie mogli odbywać praktyki zawodowe np. w urzędzie miasta czy innych placówkach samorządowych. Można zaproponować młodym częściowe dofinansowanie studiów.

Brakuje też miejsca kultury i rozrywki, gdzie młodzież mogłaby spędzać wspólnie czas, nie ma żadnego lokalu, w którym mogliby się bezpiecznie zabawić. Mamy dużą hale przy basenie północnym, możnaby tam zrobić takie miejsce rozrywki dla młodzieży.

Czy Świnoujście ma fundusze na realizację tych pomysłów?

Zasada jest prosta: po pierwsze – trzeba rozsądnie wydawać, po drugie –  poszukiwać sposobów na pozyskanie nowych środków. Można oczywiście wspierać się dotacjami od rządu czy UE, jednak najlepiej jest stworzyć warunki, aby miasto samo zarabiało na swoje potrzeby. Tutaj pomysłów jest dużo. O jednym już wspomniałam – własny zakład gospodarki komunalnej. Miasto może też prowadzić inną działalność gospodarczą przynoszącą przychody, przy okazji tworząc miejsca pracy. Powinno się wprowadzić opłaty za niektóre usługi, szczególnie na rzecz turystów.

Jako radni chcemy też wnikliwie przyglądać się miejskim wydatkom.

Pytanie, czy większość radnych w Radzie Miasta będzie chciała realizować pomysły PiS?

Rada Miasta to 21 osób wybranych przez mieszkańców, Wierzę, że osoby te chcą coś zmienić, poprawić życie w naszym mieście. Chcemy wspólnie radzić i przekonywać innych radnych do dobrych działań. Tak aby nasze miasto piękniało, aby było miastem przyjaznym dla mieszkańców, a nie tylko dla turystów. Chcemy zwracać uwagę radzie i prezydentowi na potrzeby mieszkańców, takie, które poprawią życie w mieście.

Artykuł sponsorowany. Materiał KWW Prawo i Sprawiedliwość

Czytaj dalej

Materiał partnera

O wyborach samorządowych rozmawiamy z Aleksandrem Dmowskim, kandydatem do Rady Miasta

Opublikowano

w dniu

Skąd pomysł, by wystartować w wyborach?

Dotychczas przyglądałem się działaniom polityków, szczególnie tych lokalnych. Z moich obserwacji wynika, że często ostatecznie wszystko sprowadza się właśnie do polityki i niewiele ma wspólnego z rzeczywistymi potrzebami, czy dobrem lokalnej społeczności. Byłem uczestnikiem wielu rozmów mieszkańców Świnoujścia z samorządowcami, którzy z reguły cierpliwie wysłuchiwali tego, co Świnoujścianie mają im do powiedzenia i… nic z tym nie robili. Ponieważ należę do osób aktywnych, które wdrażają pomysły w życie, postanowiłem podjąć wyzwanie i samemu stać się „głosem lokalnej społeczności” w Radzie Miasta.

Dlaczego startujesz z listy Prawa i Sprawiedliwości?

Mogę powiedzieć, że jestem zwolennikiem nowoczesności, zarówno w technice, jak i sposobie myślenia o świecie. Jednocześnie jestem przekonany, że nie należy zapominać o naszej tradycji i źródłach naszego istnienia. Jestem Polakiem i katolikiem, i właśnie te wartości staram się urzeczywistniać w jak najbardziej współczesnym kontekście. Zawsze jestem otwarty na dialog, chętnie wysłuchuję osób o innych poglądach i staram się rozumieć ich punkt widzenia, a przede wszystkim go szanować. Nie jestem członkiem PiS, jednak w moim przekonaniu w naszym mieście tylko Prawo i Sprawiedliwość jest organizacją, która pozwala moje poglądy w sposób nieskrępowany realizować. Szczególnie, że ostatnio zachodzą w PiS dynamiczne zmiany – w tych wyborach z naszych list kandydują przede wszystkim osoby znane w Świnoujściu ze swojej wieloletniej działalności społecznej, osoby, które bez polityki od lat dają od siebie bardzo wiele innym.

Gdybyś został radnym, jakimi tematami chciałbyś się zająć najpierw?

