Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

Prof. Parczewski: przewlekła borelioza nie istnieje

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Aleksander Koźmiński

Tylko pięć procent ukąszeń kleszczy kończy się zakażeniem; nawet późno rozpoznana borelioza jest wyleczalna, a naciągaczy oferujących wielomiesięczne eksperymentalne antybiotykoterapie należy unikać – przestrzega prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.

W ubiegłym roku w Polsce potwierdzono 25 244 przypadki boreliozy i 659 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Mimo że – statystycznie – tylko co 20. kleszcz zakaża krętkami z rodzaju borrelia, a borelioza u ludzi jest dość łatwo wyleczalna, choroba ta budzi strach i prowokuje spory w środowisku naukowym. Przeciwko eksperymentalnym formom terapii protestują specjaliści chorób zakaźnych, samorząd lekarski, sejmowa komisja zdrowia. W kwietniu br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę jednego z podmiotów medycznych i przychylił się do opinii Rzecznika Praw Pacjenta, który alarmował, że stosowanie wielokrotnej antybiotykoterapii w leczeniu boreliozy jest niezgodne ze stanem wiedzy medycznej i niebezpieczne dla pacjentów.

PAP: Coraz bardziej boimy się boreliozy? Przypadków zachorowań jest więcej?

Prof. Miłosz Parczewski: W ostatnim czasie było dużo doniesień na temat nowych kleszczy, chorób odkleszczowych, zmieniającej się epidemiologii. Te zmiany nie są duże, ale problem można określić jako „przyszłościowy”. Przyczyną są głównie zmiany klimatyczne – jest ciepło, sucho, mamy zimy bez mrozu. To, że ludzie często przebywają na terenach leśnych, powoduje, że zagrożenie związane z chorobami arbo (arbowirusy są przenoszone przez stawonogi, przede wszystkim przez kleszcze) na pewno się zwiększa. Pamiętajmy jednak, że tylko ok. 5 proc. ukąszeń kleszczy kończy się zakażeniem boreliozą, nawet jeśli kleszcz jest zakażony. I że borelioza jest uleczalna. Wiemy, jak tę chorobę rozpoznawać i skutecznie leczyć!

PAP: Skąd więc tak duża nadwykrywalność boreliozy? Podobno tylko u 10 proc. pacjentów kierowanych do specjalistów podejrzenie boreliozy zostaje potwierdzone.

M.P.: Boreliozę diagnozuje się na podstawie obrazu klinicznego, najczęstszym objawem wczesnym jest tzw. rumień wędrujący, i serologii, czyli obecności przeciwciał we krwi. Jeśli obraz kliniczny jest typowy, a testy na przeciwciała dodatnie, to diagnostyka jest prosta. Ale jeśli na przykład rumień nie jest typowy w swoim obrazie, czyli powiększający się – jak oko bawoła, rozchodzące się fale na powierzchni wody, albo znajduje się w okolicy podkolanowej czy owłosionej i nie ma charakterystycznej obwódki, to może być problem z rozpoznaniem. Czasami ugryzienie przez kleszcza jest tylko pogryzieniem, odczynem miejscowym, który nie przekracza 3-5 cm i nie jest boreliozą. Poza tym mamy jeszcze inne postaci kliniczne, takie jak neuroborelioza, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia stawów, które często stanowią wyzwanie kliniczne.

PAP: Badanie serologiczne rozstrzygnie to ostatecznie?

M.P.: Serologia, czyli obecność przeciwciał we krwi, może się utrzymywać przez lata po przebytej i prawidłowo leczonej (a więc nieaktywnej) boreliozie. Nadrozpoznawalność wynika bardzo często właśnie z tego, że test w kierunku przeciwciał jest testem immunologicznym. Nie różnicuje między pamięcią immunologiczną, czyli boreliozą kiedyś przebytą, a boreliozą aktywną. Mamy sposoby, żeby rozpoznanie uprawdopodobnić, ale nie jest to test wykrywający same krętki, czyli bezpośrednio wykrywający bakterie.

Dodatni wynik testu często jest wiązany z niespecyficznymi dolegliwościami, które boreliozą po prostu nie są: bólami stawów, na przykład ze zwyrodnienia; bólami głowy, a są to klasterowe bóle; objawami neuropsychologicznymi, depresją, pogorszeniem koncentracji, uczuciem przewlekłego zmęczenia. I, niestety, są takie jednostki medyczne, które leczą te niespecyficzne objawy antybiotykami, przez wiele lat, nie rozumiejąc czy też nie chcąc zrozumieć, że antybiotyk nie leczy przeciwciał.

Przeciwciała to jest funkcja naszego układu immunologicznego i antybiotyk nie spowoduje, że przeciwciała znikną. To nasz układ immunologiczny musi wygasić tę odpowiedź w kierunku krętka, co czasami trwa miesiące, a czasami lata. Wieloletnia czy wielomiesięczna antybiotykoterapia nie została potwierdzona badaniami jako antybiotykoterapia skuteczna, potrzebna, nieszkodliwa! Przecież wiemy, że antybiotyki powodują selekcję lekooporności bakterii, powodują szkodę populacyjną – podawanie szeroko antybiotyków skutkuje tym, że mamy więcej bakterii antybiotykoodpornych i nie będziemy mieli ludzi czym leczyć w przyszłości. Długotrwałe, wielokrotne podawanie antybiotyków może prowadzić do trwałych uszkodzeń wątroby, trzustki, nerek.

