Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

Czy do Świnoujścia wrócą mniejsze promy pasażersko – rowerowe?

Opublikowano

w dniu

Foto: Damen

Czy w przyszłości Bieliki zostaną zastapione mniejszymi promami? Jeśli miasto będzie chciało szukać oczczędności, wszystko wskazuje na to, że to tylko kwestia czasu. Dziś duże promy samochodowo – pasażerskie typu Bielik przewożą głownie pieszych i rowerzystów.  Zdarza się, że na pokład wjeżdża jeden, dwa samochody. Mieszkańcy coraz głośniej wspominają małe promy, które przeprawiały niegdyś mieszkańców: Filutek, Fafik i Maryna.

– Trzy hybrydowe stateczki mogłyby przewozić pasażerów z jednej wyspy na drugą. Widziałem identyczne w Kopenhadze. Zabierają także rowerzystów. Oprócz tego mogłyby oferować rejsy po porcie, Zalewie Szczecińskim i pływać z turystami na latarnię morską – mówi Czytelnik portalu swinoujskie.info.

Niewielkie promy w Kopenhadze kursują pomiędzy północą i południem miasta. Stanowią integralną część dobrze naoliwionego transportu publicznego i jednocześnie pomagają zmniejszyć emisję CO2. Za cenę biletu autobusowego można  dopłynąć ze Sluseholmen na południowym krańcu portu w Kopenhadze aż do Orientkajen na północnym krańcu. Latem 2020 r. promy z silnikiem Diesla  zastąpiono tymi z napędem elektrycznym. Wybudowano je w stoczni Damen. Małe promy pomieszczą 80 pasażerów, rowery i wózki. Trasa składa się z 9 przystanków po obu stronach brzegu.

W Świnoujściu nie można całkowicie zrezygnować całkowicie z promów samochodowych. Są one otrzymywane na wypadek wystąpienia awarii w tunelu. Przed laty w Świnoujściu kursowały małe promy. Starsi mieszkańcy dobrze pamiętają „Fafika”.

 

Czytaj dalej
3 komentarze

1 Komentarz

 1. Dariusz Sulkowski temu

  13 maja 2024 na 10:02

  Służyłem 97/98 w 8FOW często przyjeżdżam z rodziną do Świnoujścia widzę dużo nowych atrakcji ale zawsze wspominam Fafika i Filutka.Byłoby miło odświeżyć wspomnienia

 2. Tak tylko temu

  13 maja 2024 na 09:29

  „…Są one utrzymywane na wypadek awarii w tunelu….” Ale przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów !!!

 3. Anonim temu

  12 maja 2024 na 22:57

  Popieram ten pomysł Nie tylko w Kopenhadze ale w wielu miastach portowych Niemc Holandi Norwegi pływają takie promy. To są promy ekologiczne bo napędzane częściowo na energię słoneczna.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Nabór do chóry Logos i przesłuchania kandydatów

Opublikowano

w dniu

Serdecznie zapraszamy Mieszkańców Świnoujścia na wyjątkowe koncerty promujące nabór do chóru LOGOS oraz przesłuchania dla kandydatów. Wydarzenia promujące nasz Miejski Chór odbędą się 27 maja w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu, a przesłuchania już 7 czerwca.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

 • 27 maja – (DON’T) ENJOY THE SILENCE 

Koncerty promujące nowy nabór do chóru, dla szkół w godz. 10:00, 12:30 dla mieszkańców miasta godz. 18:30, Sala Teatralna MDK Świnoujście

 • 7 czerwca – przesłuchania dla kandydatów, godz. 18:00, sala 415 MDK Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Młody mężczyzna dachował volkswagenem

Opublikowano

w dniu

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej oraz Nowokarsiborskiej. Młody kierowca uderzył w uliczną latarnię i dachował.

Policjanci sprawdzają, czy mężczyzna był trzeźwy oraz czy nie zażywał narkotyków.

Golf, którym kierował musiał jechać z nadmierną prędkością. Całe szczęście, że w momencie zdarzenia, nikt nie poruszał nie chodnikiem i ścieżką rowerową.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów

Opublikowano

w dniu

Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony.

Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań…

Świnoujski samorząd wskazuje, że liczba przepisów naruszonych lub całkowicie pominiętych w związku z planami budowy terminala kontenerowego na prawobrzeżu miasta jest znacząca. Całkowicie zignorowano głos mieszkańców w tej sprawie.  

