Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Majówka z muzyką, szachami, historią albo w wąskotorówce

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo/archiwum

Długi majowy weekend obfituje w wydarzenia artystyczne, rekreacyjne oraz atrakcje dla najmłodszych. Mieszkańcy i turyści mogą spędzić archeologiczną majówkę w Wolinie, pojechać wąskotorówką z Koszalina do Rosnowa, a w Świnoujściu pobawić się z Panem Kleksem.

Majówkę na Pomorzu Zachodnim spędzić może nawet 200 tysięcy turystów. Dla gości i mieszkańców regionu samorządy i organizacje turystyczne przygotowały wiele atrakcji.

W Świnoujściu przez pięć dni (1-5 maja) będą odbywały się imprezy plenerowe przygotowane przez Miejski Dom Kultury. Na promenadzie, przy muszli koncertowej, 1 maja (od godz. 15) będzie można spotkać Ambrożego Kleksa, pożartować z Ciotką Klotką i potańczyć z Kaczką Dziwaczką, a o godz. 18 rozpocznie się koncert „Tacy Sami – Lady Pank Show”, covery największych polskich przebojów. W piątek 3 maja (godz. 14) wystąpi tam orkiestra wojskowa, a o godz. 18 zaplanowano koncert „Let’s Rock! Legendy Rocka”. Rodzinne pikniki i koncerty odbędą się też w dzielnicowych filiach MDK: Karsibór (czwartek), Warszów (sobota) i Przytor (niedziela). Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

W Międzyzdrojach w piątek, 3 maja, (godz. 20) w amfiteatrze wystąpi Gromee (wstęp wolny). Czwartek (2 maja) można spędzić na sportowo, uczestnicząc w biegu (5 km, start o godz. 11) współorganizowanym przez Hufiec Ziemi Wolińskiej ZHP z okazji Dnia Flagi RP. Natomiast w środę (1 maja) w Międzynarodowym Domu Kultury zaplanowano Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Międzyzdrojów.

Majówka z szachami przygotowywana jest również w Darłowie. W piątek (3 maja) odbędzie się tam turniej z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (siedziba Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów; zapisy od godz. 9.30; wpisowe 25 zł, juniorzy – bez opłat). Natomiast w środę (1 maja, godz. 18, dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich) Darłowo zaprasza na koncert „Kalejdoskop polskiej piosenki” z okazji 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Wystąpią artyści Sceny Kamienica we Wrocławiu. Wstęp wolny.

Jadąc nad morze, warto zajechać do Wolina, gdzie odbędzie się „Majówka Archeologiczna 2024 Wolin Emporium Handlowe”. W słynnej osadzie Słowian i Wikingów będzie można wziąć udział w warsztatach tkackich, skórniczych czy odlewniczych, posłuchać legend, spróbować swoich sił w turnieju łuczniczym, zobaczyć historyczne stroje. Uczestnicy plenerowych wykładów dowiedzą się m.in., ile trwało zrobienie jednej koszuli i jak kiedyś barwiło się tkaniny. W wolińskim skansenie zaplanowano też pokazy wróżb i składania darów w świątyni. Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg – Vineta w środę i czwartek zaprasza w godz. 11-16, a w piątek, sobotę i niedzielę od godz. 10. Jednodniowe bilety wstępu kosztują 25 zł (normalny) i 22 zł (ulgowy).

W Kołobrzegu majówkowe świętowanie rozpocznie się środę w południe Europejskim Piknikiem Rodzinnym. Wspólnie z Chórem Cantores Colabregae odśpiewana zostanie na dziedzińcu ratusza miejskiego „Oda do Radości”. Będą też ekowarsztaty w Laboratorium Kultury Adebar. W piątek atrakcji dla rodzin nie zabraknie podczas pikniku trzeciomajowego na skwerze Pioniera. Ponadto od środy do piątku o godz. 19 na scenie plenerowej Regionalnego Centrum Kultury wystąpią muzyczne gwiazdy. Jak przekazał Maciej Jaciuk z działu animacji kultury RCK, 1 maja będzie to Marek Kościkiewicz z zespołem, 2 maja zagra Domansky, a 3 maja koncert dadzą Łona x Konieczny x Krupa. Wstęp wolny.