PAP: Jak to się stało, że w kwestii leczenia boreliozy doszło do tak poważnego rozdźwięku w świecie nauki i część lekarzy oferuje wielomiesięczne antybiotykoterapie, a także alternatywne metody leczenia, np. ozonem czy tlenem w komorze hiperbarycznej?

M.P.: Źródłem problemu jest powstanie dwóch zestawów rekomendacji w USA. Rekomendacji IDSA, czyli Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych (Infectious Diseases Society of America) i rekomendacji ILADS (The International Lyme and Associated Diseases Society, Międzynarodowe Towarzystwo ds. Boreliozy i Chorób z Nią Powiązanych), stworzonych przez lekarzy i pacjentów, którzy mieli boreliozę.

PAP: Tylko IDSA działa zgodnie z normami międzynarodowymi, uznawanymi przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych?

M.P.: Tak. Działa zgodnie z zasadami medycyny opartej na wiedzy naukowej, na faktach. Zgodnie z zasadami good clinical practice. Natomiast problemem rekomendacji ILADS jest to, że część założeń pochodzi z badań in vitro, czyli badań daleko, daleko przedklinicznych. I te badania na poziomie laboratoryjnym próbuje się przenieść na „klinikę”, co nie jest prawidłowe. Cała struktura medycyny opartej na faktach – dotyczy to nie tylko chorób zakaźnych, ale np. kardiologii, neurologii, immunologii, gastrologii – jest taka, że mamy badanie kliniczne nowego leku, które opiera się na danych z badań klinicznych prowadzonych wielofazowo na ludziach, z oceną bezpieczeństwa i skuteczności. Badania laboratoryjne takiej wiedzy nie zapewniają, więc nie można ich przekładać na postępowanie terapeutyczne.

PAP: Co powie pan pacjentowi, który kilka lat jest „leczony” na boreliozę?

M.P.: Coś takiego jak „przewlekła borelioza” nie istnieje. Boreliozę klasyfikujemy jako wczesną i późną. Pacjentom radzę konsultację z mądrym specjalistą od chorób zakaźnych, który jest na bieżąco z wytycznymi, szczególnie Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

PAP: Na wizytówkach lekarzy nie ma przymiotnika „mądry”, natomiast w gabinetach czy na stronach internetowych są certyfikaty, dyplomy, potwierdzenia szkoleń, itd. Widząc w gabinecie dyplom Międzynarodowego Towarzystwa ds. Boreliozy, pacjent raczej nabiera zaufania, a nie wątpliwości.

M.P.: Zgadzam się. Bardzo trudno w obecnym świecie – mediów elektronicznych, portali społecznościowych – rozróżnić wiedzę, która jest oparta na faktach od wiedzy, która jest fake newsem, w tym przypadku fake treatmentem, nieprawidłową terapią. Nie mam gotowej odpowiedzi, jak temu zaradzić. Jako konsultant krajowy staram się, żeby szkolenie specjalistów chorób zakaźnych było na odpowiednim poziomie. I żeby wszyscy wiedzieli, jak się leczy boreliozę, jak długo i kiedy należy przestać.

W leczeniu boreliozy musimy bazować na faktach, a nie fake newsach. Problem widzę nie tylko w lekarzach, ale w zaufaniu pacjentów. I zrozumieniu, że borelioza nie jest jedyną chorobą na świecie. Że bardzo często niespecyficzne dolegliwości mogą być „maską” depresji, stwardnienia rozsianego, choroby zwyrodnieniowej stawów, chorób autoimmunologicznych. Nie jest tak, że lekarze komuś odmawiają leczenia! Chcemy, żeby to leczenie nacelowane było na rzeczywistą chorobę. Po pierwsze – nie szkodzić! To jest naszym sztandarem w medycynie. Słuchajmy autorytetów medycznych. Edukujmy. Chciałbym, żeby przebiły się te wiadomości: po pierwsze, że borelioza, szczególnie wczesna, jest chorobą uleczalną nawet w 98 procentach. Po drugie – antybiotykoterapia powinna trwać między 14 a 28 dni. W tej chwili jest nawet tendencja do jej skracania. Jeśli ktoś oferuje wielomiesięczną terapię, warto zapytać, na jakich danych ten eksperyment opiera?

PAP: Pacjent zwykle dopytuje, ale czy jest wystarczająca reakcja środowiska lekarskiego na rekomendacje ILADS, które przewidują długie terapie miksem antybiotyków?

M.P.: Reakcja jest. Rekomendacje muszą być opracowywane na podstawie badań klinicznych. Mają swoją siłę. Jeżeli badanie kliniczne nie istnieje, staramy się, żeby taka rekomendacja była opatrzona stosownym komentarzem, że powstała na podstawie bardzo niskiej siły dowodów, albo żeby w ogóle nie znalazła się w zastosowaniu.

PAP: Rekomendacje ILADS mogą wydawać się „ratunkiem” dla tych, u których późno zdiagnozowano boreliozę, kilka lat po ukąszeniu przez kleszcza.

