Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Wywiad z kandydatami PiS do Rady Miasta Świnoujście

Opublikowano

w dniu

Za chwilę rozpoczyna się cisza wyborcza, to ostatnia szansa, żeby zaprezentować się wyborcom i przekonać ich do postawienia znaku „X” właśnie przy tej, a nie innej osobie. Dzisiaj rozmawiam z „jedynkami” na listach Prawa i Sprawiedliwości.

Jak Wy chcecie przekonać wyborców do siebie?

Zofia Sołtysik: Niektóre komitety wyborcze prezentują się bardzo intensywnie, za pomocą dużej ilości banerów, nieraz ogromnych. W wielu przypadkach są to twarze znane z poprzednich kadencji samorządowych. Warto poszukać ich obietnic wyborczych sprzed pięciu czy dziesięciu lat i sprawdzić ile z nich zostało zrealizowanych. Na naszych listach są osoby, które są przede wszystkim znane z konkretnych działań na rzecz mieszkańców, z działań poza politycznych. Osoby znane ze swojego zaangażowania, bezinteresowności i uczciwości. Równocześnie osoby doświadczone, z wiedzą potrzebną do skutecznego działania w Radzie Miasta.

A jaka jest gwarancja, że zrealizujecie swoje obietnice wyborcze?

Aleksander Dmowski: Wczoraj jedna z moich znajomych zapytała jak sobie wyobrażam, że można zrealizować wszystkie te złożone obietnice, że na to trzeba ogromnych pieniędzy, a budżet nie jest z gumy. I ma rację – obiecać łatwo, dotrzymać trudniej. Nasz plan jest prosty. Po pierwsze: zweryfikować wszystkie zaplanowane wydatki, zarówno pod względem ich ważności dla mieszkańców, jak i pod względem ewentualnej możliwości odnalezienia rozwiązań bardziej ekonomicznych. Po drugie: wdrożyć nowe sposoby pozyskiwania funduszy. Mamy wśród nas specjalistów, przedsiębiorców, którzy mają określone pomysły, które doprowadzą do zasilenia budżetu. Zauważmy, że część naszych założeń programowych dla Świnoujścia wymaga znikomego zwiększenia wydatków. Ponadto niektóre z tych działań, np. budowa nowej stacji uzdatniania wody, remont hali przy ul. Jachtowej albo usprawnienie komunikacji miejskiej i samochodowej, są przewidziane w tegorocznym budżecie.

Czytając programy poszczególnych komitetów, ma się wrażenie, że dużo jest punktów wspólnych. W jaki sposób, waszym zdaniem, wyborca ma wybrać właściwie?

Aleksandra Namyślak: Każdy mieszkaniec Świnoujścia może zagłosować tylko na jedną osobę do Rady Miasta. Ta wybrana przez niego osoba będzie go reprezentować w Radzie przez najbliższe 5 lat. Dlatego trzeba się dobrze zastanowić czy osoba, która po prostu ładnie się uśmiecha z baneru to na pewno dobry wybór. Jak mówiła koleżanka, wielu spośród obecnych kandydatów było już w Radzie, czasem niejednokrotnie. Jeśli wówczas nie zrealizowali swoich obietnic, to czy teraz możemy na to liczyć? Oczywiste jest, że w kampanii każdy kandydat wsłuchuje się w potrzeby mieszkańców i potem wpisuje ich realizację do programu. Skoro wiele jest punktów wspólnych w programach komitetów, to wydawałoby się można liczyć na pewną realizację tych obietnic. Zauważmy, że nasi kandydaci to osoby, które w Radzie nie były. Wyborca musi sobie zadać pytanie: czy zaufać nowej osobie, znanej z działalności społecznej, czy lokalnemu politykowi, który niejednokrotnie obietnic nie dotrzymał?

Wracając do programu, czym różnią się programy komitetów, które wystawiły kandydatów do Rady?

Aleksander Dmowski: Zapoznałem się z programem wszystkich komitetów w naszym mieście. Nasz program jest zwięzły, zawiera kilkanaście najistotniejszych tematów. Nasi kontrkandydaci mają bardzo długie listy obietnic. Dwa z komitetów, szczególnie, jak to się mówi, popłynęły. W swoim programie zawarły tak ogromną ilość obietnic wyborczych, że nie sposób wypełnić ich, nawet w ciągu kilku kadencji, a co dopiero jednej. W moim przekonaniu takie działanie wręcz obraża wyborców, traktując ich jak osoby ogromnie naiwne. My zwracamy się do osób myślących, rozsądnych.

