Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Konferencja prasowa komitetu wyborczego Jana Borowskiego

Opublikowano

w dniu

Foto: KWW Jana Borowskiego „Zmiana pokoleniowa"

8 marca 2024 roku miało miejsce przedstawienie programu KWW Jana Borowskiego „Zmiana pokoleniowa”. Hasło wyborcze trzeba potraktować dosłownie, gdyż jest to najmłodszy wiekiem komitet wyborczy w Świnoujściu. Średnia wieku to jedynie 39 lat! Najmłodszy kandydat ma 23 lata, a najmłodsza kandydatka 22 lata. To zdecydowanie mniej od pozostałych komitetów startujących w naszym mieście, które średnią wieku mają w widełkach od 46 do 63 lat. Dla kandydatów ważna jest międzypokoleniowa współpraca i łącznie energii pokoleń. Jak wspominają, w zdecydowanej większości są ludźmi bezpartyjnymi, za którymi nie stoją żadni ważni gracze. Pamiętajmy, że duże wydane pieniądze na kampanię zazwyczaj trzeba później spłacać w formie przysług. KWW Jana Borowskiego jako jedyny komitet jest niezależny, a co za tym idzie, decyzje podejmowane przez radnych z tego komitetu będą kierowane wyłącznie troską o mieszkańców. Komitet postawił na ludzi młodych, przedstawiając jednocześnie dobry program, a w nim między innymi:

„Dzieci naszą przyszłością” rozwijanie programów zapobiegających nadwadze, takich jak zajęcia sportowe, pływanie na basenie dla większej ilości uczniów szkół podstawowych; dodatkowe godziny zajęć językowych oraz programy wymiany międzynarodowej.

„Miejska Aplikacja Mobilna”, która nie tylko miałaby w sobie Kartę Wyspiarza, czy też mapę imprez kulturalnych, ale również dostęp do urzędów czy konsultacje społeczne w formie głosowań!

„Przedsięwzięcia biznesowe”, to wsparcie tanich pożyczek pozabankowych oraz gwarancji kredytowych na otwarcie, czy też rozwój działalności gospodarczej w Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości. Założeniem jest również poszerzenie możliwości promocji miasta, usług i towarów lokalnych, między innymi w postaci dopłat do uczestnictwa w targach. W tym punkcie Jan Borowski wspomniał o rozdzieleniu portów Szczecin-Świnoujście, abyśmy my mieszkańcy mogli zarządzać potencjałem portu i aby był on czymś więcej niż emiterem pyłu.

„Chcemy mieć gdzie mieszkać” – punkt ten przedstawiła Dalia Sadza, która wspomniała o budowie mieszkań komunalnych oraz mieszkań na „tani wynajem okresowy” przy współpracy z inwestorami w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Następnym pomysłem na polepszenie warunków mieszkaniowych w Świnoujściu ma być system dopłat dla młodych-dorosłych, w tym osób po studiach, które zdecydują się tu wrócić.

„Miasto kwiatów i zieleni” – walka ze wszechobecną „betonozą” oraz program sadzenia drzew to postulaty zawarte w tym punkcie. Oprócz tego: zmiana lasków osiedlowych w kieszonkowe parki, rozsiewanie kwiatów miodajnych, wspieranie budynków „zgodnych z naturą” i z „zielonymi dachami” w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości. Uczestnicy konferencji wspomnieli również o ograniczeniu wycinki lasów poprzez stworzenie parku krajobrazowego, a dla entuzjastów spędzania wolnego czasu wytyczenie ścieżek i szlaków rowerowych i konnych.

„Centrum wolontariatu” – Rada Seniorów oraz Rzecznik Osób Niepełnosprawnych to instytucje, które chce stworzyć Komitet Wyborczy Wyborców Jana Borowskiego oraz stworzenie miejsc do koordynowania inicjatywami charytatywnymi zrzeszającymi społeczników, fundacje oraz przedsiębiorców. W ramach współpracy interdyscyplinarnej wprowadzenie pomocy w życiu codziennym osobom starszym i niepełnosprawnym.

