Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Bosch stawia na innowacje, partnerstwa i przejęcia – redukcja kosztów nadal w centrum uwagi

Opublikowano

w dniu

Cele w zakresie rozwoju wymagają wysokiej rentowności i silnej pozycji finansowej.

– Cele na 2023 rok osiągnięte: wzrost obrotów ze sprzedaży do 91,6 mld euro / wzrost marży EBIT do 5,3% r/r.

– Ostrożna prognoza na rok 2024: oczekiwany wzrost sprzedaży 5-7% / maksymalna marża EBIT – na poziomie 2023 roku.

– Bosch w Polsce: solidny wzrost w 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim.

– Technologie medyczne – przykład ekspansji w perspektywicznych branżach: we współpracy z dwoma nowymi partnerami, Bosch inwestuje 300 mln euro w tym obszarze.

– Stefan Hartung: „Chcemy rozwijać się dzięki innowacjom, partnerstwom i poprzez przejęcia, aby jak najlepiej wykorzystać szanse w dobie transformacji naszych branż – pomimo niesprzyjającej koniunktury”.

– Markus Forschner: „Nasze cele na 2024 rok są bardzo ambitne. Przewidujemy, że warunki rynkowe nie będą korzystne, dlatego musimy nadal ograniczać koszty, aby zachować konkurencyjność”.

W 2023 roku Grupa Bosch osiągnęła założone cele w zakresie sprzedaży i zysku, z powodzeniem realizując strategię wzrostu mimo niepomyślnej sytuacji ekonomicznej. „W 2023 roku osiągnęliśmy założone cele finansowe i wzmocniliśmy pozycję rynkową w wielu obszarach – od półprzewodników po zintegrowane systemy zarządzania budynkiem – powiedział Stefan Hartung, prezes globalnego zarządu Robert Bosch GmbH, podsumowując wyniki. – Chcemy rozwijać się dzięki innowacjom, partnerstwom i poprzez przejęcia, aby jak najlepiej wykorzystać szanse w dobie transformacji naszych branż – pomimo niesprzyjającej koniunktury”. Producent technologii i usług planuje w perspektywie długoterminowej osiągnąć średnią roczną stopę wzrostu na poziomie 6-8% przy marży o wysokości co najmniej 7%. Oprócz tego firma chce być jednym z trzech wiodących dostawców rozwiązań na kluczowych dla siebie rynkach, we wszystkich regionach świata. 

Bosch wzmacnia też swój udział w innowacyjnych obszarach o znacznym potencjale rozwoju. Na przykład w zakresie technologii medycznych firma ogłosiła rozpoczęcie prac nad nowatorską technologią BioMEMS, która łączy badania molekularne z technologią mikroczujników. Rozwiązanie umożliwia realizację szybkich testów u pacjenta i zbadanie aż 250 markerów genetycznych, takich jak patogeny czy mutacje, za pomocą jednego czujnika – i to w gabinecie lekarskim. Test może odbyć się bezpośrednio w placówce medycznej, np. w gabinecie lekarskim. „BioMEMS wykorzystuje rozwiązania znane z badań molekularnych i technologii mikrosystemów, które Bosch stosuje w smartfonach i układach ESP” – powiedział Hartung. Jeden z pierwszych opracowywanych testów BioMEMS posłuży do wykrywania różnych patogenów wywołujących sepsę, czyli zakażenie krwi. W tym celu Bosch nawiązał niedawno współpracę rozwojowo-sprzedażową z firmą Randox. Z kolei strategiczne porozumienie z R-Biopharm ma przyspieszyć prace nad pełną automatyzacją badania w kierunku obecności bakterii wielolekoopornych w organizmie. Wspólnie z tymi dwoma partnerami Bosch planuje zainwestować w technologie medyczne ok. 300 mln euro do 2030 roku.