Tym co najbardziej potrzebne jest mieszkańcom. Oczywiste jest, że nasze miasto ma charakter głównie uzdrowiskowo-turystyczny i dlatego należy o przyjezdnych zadbać. Nie może to jednak w żaden sposób odbywać się kosztem mieszkańców. Program, jaki chcę realizować opiera się na poszukiwaniu rozwiązań problemów, które poznałem podczas rozmów przeprowadzonych ze Świnoujścianami.

Pierwsza sprawa to komunikacja. W sposób przemyślany trzeba zorganizować ruch drogowy, tak, aby to przede wszystkim mieszkańcy mogli swobodnie poruszać się po mieście i znaleźć miejsca parkingowe. Konieczna jest zmiana tras i rozkładów jazdy komunikacji autobusowej, tak, aby można było szybko przedostać się z jednego miejsca w drugie, unikając konieczności objeżdżania połowy miasta. Chciałbym podjąć też porzucony jakiś czas temu temat współpracy Świnoujścia z jakże atrakcyjnym obiektem komunikacyjnym jakim jest międzynarodowe lotnisko w Heringsdorfie, na którym lądować może większość samolotów pasażerskich. To przyszłość i odciążenie turystycznego ruchu samochodowego.

Kolejna rzecz to lokalne małe biznesy, które upadają zdławione działalnością tzw. „sieciówek”. Trzeba wesprzeć lokalnych przedsiębiorców poprzez zmniejszenie opłat, jakimi są oni obciążani, np. za korzystanie z gruntów, ale i innych.

Życie w mieście to nie tylko praca, ale też odpoczynek – zarówno ten bardziej aktywny, jak i bardziej spokojny. Chciałbym doprowadzić do dofinansowania działających w Świnoujściu klubów i organizacji sportowych. Prosty przykład to Flota Świnoujście, która w moim przekonaniu, powinna wrócić do grupy najlepszych drużyn w kraju. Trzeba zadbać o obiekty rekreacyjne, wyremontować istniejące i zbudować nowe. Inwestycje muszą być rozsądnie skalkulowane i nadzorowane, aby uniknąć zbędnych kosztów. Bardzo wielu mieszkańców Świnoujścia uwielbia spędzać czas na swoich działkach, w większości na rodzinnych ogródkach działkowych. Jak wiemy, ostatnie zmiany prawne mogą nawet doprowadzić do likwidacji części z tych ogrodów. Ze swojej strony chciałbym doprowadzić do uznania wszystkich obecnie funkcjonujących ogrodów działkowych za strefy zielone, które nie będą likwidowane na rzecz innych inwestycji.

Wszystko to brzmi bardzo ładnie, ale wiąże się z kosztami, często dużymi. Skąd wziąć na to pieniądze w budżecie, który przecież nie jest nieograniczony?

W przekonaniu wielu mieszkańców, część budżetu jest wydawana na chybione i nadmiernie drogie inwestycje. Jestem przekonany, że mieszkańcy mają rację. Trzeba więc w tym zakresie wprowadzić analizę i kontrolę, również z udziałem mieszkańców. Należy również poszukiwać nowych źródeł dochodu dla miasta. Można to uzyskać poprzez np. zmianę systemu naliczania opłaty klimatycznej, wprowadzenie osobnych opłat za parkowanie dla turystów, skuteczne egzekwowanie kar za parkowanie w miejscach niedozwolonych. Rozważajmy też np. wprowadzenie opłat dla przejazdów przez tunel dla podróży tranzytowych (bez zatrzymywania w mieście), czy opłat za przewóz promami pojazdów ciężarowych. Pomysłów jest wiele.

Prawo i Sprawiedliwość w Świnoujściu w swoim programie wspomina o budowie molo, czy to realne?

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że obiecywane molo miało być częścią inwestycji, która już dawno powstała. Skoro molo było zapisane w umowie inwestora z miastem, jest dużą zagadką dlaczego ostatecznie ono nie powstało i co ważniejsze, dlaczego nikt z władz miasta się o nie upomina. Chcemy doprowadzić do wyegzekwowania od inwestora wypełnienia złożonych zobowiązań.

Skoro jesteśmy przy nowych inwestycjach. Czy PiS Świnoujście jest przeciwne budowaniu nowych mieszkań i obiektów turystycznych?