Źródło: KWW Jana Borowskiego „Zmiana pokoleniowa”

Kandydaci w okręgu wyborczym nr 1

Nr na liście Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wiek
1 KARLIŃSKI Łukasz Krystian Świnoujście 40
2 CHROBOK Tymoteusz Piotr Świnoujście 23
3 JANTA-LIPIŃSKA Bożena Świnoujście 61
4 SADOWSKI Marcin Andrzej Świnoujście 39
5 JAGIELSKA Oliwia Anna Świnoujście 22
6 LESIŃSKI Andrzej Mirosław Świnoujście 62
7 KRUPA Aleksandra Świnoujście 36
8 LABIŚ Sebastian Zbigniew Świnoujście 26
9 ADRANOWSKA Anna Świnoujście 34

Kandydaci w okręgu wyborczym nr 2

Nr na liście Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wiek
1 BOROWSKI Jan Marek Świnoujście 37
2 DZIUBEK Paweł Adam Świnoujście 30
3 ZIENKIEWICZ Marta Barbara Świnoujście 25
4 MICKIEWICZ Łukasz Świnoujście 32
5 ŻYŁA Marta Katarzyna Świnoujście 40
6 KRYSZAŁOWICZ Piotr Świnoujście 44
7 ZAKENS Magdalena Monika Świnoujście 36
8 KAWALEC Adrian Amadeusz Świnoujście 36
9 SCHMITT Aleksandra Świnoujście 74

Kandydaci w okręgu wyborczym nr 3

Nr na liście Nazwisko i imiona Miejscowość zamieszkania Wiek
1 ŚLIWIŃSKI Dariusz Czesław Świnoujście 56
2 ROT Katarzyna Magdalena Świnoujście 32
3 SADZA Dalia Eligia Świnoujście 27
4 RELUGA Leszek Andrzej Świnoujście 62
5 BRANDYS Jagoda Wiktoria Świnoujście 22
6 PIEŃKOWSKI Adam Grzegorz Świnoujście 37
7 MICKIEWICZ Elżbieta Świnoujście 63
8 CZAPOR Michał Roman Świnoujście 34
9 MIDA Agata Romana Świnoujście 50

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Śmiertelny wypadek na budowie w Międzyzdrojach

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Na terenie budowy przy ul. Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach w piątek po południu zginął 44-letni operator dźwigu. Okoliczności wypadku wyjaśnia prokuratura w Świnoujściu oraz inspekcja pracy.

Do wypadku doszło na terenie budowy przy ul. Promenada Gwiazd, w miejscu dawnej bazy rybackiej. Zginął operator dźwigu typu żuraw.

„Mężczyzna, wchodząc na dźwig po metalowej drabinie, spadł i uderzył głową w metalowy element konstrukcyjny. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon” – poinformowała PAP st. sierż. Katarzyna Jasion, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Kamieniu Pomorskim.

Na miejsce wypadku przyjechały służby ratunkowe oraz inspekcja pracy. „Z wstępnych ustaleń wynika, że 44-letni mężczyzna, wchodząc na żuraw, zasłabł” – powiedziała PAP Ewelina Kolanowska, rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.

Operator żurawia spadł z wysokości ok. 15 metrów. Był to 44-letni mieszkaniec powiatu gryfińskiego.

Okoliczności wypadku bada policja, pod nadzorem prokuratury rejonowej w Świnoujściu. Odrębne postępowanie prowadzi inspekcja pracy.(PAP)

tma/ jann/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kontrole na Terminalu Promowym w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego ze Szczecina, wraz z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, skontrolowali na Terminalu Promowym w Świnoujściu ponad 170 pojazdów ciężarowych. Wspólne działania funkcjonariuszy to również możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń. 

W czwartek (11 lipca) na Terminalu Promowym w Świnoujściu inspektorzy ITD ze Szczecina, wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, przeprowadzili 174 kontrole pojazdów ciężarowych. Sprawdzano m.in. trzeźwość kierujących, czas pracy, stan techniczny pojazdów oraz spełnienie przez przewoźników i kierowców obowiązków w zakresie wymogów celno-skarbowych. Wspólne działania funkcjonariuszy będą nadal kontynuowane. To możliwość prowadzenia wieloaspektowych kontroli, ale również szansa na wymianę wiedzy i doświadczeń.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Posłowie podziwiali inwestycje w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Sejmowa podkomisja stała do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej gościła w czwartek (18.07) w Świnoujściu. Posłowie chcieli zobaczyć inwestycje sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Zainteresowani byli budową trzeciego zbiornika w Terminalu LNG, węzłem przesiadkowym w dzielnicy Warszów, a przede wszystkim tunelem.