Wzrost sprzedaży i wyników w 2023 roku – 2024 rokiem wyzwań

Mimo niesprzyjającej sytuacji ekonomicznej i rynkowej, w minionym roku firma Bosch na świecie wygenerowała obrót na poziomie 91,6 mld euro, co stanowi wzrost o 3,8% (8% po uwzględnieniu różnic kursowych). EBIT Grupy wyniósł 4,8 mld euro (względem 3,8 mld euro z roku 2022). Z kolei marża EBIT wzrosła do 5,3%, i była o 1 p.p. wyższa niż rok wcześniej. Przekroczyła tym samym oczekiwany poziom, choć wciąż nie osiągnęła celu długoterminowego firmy określonego na poziomie co najmniej 7%. Ten cel koncern Bosch planuje zrealizować do 2026 roku. „Aby móc samodzielnie finansować nasz rozwój, potrzebujemy wysokiej rentowności i silnej pozycji finansowej” – skomentował Markus Forschner, członek zarządu i dyrektor finansowy Robert Bosch GmbH. – Zrealizowaliśmy zeszłoroczne oczekiwania finansowe między innymi dzięki dobrej końcówce 2023 roku. Spodziewamy się jednak, że rok obrotowy 2024 będzie co najmniej tak samo trudny, jak ubiegły”.

Firma Bosch z dużą ostrożnością patrzy na bieżący rok, również ze względu na obecną sytuację gospodarczą. „W tym roku nie przewidujemy poprawy koniunktury” – powiedział Forschner. W związku z tym CFO spodziewa się, że w 2024 roku gospodarka światowa urośnie o zaledwie 2,3%, przy jednoczesnym spowolnieniu produkcji pojazdów i utrzymującemu się osłabieniu rynku inżynierii mechanicznej. Możliwa jest jednak pewna poprawa sytuacji na rynkach dóbr konsumpcyjnych po dwóch latach ograniczonego popytu. W odniesieniu do własnego biznesu firma oczekuje stabilizacji, którą wspierać będą innowacje i wzmocnienie międzynarodowej obecności. Bosch buduje obecnie m.in. fabrykę piekarników w Egipcie oraz zakład produkcji lodówek w Meksyku. 

W pierwszym kwartale bieżącego roku globalna sprzedaż koncernu spadła o 0,8% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023. Po uwzględnieniu różnic kursowych obroty wzrosły o 2,7%. „To pokazuje wyraźnie, że roczny wzrost sprzedaży na poziomie 5-7%, który zaplanowaliśmy, jest założeniem niezwykle ambitnym” – powiedział Forschner. Dyrektor finansowy dał jasno do zrozumienia, że zwiększenie marży EBIT względem zeszłego roku będzie trudne: „Czeka nas nie tylko osłabienie koniunktury i przewidywany dalszy wzrost inwestycji w obszary o strategicznym znaczeniu. Odczujemy też negatywne skutki związane z restrukturyzacją i optymalizacją procesów – ich pozytywne efekty będą odroczone w czasie” – podkreślił Forschner. Firma Bosch zamierza dalej obniżać koszty i zmieniać swoje struktury, aby utrzymać konkurencyjność w dobie dynamicznych zmian w branżach, w których jest obecna. „Będziemy realizować wymagane działania konsekwentnie, ale zawsze w sposób dostosowany do potrzeb” – dodał Forschner. Konieczne zmiany kadrowe mają odbywać się możliwie bez przymusowych redukcji i w społecznie jak najbardziej akceptowalny sposób.

Rozwój biznesu w Polsce: solidny wzrost w 2023 r.