M.P.: I tu musimy być precyzyjni: przewlekłej boreliozy nie ma, ale jest borelioza późna, pod postacią neuroboreliozy, zapalenia stawów czy zanikowego zapalenia skóry. Może wystąpić nawet kilka lat po ukąszeniu kleszcza. Borelioza późna jest trudniejsza do rozpoznania i nieco trudniejsza do wyleczenia. Ale jest wyleczalna. Zamiast antybiotyków doustnych podaje się dożylne i też maksymalnie przez miesiąc. Nie sięgamy do metod i teorii ILADS, bo to nie ratunek, lecz terapia, za którą pacjent może zapłacić własnym zdrowiem.

PAP: W tych trudniejszych przypadkach terapię wg rekomendacji IDSA też, w razie potrzeby, się powtarza? Testy na obecność przeciwciał robi się wielokrotnie?

M.P.: Tak. Jeżeli mamy wątpliwości, to zawsze proponujemy leczenie. Z kontrolą efektu serologicznego. I z wyborem odpowiedniej antybiotykoterapii. Żeby jej powtórzenie, za jakiś czas, miało sens. Z odpowiednim antybiotykiem, najczęściej dożylnym, penetrującym głębiej do stawów i do centralnego układu nerwowego. Chciałbym podkreślić, że zgony na boreliozę praktyczne się nie zdarzają. Jest to kilka przypadków rocznie, tylko związane z zapaleniem mięśnia sercowego, których w Polsce praktycznie się nie obserwuje.

PAP: Borelioza jest uleczalna, ale jednak nie w stu procentach przypadków. Czy możemy z nią żyć kilkadziesiąt lat?

M.P.: Takie przypadki są bardzo, bardzo rzadkie. Borelioza ma bardzo szeroką wrażliwość na wiele antybiotyków i te antybiotyki ludzie otrzymują „po drodze”, z powodu innych wskazań, więc nawet jeśli nie byli wcześniej świadomie leczeni na boreliozę, i tak można stwierdzić u nich boreliozę przebytą. Nie ma też czegoś takiego jak borelioza seronegatywna, czyli z ujemnym wynikiem testów na przeciwciała. A takie przypadki również kilkukrotnie weryfikowaliśmy. Natomiast boreliozą można zakazić się wielokrotnie – przebyta choroba nie skutkuje odpornością na kolejne zakażenie.

PAP: Ilu pacjentów z podejrzeniem boreliozy trafia do SPWSZ w Szczecinie?

M.P.: W ramach poradni chorób zakaźnych konsultujemy dziennie nawet 40-50 osób z podejrzeniem lub rozpoznaniem boreliozy, czyli ok. 200 tygodniowo. Część z tych osób przyjeżdża tylko na kontrolę, bo są np. pracownikami leśnymi, wielokrotnie eksponowanymi na kleszcze i powinni być sprawdzani raz na pół roku czy rok. Borelioz wczesnych jest kilka tygodniowo. Tacy pacjenci trafiają przede wszystkim do lekarzy POZ.

PAP: Zatem jeśli widzimy kleszcza, to nie jedziemy na SOR?

M.P.: Nie jest to konieczne. Można spróbować samemu go wyjąć. Kleszczołapki są dostępne w aptekach. Dezynfekujemy miejsce po ukąszeniu, ale nie smarujemy np. maścią ze sterydem, żeby nie zaciemnić obrazu. Musimy obserwować miejsce ukąszenia. Rumień charakterystyczny dla boreliozy zaczyna się powiększać między trzecim a piątym dniem, do miesiąca. Jeśli nic się nie pojawia, to sprawę zamykamy. Jeżeli pojawi się zaczerwienienie, które przekracza średnicę monety pięciozłotowej, wtedy udajemy się do POZ. Pierwszy antybiotyk można otrzymać od lekarza rodzinnego. Jeśli zgłosimy się po kilku dniach od ukąszenia, nie robi się żadnych testów na boreliozę, ponieważ będą wypadały ujemnie. Odpowiedź układu immunologicznego trwa dwa-cztery tygodnie.

PAP: Większość ukąszeń nie kończy się zakażeniem?

M.P.: Ryzyko transmisji choroby zależy od czasu żerowania kleszcza wbitego w skórę, długości opicia, a także od tego, czym kleszcz był zakażony. Co do zasady – ryzyko wynosi 5 procent. Rekomendujemy, że jeżeli ktoś ma mnogie pokąszenia przez kleszcza, to wtedy powinien zgłosić do lekarza rodzinnego.

* * *

Prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski jest konsultantem krajowym w dziedzinie chorób zakaźnych, lekarzem naczelnym ds. chorób zakaźnych Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie; kieruje kliniką chorób zakaźnych, tropikalnych i nabytych niedoborów immunologicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie; jest prezesem Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS i wiceprezesem Europejskiego Towarzystwa Klinicznego AIDS.

Rozmawiał: Tomasz Maciejewski (PAP)

tma/ bar/ mhr/

 

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

SG: wystąpiliśmy do niemieckiej policji o wyjaśnianie incydentu w Osinowie Dolnym

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Straż graniczna wystąpiła do niemieckiej policji o niezwłoczne wyjaśnienie incydentu, do którego miało dojść w piątek w Osinowie Dolnym – poinformował Tadeusz Gruchalla-Wensierski z Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Jak podał lokalny portal, radiowóz niemieckiej policji przekroczył przejście graniczne i po polskiej stronie zostawił rodzinę imigrantów.