Do Świnoujścia przyjechali: Grzegorz Puda, Patryk Gabriel, Kazimierz Gołojuch, Anna Kwiecień i Tadeusz Zwiefka. Zastępcy Prezydenta Miasta Świnoujście Arkadiusz Mazepa oraz Roman Kucierski podziękowali parlamentarzystom za współpracę oraz opowiedzieli o potrzebach pozyskiwania środków finansowych na kolejne inwestycje.

***

Tunel pod Świną ma długość 1,44 km. Przejechanie odcinka pomiędzy wyspami zajmie około pięciu minut. Inwestycja kosztowała ponad 900 mln zł, z czego 775,7 mln pochodziło z dofinansowania z Unii Europejskiej.

Obecnie Komunikacja Autobusowa posiada 25 autobusów. Wszystkie przystosowane są do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Pierwsze autobusy z dofinansowaniem UE wyjechały na ulice miasta pod koniec września 2010 r. To 10 niskopodłogowych autobusów marki Solaris Urbino. Kolejnych 6 – z silnikami Diesla i hybrydowe trafiły w 2018 roku. Najnowsze pochodzą z 2023 roku. Zakup niskoemisyjnych autobusów marki Solaris możliwy był dzięki wsparciu z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Kolejowo – promowo – autobusowy węzeł przesiadkowy został utworzony w miejscu dworca autobusowego. Prace obejmowały także przebudowę fragmentu ulicy Dworcowej. Oprócz niego został wybudowany parking na 125 miejsc przy ulicy Barlickiego, który stanowi integralną część węzła. Projekt  był dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020. Kwota dofinansowania to niemal 10,5 mln złotych.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prace na ulicy Barlickiego także w nocy

Opublikowano

w dniu

Na odcinku od skrzyżowania z ul. Holenderską do skrzyżowania z ul. Ludzi Morza w Świnoujściu, wykonawca przebudowy od 23 lipca br. do dnia 10 sierpnia b.r. będzie prowadził prace w godzinach nocnych. Rozpoczęcie prac nastąpi od skrzyżowania z ul. Ludzi Morza w kierunku skrzyżowania z ul. Holenderską.

Aby zminimalizować uciążliwość prowadzonych prac w porze nocnej wykonawca wykona tylko prace ziemne i warstwy podbudowy. Pozostałe roboty tj. roboty rozbiórkowe, brukarskie, sieciowe będą wykonywane w porze dziennej.

Wykonawca przeprasza mieszkańców osiedla Warszów i użytkowników drogi za powstałe niegodności i prosi o wyrozumiałość. Powyższa organizacja robót wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom ul. Barlickiego podczas prowadzonych prac i jednocześnie skróci czas prowadzenia robót.

Inwestycja podzielona jest na dwie części. Pierwsza to ulica Barlickiego na odcinku od ulicy Dworcowej do Ludzi Morza. Druga to ul. Ludzi Morza. Wybudowane zostanie odwodnienie, będzie nowa nawierzchnia jezdni, chodniki, oświetlenie oraz zatoczki postojowe i autobusowe.

Na realizację inwestycji miasto pozyskało dofinansowanie  z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 6,5 mln złotych.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zarzuty za przekupstwo i zmowę przetargową

Opublikowano

w dniu

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali mężczyznę, który skorumpował urzędnika ze Świnoujścia oraz bezprawnie wpływał na przebieg postępowania przetargowego. To kolejny wątek w śledztwie nadzorowanym przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

10 lipca 2024 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali na terenie powiatu olsztyńskiego mężczyznę – przedstawiciela spółki zajmującej się nowoczesnymi technologiami informacyjno-telekomunikacyjnymi – w związku z przekupstwem i zakłóceniem przetargu na budowę systemu zarządzania ruchem w Świnoujściu. Wartość udzielonego zamówienia publicznego to 18 mln zł.