– Jeszcze w 2017 roku mieszkańcy prawobrzeżnej części Świnoujścia podczas Ogólnego Zebrania Mieszkańców jasno wskazali, że terminala kontenerowego nie chcą. Ten głos został zignorowany między innymi przez inwestora i  przedstawicieli byłego rządu. W ten sposób nie powinno podchodzić się do realizacji żadnej inwestycji w naszym kraju – mówi Roman Kucierski, zastępca prezydenta Świnoujścia do spraw społecznych – Na początku nie wzięto pod uwagę uchwały organów pomocniczych Rady Miasta, a później nie przeprowadzono żadnych konsultacji społecznych ani referendum. Nie powstało też żadne rzetelne i niezależne opracowanie dotyczące wpływu tej inwestycji na miasto oraz mieszkańców. Całkowicie zapomniano najwyraźniej, że ta inwestycja powstaje w Świnoujściu i to mieszkańcy miasta są najważniejsi, a nie prywatny interes inwestora. W tym przypadku inwestora belgijskiego i katarskiego – dodaje Roman Kucierski i zwraca uwagę, że inwestycja realizowana wbrew lokalnej społeczności może mieć problemy z uzyskaniem zewnętrznego dofinansowania.

W dokumencie, który znajdzie się na biurku wojewody zachodniopomorskiego świnoujski samorząd wskazał, że w inwestycji zamiast kierować się dobrem mieszkańców, zabytków oraz środowiska, to uznano, że „interes inwestora jest nadrzędny względem wszystkich pozostałych lokalnych interesów społecznych i interesów obywateli”.

Decyzja w tej formie nie uwzględnia m.in. skutków zakładających utratę cennych zasobów przyrodniczych naszego regionu tj. warszowskich i przymorskich wydm. Uniemożliwia także korzystanie ze Szlaku Fortecznego prowadzącego od najwyższej nad Bałtykiem latarni morskiej do rejonu Podziemnego Miasta, dalszego korzystania z trasy R10 na odcinku Świnoujście-Międzyzdroje, czyli Nadmorskiego Szlaku Hanzeatyckiego, w skład którego wchodzi odcinek zachodniopomorskiego szlaku Velo Baltica, części Międzynarodowego Szlaku EuroVelo.

– Poza tym cała wykonana i planowana struktura przestrzenna osiedla Warszów podporządkowana jest założeniu, iż port kończy się na granicy wyznaczonej ulicą Ku Morzu, a terminal kontenerowy całkowicie burzy wypracowaną przez samorząd koncepcję, co także zostało w procesie podejmowania decyzji lokalizacyjnej całkowicie zignorowane – dodaje Arkadiusz Mazepa,  I zastępca prezydenta Świnoujścia ds. między innymi inwestycji – Budowa takiej inwestycji jest niezgodna ze strategią rozwoju miasta Świnoujścia. Nie ma jej także w strategii województwa zachodniopomorskiego – dodaje. 

Błędy w kwestiach bezpieczeństwa i wody

Wśród kilkunastu naruszeń przepisów w zakresie budowy portów morskich świnoujscy urzędnicy wskazali m.in. przepis art. 9 ust. 1 pkt 14 ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych. Chodzi o całkowite pomięcie warunków i wymagań wynikających z potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa, podczas gdy inwestycja zostanie zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie innego strategicznego obiektu; terminala LNG oraz na wodach morskich, podlegających szczególnej ochronie w czasach globalnego zagrożenia spowodowanego wojną w Ukrainie.

Decydenci zignorowali także inne podstawowe kwestie, np. zaopatrzenia w wodę. W dokumencie uznano, że zostanie ona zapewniona w ilości maksymalnej 12 m3/h. Inwestor chce ją pozyskiwać z wodociągowej sieci miejskiej. Gdy miasto, jeszcze za rządów prezydenta Janusza Żmurkiewicza odpowiedziało, że nie ma takiej możliwości, to również zostało zignorowane.

– W naszej ocenie Pan Wojewoda wydał skarżoną decyzję opartą na nieprawdziwych założeniach wskazanych przez inwestora w zakresie zaopatrzenia w wodę z miejskiej sieci. Infrastruktura miejska w tym zakresie nie może spełnić oczekiwań inwestora, a tym samym zatem decyzja lokalizacyjna opiera się na wadliwych założeniach związanych z projektowanym uzbrojeniem terenu – informują przedstawiciele Urzędu Miasta Świnoujście

Błędów  jest w ocenie Urzędu Miasta więcej. Sam dokument charakterystyki inwestycji został sporządzony – jak informują specjaliści świnoujskiego magistratu –  nierzetelnie. 