Grupa Bosch w Polsce zakończyła rok obrotowy 2023 ze skonsolidowaną sprzedażą na rynku krajowym na poziomie blisko 1,8 mld euro (8 mld zł), odnotowując tym samym wzrost r/r o prawie 15% (w PLN: 11%). W 2023 r. łączna sprzedaż Grupy Bosch w Polsce, obejmująca sprzedaż spółek nieskonsolidowanych oraz dostawy wewnętrzne do spółek powiązanych, wyniosła 2,9 mld euro (13,2 mld zł) i była o 0,8 % wyższa (w PLN: 2,3% niższa) niż w roku poprzednim. „Bosch osiągnął dobre wyniki na polskim rynku w 2023 roku, szczególnie dzięki dynamicznemu, dwucyfrowemu wzrostowi sprzedaży w sektorze Mobility. Rozwinęliśmy działalność na rynku części zamiennych i inwestowaliśmy w rozbudowę naszej podwrocławskiej fabryki komponentów do układów hamulcowych, gdzie właśnie otworzyliśmy nowy, w pełni zautomatyzowany magazyn, wdrażając kolejny element Przemysłu 4.0. w tej lokalizacji” – powiedział Rafał Rudziński, prezes spółki Robert Bosch i przedstawiciel Grupy Bosch w Polsce. Pozostałe sektory biznesowe Bosch: Industrial Technology, Consumer Goods oraz Building and Technology, mierzyły się w 2023 roku z wyzwaniami rynkowymi, a ich sprzedaż spadła poniżej poziomu z roku poprzedniego. Na dzień 31 grudnia 2023 r. liczba pracowników zatrudnionych w Grupie Bosch w Polsce wynosiła blisko 9600. 

Prognozy na bieżący rok są umiarkowane, przede wszystkim ze względu na utrzymujące się wyzwania gospodarcze i polityczne w Europie i na świecie. „Bosch będzie nadal umacniał swoją pozycję w Polsce. W tym roku planujemy rozpocząć prace budowlane dla nowej fabryki w Dobromierzu pod Wałbrzychem, w ramach rozbudowy sieci europejskich zakładów pomp ciepła grupy Bosch Home Comfort. Grupa BSH kontynuuje natomiast inwestycje w zaplecze badawczo-rozwojowe dla małego AGD w Rzeszowie” – dodał Rudziński.

Obszar rozwojowy: zrównoważona mobilność

W swoim głównym obszarze biznesu Bosch nadal realizuje strategiczne plany rozwoju. Tylko w tym roku firma zainicjuje ok. 30 projektów seryjnych dla pojazdów elektrycznych. „Nadchodzi era elektromobilności: pytanie tylko, jak szybko dotrze do poszczególnych regionów świata – powiedział Hartung. – Szacujemy, że do 2030 roku 70% wszystkich nowych samochodów w Europie będzie posiadać napęd wyłącznie elektryczny. W Chinach i Ameryce Północnej – około 40-50%”. Zdaniem prezesa Bosch, w regionach, w których pojazdy ciężarowe muszą pokonywać długie dystanse, rozwiązania takie jak hybrydy typu plug-in czy tzw. range extendery będą cieszyć się dużym zainteresowaniem jeszcze przez jakiś czas. W sektorze Mobility dalszy impuls do rozwoju mają dać rozwiązania w zakresie dynamiki jazdy. W Bosch obszar nowych układów hamulcowych zaprojektowanych specjalnie z myślą o samochodach elektrycznych i zautomatyzowanej jeździe rośnie w tempie 10% rocznie – znacznie szybciej niż sam rynek. Jeśli chodzi o system zarządzania ruchem pojazdu (vehicle motion management, VMM), Bosch intensywnie pracuje nad innowacyjnym rozwiązaniem, które umożliwiałoby koordynację ruchu pojazdu w każdym aspekcie poprzez sterowanie hamulcami, kierownicą, układem napędowym i amortyzatorami. Tylko w ostatnich testach zimowych Bosch wyposażył w jeden z wariantów VMM ponad 20 pojazdów testowych największych marek. „Nasze rozwiązanie to nowość na rynku, a pierwsze zamówienia trafią do produkcji seryjnej jeszcze w tym roku” – powiedział Hartung. Łącznie do 2030 roku firma spodziewa się osiągnąć sprzedaż na poziomie kilkuset milionów.