W Koszalinie w długi majowy weekend wąskotorówka zainauguruje wiosenno-letni sezon. Od 1 do 5 maja o godz. 11 ze stacji Koszalin Wąskotorowy wyruszał będzie do Rosnowa skład turystyczny, który po dwóch godzinach postoju nad Jeziorem Rosnowskim wróci do Koszalina o godz. 15. Między 2 a 4 maja pociągi poprowadzi parowóz Px48-3901 „Zosia”, co będzie dodatkową atrakcją dla miłośników kolei. Przejazdy są biletowane (30 zł – bilet normalny w jedną stronę, obowiązują wszystkie ustawowe ulgi), ale przewóz rowerów – darmowy.

W Szczecinie majówkę też można spędzić nad wodą, na leżakach – jak poinformowała Celina Wołosz z miejskiej spółki Żegluga Szczecińska i Wydarzenia: 1 maja startuje Miejska Strefa Letnia na Wyspie Grodzkiej, lubiana przez mieszkańców i turystów plaża. Po drodze warto zatrzymać się na Łasztowni, gdzie od ostatniego weekendu kwietnia działa Food Port, czyli 22 restauracje na kółkach.

Dużo atrakcji czeka również na szczecińskich Jasnych Błoniach, gdzie od 1 do 5 maja zaplanowano wielki jarmark, na którym wystawcy z Polski i zagranicy oferują produkty spożywcze, wyroby rękodzieła, rośliny. Będą też atrakcje dla najmłodszych – dmuchane zamki, trampoliny, kule wodne. A tuż obok, na Psiej Polanie w Parku Kasprowicza, w sobotę 4 maja odbędzie się zabawa „Holi – Święto Kolorów”, przy muzyce serwowanej przez DJ-ów i z wyrzutniami proszku w dziewięciu kolorach (godz. 15-17.30, wstęp bezpłatny).

Od 2 maja panoramę miasta będzie można znów podziwiać z tarasu widokowego na wieży Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego, czyli niemal 70 metrów nad lustrem Odry. Wieża będzie otwarta w godz. 10-18 (czwartek, sobota) i 10-16 (piątek, niedziela). Bilety wstępu: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 5 zł/os. dla grup min. dziesięcioosobowych.(PAP)

Autorzy: Inga Domurat, Tomasz Maciejewski

ing/ tma/ jann/

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Książka świnoujścianki. Powieść o walce dobra ze złem

Opublikowano

w dniu

Uporządkowane życie Wiktorii właśnie legło w gruzach. Nawiedza ją lęk, tym gorszy, że irracjonalny. Strach, który wymyka się ramom logiki, medycyny czy jakimkolwiek innym wytłumaczeniom. Lęk, który ją atakuje, początkowo pojawia się jedynie w snach, a potem zachłannie wkracza w jej codzienność. Nikt poza Wiktorią nie słyszy przerażającego, syczącego głosu, nikt poza nią nie widzi krwi i nikt poza nią nie czuje paraliżującej paniki.

Wiktoria nie oszalała, rzeczywistość, która ją otacza, jest prawdą, natomiast mylą się ci, którzy wmawiają jej obłęd. Pozbawiona przyjaciół, pracy, stabilizacji i ratunku, wydaje się całkowicie bezbronna. Pojawiają się jednak sprzymierzeńcy, którzy subtelnie naprowadzają ją na właściwą drogę. W swoim nieszczęściu nie jest już sama…

MARTWY ZA DNIA jest powieścią o walce dobra ze złem. Uszlachetnia wartości zapomniane w tym zabieganym świecie. Warsztat, jakim posługuje się autorka, jest na wysokim poziomie: bogate słownictwo, literackie porównania, znakomite metafory, a fabuła bardzo szczegółowa i realistyczna. Książka zaskakuje doskonale wyważonym napięciem, celnymi uwagami i fantazyjnymi zwrotami akcji, które nieustannie zachęcają do dalszej lektury. Książkę bardzo dobrze się czyta, ponieważ jest ciekawa, skłania do refleksji i motywuje do zmiany. Polecam! Paweł Cwynar

Ewa Dmowska – jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Interesuje się psychologią, duchowością, rozwojem osobistym. Wszystkie te aspekty odgrywają decydującą rolę w jej twórczości. W swoich książkach akcent kładzie na wolność człowieka, którą może on osiągnąć przez wewnętrzną przemianę.