Bezprawne uzyskiwanie informacji

Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymany mężczyzna wręczył korzyści majątkowe, warte kilkanaście tysięcy złotych, urzędnikowi Urzędu Miasta w Świnoujściu odpowiedzialnemu za przetarg na budowę systemu zarządzania ruchem w Świnoujściu.  W zamian uzyskał bezprawny wpływ na przebieg ww. postępowania, w tym w tworzenie dokumentacji przetargowej oraz dostęp do ofert pozostałych przedsiębiorców.

Zastosowane środki zapobiegawcze

Zatrzymany został doprowadzony do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, gdzie usłyszał zarzut z art. 229 par. 1 i 3 kk w zb.  z art. 305 par. 2 i 3 kk.

Prokurator – z uwagi na nieuwzględnienie przez Sąd wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztu – zastosował wobec zatrzymanego nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe w kwocie 50 tys. złotych, dozór Policji połączony z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami, zawieszenie w czynnościach służbowych oraz zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne, zarówno samodzielnie jak i na rzecz innych podmiotów.

Czynność zatrzymania połączona była z przeszukaniem określonych miejsc, które służyły zabezpieczeniu kolejnych dowodów w śledztwie. Zabezpieczono m.in. nośniki elektroniczne na okoliczność kontaktów mężczyzny z zatrzymanym wcześniej urzędnikiem.

Sprawa jest rozwojowa

To druga realizacja procesowa i ma związek  z wielowątkowym śledztwem – prowadzonym przez Delegaturę CBA w Szczecinie – w sprawie powoływania się na wpływy m.in. w Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych urzędach publicznych. W ramach prowadzonego śledztwa w czerwcu br. funkcjonariusze CBA zatrzymali 6 osób. Do tej pory w sprawie zarzuty usłyszało już 9 osób. Planowane są kolejne realizacje.

 

Zespół Prasowy CBA

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Skontrolowano 145 miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

145 miejsc zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży skontrolowali pracownicy Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty. Sprawdzane są m.in. kwalifikacje kadry oraz warunki, w jakich przebywają uczestnicy.

Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w okresie wakacyjnym prowadzi kontrole obozów, kolonii i półkolonii. W regionie sprawdzono 145 takich miejsc. Uwagi dotyczyły m.in. niewłaściwych kart kwalifikacyjnych, czy braku aktualnych zaświadczeń z rejestru o niekaralności i rejestru przestępstw na tle seksualnym.

„Jeżeli są jakieś nieprawidłowości, to wydajemy zalecenia i one powinny być na bieżąco poprawiane tak, aby bezpieczeństwo dzieci było zachowane” – przekazał w czwartek zachodniopomorski kurator oświaty Paweł Palczyński.

„Sprawdzamy m.in. kwalifikacje kadry, czy mają wszystkie zgody i uprawnienie, warunki w jakich przebywa młodzież. Jeżeli są wątpliwości, to zgłaszamy do odpowiednich instytucji np. do sanepidu” – dodał.

W czwartek w Pogorzelicy (pow. gryficki) ze szczepem z Hufca Warszawa Mokotów spotkała się wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz, która przypomniała, że na stronie ministerstwa funkcjonuje baza wypoczynku. Można tam sprawdzić m.in. czy dany wypoczynek został zgłoszony do kuratorium.

„Zawsze, jeśli ktoś czuje, że w miejscu wypoczynku dziecka coś złego się dzieje, można zgłosić się do kuratorium, sanepidu, straży pożarnej. Oczywiście w zależności, czego temat dotyczy” – przekazała wiceministra edukacji.

Zaapelowała do rodziców o ostrożność, szczególnie podczas wypoczynku nad wodą. „Chcę uprzedzić rodziców, że jezioro, rzeka, morze to jest woda, która może zrobić krzywdę, nawet gdy wydaje nam się, że jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. Bardzo prosimy o ostrożność” – dodała.

W woj. zachodniopomorskim pobyt zaplanowało 135 tys. uczestników kolonii i obozów, w tym 147 to obozy harcerskich, w których uczestniczyć będzie 9603 osób. Najwięcej wypoczynków zarejestrowanych jest w pasie nadmorskim i tam kontroli jest najwięcej.(PAP)

misz/ agz/

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524