Obszar rozwojowy: wodór

Bosch potwierdził swoje założenia w obszarze technologii wodorowych: do 2030 roku ich sprzedaż może osiągnąć poziom 5 mld euro. „W 2023 roku rozpoczęliśmy produkcję systemów ogniw paliwowych w Stuttgarcie w Niemczech i chińskim Chongqing” – powiedział Hartung. Chiny przez pewien czas prawdopodobnie pozostaną głównym rynkiem dla tej technologii. Bosch nie spodziewa się znaczącego wzrostu w Europie czy Ameryce Północnej przed początkiem kolejnej dekady. Z technicznego punktu widzenia silniki wodorowe to najkrótsza droga do neutralności klimatycznej w transporcie użytkowym. Bosch ocenia, że wartość tego rynku w 2030 roku wyniesie niemal 1 mld euro. „Już w tym roku silnik wodorowy wyposażony w nasz system wtrysku pojawi się na drogach w Indiach. Zajmujemy się też realizacją pięciu zamówień od znanych producentów aut ciężarowych ze wszystkich trzech dużych regionów gospodarczych świata. Ponadto chcemy mieć udział w szybko rosnącym rynku produkcji wodoru: do 2030 roku na całym świecie powstaną instalacje do elektrolizy wody o łącznej mocy 170 gW – około 25-krotnie więcej niż obecnie” – podkreślił prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH. „Wszystko wskazuje na to, że stos elektrolizy Bosch trafi na rynek w przyszłym roku. W przyszłości Bosch będzie kojarzony nie tylko z napędami wodorowymi, ale również z produkcją wodoru – jako dostawca tych rozwiązań będziemy aktywnie kształtować przyszły rynek” – powiedział Hartung.

Obszar rozwojowy: pompy ciepła

Koncern Bosch konsekwentnie wykorzystuje możliwości rozwoju w segmencie technologii grzewczych. Pomimo stagnacji, która w 2023 roku wystąpiła na europejskim rynku pomp ciepła, firma zdołała zwiększyć swoje obroty o prawie 50% w tym obszarze. W nadchodzących latach Bosch będzie nadal wzrastać w tym segmencie – i to w tempie znacznie szybszym od średniej rynkowej. „Nie tylko zwiększyliśmy nasze zdolności produkcyjne, rozszerzyliśmy też ofertę produktów – w tym pomp ciepła, które są ciche, wydajne oraz efektywne kosztowo” – skomentował Hartung. Prezes Bosch dostrzega dodatkowy potencjał sprzedażowy w hybrydowych instalacjach grzewczych: połączeniu pompy ciepła do pracy podstawowej i kotła gazowego do obsługi systemu w momentach szczytowych obciążeń sieci. Umożliwi to wydajną dekarbonizację milionów dotychczasowych obiektów. Bosch zaczyna oferować swój system ogrzewania oparty na tej technologii w budynkach o wielkości do 100 lokali mieszkalnych. Hartung przypomniał także kontrowersyjną debatę w sprawie niemieckiej ustawy grzewczej, która to debata utrudniła podejmowanie długofalowych decyzji zakupowych i doprowadziła do poważnego załamania rynku grzewczego: „Kiedy polityka klimatyczna i energetyczna nie idą w parze, inwestorzy czekają zamiast inwestować. Rozwój wymaga przejrzystej i przewidywalnej polityki dopłat”.

Polityka klimatyczna: neutralność klimatyczna wymaga długofalowych inwestycji

Działania na rzecz klimatu nadal odgrywają w Bosch kluczową rolę. Hartung uważa, że możliwości wzrostu w tym obszarze są ogromne, nawet jeśli branże takie jak elektromobilność nie rozwijają się tak szybko, jak przewidywano. „Widzimy, że geopolityka i rosnące napięcia społeczne sprawiają, że przeciwdziałanie zmianom klimatu nie jest już jedynym tematem, który zajmuje polityków” – powiedział prezes Bosch. Mimo to firma Bosch w dalszym ciągu inwestuje w technologie, które pozwolą pokierować transformacją w kierunku neutralności klimatycznej. „Presja oszczędzania zagraża programom wsparcia technologii niskoemisyjnych. Działania na rzecz klimatu wymagają jednak długofalowych inwestycji – ze strony państwa, firm i nas wszystkich” – dodał Hartung. 