Zofia Sołtysik: Ze swojej strony możemy przede wszystkim zapewnić, że jako radni będziemy, jak dotychczas w życiu codziennym, wsłuchiwać się w oczekiwania świnoujścian i skutecznie realizować je w Radzie Miasta. W przypadku ewentualnych przeszkód w realizacji, będziemy o nich głośno mówić do mieszkańców.

Był taki moment w kampanii wyborczej, że wasze plakaty i banery były niszczone. Dlaczego głównie wasze?

Aleksandra Namyślak: Wszystkie przypadki niszczenia materiałów wyborczych zgłosiliśmy na policję, która podjęła odpowiednie działania i dotarła do sprawców. Nie mogę wchodzić w szczegóły, ale osoby które się tego dopuszczały po prostu nie miały argumentów w dyskusji, a widząc rosnącą widzialność naszego komitetu i popularność naszych kandydatów, postanowiły posunąć się do takich prymitywnych działań, narażając się zresztą na odpowiedzialność karną.

Kogo powinni poprzeć wasi wyborcy wybierając prezydenta Świnoujścia?

Aleksander Dmowski: Jesteśmy przekonani, że przy podejmowaniu tej decyzji nasi wyborcy zastosują ten sam zdrowy rozsądek, o którym mówiliśmy przy wyborze radnych. W naszym przekonaniu nie ma kandydata idealnego, jednak na pewno nie należy kierować się tym ile który kandydat ma w mieście banerów (śmiech). Na pewno należy zadać sobie kilka pytań. Kto finansowo stoi za rozdmuchaną kampanią niektórych kandydatów? Skąd wzięły się pieniądze na wielkopowierzchniowe banery, na potężną ilość mniejszych, na koncerty i inne wydarzenia mające zbudować pozytywny wizerunek?

Na koniec mocne pytanie: Prawo i Sprawiedliwość to ugrupowanie, które straciło większość w parlamencie, a w mediach pojawiają się informacje o zarzutach stawianych wobec byłych członków rządu. Czy, w waszej ocenie, PiS to wciąż dobra marka?

Zofia Sołtysik: Prawo i Sprawiedliwość przeszło do opozycji, ale wciąż jest ugrupowaniem mającym największą ilość przedstawicieli w parlamencie. Według nawet najbardziej nieprzychylnych sondaży, naszą organizację popiera jedna trzecia Polaków. Poza wszystkim, pamiętajmy, że w wyborach samorządowych, zwłaszcza na szczeblu miejskim, przynależność partyjna nie powinna być najważniejszym kryterium. Wybierajmy ludzi, którzy gwarantują uczciwość, pracowitość i zaangażowanie.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia!

Artykuł sponsorowany | Materiał KWW Prawo i Sprawiedliwość

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Jazon temu

    5 kwietnia 2024 na 20:24

    Mam pytanie do patriotów z PiS. Dlaczego nie reagujecie na fakt, że na świnoujskiej promenadzie, stacje rowerowe są opisane jako Swenemunde. I to od lat? Przecież to nie zgodne z polskim prawem i umową polsko-niemiecką.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Śmiertelny wypadek na budowie w Międzyzdrojach

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Na terenie budowy przy ul. Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach w piątek po południu zginął 44-letni operator dźwigu. Okoliczności wypadku wyjaśnia prokuratura w Świnoujściu oraz inspekcja pracy.

Do wypadku doszło na terenie budowy przy ul. Promenada Gwiazd, w miejscu dawnej bazy rybackiej. Zginął operator dźwigu typu żuraw.

„Mężczyzna, wchodząc na dźwig po metalowej drabinie, spadł i uderzył głową w metalowy element konstrukcyjny. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon” – poinformowała PAP st. sierż. Katarzyna Jasion, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Kamieniu Pomorskim.

Na miejsce wypadku przyjechały służby ratunkowe oraz inspekcja pracy. „Z wstępnych ustaleń wynika, że 44-letni mężczyzna, wchodząc na żuraw, zasłabł” – powiedziała PAP Ewelina Kolanowska, rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.

Operator żurawia spadł z wysokości ok. 15 metrów. Był to 44-letni mieszkaniec powiatu gryfińskiego.

Okoliczności wypadku bada policja, pod nadzorem prokuratury rejonowej w Świnoujściu. Odrębne postępowanie prowadzi inspekcja pracy.(PAP)

tma/ jann/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kontrole na Terminalu Promowym w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego ze Szczecina, wraz z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, skontrolowali na Terminalu Promowym w Świnoujściu ponad 170 pojazdów ciężarowych. Wspólne działania funkcjonariuszy to również możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń. 