Mieszka w Świnoujściu, jest szczęśliwą mężatką oraz zapracowaną mamą dwójki dzieci. Stara się połączyć swoje introwertyczne potrzeby z chaosem codziennego dnia. Uwielbia długie spacery, kawę z cynamonem i kryminały. Jest jak kot – potrzebuje wygrzewać się na bezpiecznych kolanach, by zebrać siły przed kolejnymi łowami, na które lubi wyruszać samotnie. Od kilku lat prowadzi katolicki blog bibliotekaboga.pl.

Link do księgarni: https://bratnizew.pl/martwy-za-dnia,3,3024,3761

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prom Varsovia od 27 lipca wejdzie na linię Świnoujście-Ystad

Opublikowano

w dniu

Varsovia to największy prom z najdłuższą linią ładunkową jaki kiedykolwiek operował w flocie PŻB i pierwszy zupełnie nowy od ponad 20 lat. Wysoki standard wykończenia przestrzeni pasażerskich oraz nowoczesne rozwiązania zapewnią komfortową podróż i spełnią oczekiwania pasażerów.

Na pokładzie jest 230 kabin o kilku standardach, strefa gastronomiczna z barem i restauracją, sklep oraz przestrzeń rozrywkowa dla pasażerów w każdym wieku.

 • Rodzaj promu: ro-pax
 • Rok budowy: 2024
 • Stocznia: Cantiere Navale Visentini
 • GT: 41878
 • NT: 24952
 • Wymiary: długość 216,2 m, szerokość 28,2 m
 • Długość linii ładunkowej: Ro-Ro 2875 LM + 200 samochodów osobowych.
 • Max liczba pasażerów: 976 pasażerów oraz 24 członków załogi
 • Kabiny pasażerskie: 230 kabin 4-osobowych, 920 miejsc noclegowych
 • Fotele lotnicze: 107

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

S3. We wtorek zmiana w ruchu na budowanym odcinku drogi

Opublikowano

w dniu

Kierowcy korzystają już tu z części nowej jezdni S3 w rejonie przyszłego węzła Świnoujście LNG. Będzie koniecznych jeszcze wiele zmian organizacji ruchu.

We wtorek w dniu 16 lipca nastąpi przełożenie ruchu na prawą jezdnię S3 do Miejsca Obsługi Podróżnych przy Dargobądzu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wyniki matur 2024: jak wypadły świnoujskie szkoły

Opublikowano

w dniu

Maturzyści ze Świnoujścia uzyskali lepsze wyniki niż uśredniony wynik egzaminu z przedmiotów obowiązkowych w województwie zachodniopomorskim. Gratulujemy!

Średni wynik z egzaminu maturalnego z języka polskiego dla liceów ogólnokształcących wyniósł dla naszego miasta 63 procent. Jest to wynik wyższy niż średni wynik w województwie zachodniopomorskim. Podobnie jest z matematyką – w tym przypadku średni wynik z egzaminu maturalnego dla liceów ogólnokształcących wyniósł w Świnoujściu 62,8 procent, czyli znów nasi maturzyści wypadli lepiej niż średni wynik w województwie.

Licealiści dobrze napisali również egzamin maturalny z języka angielskiego. Średni wynik dla naszego miasta to 81,9 procent i znów to wynik wyższy niż średni wynik w regionie.

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I, I Liceum  Społeczne Fundacji LOGOS oraz Społeczne Liceum Ogólnokształcące STSG uzyskały wyższe wyniki niż średni wynik kraju z matematyki i języka angielskiego. I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS uzyskało wyższy wynik niż średni wynik kraju z języka polskiego.