Jak poinformował portal chojna24.pl, w piątek niemiecki radiowóz pojawił się w Osinowie Dolnym (woj. zachodniopomorskie), a z samochodu wysiadła rodzina migrantów. O incydencie portal został poinformowany przez jednego z czytelników. Z samochodu miały wysiąść dwie osoby dorosłe i troje dzieci.

„Straż graniczna wystąpiła do niemieckiej policji o niezwłoczne wyjaśnienie tego incydentu. Czekamy na odpowiedź ze strony niemieckiej policji” – powiedział w rozmowie z PAP Tadeusz Gruchalla-Wensierski, p.o. rzecznika prasowego Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

„Pierwsza na miejscu w Osinowie Dolnym była policja, ale już wtedy nie zastała żadnych imigrantów w tej lokalizacji. My również przyjechaliśmy na miejsce i także nikogo nie zastaliśmy. Obszukiwaliśmy sąsiednie tereny, na tę chwilę ze skutkiem negatywnym” – dodał.

W niedzielę na antenie Polsat News, w programie „Śniadanie Rymanowskiego” do sprawy odniósł się sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek, który powiedział, że „będziemy to z Niemcami wyjaśniać, to było poza procedurą”.(PAP)

misz/ bar/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Jubileuszowy 350. parkrun Świnoujście 

Opublikowano

w dniu

W minioną sobotę, w malowniczym otoczeniu naszego lokalnego parku Zdrojowego, odbył się wyjątkowy, jubileuszowy 350. parkrun. Wydarzenie to zgromadziło biegaczy, chodziarzy, wolontariuszy oraz sympatyków, którzy przyszli świętować tę szczególną okazję. Nie zabrakło także gości z Polski i zagranicy. Biegacze z Danii, Berlina, Wrześni, Warszawy, Wrocławia i Grudziądza przybyli świętować razem z nami. 

Atmosfera była pełna entuzjazmu i radości, a wśród biegaczy można było dostrzec zarówno doświadczonych zawodników, jak i amatorów, dla których bieg w parku stał się cotygodniowym rytuałem. Trasa standardowo prowadziła przez urokliwe alejki parku, które za każdym razem zapewniają uczestnikom piękne widoki oraz naturalny cień. Warunki pogodowe były idealne dla biegaczy – niezbyt gorąca aura i lekkie powiewy wiatru sprzyjały osiąganiu dobrych wyników i czerpaniu przyjemności z biegu. 

Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Łukasz Jadach, który ukończył bieg z czasem 19 minut i 13 sekund. Kolejno na macie zameldowali się: Jakub Figiel (19:28) oraz Paweł Szczerbaty (20:55). W kategorii kobiet zwyciężyła Magdalena Chruszcz Figiel, osiągając czas 22 minut i 25 sekundy. Tuż za nią bieg ukończyła Anna Stocker (24:25) i Karina Mikulska Gawle (26:39) Bieg obfitował w osobiste rekordy zawodników. Do osób poprawiających swój wynik należały: Magdalena Chruszcz Figiel (22:25), Robert Cypryjański (22:34), Anna Stocker (24:25), Piotr Cichy (24:44), Michael Schade (40:56) oraz Monika Tomala (53:02). Serdeczne gratulacje! 

Organizatorzy wydarzenia, w tym wolontariusze, zasługują na ogromne brawa za profesjonalne przygotowanie i przebieg imprezy. Po zakończeniu biegu wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie. Jubileuszowy 350. parkrun był nie tylko okazją do sportowej rywalizacji, ale również do wspólnego świętowania i integracji społeczności. Cieszymy się, że to wydarzenie wpisało się na stałe w kalendarz lokalnych imprez. Z niecierpliwością czekamy na kolejny tydzień i kolejny bieg.

Zespół parkrun Świnoujście 

Autor notatki: Katarzyna Cypryjańska

Fot. Marcin Ruciński

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Dodatkowe ambulanse w sezonie letnim

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie

Pierwszy sezonowy ambulans wraz z zespołem ratownictwa medycznego wystartował w Świnoujściu dokładnie 1 czerwca, a kolejne w pasie nadmorskim dołączą do niego 24 czerwca dając łącznie 7 dodatkowych, sezonowych zespołów ratownictwa medycznego.

Zadysponowanie ambulansów sezonowych wynika ze zwiększonej liczby osób przebywających na terenie województwa zachodniopomorskiego. Okres wakacyjny sprzyja wypoczynkowi nad morzem, a to sprawia, że w sezonie letnim dbamy o zdrowie i życie mieszkańców regionu, ale także w dużej mierze turystów z kraju i zza granicy.

W sezonie letnim odnotowujemy nawet o 100 więcej zadysponowań w miesiącu. Powody wezwania zespołu ratownictwa medycznego to przede wszystkim udary, zasłabnięcia, utonięcia, złamania kończyn czy wypadki drogowe.

Sezonowe karetki wyglądem i wyposażeniem nie różnią się w żaden sposób od typowych, podstawowych ambulansów w systemie WSPR w Szczecinie. Znajdziemy w nich m.in. defibrylator, respirator czy autopuls czyli platformę do mechanicznego ucisku klatki piersiowej. Z kolei w skład każdego sezonowego zespołu ratownictwa medycznego wchodzą dwie osoby – ratownicy medyczni lub ratownik medyczny i pielęgniarz systemu.