W czwartek (11 lipca) na Terminalu Promowym w Świnoujściu inspektorzy ITD ze Szczecina, wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, przeprowadzili 174 kontrole pojazdów ciężarowych. Sprawdzano m.in. trzeźwość kierujących, czas pracy, stan techniczny pojazdów oraz spełnienie przez przewoźników i kierowców obowiązków w zakresie wymogów celno-skarbowych. Wspólne działania funkcjonariuszy będą nadal kontynuowane. To możliwość prowadzenia wieloaspektowych kontroli, ale również szansa na wymianę wiedzy i doświadczeń.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Posłowie podziwiali inwestycje w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Sejmowa podkomisja stała do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej gościła w czwartek (18.07) w Świnoujściu. Posłowie chcieli zobaczyć inwestycje sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Zainteresowani byli budową trzeciego zbiornika w Terminalu LNG, węzłem przesiadkowym w dzielnicy Warszów, a przede wszystkim tunelem.

Do Świnoujścia przyjechali: Grzegorz Puda, Patryk Gabriel, Kazimierz Gołojuch, Anna Kwiecień i Tadeusz Zwiefka. Zastępcy Prezydenta Miasta Świnoujście Arkadiusz Mazepa oraz Roman Kucierski podziękowali parlamentarzystom za współpracę oraz opowiedzieli o potrzebach pozyskiwania środków finansowych na kolejne inwestycje.

***

Tunel pod Świną ma długość 1,44 km. Przejechanie odcinka pomiędzy wyspami zajmie około pięciu minut. Inwestycja kosztowała ponad 900 mln zł, z czego 775,7 mln pochodziło z dofinansowania z Unii Europejskiej.

Obecnie Komunikacja Autobusowa posiada 25 autobusów. Wszystkie przystosowane są do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Pierwsze autobusy z dofinansowaniem UE wyjechały na ulice miasta pod koniec września 2010 r. To 10 niskopodłogowych autobusów marki Solaris Urbino. Kolejnych 6 – z silnikami Diesla i hybrydowe trafiły w 2018 roku. Najnowsze pochodzą z 2023 roku. Zakup niskoemisyjnych autobusów marki Solaris możliwy był dzięki wsparciu z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Kolejowo – promowo – autobusowy węzeł przesiadkowy został utworzony w miejscu dworca autobusowego. Prace obejmowały także przebudowę fragmentu ulicy Dworcowej. Oprócz niego został wybudowany parking na 125 miejsc przy ulicy Barlickiego, który stanowi integralną część węzła. Projekt  był dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020. Kwota dofinansowania to niemal 10,5 mln złotych.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prace na ulicy Barlickiego także w nocy

Opublikowano

w dniu

Na odcinku od skrzyżowania z ul. Holenderską do skrzyżowania z ul. Ludzi Morza w Świnoujściu, wykonawca przebudowy od 23 lipca br. do dnia 10 sierpnia b.r. będzie prowadził prace w godzinach nocnych. Rozpoczęcie prac nastąpi od skrzyżowania z ul. Ludzi Morza w kierunku skrzyżowania z ul. Holenderską.

Aby zminimalizować uciążliwość prowadzonych prac w porze nocnej wykonawca wykona tylko prace ziemne i warstwy podbudowy. Pozostałe roboty tj. roboty rozbiórkowe, brukarskie, sieciowe będą wykonywane w porze dziennej.

Wykonawca przeprasza mieszkańców osiedla Warszów i użytkowników drogi za powstałe niegodności i prosi o wyrozumiałość. Powyższa organizacja robót wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom ul. Barlickiego podczas prowadzonych prac i jednocześnie skróci czas prowadzenia robót.

Inwestycja podzielona jest na dwie części. Pierwsza to ulica Barlickiego na odcinku od ulicy Dworcowej do Ludzi Morza. Druga to ul. Ludzi Morza. Wybudowane zostanie odwodnienie, będzie nowa nawierzchnia jezdni, chodniki, oświetlenie oraz zatoczki postojowe i autobusowe.

Na realizację inwestycji miasto pozyskało dofinansowanie  z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 6,5 mln złotych.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zarzuty za przekupstwo i zmowę przetargową

Opublikowano

w dniu

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali mężczyznę, który skorumpował urzędnika ze Świnoujścia oraz bezprawnie wpływał na przebieg postępowania przetargowego. To kolejny wątek w śledztwie nadzorowanym przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

10 lipca 2024 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali na terenie powiatu olsztyńskiego mężczyznę – przedstawiciela spółki zajmującej się nowoczesnymi technologiami informacyjno-telekomunikacyjnymi – w związku z przekupstwem i zakłóceniem przetargu na budowę systemu zarządzania ruchem w Świnoujściu. Wartość udzielonego zamówienia publicznego to 18 mln zł.