W przypadku techników, średni wynik z egzaminu maturalnego z języka polskiego wyniósł dla naszego miasta – 60,46 procent. Jest to wynik wyższy niż średni wynik w województwie i kraju. Średni wynik z egzaminu maturalnego z matematyki dla techników wyniósł dla naszego miasta – 65,46 procent. To wynik wyższy niż średni wynik w województwie i kraju. Podobnie sytuacja ma się w przypadku egzaminów z języka angielskiego i niemieckiego. W pierwszym przypadku średni wynik wyniósł dla naszego miasta – 84,57 procent, w drugim 63,50 procent.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Podwyższony poziom kwasu moczowego – o czym świadczy? Kiedy zleca się badanie?

Opublikowano

w dniu

Co to jest kwas moczowy?

Kwas moczowy to produkt przemian puryn, które pochodzą z pożywienia i rozpadu endogennych kwasów nukleinowych. Poziom tego składnika w surowicy ma istotne znaczenie dla organizmu. Podwyższone stężenie kwasu moczowego ma powiązanie z chorobami m.in. układu sercowo-naczyniowego, czy stawów.

Co podwyższa poziom kwasu moczowego w surowicy krwi?

Za wysoki poziomu kwasu moczowego (hiperurykemię) odpowiada szereg czynników. Są to:

 • dieta wysokobiałkowa i spożywanie napojów bogatych we fruktozę,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby lipidowe,
 • łuszczyca,
 • otyłość.

Za podwyższone stężenie kwasu moczowego odpowiada również głodzenie się, nadużywanie alkoholu (szczególnie piwa) i czynniki genetyczne.

U kogo występuje zwiększony poziom kwasu moczowego?

Zwiększone stężenie kwasu moczowego występuje częściej u mężczyzn – dotyczy 20% z nich w krajach rozwiniętych. W przypadku kobiet najczęściej pojawia się ono po raz pierwszy po menopauzie. Wynika to ze spadku estrogenów, które pełnią funkcję urykozuryczną, czyli zwiększają wydalanie kwasu moczowego z moczem.

Podwyższony kwas moczowy – co oznacza?

Zwiększone stężenie kwasu moczowego w organizmie wiąże się z ryzykiem wystąpienia kilku chorób. Są to:

 • choroby ze strony serca i krążenia, np. nadciśnienie (hipertensja);
 • dna moczanowa (artretyzm, podagra).

Jak zatem oznaczyć poziom tego składnika? Dowiedz się więcej nt. badania kwasu moczowego we krwi pod tym linkiem: https://www.alab.pl/badanie/kwas-moczowy-w-surowicy-m45

Kwas moczowy w chorobach układu sercowo-naczyniowego

Hiperurykemia może predysponować do wystąpienia chorób serca i krążenia. Ponadto uznaje się ją za czynnik rokowniczy, m.in. u pacjentów z:

 • chorobą niedokrwienną,
 • niewydolnością krążenia,
 • przebytym udarem mózgu.

Hiperurykemia, czyli podniesiony poziom kwasu moczowego jest 2- lub 3-krotnie częstszy u osób z hipertensją niż u osób z fizjologicznym stężeniem tej substancji we krwi. Wysokie stężenie tej substancji zaburza funkcjonowanie śródbłonka naczyniowego.

Podwyższony kwas moczowy – objawy

Hiperurykemia, której towarzyszy wysokie stężenie kwasu moczowego prawie zawsze przebiega bezobjawowo. Stan ten może trwać 20-25 lat.

Przyczyny podwyższonego kwasu moczowego w surowicy

Za hiperurykemię odpowiada szereg zróżnicowanych przyczyn. Są to:

 • zwiększona podaż zasad purynowych w pokarmach i/lub spożywanie dużej ilości fruktozy;
 • nasilona endogenna synteza kwasu moczowego (występuje m.in. w dnie pierwotnej, cukrzycy, hiperlipidemii);
 • ostra lub przewlekła niewydolność nerek (choroby miąższu, zwężenie tętnic nerkowych) kwasica mleczanowa/ ketonowa, które upośledzają eliminacje kwasu moczowego, a także diuretyki tiazydowe i pętlowe, które również mogą zaburzać jego wydalanie.

