Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Piotr Piwowarczyk: Świnoujście nie jest folwarkiem Szczecina

Opublikowano

w dniu

Piotr Piwowarczyk – przedsiębiorca turystyczny, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.    Regionalista i inicjator działań na rzecz ochrony zabytków ze szczególnym uwzględnieniem architektury militaris. Twórca, inicjator marek, wydarzeń i produktów turystycznych między innymi: „Twierdza Świnoujście”, „Dzień Flagi na Latarni Morskiej w Świnoujściu”,  „Dni Twierdzy”, „Fort Gerharda” czy „Podziemne Miasto na Wyspie Wolin”. Aktywny działacz na rzecz zrównoważonego rozwoju turystyki i gospodarki morskiej na wyspie Wolin i Uznam.(…) Gdy wybuchła wojna na Ukrainie organizator jednego z pierwszych transportów humanitarnych, który dotarł do oblężonego Kijowa z lekami dla dziecięcego szpitala onkologicznego, (…) a obecnie kandydat do sejmiku województwa zachodniopomorskiego z listy Trzeciej Drogi. 

Aleksander Bane: Czy chciałby Pan coś dodać to tego skrótu pana biogramu? Zaznaczę, że musiałem bardzo ten cytat zawęzić, a gdy wpisze się Pana nazwisko w wyszukiwarkę widać Pana bardzo dużą aktywność w mediach- nie tylko na polu ochrony zabytków. 

Piotr Piwowarczyk: Wyspiarz

A.B.: Tylko tyle?

Piotr Piwowarczyk: Aż tyle! Świnoujście i wyspy to od 25 lat moje prawdziwe centrum życiowe. I moja chyba największa miłość. Miejsce magiczne- mimo, że wiele razy próbowałem stąd wyjechać i z różnych powód szukać innego miejsca do życia zawsze po kilku tygodniach wracałem.

A.B.: Od blisko ćwierć wieku działa Pan na rzecz lokalnych zabytków i historii. Stworzył Pan znany nie tylko w Polsce Fort Gerharda, Podziemne Miasta. Walczy Pan – bo to chyba odpowiednie słowo- z uprzemysłowieniem wysp. Czy to odpowiednie sformułowanie?

P.P.: Niestety tak. Starania na rzecz zachowania równowagi pomiędzy przemysłem, a turystyką w ostatnich latach to prawdziwa bitwa o przetrwanie tej ostatniej gałęzi gospodarki. I utrzymanie na odpowiednim poziomie stanu naszej wyspiarskiej przyrody. Bitwa Dawida z Goliatem! Bo z jednej strony stoją potężne i bogate koncerny z Kataru czy Chin, wspierane przez rząd oraz ( niestety) władze samorządowe, a z drugiej strony mieszkańcy.

A.B.: Czyli jest Pan przeciwnikiem rozwoju portu i przemysłu w Świnoujściu?

P.P.: Absolutnie nie! To retoryka narzucona przez naszych oponentów, którzy próbują nam przypiąć łatkę ekoterorystów! Port i usługi portowe muszą się w Świnoujściu rozwijać – ale w zgodzie z naturą, w równowadze z gospodarką turystyczną. I za pełną zgodą i akceptacją Mieszkańców! To możliwe. Wymaga jednak by decydenci zobaczyli w nas partnerów, a władza samorządowa po 7 kwietnia w końcu stanęła po stronie interesu mieszkańców i miasta!

A.B.: Dlatego zdecydował się Pan na start w wyborach?

P.P.: Tak! Doszedłem do wniosku, że sejmik to kolejne narzędzie by zadbać o interes naszego miasta. To ostania chwila, by zbudować koalicję na rzecz w/w równowagi. W chodzimy w decydujący dla przyszłych pokoleń moment naszej wyspiarskiej historii – wszystkie ręce na pokład! Mamy szansę zatrzymać ten szalony autobus, który nazywa się Świnoujście i obecnie zmierza w kierunku przepaści.