Absolutnie nie jesteśmy przeciwni takim inwestycjom. Trzeba jednak w planowaniu takich działań uwzględniać wszystkie okoliczności. Po pierwsze, jest w mieście sporo pustostanów, które szpecą miasto, a po odpowiednim remoncie mogą stać się atrakcyjnymi obiektami. Po drugie, budowa nowych obiektów wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na media (woda, ścieki, prąd), a świnoujskie źródła nie są pod tym względem niewyczerpane, trzeba te źródła rozbudować. Po trzecie, jednym z atutów naszego miasta jest wciąż duży udział zieleni w przestrzeni miejskiej, szczególnie nadmorskiej. Jeśli będziemy w nieskończoność, mówiąc obrazowo, zalewać zieleń betonem, to ostatecznie miasto straci na swej atrakcyjności.

Jak można twoim zdaniem poprawić atrakcyjność miasta dla turystów, szczególnie jeśli mówimy o zwiększeniu kosztów ich pobytu w Świnoujściu (parkowanie, opłata klimatyczna itd.)?

Świnoujście znane jest z kilku ważnych wydarzeń jak FAMA, Grechuta Festival, Dni Morza, Dni Twierdzy. Część z tych wydarzeń wykorzystuje w sposób naturalny położenie miasta i zlokalizowane w nim zabytki. Pytanie: czy wykorzystujemy ten potencjał w pełni? Czy wspomniane wydarzenia są skutecznie rozreklamowane, nawet w całym kraju? Czy w pełni wykorzystujemy te wydarzenia?

Inne pytanie to czy można zorganizować jeszcze jakieś duże wydarzenie? W 2015 roku podjęto próbę zorganizowania nad świnoujską plażą międzynarodowych pokazów lotniczych. W pełnym sukcesie wydarzenia przeszkodziło załamanie pogody, które uniemożliwiło dotarcie wielu uczestników. Jednak już wówczas wiele osób mówiło o ogromnym potencjalne dla takiej imprezy, o wielkim znaczeniu promocyjnym, ale i również dochodowym. Może warto do tego wrócić?

Na koniec ciśnie się na usta pytanie: czy inni radni będą chcieli poprzeć takie pomysły, realizować omówiony program? Przecież jeden, czy kilku radnych nie ma skutecznej siły przebicia w 21-osobowej Radzie Miasta.

Jak nazwa tej instytucji mówi, rada jest od tego, żeby radzić, czyli wspólnie zastanawiać się, jak postąpić, jak jakąś sprawę zorganizować. Dlatego z pewnością trzeba do swoich (a przede wszystkim mieszkańców) pomysłów przekonywać innych radnych, tak aby pozyskać ich przychylność do określonych działań. I na tym polega główne zadanie, które przed sobą stawiam.

Artykuł sponsorowany. Materiał KWW Prawo i Sprawiedliwość

Czytaj dalej

Materiał partnera

Poradnik naprawy kuchenek elektrycznych: co zrobić, gdy płyta przestaje działać?

Opublikowano

w dniu

Gdy nasza kuchenka elektryczna przestaje działać, często zastanawiamy się, co mogło pójść nie tak.

Rozpoznawanie problemów z kuchenką elektryczną

Gdy nasza kuchenka elektryczna przestaje działać, często zastanawiamy się, co mogło pójść nie tak. Problemy mogą być różnorodne – od prostych, takich jak uszkodzony przewód zasilający, po bardziej złożone, jak awaria elementów grzejnych. Kluczowe jest szybkie zdiagnozowanie źródła problemu, aby możliwie jak najszybciej przywrócić naszą kuchenkę do pełnej funkcjonalności. W tym kontekście warto wspomnieć o Otomistrz, platformie, która może być nieocenionym zasobem w poszukiwaniu profesjonalistów od naprawy kuchenek elektrycznych. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy specjalisty, warto samodzielnie sprawdzić, czy problem nie leży na przykład w uszkodzeniu przewodu zasilającego, co jest jedną z częstszych przyczyn awarii.