– Na jednej stronie jego autorzy stwierdzają np. że inwestycja znacząco wpłynie na obszar Natura 2000, a na innej, że nie wpłynie znacząco. Nie możemy się zgodzić z tym, żeby do realizacji tego przedsięwzięcia podchodzono w sposób tak niedbały – mówi A. Mazepa.

Samorząd będzie bronił interesów mieszkańców i miasta

Ośmiostronicowe odwołanie od decyzji wojewody trafi także do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Świnoujski samorząd oczekuje rozpoczęcia rozmów w sprawie terminala kontenerowego z przedstawicielami Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, Rządu RP oraz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, których do tej pory nie było.

Samorządowcy jednocześnie zapewniają, że dostrzegają, jak ważny dla Świnoujścia jest rozwój gospodarki morskiej i zapowiadają, że będą wspierać wszelkie inicjatywy w tym sektorze, ale pod warunkiem, że będą realizowane zgodnie obowiązującymi przepisami i standardami społeczno-gospodarczymi oraz przede wszystkim akceptacją Mieszkańców Świnoujścia. 

– Liczmy, że nasze odwołanie zostanie uwzględnione, a inwestor i instytucje, które procedują ten projekt, przeprowadzą lokalne konsultacje społeczne i przygotują odpowiednie dokumenty. Taki projekt ma szansę  powstać tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie miał społeczną akceptację. Jesteśmy zwolennikami zrównoważonego rozwoju naszych wysp, na których jest miejsce i dla turystyki i dla nowoczesnych przedsiębiorstw branży morskiej – wyraża stanowisko Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście. 

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Miłość do regionu uwieczniona na zdjęciach

Opublikowano

w dniu

Do końca września w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim można podziwiać wystawę fotograficzną prezentującą ukochane miejsca mieszkańców Pomorza Zachodniego. Autorami zdjęć są laureaci konkursu #Kocham Zachodniopomorskie.

Konkurs fotograficzny #Kocham Zachodniopomorskie został zorganizowany przez ZUW z okazji tegorocznych Walentynek. Jego celem było poznanie ulubionych miejsc mieszkańców na Pomorzu Zachodnim. Uczestnicy zabawy nadesłali w sumie 210 zdjęć, z których wybrano 25 najciekawszych. Można na nich zobaczyć m.in. Nowe Warpno z lotu ptaka, jezioro Szmaragdowe w Szczecinie, Most Europejski w Siekierkach czy ozdobioną parasolkami ulicę Grunwaldzką w Połczynie Zdroju. Zwycięskie fotografie zaprezentowano na wystawie w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

– Niezwykle trudno było wybrać spośród wszystkich nadesłanych fotografii zwycięskie 25 – przyznał podczas wernisażu wystawy wicewojewoda zachodniopomorski, Bartosz Brożyński. – Cieszę się, że zaprezentowano na nich różne zakątki naszego województwa, bo ono całe ma wiele miejsc wartych poznania i podziwiania. Mam nadzieję, że zwycięstwo zmotywuje laureatów do dalszego rozwijania pasji fotograficznej, a także odkrywania uroków naszego regionu i promowania go wśród innych. 

Wystawę zdjęć #Kocham Zachodniopomorskie można podziwiać w holu na I piętrze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego do końca czerwca. Później ozdobią na stałe wnętrze wieży meteorologicznej, tak aby turyści i mieszkańcy mogli je podziwiać podczas zwiedzania naszego gmachu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Grupa Żabka na 2. miejscu w rankingu Top 100 Global Most Loved Workplaces 2024

Opublikowano

w dniu

Grupa Żabka znalazła się na 2. miejscu rankingu Top 100 Global Most Loved Workplaces® 2024. Ranking został opublikowany przez amerykański tygodnik Newsweek i gromadzi 100 najbardziej lubianych miejsc pracy na świecie. Zestawienie zostało przygotowane przy współpracy z Best Practice Institute (BPI), firmą zajmującą się rozwojem przywództwa i badaniami porównawczymi.

Jestem dumny, że Grupa Żabka znalazła się na podium prestiżowego rankingu Top 100 Global Most Loved Workplaces 2024. Naszą organizację tworzą ludzie, którzy pragną zmieniać otaczającą rzeczywistość, a ich zaangażowanie odzwierciedla dziś wysoka pozycja rynkowa Grupy Żabka. Wspólnie, każdego dnia, budujemy środowisko pracy oparte na szacunku, współdziałaniu i dzieleniu się doświadczeniami, a dzięki temu możemy tworzyć innowacje na międzynarodową skalę.  Wyróżnienie jest ukoronowaniem naszej 6-letniej współpracy z Instytutem Gallupa, dzięki której nasza organizacja stała się jednym z najlepszych miejsc pracy na świecie” – mówi Tomasz Suchański, CEO Grupy Żabka.