A.B.: Uważa Pan, że nasze miasto i wyspy rozwijają się w złym kierunku?

P.P.: Zewnętrzne ośrodki decyzyjne całkowicie nie liczą się z naszym zdaniem i interesem. Przypomnieć? Obiecano koniec uprzemysławiania wysp, dostęp do zabytków – fortu, latarni i falochronu, konsultacje społeczne itd. Dziś już słyszymy nie tylko o porcie kontenerowym, ale o „portowym potworku” na skalę portu północnego w Gdańsku, w Przytorze planowany jest zakład petrochemiczny, a w Łunowie – podziemne zbiorniki wodoru. Czy piękna promenada, molo jest wstanie załatwić problem z zakorkowanymi drogami do miasta, hałasem i zanieczyszczeniem powietrza, które te inwestycje mogę generować? Z brakiem wody, czy miejscem gdzie może rozwijać się miasto? Gdy do tego doda się, że te inwestycje wprowadzane są do miasta tylnymi drzwiami – bez konsultacji i bez uwzględnienia interesu lokalnego społeczeństwa – czy taki kierunek rozwoju miasta to nie droga na końcu której jest przepaść? Wisienką na torcie jest retoryka lobbystów- bo te inwestycje to POLSKA RACJA STANU! Tak jak polski w tym przypadku jest inwestor z Kataru, Belgii i Chin.

A.B.: Dlaczego sejmik województwa, a nie np. rada miasta?

P.P.: Z punktu widzenia interesu miasta to właśnie w sejmiku zapadają jedne z najważniejszych decyzji dotyczących przyszłości Świnoujścia! To marszałek i sejmik uchwalają strategię rozwoju województwa i rozdysponowują olbrzymie fundusze. Tak przy okazji- jestem ciekawy, czy ktoś z naszych Czytelników jest w stanie wymienić nazwiska radnych sejmiku ze Świnoujścia, którzy reprezentowali nasze miasto w poprzednich kadencjach.

A.B.: W jednym z wywiadów użył Pan ciekawego sformułowania , że – „Szczecin kolonizuje Świnoujście”

P.P.: Świnoujście od lat – w różnych okresach swojej historii- potyka się o swoje interesy z tzw. wielkim Szczecinem. Ta wielka aglomeracja – oczywiście głosami swoich zarządców – od lat traktuje Świnoujście jak swój biedny przysiółek. Taki folwark. I od lat próbuje w najróżniejszy sposób nas kolonizować! Dominować gospodarczo, a ostatnio – by realizować ten pierwszy cel – także i politycznie. Tak jest od niemal 250 lat , czyli od dnia powstania miasta, ale w ostatnich latach nasi „szczecińscy przyjaciele” przekraczają w tych działania wszelkie dopuszczalne granice.

A.B.: A jakieś przykłady tego szczecińskiego kolonializmu?

P.P.: Likwidacja stoczni w Świnoujściu – po to by ratować stoczniowego trupa w Szczecinie. Budowa portu kontenerowego w trybie specustawy – bez zapytanie mieszkańców o opinię, czy chcą tej inwestycji. Próba przejęcia władzy samorządowej w Świnoujściu przez Platformę Obywatelską ze Szczecina – poprzez wystawienie i wspieranie kandydatury prezes szpitala na prezydenta miasta i p. Janusza Żmurkiewicza – do sejmiku. Czytał Pan, że według byłego członka Platformy Obywatelskiej Jana Borowskiego świnoujskie PO głosowało podczas sesji rady miasta zgodnie ze wskazaniami Szczecina? To nieprawdopodobne, ale niestety prawdziwe!

A.B.: W Pana programie jest postulat by usamodzielnić świnoujski port od Szczecina!