Diagnoza awarii – pierwsze kroki

Rozpoczynając diagnozę, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy kuchenka jest prawidłowo podłączona do zasilania. Brzmi to banalnie, ale niejednokrotnie zdarza się, że problem tkwi właśnie w źle wpiętej wtyczce lub wyłączonym bezpieczniku. Jeśli to nie rozwiązuje problemu, warto przyjrzeć się elementom grzejnym oraz panelowi sterowania. Często zdarza się, że to właśnie awaria jednego z tych elementów jest przyczyną problemów z działaniem kuchenki. Warto w tym momencie przypomnieć, że pomoc specjalisty z Otomistrz może okazać się nieoceniona, gdyż profesjonalne diagnozowanie i naprawa wymagają nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale też doświadczenia i specjalistycznego sprzętu.

Kiedy warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty?

Decyzja o skorzystaniu z pomocy profesjonalisty powinna być podjęta, gdy samodzielne próby diagnozy i naprawa kuchenek elektrycznych kończą się fiaskiem lub gdy zauważymy, że awaria może być zbyt złożona dla naszych umiejętności. Warto pamiętać, że niektóre naprawy kuchenek elektrycznych wymagają specjalistycznej wiedzy i narzędzi, których nie mamy w domowym warsztacie. Skorzystanie z usług specjalisty z Otomistrz nie tylko oszczędzi nam czasu, ale również może okazać się bardziej kosztowo efektywne, zapewniając jednocześnie, że naprawa kuchenek zostanie wykonana profesjonalnie i z gwarancją jakości.

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Wybór specjalisty do naprawy kuchenki elektrycznej jest kluczowy, a platforma Otomistrz ułatwia znalezienie odpowiedniego profesjonalisty. Ważne jest zapoznanie się z opiniami innych użytkowników, które są cenne przy podejmowaniu decyzji. Również zakres świadczonych usług ma znaczenie, by upewnić się, że wybrany fachowiec ma doświadczenie w naprawie naszego modelu kuchenki. Doświadczenie i kwalifikacje specjalisty gwarantują właściwe wykonanie naprawa kuchenki.

Czas realizacji usługi jest istotny, szczególnie gdy zależy nam na szybkim rozwiązaniu problemu. Kosztorys naprawa kuchenki elektrycznej pozwala uniknąć nieoczekiwanych wydatków, oferując przejrzystość finansową. Wybierając specjalistę, warto zwrócić uwagę na jego dostępność oraz możliwość szybkiego rozpoczęcia prac. Profesjonalista powinien być w stanie przedstawić wstępny kosztorys już po pierwszej diagnozie. Dokładne rozważenie tych aspektów zapewni skuteczną i ekonomiczną naprawę kuchenki. Tylko dokładna analiza i wybór odpowiedniego specjalisty gwarantują zadowolenie z wykonanej usługi.

Zapobieganie przyszłym awariom

Po naprawie kuchenki elektrycznej niezwykle ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki w celu zapobiegania przyszłym awariom. Regularne czyszczenie i konserwacja są kluczowe dla zachowania dobrego stanu urządzenia. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na sposób użytkowania kuchenki, unikając przeciążenia obwodów elektrycznych i nieprawidłowego użytkowania elementów grzejnych. Pamiętając o tych prostych zasadach, możemy znacząco wydłużyć żywotność naszej kuchenki elektrycznej, a tym samym uniknąć konieczności częstego korzystania z usług naprawczych.

Podsumowując, kiedy nasza kuchenka elektryczna przestaje działać, ważne jest, aby podejść do problemu z rozwagą. Rozpoczynając od prostych kroków diagnostycznych, przez rozważenie skorzystania z pomocy profesjonalisty z Otomistrz, aż po podjęcie działań zapobiegawczych – każdy z tych etapów jest ważny dla zapewnienia długotrwałej i bezproblemowej pracy naszego urządzenia.

Czytaj dalej

Materiał partnera

Czy Flota Świnoujście jest w stanie wrócić na zaplecze Ekstraklasy?

Opublikowano

w dniu

Flota Świnoujście to klub, który mozolnie się odbudowuje. Obecnie gra w III lidze, ale zapewne myśli o powrocie na zaplecze Ekstraklasy. Jednakże przed piłkarzami jeszcze wiele pracy, aby marzenie to mogło się spełnić.