Ambulans w Świnoujściu rozpoczął już pracę, która potrwa do końca września. Kolejne, sezonowe ambulanse rozpoczną swoją pracę 24 czerwca w takich miejscowościach jak Dziwnów, Ustronie Morskie, Mielenko, Pobierowo, Międzyzdroje i Darłowo i działać będą do końca sierpnia.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Paulina i Jerzy na Żaglach 2024 na jeziorze Siecino. Do domu wrócili z medalami

Opublikowano

w dniu

W dniach 7-9 czerwca 2024 r. na jeziorze Siecino odbyły się regaty „Żagle 2024” Mistrzostwa Polski w klasie ISA 407 Puchar Starosty Drawskiego, XXIII Ogólnopolskie Regaty o Puchar Ziemi Złocienieckiej w klasach Optimist A, B, ILCA 4 oraz Europa, Wojewódzka Olimpiada Młodzieży w klasach ISA 407, Optimist B, ILCA 4 i Europa oraz Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w klasach ISA 407, Optimist A, ILCA 4 i Europa.

Do rywalizacji zgłosiło się łącznie 119 zawodników z 19 klubów. W pierwszym dniu regat odbyły się wyścigi Mistrzostw Polski w klasie ISA 407, udało się rozegrać dwa wyścigi przy wietrze kręcącym. W porze obiadowej uczestnicy regat zostali poczęstowani obiadem, wieczorem odbył się tradycyjny grill.

W sobotę oficjalnie powitano zawodników na regatach. Regaty otworzyła Prezes UKS Szkwał Anna Kamińska wraz z zaproszonymi gośćmi: Przewodniczącą Rady Powiatu Drawskiego Panią Violettą Zbytek, Burmistrz Złocieńca Panią Małgorzatą Głodek, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Złocieńcu Panią Anetą Kuszmar, Zastępcą Burmistrza Czaplinka Panem Krzysztofem Lisieckim, Wiceprezesem ZOZŻ Panem Borysem Boratyńskim, Komendantem Straży Miejskiej w Złocieńcu Panem Pawłem Kajtaniakiem, lekarzem regat Panem Viacheslawem Radchenko oraz sędzią głównym Panem Krzysztofem Witczak. Po powitaniu zawodnicy zeszli na wodę i rozpoczęły się regaty dla wszystkich klas, tj. Optimist gr. A i B, ILCA 4, ISA 407 i Europa. Zawodnicy dzielnie walczyli i udało się rozegrać 5 wyścigów zaliczanych również do klasyfikacji Mistrzostw Województwa Zachodniopomorskiego oraz Wojewódzkiej Olimpiady Młodzieży.

W porze obiadowej wszyscy uczestnicy regat wraz z trenerami zostali poczęstowani zupą. Zawodnicy mieli możliwość skorzystania z gier i zabaw – był dmuchany zamek, malowanie twarzy, bańki. Wieczorem organizator regat przygotował dla wszystkich uczestników tradycyjnego grilla oraz lody. Zostały również rozlosowane dwa vouchery upominkowe dla trenerów – pobyt w Pensjonacie Stary Drahim w Starym Drawsku oraz pobyt w ośrodku wczasowym MARGIP w Lubieszewie. Rozlosowano także upominki dla zawodników regat. Gdy zapadł zmrok dwóch zawodników UKS Szkwał w Złocieńcu Michał i Nikodem wykonali pokaz ognia – było pięknie!

W trzeci dzień regat, tj. w niedzielę 9 czerwca 2024 r. odbyły się dwa wyścigi w każdej z klas. Tradycyjnie w porze obiadowej wszyscy uczestnicy regat wraz z trenerami zostali poczęstowani zupą.

Uroczyste zakończenie regat odbyło się o godzinie 14:00. Zakończenie regat zaszczycili swoją obecnością: Starosta Drawski Pan Jacek Kozłowski, Burmistrz Złocieńca Pani Małgorzata Głodek, Przewodnicząca Rady Miejskiej Złocieńcu Pani Aneta Kuszmar, Zastępca Burmistrza Czaplinka Pan Krzysztof Lisiecki, członkowie Grupy Poszukiwawczo – Nurkowej WOPR województwa zachodniopomorskiego oraz sędzia główny regat Pan Krzysztof Witczak.

W regatach zawodnicy walczyli o tytuły Mistrzów Województwa Zachodniopomorskiego i Wojewódzkiej Olimpiady Młodzieży (medale i dyplomy), jak również o Puchar Ziemi Złocienieckiej i Puchar Starosty Drawskiego (puchar, dyplom, nagroda rzeczowa). Dodatkowo ostatni sobotni wyścig wszystkich klas był wyścigiem o Puchar Dowódcy 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego gen. bryg. Dariusza Machuli. Każdy zawodnik, który ukończył co najmniej jeden wyścig otrzymał upominek.

Tradycyjnie na naszych regatach zostali wyróżnieni najmłodsi uczestnicy – najmłodsza zawodniczka regat należała do UKS „Szkwał” Złocieniec, natomiast najmłodszy zawodnik do MDK Stargard.