Bezprawne uzyskiwanie informacji

Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymany mężczyzna wręczył korzyści majątkowe, warte kilkanaście tysięcy złotych, urzędnikowi Urzędu Miasta w Świnoujściu odpowiedzialnemu za przetarg na budowę systemu zarządzania ruchem w Świnoujściu.  W zamian uzyskał bezprawny wpływ na przebieg ww. postępowania, w tym w tworzenie dokumentacji przetargowej oraz dostęp do ofert pozostałych przedsiębiorców.

Zastosowane środki zapobiegawcze

Zatrzymany został doprowadzony do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, gdzie usłyszał zarzut z art. 229 par. 1 i 3 kk w zb.  z art. 305 par. 2 i 3 kk.

Prokurator – z uwagi na nieuwzględnienie przez Sąd wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztu – zastosował wobec zatrzymanego nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe w kwocie 50 tys. złotych, dozór Policji połączony z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami, zawieszenie w czynnościach służbowych oraz zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne, zarówno samodzielnie jak i na rzecz innych podmiotów.

Czynność zatrzymania połączona była z przeszukaniem określonych miejsc, które służyły zabezpieczeniu kolejnych dowodów w śledztwie. Zabezpieczono m.in. nośniki elektroniczne na okoliczność kontaktów mężczyzny z zatrzymanym wcześniej urzędnikiem.

Sprawa jest rozwojowa

To druga realizacja procesowa i ma związek  z wielowątkowym śledztwem – prowadzonym przez Delegaturę CBA w Szczecinie – w sprawie powoływania się na wpływy m.in. w Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych urzędach publicznych. W ramach prowadzonego śledztwa w czerwcu br. funkcjonariusze CBA zatrzymali 6 osób. Do tej pory w sprawie zarzuty usłyszało już 9 osób. Planowane są kolejne realizacje.

 

Zespół Prasowy CBA

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Skontrolowano 145 miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

145 miejsc zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży skontrolowali pracownicy Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty. Sprawdzane są m.in. kwalifikacje kadry oraz warunki, w jakich przebywają uczestnicy.

Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w okresie wakacyjnym prowadzi kontrole obozów, kolonii i półkolonii. W regionie sprawdzono 145 takich miejsc. Uwagi dotyczyły m.in. niewłaściwych kart kwalifikacyjnych, czy braku aktualnych zaświadczeń z rejestru o niekaralności i rejestru przestępstw na tle seksualnym.

„Jeżeli są jakieś nieprawidłowości, to wydajemy zalecenia i one powinny być na bieżąco poprawiane tak, aby bezpieczeństwo dzieci było zachowane” – przekazał w czwartek zachodniopomorski kurator oświaty Paweł Palczyński.

„Sprawdzamy m.in. kwalifikacje kadry, czy mają wszystkie zgody i uprawnienie, warunki w jakich przebywa młodzież. Jeżeli są wątpliwości, to zgłaszamy do odpowiednich instytucji np. do sanepidu” – dodał.

W czwartek w Pogorzelicy (pow. gryficki) ze szczepem z Hufca Warszawa Mokotów spotkała się wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz, która przypomniała, że na stronie ministerstwa funkcjonuje baza wypoczynku. Można tam sprawdzić m.in. czy dany wypoczynek został zgłoszony do kuratorium.

„Zawsze, jeśli ktoś czuje, że w miejscu wypoczynku dziecka coś złego się dzieje, można zgłosić się do kuratorium, sanepidu, straży pożarnej. Oczywiście w zależności, czego temat dotyczy” – przekazała wiceministra edukacji.

Zaapelowała do rodziców o ostrożność, szczególnie podczas wypoczynku nad wodą. „Chcę uprzedzić rodziców, że jezioro, rzeka, morze to jest woda, która może zrobić krzywdę, nawet gdy wydaje nam się, że jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. Bardzo prosimy o ostrożność” – dodała.

W woj. zachodniopomorskim pobyt zaplanowało 135 tys. uczestników kolonii i obozów, w tym 147 to obozy harcerskich, w których uczestniczyć będzie 9603 osób. Najwięcej wypoczynków zarejestrowanych jest w pasie nadmorskim i tam kontroli jest najwięcej.(PAP)

misz/ agz/

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524