Miniona dekada dla Floty Świnoujście była bardzo trudna. W 2013 roku klub ten był ćwierćfinalistą Polski, a w latach 2008-15 grał w piłkarskiej I lidze. Jednakże pod koniec tego okresu przyszedł kryzys, wskutek którego Flota o mało nie zniknęła z mapy rodzimego footballu. W obecnym sezonie 2023/24 gra w III lidze, grupie 2. Marzy jednak o powrocie za zaplecze Ekstraklasy i twardo o to walczy. Warto więc śledzić typy piłkarskie: https://sport.betfan.pl/typy-bukmacherskie/typy-pilkarskie/.

Flota Świnoujście – jak sobie radzi?

W tym sezonie, po osiemnastu meczach Flota Świnoujście – właściwie Morski Klub Sportowy Flota Świnoujście – zajmuje trzynastą lokatę w grupie 2 III ligi, z dwudziestoma trzema punktami. Sytuacja klubu nie jest więc najlepsza, na awans do zaplecza Ekstraklasy trudno w tym sezonie liczyć… niemniej drużyna się nie poddaje i sukcesywnie poprawia formę. Dotyczy to nie tylko seniorów.

Przykładowo, 18 lutego pod nadzorem trenerów Grzegorza Skwary i Przemysława Rygielskiego juniorzy z Floty, podzieleni na dwa zespoły, wzięli udział w międzynarodowym turnieju halowym w Ahlbecku. Uczestniczyło w nim osiem drużyn, a chłopcy z Floty zajęli pierwsze i piąte miejsce.

Dzień wcześniej, 17 lutego, Flota Świnoujście zremisowała 1:1 z Wartą Gorzów Wielkopolski. Mecz był wyrównany, z lekką przewagą świnoujskiego klubu. Flota straciła wprawdzie bramkę w pierwszej połowie, ale w drugiej gola strzelił z karnego Kamil Poźniak. Był to ostatni sparing przed ligą.

Oczywiście, przed zawodnikami drużyny ze Świnoujścia jeszcze sporo wysiłku, ale grają coraz lepiej. Nawet więc, jeśli w tym sezonie nie wywalczą awansu na zaplecze Ekstraklasy, to w następnym droga ta nie będzie przed nimi zamknięta.

Flota Świnoujście – co to za klub?

Klub powstał 17 kwietnia 1957 roku w Świnoujściu. Początkowo nosił naz Wojskowy Klub Sportowy Flota, a pierwszym prezesem był Marian Mamorski. W 1968 roku WKS został rozwiązany, a na jego bazie utworzono Międzyzakładowy Klub Sportowy Flota, który dotrwał do 1986 r., kiedy przekształcił się w Miejski Klub Sportowy Flota.

Znaczące sukcesy przyszły w XXI wieku. W sezonie 2003/04 Flota Świnoujście dotarła do 1/8 Finału Polski. W roku 2013 została ćwierćfinalistą w skali krajowej. Sezon 2010/11 przyniósł trzecie miejsce w I lidze, natomiast w sezonie 2012/13 klub ze Świnoujścia zajął czwartą lokatę w pierwszoligowych rozgrywkach.

Mimo sukcesów na boisku, klub dopadł kryzys. 19 lipca 2014 roku właściciel Floty Świnoujście, którym był urząd miasta, podjął decyzję o wycofaniu drużyny z rozgrywek I ligi oraz sprzedaży licencji Stali Rzeszów. Nie doszło do tego jednak, ponieważ 22 lipca Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) unieważnił umowę pomiędzy klubami, skutkiem czego zespół ze Świnoujścia pozostał na zajmowanej pozycji. W uzasadnieniu PZPN powołał się na jeden z przepisów podręcznika licencyjnego. Niestety, problemy finansowe Floty nawarstwiały się, aż ostatecznie 13 maja 2015 roku drużyna została wycofana z rozgrywek.

Odbudowa zaczęła się szybko, bo już 20 czerwca 2015 r. zarejestrowany został Morski Klub Sportowy Flota. Działalność rozpoczęły cztery drużyny piłkarskie: seniorzy (klasa A), juniorzy starsi (liga wojewódzka), a także dwa zespoły trampkarzy. Flota rozgrywa swoje domowe mecze na Stadionie Miejskim Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świnoujściu.

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524