P.P.: Tak – bo dzisiejszy twór – czyli Zespół Morskich Portów Szczecin Świnoujście to właśnie kolejny dowód na tzw. szczeciński kolonializm! Przecież to mariaż, który podporządkował świnoujski portu Szczecinowi, byśmy nie mogli otwarcie konkurować z „bagienną” przystanią w Szczecinie! To oczywiście proces długotrwały, ale możliwy do zrealizowania, a powinien rozpocząć się od przyznania Świnoujściu większej ilości członków w zarządzie portu. By Świnoujście miało wpływ na to jak ta spółka ma się dalej rozwijać. Raz jeszcze historycznie – proces podporządkowywania Świnoujścia ośrodkowi w Szczecinie trwa od wielu lat. Do 1945 roku mieliśmy w Świnoujściu mocnych lobbystów, którzy w najważniejszych dla miasta sprawach potrafili opierać się szczecińskiemu lobby i skutecznie walczyć o interes miasta. W ostatnich latach wpływ Szczecina na nasze życie rośnie – według moich obserwacji strat z powodu istnienia tego układu jest o wiele więcej niż jakichkolwiek potencjalnych korzyści. Sejmik oczywiście nie ma bezpośrednich kompetencji by o tym decydować, ale może być politycznym narzędziem do lobbowania za większą niezależnością naszych wysp.

A.B.: Czy to nie zbyt surowa ocena? Przecież urząd marszałkowski np. dofinansowuje różne przedsięwzięcia…

P.P.: Próbował Pan policzyć ile pieniędzy wydaje się na inwestycje, czy kulturę w Szczecinie, Kołobrzegu, a ile na Świnoujście? Ile przeznaczono środków na budowę Morskiego Centrum Nauki, remont Zamku Książąt Piastowskich, modernizacje szczecińskiego teatru? Do Szczecina od marszałka płynął miliardy złotych! Od lat mocno w tym zakresie jest też wspierany Kołobrzeg. W ostatnim konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski dofinansowano 39 wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Ani jednego ze Świnoujścia!

A.B.: Dlaczego warto oddać na Pana głos?

P.P.: Wybijmy się na niepodległość! Dla naszych dzieci i wnuków. Dla nas. Nic o nas bez nas!

Rozmawiał: A. Bane

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Anonim temu

    6 kwietnia 2024 na 10:48

    brawo p.Piotrze wreszcie ktoś odważył się powiedzieć prawdę o okupacji Szczecina nad naszym miastem i terenami.to że utrzymujemy Szczecin od lat to wiedzą portowcy, pogłębianie toru wodnego za naszą kasę itd.prawobrzeże też okupacja,Niemcy korzystają i ich spółi też, stocznia itd,szntaż…Wałcz o to chłopie będziesz wielki.i miał szacunek.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Medale dla zawodników Klubu OSiR „Wyspiarz” w Ogólnopolskich Biegach Przełajowych w Gryfinie

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

Dnia 13 kwietnia 2024 r. w sportowej atmosferze odbyły się zawody zorganizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie – 94 Ogólnopolskie Biegi Przełajowe. Jesienne biegi mają w Gryfinie już swoją tradycję i cieszą się dużą popularnością. Niezwykle udany występ zaprezentowali zawodnicy klubu OSiR „Wyspiarz” zdobywając sześć medali.

W kategorii U12 na dystansie 800 m –  Natalia Smolińska wywalczyła złoty medal, zaś srebro zdobyła jej klubowa koleżanka Helenka Grudzień a wśród chłopców Nikodem Giłka. Bardzo dobrze spisali się nasi zawodnicy również w kategorii U14 na dystansie 1000 m – Aleksandra Pancer, stanęła na drugim stopniu podium, a miejsce trzecie wywalczył Fabio Baldi. W tej samej kategorii na wyróżnienie zasługuje bieg Leny Kowalskiej oraz Szymona Pastuszki, którzy pokazali, że jest w nich ogromny sportowy potencjał i ostatecznie zajęli wysokie V lokaty. W kategorii Juniorów (2005-2008) na dystansie 1000 m – Dawid Pecyna po pasjonującym finiszu zajął II miejsce. W tej samej kategorii wysoką IV lokatę zajęła Magda Karpińska i Adam Grudzień. W kategorii młodzików U16 na dystansie 1000 m IV miejsce zajął Rafał Kowalczyk, a na VI miejscu finiszowała Julia Jagusz.