Puchar dla najliczniejszej drużyny trafił tradycyjnie do klubu Centrum Żeglarskie Szczecin. Puchar dla drużyny z najdalszego miejsca przypadł dla klubu KST „Elektryk” Grudziądz.

Dodatkowe nagrody – rower i SUP rozlosowano wśród wszystkich zawodników regat, którzy ukończyli przynajmniej jeden wyścig i ubrani byli w koszulkę organizatora.

Prezes UKS Szkwał składa szczególnie serdeczne podziękowania za fachowe i miłe zabezpieczenie regat Grupie Poszukiwawczo – Nurkowej WOPR województwa zachodniopomorskiego, Straży Miejskiej w Złocieńcu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Połczyna Zdroju, Kluczewa, Kalisza Pomorskiego i Czaplinka. Podziękowanie kieruję również do obsługi medycznej regat: Pana Viacheslava Radchenko i Pani Bożeny Jarosz.

Organizatorzy serdecznie dziękują również fundatorom nagród, sponsorom oraz rodzicom zawodników UKS SZKWAŁ za pomoc w przygotowaniu regat.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji regat, w szczególności:

 1. Urząd Marszałkowski w Szczecinie
 2. Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim
 3. Urząd Miejski w Złocieńcu
 4. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Złocieńcu
 5. Zakład Ciepłownictwa Sp. z o.o. w Złocieńcu
 6. Nadleśnictwo Złocieniec
 7. Zachodniopomorski Związek Żeglarski w Szczecinie
 8. Pan Jarosław Kilian – Flow Technics Sp. z o. o. Złocieniec
 9. Pan Frederic Fontaine – Bricomarche Złocieniec
 10. Pan Grzegorz Maciejasz – Admiral
 11. PKS Złocieniec
 12. Pan Józef Szuniewicz – lekarz
 13. Państwo Danuta i Stanisław Balińscy
 14. Pan Zbigniew Gawrysiak – Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe ELBIT Złocieniec
 15. Państwo Anna i Mariusz Pokutyńscy
 16. Państwo Marta i Karol Skroccy – Folwark na Półwyspie Uraz
 17. Pan Andrzej Daniłowicz – Danpol
 18. Pan Andrzej Bosiacki
 19. Państwo Magdalena i Hubert Miernik
 20. Pan Ryszard Swęd – Pensjonat Stary Drahim ze Starego Drawska
 21. Państwo Joanna i Jacek Toczko – Piekarnia Złocieniec
 22. Pan Andrzej Lewandowski
 23. Pan Józef Błażejewicz
 24. Pani Marzena Podwalna
 25. Pan Roman Beńko
 26. Pani Anna Kociuga
 27. Pani Urszula Religa – Rogowska

 

W Y N I K I

Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w klasach Optimist gr. A, ISA 407 i Europa

OPTIMIST A

CHŁOPCY

 1. Jan Gwóźdź KSW Baltic Dziwnów
 2. Stefan Geszke Centrum Żeglarskie Szczecin
 3. Jacek Kordyka Centrum Żeglarskie Szczecin


DZIEWCZĘTA

 1. Maja Harasimowicz – Krysztofiak KSW Baltic Dziwnów
 2. Oliwia Piotrowska Centrum Żeglarskie Szczecin
 3. Kinga Balcewicz WAŻ Wałcz

 

ISA 407

DO LAT 19 DZIEWCZĘTA

 1. Matylda Kowalik UKS Szkwał Złocieniec
 2. Iga Kowalik UKS Szkwał Złocieniec
 3. Paulina Mróz UKS Keja Świnoujście


DO LAT 19 CHŁOPCY

 1. Jerzy Piórski UKS Keja Świnoujście
 2. Wojciech Lisiecki ŻMKS Orlę Szczecinek
 3. Nikodem Kowalewski UKS Szkwał Złocieniec


OPEN

 1. Radosław Zagdan ŻMKS Orlę Szczecinek
 2. Michał Ślusarczyk UKS Szkwał Złocieniec
 3. Piotr Jaskulski UKŻ Keja Mirosławiec

 

EUROPA

DO LAT 18 CHŁOPCY

 1. Aleksander Siwiec Wałecka Akademia Żeglarska
 2. Hubert Kachel Jacht Klub Koszalin
 3. Mikołaj Maciąg Jacht Klub Koszalin


DO LAT 18 DZIEWCZĘTA

 1. Zuzanna Michalska WAŻ Wałcz
 2. Eliza Kałużna Jacht Klub Koszalin


DO LAT 20 CHŁOPCY

 1. Aleksander Siwiec Wałecka Akademia Żeglarska
 2. Hubert Kachel Jacht Klub Koszalin
 3. Mikołaj Maciąg Jacht Klub Koszalin


DO LAT 20 DZIEWCZĘTA

 1. Zuzanna Michalska WAŻ Wałcz
 2. Ania Gronwald Jacht Klub Koszalin
 3. Eliza Kałużna Jacht Klub Koszalin


OPEN

 1. Sylwester Bączek Jacht Klub Koszalin
 2. Borys Boratyński Jacht Klub Koszalin

 

ILCA 4

 1. Maja Wojciechowska Centrum Żeglarskie Szczecin
 2. Adrian Adasiak UKS Szkwał Złocieniec
 3. Kacper Sikorski UKS Szkwał Złocieniec

 

Wojewódzka Olimpiada Młodzieży w klasach Optimist gr. B, ISA 407, ILCA 4 i Europa