Ranking powstał w oparciu o wyniki badań satysfakcji ponad 2 milionów osób z firm zatrudniających od 30 do ponad 10 000 pracowników. Na liście wyróżniono firmy, które w centrum swojego modelu biznesowego stawiają szacunek, troskę i uznanie dla swoich pracowników, a w ten sposób zdobyły lojalność i szacunek osób, które dla nich pracują.

W miarę ciągłych zmian, w miejscach pracy staje się bardziej oczywiste niż kiedykolwiek, że wspieranie współpracy, pozytywne nastawienie i dostosowywanie wartości mają kluczowe znaczenie. Firmy wyróżnione na liście Global Most Loved Workplaces® 2024 naprawdę ucieleśniają te zasady. Pokazują nam, że promując szacunek i wyniki zorientowane na zespół, nie tylko tworzą świetne miejsca pracy, ale kształtują lepszą przyszłość dla wszystkich” – mówi Nancy Cooper, redaktor naczelna Newsweeka.

Założyłem Most Loved Workplaces z inspiracji moją społecznością ludzi, którzy świadomie umieszczają miłość do swoich pracowników w centrum swojego modelu biznesowego” – powiedział Louis Carter, założyciel i dyrektor generalny BPI oraz psycholog społeczny i organizacyjny, lider myśli, przedsiębiorca i autor.

Pełną listę 100 najbardziej lubianych miejsc pracy® w 2024 r. według Newsweeka można znaleźć na stronie: https://www.newsweek.com/rankings/global-most-loved-workplaces-2024

Raport Odpowiedzialności (ESG) Grupy Żabka dostępny jest na stronie: https://zabkagroup.com/pl/nasza-odpowiedzialnosc/#raport-ESG

Źródło informacji: Grupa Żabka

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zapisz się na „Trenuj z wojskiem” w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Otwieramy nabór i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji popularnego projektu „Trenuj z wojskiem”. Do 13 lipca – co sobotę – w wybranych jednostkach wojskowych na terenie całej Polski – zorganizowane zostaną bezpłatne szkolenia wojskowe, które dadzą wskazówki jak czuć się bezpiecznym i jak być bezpiecznym. W Świnoujściu szkolenie odbędzie się 15 czerwca. Zapamiętaj tę datę i zapisz się już dziś !

Wojskowi instruktorzy z jednostek 8 Flotylli Obrony Wybrzeża zapoznają w trakcie zajęć wszystkich chętnych z podstawami: obsługi broni, zasad przetrwania, taktyki, walki w bliskim kontakcie, pomocy medycznej, zachowania podczas alarmu, ratownictwa morskiego i wielu innych. Tę edycję wzbogacamy wiedzą i umiejętnościami ze styku wojskowości, właściwego zachowania w kryzysie oraz obrony cywilnej. Na 8 godzinne szkolenie można się zgłosić już dziś aż do 14 czerwca do godziny 20:00.

ZGŁOSZENIA PRZYJMOWANE SĄ – najlepiej mailem na adres: tzw.swinoujscie@ron.mil.pl

w razie pytań prosimy dzwonić pod numer telefonu 261 242 307 lub tel. kom. 501 024 338

PODAJ:

– imię i nazwisko,

– wiek,

– kontakt do siebie (e-mail lub numer telefonu – tylko do celu potwierdzenia obecności kilka dni przed szkoleniem oraz przesłania niezbędnych informacji)!

JEDYNYMI WARUNKAMI UCZESTNICTWA są:

– wiek od 15 do 65 lat (poniżej 18 roku życia wymagana zgoda rodzica lub opiekuna, bądź wspólne uczestnictwo),

– wyłącznie polskie obywatelstwo,

– odpowiedni ubiór.

Zapewniamy: szkolenie, ubezpieczenie, wojskowy poczęstunek, ale też świetną, sobotnią rozrywkę i przygodę z Wojskiem Polskim. Zapraszamy do kontaktu i zgłoszeń. Każdy znajdzie coś dla siebie. Gwarantujemy, że będzie warto i nie będzie nudno.

Lista pozostałych terminów i miejsc pod adresem:

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/szkolenia-wojskowe-dla-kazdego-w-projekcie-trenuj-z-wojskiem-6

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama kucharz
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524