Rok obrotowy 2023: większa stabilność wolnych przepływów pieniężnych, duże inwestycje początkowe

W minionym roku na stan zapasów firmy Bosch wciąż rzutowała niepewna sytuacja po wybuchu pandemii COVID-19 i przerwy w dostawach półprzewodników. Obecnie sytuacja jest już stabilna. W konsekwencji wolne przepływy środków pieniężnych wzrosły do 2,2 mld euro, wynosząc 2,4% – powyżej minimalnego celu 1,0%. Wskaźnik kapitału własnego wyniósł 44,2% (46,6% w 2022 roku). Wydatki na badania i rozwój utrzymały się na wysokim poziomie 7,3 mld euro (7,2 mld euro w 2022 roku), osiągając poziom 8% (8,2% w 2022 roku). Wydatki kapitałowe wzrosły do rekordowego poziomu 5,5 mld euro (4,9 mld euro w roku 2022). „Przykładamy dużą wagę do opłacalności naszych inwestycji początkowych, które w 2023 roku przekroczyły 12 mld euro. W razie konieczności wprowadzamy stosowne zmiany w projektach” – podkreślił Forschner.

Wyniki według sektora

Sprzedaż w sektorze Mobility wzrosła o 6,9% do 56,2 mld euro, a po uwzględnieniu różnic kursowych – o 10,9%. Marża EBIT wyniosła 4,4% (3,4% w 2022 roku). W sektorze Industrial Technology sprzedaż wzrosła o 6,8% do 7,4 mld euro (10,2% po uwzględnieniu różnic kursowych), co było efektem pierwszej konsolidacji przejęć HydraForce i Elmo Motion Control. Marża EBIT utrzymywała się na poziomie 9,1% (9,8% w 2022 roku). W sektorze Consumer Goods sprzedaż w porównaniu z rokiem poprzednim spadła o 6,6% do 19,9 mld euro – po uwzględnieniu różnic kursowych jest to niewielki spadek o 1,2%. Marża EBIT z działalności operacyjnej utrzymała się na poziomie 4,5%. W sektorze Energy and Building Technology sprzedaż wzrosła o 10,5% do 7,7 mld euro, a po uwzględnieniu różnic kursowych – o 13,2%. Marża EBIT z działalności operacyjnej wyniosła 9% (6% w 2022 roku).

Wyniki według regionu

W Europie sprzedaż wyniosła łącznie 46,8 mld euro. W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła więc o 5,5%, a po uwzględnieniu różnic kursowych – o 7,9%. Sprzedaż w Ameryce Północnej wzrosła o 6,2% do 15,2 mld euro, a po uwzględnieniu różnic kursowych – o 8%. W Ameryce Południowej sprzedaż zmalała o 6,2% do 1,7 mld euro w porównaniu z 1,8 mld euro w roku poprzednim, jednak po uwzględnieniu różnic kursowych spadek ten zamienia się we wzrost o 1,8%. W regionie Azji i Pacyfiku sprzedaż wzrosła do 27,9 mld euro, czyli o 0,6%, jednak po uwzględnieniu różnic kursowych – aż o 8,6%. 

Wzrost zatrudnienia o ok. 2%

Na koniec 2023 roku spółka zatrudniała na całym świecie 429 416 osób, czyli o 8078 więcej niż w roku poprzednim. W ciągu minionych 12 miesięcy liczba pracowników wzrosła we wszystkich regionach – także w Niemczech. Najwyższy wzrost zatrudnienia odnotowano w Ameryce Północnej i Południowej.

Zdjęcia i grafiki do bezpłatnego wykorzystania przy publikacji informacji z powyższego materiału, z podpisem „fot. Bosch” lub „źródło Bosch”.

KONTAKT:

[EN] Corporate, business, and financial topics: 

Sven Kahn

e-mail: Sven.Kahn@de.bosch.com

tel. +49 711 811-6415

[EN] Energy and Building Technology, medical technology:

Dörthe Warnk

e-mail: Doerthe.Warnk@de.bosch.com 

tel. +49 711 811-55508

[EN] Sustainable mobility: 

Jörn Ebberg 

e-mail: Joern.Ebberg@de.bosch.com

tel. +49 711 811-26223

[EN] Human resources and social welfare:

Kristina Müller-Poschmann

e-mail: Kristina.Mueller-Poschmann@de.bosch.com

tel. +49 711 811-52988

[PL] Grupa Bosch w Polsce

Magdalena Kołomańska 

Kierownik Komunikacji Korporacyjnej i Public Affairs

e-mail: magdalena.kolomanska@pl.bosch.com 

tel. +48 715 48 04

Grupa Bosch jest obecna w Polsce od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Zatrudnia blisko 9 600 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł. Łączna sprzedaż Grupy Bosch w Polsce, obejmująca sprzedaż spółek nieskonsolidowanych oraz dostawy wewnętrzne do spółek powiązanych, wyniosła 13,2 mld zł. W Polsce zlokalizowanych jest osiem fabryk, cztery centra badawczo-rozwojowe, Bosch Digital Hub – centrum kompetencyjne IT oraz zespoły i centra usług wspólnych Grupy Bosch. Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska 

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 429 000 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku globalne obroty ze sprzedaży koncernu wyniosły 91,6 mld euro. Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Celem firmy jest wykorzystanie technologii do kształtowania uniwersalnych trendów, takich jak automatyzacja, elektryfikacja, digitalizacja, łączność i zorientowanie na zrównoważony rozwój. Dywersyfikacja branżowa i regionalna firmy Bosch wzmacnia jej innowacyjność i pozycję. Koncern wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie sensorów, oprogramowania i usług, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Doświadczenie z obszaru integracji sieciowej i sztucznej inteligencji umożliwia firmie opracowywanie i wytwarzanie przyjaznych użytkownikowi produktów. Tworząc technologię, która jest „bliżej nas”, Bosch dąży do poprawy jakości życia i ochrony zasobów naturalnych. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia blisko 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej informacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress 

Źródło informacji: Bosch

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Śmiertelny wypadek na budowie w Międzyzdrojach

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Na terenie budowy przy ul. Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach w piątek po południu zginął 44-letni operator dźwigu. Okoliczności wypadku wyjaśnia prokuratura w Świnoujściu oraz inspekcja pracy.

Do wypadku doszło na terenie budowy przy ul. Promenada Gwiazd, w miejscu dawnej bazy rybackiej. Zginął operator dźwigu typu żuraw.

„Mężczyzna, wchodząc na dźwig po metalowej drabinie, spadł i uderzył głową w metalowy element konstrukcyjny. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon” – poinformowała PAP st. sierż. Katarzyna Jasion, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Kamieniu Pomorskim.

Na miejsce wypadku przyjechały służby ratunkowe oraz inspekcja pracy. „Z wstępnych ustaleń wynika, że 44-letni mężczyzna, wchodząc na żuraw, zasłabł” – powiedziała PAP Ewelina Kolanowska, rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.

Operator żurawia spadł z wysokości ok. 15 metrów. Był to 44-letni mieszkaniec powiatu gryfińskiego.

Okoliczności wypadku bada policja, pod nadzorem prokuratury rejonowej w Świnoujściu. Odrębne postępowanie prowadzi inspekcja pracy.(PAP)

tma/ jann/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kontrole na Terminalu Promowym w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego ze Szczecina, wraz z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, skontrolowali na Terminalu Promowym w Świnoujściu ponad 170 pojazdów ciężarowych. Wspólne działania funkcjonariuszy to również możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń. 

W czwartek (11 lipca) na Terminalu Promowym w Świnoujściu inspektorzy ITD ze Szczecina, wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, przeprowadzili 174 kontrole pojazdów ciężarowych. Sprawdzano m.in. trzeźwość kierujących, czas pracy, stan techniczny pojazdów oraz spełnienie przez przewoźników i kierowców obowiązków w zakresie wymogów celno-skarbowych. Wspólne działania funkcjonariuszy będą nadal kontynuowane. To możliwość prowadzenia wieloaspektowych kontroli, ale również szansa na wymianę wiedzy i doświadczeń.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Posłowie podziwiali inwestycje w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Sejmowa podkomisja stała do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej gościła w czwartek (18.07) w Świnoujściu. Posłowie chcieli zobaczyć inwestycje sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Zainteresowani byli budową trzeciego zbiornika w Terminalu LNG, węzłem przesiadkowym w dzielnicy Warszów, a przede wszystkim tunelem.