 

OPTIMIST B

DZIEWCZĘTA

 1. Oliwia Szulczyńska Centrum Żeglarskie Szczecin
 2. Maja Ferenc KSW Baltic Dziwnów
 3. Małgorzata Buńkiewicz Centrum Żeglarskie Szczecin


CHŁOPCY

 1. Dawid Mularczyk Centrum Żeglarskie Szczecin
 2. Mikołaj Kordyka Centrum Żeglarskie Szczecin
 3. Adrian Lech Centrum Żeglarskie Szczecin


OPTIMIST DO LAT 9 DZIEWCZĘTA

 1. Anna Kowalik UKS Szkwał Złocieniec
 2. Nina Czapla MDK Stargard
 3. Monika Marciniak WAŻ Wałcz


OPTIMIST DO LAT 9 CHŁOPCY

 1. Jan Antoniak UKS Barnim Goleniów
 2. Marcel Sałapata MDK Stargard
 3. Mikołaj Miller Centrum Żeglarskie Szczecin

 

ISA 407

DO LAT 16 DZIEWCZĘTA

 1. Matylda Kowalik UKS Szkwał Złocieniec
 2. Iga Kowalik UKS Szkwał Złocieniec
 3. Paulina Mróz UKS Keja Świnoujście


DO LAT 16 CHŁOPCY

 1. Jerzy Piórski UKS Keja Świnoujście
 2. Wojciech Lisiecki ŻMKS Orlę Szczecinek
 3. Kacper Zagdan ŻMKS Orlę Szczecinek


DO LAT 20 DZIEWCZĘTA

 1. Matylda Kowalik UKS Szkwał Złocieniec
 2. Iga Kowalik UKS Szkwał Złocieniec
 3. Paulina Mróz UKS Keja Świnoujście


DO LAT 20 CHŁOPCY

 1. Jerzy Piórski UKS Keja Świnoujście
 2. Wojciech Lisiecki ŻMKS Orlę Szczecinek
 3. Nikodem Kowalewski UKS Szkwał Złocieniec

 

EUROPA

DO LAT 18 DZIEWCZĘTA

 1. Zuzanna Michalska WAŻ Wałcz
 2. Eliza Kałużna Jacht Klub Koszalin


DO LAT 18 CHŁOPCY

 1. Aleksander Siwiec Wałecka Akademia Żeglarska
 2. Hubert Kachel Jacht Klub Koszalin
 3. Mikołaj Maciąg Jacht Klub Koszalin

 

ILCA 4

DZIEWCZĘTA

 1. Maja Wojciechowska Centrum Żeglarskie Szczecin


CHŁOPCY

 1. Adrian Adasiak UKS Szkwał Złocieniec
 2. Kacper Sikorski UKS Szkwał Złocieniec
 3. Oliwier Zagajewski UKS Szkwał Złocieniec

 

XXII OGÓLNOPOLSKIE REGATY O PUCHAR ZIEMI ZŁOCIENIECKIEJ I PUCHAR STAROSTY DRAWSKIEGO

 

Optimist A

DZIEWCZĘTA

 1. Maja Harasimowicz – Krysztofiak, KSW Baltic Dziwnów
 2. Oliwia Piotrowska, Centrum Żeglarskie Szczecin
 3. Kinga Balcewicz, WAŻ Wałcz


CHŁOPCY

 1. Jan Gwóźdź, KSW Baltic Dziwnów
 2. Jacek Kordyka, Centrum Żeglarskie Szczecin
 3. Julian Rynkiewicz, KSW Baltic Dziwnów

 

Optimist B

DZIEWCZĘTA

 1. Oliwia Szulczyńska, Centrum Żeglarskie Szczecin
 2. Maja Ferenc, KSW BALTIC Dziwnów
 3. Małgorzata Buńkiewicz, Centrum Żeglarskie Szczecin


CHŁOPCY

 1. Dawid Mularczyk, Centrum Żeglarskie Szczecin
 2. Adrian Lech, Centrum Żeglarskie Szczecin
 3. Mikołaj Kordyka, Centrum Żeglarskie Szczecin

 

Optimist B do lat 9

DZIEWCZĘTA

 1. Anna Kowalik, UKS Szkwał Złocieniec
 2. Nina Czapla, MDK Stargard
 3. Monika Marciniak, WAŻ Wałcz


CHŁOPCY

 1. Jan Antoniak, UKS Barnim Goleniów
 2. Jan Teżyk, OŚ AZS Poznań
 3. Mikołaj Miller, Centrum Żeglarskie Szczecin

 

ILCA 4

 1. Justyna Jurkowska, MKŻ Żnin
 2. Maja Wojciechowska, Centrum Żeglarskie Szczecin
 3. Oliwier Szpręglewski, KST „Elektryk” Grudziądz

 

Europa

Open

 1. Agnieszka Kiełczewska, Jacht Klub Wielkopolski Poznań
 2. Damian Sieczkowski, ŻLKS Poznań
 3. Sylwester Bączek, Jacht Klub Koszalin