Nasz klub reprezentowała 17 osobowa grupa w składzie:  Helenka Grudzień, Adam Grudzień, Magda Karpińska, Dawid Pecyna, Rafał Kowalczyk, Julia Jagusz, Nikodem Giłka, Marcelina Gawle, Hubert Guzik, Amelia Czerwińska, Wiktoria Kanclerz, Natalia Smolińska, Aleksandra Pancer, Szymon Pastuszka, Lena Kowalska, Fabio Baldi, Kacper Komar.

Wszyscy zawodnicy wykazali się dużym zaangażowaniem sportowym i chęcią walki. Zmagania zakończono uroczystym wręczeniem medali, dyplomów i koszulek w poszczególnych kategoriach wiekowych. Każdy uczestnik zawodów otrzymał również pamiątkowy medal.

Gratulujmy udanego startu oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych i wytrwałości w przygotowaniach do kolejnych zawodów.

Najbliższe zawody z udziałem naszych lekkoatletów odbędą się w Złocieńcu (Mistrzostwa Województwa w LA) w dniu 27 kwietnia 2024 r.

OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ruszają świnoujskie czwartki lekkoatletyczne

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

Czwartki Lekkoatletyczne 2023/2024 w Świnoujściu to cykl zawodów dla dzieci klas IV-VI ze Szkół Podstawowych.

Już w tym tygodniu w czwartek 18 kwietnia 2024 rozpocznie się Sesja Wiosenna VII Edycji Świnoujskich Czwartków Lekkoatletycznych. Zawody przeznaczone są dla dzieci ze Szkół Podstawowych, będą odbywać się na Stadionie Lekkoatletycznym w Świnoujściu ul. Matejki 22  od godz. 16:00.

Organizatorem zawodów jest: Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”. Więcej informacji na temat Czwartków Lekkoatletycznych można znaleźć na stronie internetowej  www.osir.swinoujscie  w zakładce Czwartki Lekkoatletyczne.

Zapisy: w dniu zawodów od godziny  15.00

Terminy zawodów wiosennych:
18.04.2024 r.    godz. 16.00
25.04.2024 r.    godz. 16:00
09.05.2024       godz. 16.00
23.05 2024       godz.16.00 Finał Miejski

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wpadł poszukiwany trzema listami gończymi

Opublikowano

w dniu

45-letniego mieszkańca województwa opolskiego, który został deportowany ze Szwecji, zatrzymali 11 kwietnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu. Mężczyzna został wydalony z terytorium Szwecji za nielegalną pracę bez umowy, pobyt powyżej dopuszczalnego terminu, a także kradzież i spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.

Podróżny otrzymał od szwedzkich organów ścigania karę grzywny w wysokości 1500 koron oraz został ukarany 5-letnim zakazem wjazdu na terytorium tego państwa. Po przejęciu mężczyzny na trenie Polski funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzili jego dane w dostępnych bazach i okazało się, że jest on poszukiwany trzema listami gończymi za przestępstwa przeciwko mieniu.  Zatrzymany został przekazany policjantom z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu celem przeprowadzenia z nim dalszych czynności procesowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kontenery do Skandynawii po torach

Opublikowano

w dniu

Foto: Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście
Na Terminalu Promowym w Świnoujściu  został obsłużony pierwszy po modernizacji transport kolejowy.
Terminal został przystosowany do obsługi ładunków intermodalnych. Wagony kolejowe służące do przewozu kontenerów przypłynęły promem Polonia i wyruszyły w dalszą drogę na południe Europy.
W ubiegłym roku zakończono przebudowę istniejących oraz budowę nowych torów kolejowych i placów manewrowo-postojowych. Wykonano także nowe stanowisko promowe  o długości 294 m, powstałe z połączenia dwóch istniejących wcześniej.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowoczesne niszczyciele min w niedzielę w Szczecinie