Za wzrost stężenia może odpowiadać również gwałtowny rozpad tkanek, np. nowotworowych w układzie krwiotwórczym, pod wpływem intensywnej chemioterapii.

Kwas moczowy we krwi – badanie

Podstawowym badaniem, które wykonuje się w przypadku podejrzenia hiperurykemii jest badanie stężenia kwasu moczowego w surowicy.

Badanie to wykorzystuje się w diagnostyce następujących chorób:

 • układu sercowo-naczyniowego (równolegle z lipidogramem),
 • dny moczanowej,
 • kamicy nerkowej.

Badanie poziomu kwasu moczowego jest pomocne również w cukrzycy, a także przy monitorowaniu przebiegu niektórych rodzajów chemioterapii i radioterapii.

Jak obniżyć kwas moczowy?

Redukcję kwasu moczowego w organizmie można osiągnąć na drodze farmakologicznej i niefarmakologicznej.

Istotnym elementem leczenia jest modyfikacja sposobu odżywiania – wprowadzenie diety ubogopurynowej. Z jadłospisu znikają lub są mocno ograniczone niektóre grupy produktów, takie jak:

 • alkohol – piwo i wino;
 • mocna kawa, kakao, czekolada;
 • chleb razowy;
 • warzywa strączkowe, kalafior, szparagi;
 • wywary mięsne, podroby.

W dnie moczanowej, której może towarzyszyć hiperurykemia wykorzystuje się również leki. Są to:

 • leki hamujące produkcję kwasu moczowego, np. allopurynol, febuksostat (to inhibitory oksydazy ksantynowej);
 • leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego z moczem (urykozuryczne, moczanopędne), np. probenecyd (ogranicza resorpcję zwrotną w kanalikach nerkowych).

W dnie moczanowej wykorzystuje się obie metody, ponieważ wzajemnie się uzupełniają.

Wysoki poziom kwasu moczowego we krwi może być czynnikiem zwiastującym i prognozującym wystąpienie nadciśnienia tętniczego i innych chorób serca oraz układu krążenia. Hiperurykemia częściej towarzyszy mężczyznom i wiąże się z wystąpieniem dny moczanowej. Wymaga ona monitorowania stężenia metabolitów puryn, czyli kwasu moczowego.

Bibliografia:

 1. Duława J (2015) Vademecum medycyny wewnętrznej, Warszawa: PZWL
 2. Herold G (2008) Medycyna wewnętrzna. Tom 2, Warszawa: PZWL
 3. Kokot F (2007) Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Warszawa: PZWL
 4. https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/dna-moczanowa-artretyzm/, dostęp 01.07.2024
 5. https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/kwas-moczowy-jako-czynnik-ryzyka-chorob-sercowo-naczyniowych/, dostęp 01.07.2024

Artykuł sponsorowany

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

EKO-PLANETA – kolejne warsztaty dla dzieci i młodzieży

Opublikowano

w dniu

Miejski Dom Kultury zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia „Eko-Planeta”, które odbędą się w dniu 16 lipca. Warsztaty będą doskonałą okazją do spędzenia aktywnie czasu. Uczestnicy będą mogli poczuć się jak prawdziwy astronauta, a także odbędą podróż po galaktyce.

Zaprezentowany zostanie film edukacyjny o zagrożeniach związanych z zaśmieceniem planety oraz odbędzie się burza mózgów dotycząca rozwiązania tego problemu. Uczestnikom zostanie udostępniona prezentacja maszyn do recyklingu, a także każdy będzie mógł obejrzeć jak jego butelka dostaje drugie życie. Organizatorzy przewidują inne atrakcje oraz przerwę na słodki, międzygalaktyczny poczęstunek.

Zajęcia odbędą się dla trzech grup o godzinie 10.00, 10.45 oraz 11.30 (do wyboru). Koszt zajęć wynosi 30 zł. Informacje i zapisy: 91 327 87 60

Pełna oferta wakacyjna dostępna miasta jest dostępna na stronie: https://www.swinoujscie.pl/pl/artykul/126/20141/wakacyjna-oferta-dla-dzieci-i-doroslych-lipiec-2024

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524