DO LAT 18 DZIEWCZĘTA

 1. Barbara Bartkowiak, OŚ AZS Poznań
 2. Zuzanna Michalska, WAŻ Wałcz
 3. Wiktoria Bazyli, ŻLKS Poznań


DO LAT 18 CHŁOPCY

 1. Jeremiasz Konieczny, ŻLKS Poznań
 2. Oskar Otto, ŻLKS Poznań
 3. Maciej Kowalski, ŻMKS Poznań


DO LAT 20 DZIEWCZĘTA

 1. Ania Gronwald, Jacht Klub Koszalin


DO LAT 20 CHŁOPCY

 1. Adam Langner, UKŻ Środa
 2. Jan Pachla, UKŻ Środa
 3. Filip Sikorski, CSW Opty Ustka

 

MISTRZOSTWA POLSKI w klasie ISA 407

ISA 407 do lat 16

CHŁOPCY

 1. Jerzy Piórski, UKS KEJA Świnoujście
 2. Wojciech Lisiecki, ŻMKS Orlę Szczecinek
 3. Kacper Zagdan, ŻMKS Orlę Szczecinek


DZIEWCZĘTA

 1. Matylda Kowalik, UKS Szkwał Złocieniec
 2. Paulina Piotrowska, KST Elektryk Grudziądz
 3. Iga Kowalik, UKS Szkwał Złocieniec

 

ISA 407 do lat 20

CHŁOPCY

 1. Oskar Szpręglewski, KST Elektryk Grudziądz
 2. Marcel Rumiński, MKŻ Żnin
 3. Nikodem Kowalewski, UKS Szkwał Złocieniec


DZIEWCZĘTA

 1. Zuzanna Zielińska, MKŻ Żnin
 2. Matylda Brelińska, MKŻ Żnin

 

ISA 407 OPEN

MĘŻCZYŹNI

 1. Radosław Zagdan, ŻMKS Orlę Szczecinek
 2. Michał Ślusarczyk, UKS Szkwał Złocieniec
 3. Piotr Jaskulski, UKŻ Keja Mirosławiec


KOBIETY

 1. Weronika Folmer, KST Elektryk Grudziądz

 

PUCHAR GENERAŁA

ILCA 4 – Justyna Jurkowska, MKŻ Żnin

ISA 407 – Zuzanna Zielińska, MKŻ Żnin

EUROPA – Agnieszka Kiełczewska, JKW Poznań

OPTIMIST A – Wojciech Gralak, Centrum Żeglarskie Szczecin

OPTIMIST B – Mikołaj Kordyka, Centrum Żeglarskie Szczecin

 

Dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy w sierpniu 2024 r.

 

Sporządziła: Anna Kamińska
Prezes UKS Szkwał Złocieniec

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Halo! Tu cyberbezpieczny Senior

Opublikowano

w dniu

W ramach akcji „Bezpieczny Senior” funkcjonariusz z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu opowiedział seniorom nie tylko o nowych metodach, jakie stosują przestępcy próbujący pozbawić swoje potencjalne ofiary oszczędności życia, ale także przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w domu.

Oszuści żerujący na łatwowierności i braku wiedzy osób starszych, nie mają żadnych skrupułów. Przestępcy potrafią wykorzystać nie tylko nasze zaufanie czy dobre serce, ale także technologię, aby pozbawić nas oszczędności życia.

Fałszywe SMS-y z prośbą o dopłatę

Oszuści wysyłają krótkie wiadomości SMS na losowe numery telefonów, podając się za dostawcę energii elektrycznej lub firmę kurierską, w których proszą o dopłatę drobnej sumy. W wiadomości znajduje się także link, który przekierowuje nieświadomą ofiarę wprost na stronę internetową oszusta.

Fałszywi „policjanci”

Przestępcy podający się za policjantów informują swoją potencjalną ofiarę o tym, że prowadzą akcję związaną z przestępcami okradającymi osoby starsze z ich oszczędności życia. Fałszywy policjant dodaje, że środki pieniężne zgromadzone w banku są zagrożone, a jedyną możliwością ich uratowania przed oszustami jest szybkie wypłacenie całej gotówki i przekazanie jej policjantom. Niestety, dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki.

„Kochający” przestępcy

Schemat oszustów, którzy rozkochują samotne osoby, jest zawsze podobny. Nieświadoma ofiara spotyka idealną połówkę, która jest wrażliwa, czuła, romantyczna i ma świetną pracę. Jak się później okazuje, oszust, wymyślając najróżniejsze kłamstwa, pozyskuje pieniądze od zakochanej osoby, a gdy ofiara jest już tak zadłużona, że nie jest w stanie przekazać żadnych środków pieniężnych, jej fałszywa miłość życia znika wraz z wyłudzoną gotówką.

Apelujemy także do bliskich osób starszych – Rozmawiajcie Państwo ze swoimi babciami, dziadkami na temat zagrożeń ze strony oszustów. Uczulcie ich na techniki, którymi posługują się przestępcy.

st. sierż. Kamil Zwierzchowski

Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Minuta ciszy dla śp. sierż. Mateusza Sitka

Opublikowano

w dniu

12 czerwca 2024 roku o godzinie 12:00 funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnouściu przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji i uczcili minutą ciszy pamięć śp. sierż. Mateusza Sitka, żołnierza Wojska Polskiego, który oddał swoje życie w obronie granic Naszej Ojczyzny.

Cześć Jego pamięci!

Opracowanie: st. kpt. Paweł Piorun, KM PSP w Świnoujściu
Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524