Do Świnoujścia przyjechali: Grzegorz Puda, Patryk Gabriel, Kazimierz Gołojuch, Anna Kwiecień i Tadeusz Zwiefka. Zastępcy Prezydenta Miasta Świnoujście Arkadiusz Mazepa oraz Roman Kucierski podziękowali parlamentarzystom za współpracę oraz opowiedzieli o potrzebach pozyskiwania środków finansowych na kolejne inwestycje.

***

Tunel pod Świną ma długość 1,44 km. Przejechanie odcinka pomiędzy wyspami zajmie około pięciu minut. Inwestycja kosztowała ponad 900 mln zł, z czego 775,7 mln pochodziło z dofinansowania z Unii Europejskiej.

Obecnie Komunikacja Autobusowa posiada 25 autobusów. Wszystkie przystosowane są do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Pierwsze autobusy z dofinansowaniem UE wyjechały na ulice miasta pod koniec września 2010 r. To 10 niskopodłogowych autobusów marki Solaris Urbino. Kolejnych 6 – z silnikami Diesla i hybrydowe trafiły w 2018 roku. Najnowsze pochodzą z 2023 roku. Zakup niskoemisyjnych autobusów marki Solaris możliwy był dzięki wsparciu z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Kolejowo – promowo – autobusowy węzeł przesiadkowy został utworzony w miejscu dworca autobusowego. Prace obejmowały także przebudowę fragmentu ulicy Dworcowej. Oprócz niego został wybudowany parking na 125 miejsc przy ulicy Barlickiego, który stanowi integralną część węzła. Projekt  był dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020. Kwota dofinansowania to niemal 10,5 mln złotych.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prace na ulicy Barlickiego także w nocy

Opublikowano

w dniu

Na odcinku od skrzyżowania z ul. Holenderską do skrzyżowania z ul. Ludzi Morza w Świnoujściu, wykonawca przebudowy od 23 lipca br. do dnia 10 sierpnia b.r. będzie prowadził prace w godzinach nocnych. Rozpoczęcie prac nastąpi od skrzyżowania z ul. Ludzi Morza w kierunku skrzyżowania z ul. Holenderską.

Aby zminimalizować uciążliwość prowadzonych prac w porze nocnej wykonawca wykona tylko prace ziemne i warstwy podbudowy. Pozostałe roboty tj. roboty rozbiórkowe, brukarskie, sieciowe będą wykonywane w porze dziennej.

Wykonawca przeprasza mieszkańców osiedla Warszów i użytkowników drogi za powstałe niegodności i prosi o wyrozumiałość. Powyższa organizacja robót wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom ul. Barlickiego podczas prowadzonych prac i jednocześnie skróci czas prowadzenia robót.

Inwestycja podzielona jest na dwie części. Pierwsza to ulica Barlickiego na odcinku od ulicy Dworcowej do Ludzi Morza. Druga to ul. Ludzi Morza. Wybudowane zostanie odwodnienie, będzie nowa nawierzchnia jezdni, chodniki, oświetlenie oraz zatoczki postojowe i autobusowe.

Na realizację inwestycji miasto pozyskało dofinansowanie  z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 6,5 mln złotych.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zarzuty za przekupstwo i zmowę przetargową

Opublikowano

w dniu

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali mężczyznę, który skorumpował urzędnika ze Świnoujścia oraz bezprawnie wpływał na przebieg postępowania przetargowego. To kolejny wątek w śledztwie nadzorowanym przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

10 lipca 2024 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali na terenie powiatu olsztyńskiego mężczyznę – przedstawiciela spółki zajmującej się nowoczesnymi technologiami informacyjno-telekomunikacyjnymi – w związku z przekupstwem i zakłóceniem przetargu na budowę systemu zarządzania ruchem w Świnoujściu. Wartość udzielonego zamówienia publicznego to 18 mln zł.