Opublikowano

w dniu

Foto: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

W niedzielę, 14 kwietnia, przy szczecińskich Wałach Chrobrego, zacumują dwa najnowsze niszczyciele min Marynarki Wojennej. ORP Albatros i ORP Mewa udostępnią swoje pokłady do zwiedzania w niedzielę. Załogi czekają na przyjęcie gości w godz. 13:00–17:00.

ORP Albatros (nr burtowy 602) i ORP Mewa (nr burtowy 603) są aktualnie najnowszymi okrętami w Marynarce Wojennej. Weszły do służby odpowiednio w listopadzie 2022 r. oraz lutym 2023 r. w wyniku prowadzonego procesu modernizacji polskich sił przeciwminowych. Wraz z prototypowym okrętem całej serii, czyli ORP Kormoran, wchodzą w skład 13 Dywizjonu Trałowców – oddziału taktycznego 8 Flotylli Obrony, którego okręty stacjonują w Porcie Wojennym w Gdyni.

Zgodnie z przeznaczeniem niszczyciele min typu KORMORAN II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

Aktualnie trwa także budowa 3 kolejnych niszczycieli min tej serii, które z kolei zasilą 12 Dywizjon Trałowców w Świnoujściu. Kolejne okręty o numerach burtowych 604-6 zostaną dostarczone w latach 2026-2027. Łącznie 6 nowoczesnych okrętów projektu 258 typu Kormoran II będzie wchodziło w skład systemu obrony przeciwminowej polskiej Marynarki Wojennej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecina oraz sympatyków Marynarki Wojennej z całej Polski !

***

Niszczyciele min ORP Albatros i ORP Mewa zostały zbudowane przez konsorcjum, którego liderem była Stocznia Remontowa Shipbuilding SA. W skład konsorcjum wchodziły także: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Podstawowe dane taktyczno-techniczne:

Numer burtowy: 602, 603
Klasa: Niszczyciel min
Typ: Kormoran II
Projekt: 258
Wyporność: 830 t
Długość: 58,5 m
Szerokość: 10,3 m
Zanurzenie: 2,7 m
Klasa lodowa: L-3
Prędkość: 15 w
Zasięg: 2500 Mm

Charakterystyka okrętu:

Kadłub okrętu wykonany jest ze stali amagnetycznej zapewniającej zmniejszenie wykrywalności pól fizycznych okrętu.

Uzbrojenie: okrętowy system uzbrojenia OSU-35K z 35-milimetrową armatą AM-35K; wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm WKM-Bm; stanowiska dla operatorów przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych t. GROM;

Wyposażenie specjalistyczne stanowią pojazdy podwodne Saab Double Eagle Sarov, Gavia, Kongsberg Hugin, oraz Głuptaki w dwóch wersjach – inspekcyjnej (służące do identyfikacji obiektów podwodnych) oraz bojowej (przeznaczone do niszczenia obiektów niebezpiecznych), a także sonar holowany Katfish firmy Kraken.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Rozpoczęto sadzenie drzew na tunelowej górce w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: BIK UM Świnoujście

Na terenie górki tzw. tunelowej rozpoczęło się sadzenie klonów pospolitych, sosny zwyczajnej i krzewów jałowca.

Sadzeniem zajmuje się wyspecjalizowana firma. Klony mają po 16 cm obwodu i kilka metrów wysokości. Każde drzewo jest sadzone na odpowiedniej głębokości, nawożone, sypany jest także specjalny granulat, który zatrzymuje wodę na dłuższy czas. Dzięki niemu nawet, gdy przez 3 tygodnie nie będzie padać, to korzenie będą miały wodę. A każdy nowy opad deszcz znów uzupełni granulat w wodę.

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524