Bezprawne uzyskiwanie informacji

Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymany mężczyzna wręczył korzyści majątkowe, warte kilkanaście tysięcy złotych, urzędnikowi Urzędu Miasta w Świnoujściu odpowiedzialnemu za przetarg na budowę systemu zarządzania ruchem w Świnoujściu.  W zamian uzyskał bezprawny wpływ na przebieg ww. postępowania, w tym w tworzenie dokumentacji przetargowej oraz dostęp do ofert pozostałych przedsiębiorców.

Zastosowane środki zapobiegawcze

Zatrzymany został doprowadzony do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, gdzie usłyszał zarzut z art. 229 par. 1 i 3 kk w zb.  z art. 305 par. 2 i 3 kk.

Prokurator – z uwagi na nieuwzględnienie przez Sąd wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztu – zastosował wobec zatrzymanego nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe w kwocie 50 tys. złotych, dozór Policji połączony z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami, zawieszenie w czynnościach służbowych oraz zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne, zarówno samodzielnie jak i na rzecz innych podmiotów.

Czynność zatrzymania połączona była z przeszukaniem określonych miejsc, które służyły zabezpieczeniu kolejnych dowodów w śledztwie. Zabezpieczono m.in. nośniki elektroniczne na okoliczność kontaktów mężczyzny z zatrzymanym wcześniej urzędnikiem.

Sprawa jest rozwojowa

To druga realizacja procesowa i ma związek  z wielowątkowym śledztwem – prowadzonym przez Delegaturę CBA w Szczecinie – w sprawie powoływania się na wpływy m.in. w Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych urzędach publicznych. W ramach prowadzonego śledztwa w czerwcu br. funkcjonariusze CBA zatrzymali 6 osób. Do tej pory w sprawie zarzuty usłyszało już 9 osób. Planowane są kolejne realizacje.

 

Zespół Prasowy CBA

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Skontrolowano 145 miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

145 miejsc zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży skontrolowali pracownicy Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty. Sprawdzane są m.in. kwalifikacje kadry oraz warunki, w jakich przebywają uczestnicy.

Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w okresie wakacyjnym prowadzi kontrole obozów, kolonii i półkolonii. W regionie sprawdzono 145 takich miejsc. Uwagi dotyczyły m.in. niewłaściwych kart kwalifikacyjnych, czy braku aktualnych zaświadczeń z rejestru o niekaralności i rejestru przestępstw na tle seksualnym.

„Jeżeli są jakieś nieprawidłowości, to wydajemy zalecenia i one powinny być na bieżąco poprawiane tak, aby bezpieczeństwo dzieci było zachowane” – przekazał w czwartek zachodniopomorski kurator oświaty Paweł Palczyński.

„Sprawdzamy m.in. kwalifikacje kadry, czy mają wszystkie zgody i uprawnienie, warunki w jakich przebywa młodzież. Jeżeli są wątpliwości, to zgłaszamy do odpowiednich instytucji np. do sanepidu” – dodał.

W czwartek w Pogorzelicy (pow. gryficki) ze szczepem z Hufca Warszawa Mokotów spotkała się wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz, która przypomniała, że na stronie ministerstwa funkcjonuje baza wypoczynku. Można tam sprawdzić m.in. czy dany wypoczynek został zgłoszony do kuratorium.

„Zawsze, jeśli ktoś czuje, że w miejscu wypoczynku dziecka coś złego się dzieje, można zgłosić się do kuratorium, sanepidu, straży pożarnej. Oczywiście w zależności, czego temat dotyczy” – przekazała wiceministra edukacji.

Zaapelowała do rodziców o ostrożność, szczególnie podczas wypoczynku nad wodą. „Chcę uprzedzić rodziców, że jezioro, rzeka, morze to jest woda, która może zrobić krzywdę, nawet gdy wydaje nam się, że jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. Bardzo prosimy o ostrożność” – dodała.

W woj. zachodniopomorskim pobyt zaplanowało 135 tys. uczestników kolonii i obozów, w tym 147 to obozy harcerskich, w których uczestniczyć będzie 9603 osób. Najwięcej wypoczynków zarejestrowanych jest w pasie nadmorskim i tam kontroli jest najwięcej.(PAP)

misz/ agz/

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524