Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Na wakacyjne podróże najlepiej wybrać pociąg

Opublikowano

w dniu

Rozpoczęły się wakacje. Dla wielu z nas idealny czas na wyprawy, wycieczki i podróże. Podobnie, jak w latach ubiegłych, dobrym rozwiązaniem będzie wybór połączeń z logo przewozów regionalnych. I to w wielu kierunkach.

Regionalnych pociągów – wzorem lat ubiegłych – będzie więcej. Składy umożliwią wygodne i szybkie dojazdy do najatrakcyjniejszych turystycznych destynacji na Pomorzu Zachodnim. To zarówno morze, jak i jeziora.

Planując wakacyjną wyprawę, warto wybrać kolej regionalną jako środek transportu. To nowoczesny tabor i komfort jazdy, a przy tym pozwala na uniknięcie korków – zapewnia zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Pociągi jeździć będą w różnych kierunkach. W ofercie znalazły się m.in. połączenia dla tych, którzy chcą wybrać się do Międzyzdrojów, a także dla tych, którzy obiorą kurs na Darłowo, Drawsko Pomorskie czy Kołobrzeg.

Kierunek Świnoujście i Międzyzdroje

Na trasie Szczecin – Świnoujście przez Międzyzdroje przez większą część dnia, szczególnie w weekendy, pociągi będą kursowały przeciętnie co godzinę. W dni robocze Szczecin ze Świnoujściem przez Międzyzdroje łączyć będzie 10 par pociągów, a w weekendy 12 par.

Najszybszym pociągiem na trasie Szczecin – Świnoujście będzie pociąg o nazwie „Błękitny” (odjazd ze st. Szczecin Główny codziennie o godz. 9:13), który ze Szczecina Głównego do Międzyzdrojów dotrze już po 69 minutach, a do Świnoujścia po 83 minutach jazdy.

Mieszkańcom m.in. Stargardu i Choszczna dedykowany jest szybki weekendowy pociąg „Orkan” relacji Poznań – Świnoujście – Poznań, który kursuje z pominięciem stacji Szczecin Dąbie i Szczecin Główny, dzięki czemu oferuje on bardzo dobry czas przejazdu (z Poznania do Świnoujścia w 3 godziny i 29 minut).

Mieszkańcy Gryfina, Chojny, Mieszkowic i innych miejscowości położonych przy „nadodrzance” będą mogli skorzystać z weekendowego pociągu „Karsibór” relacji Zielona Góra – Szczecin Gł. – Świnoujście, który na odcinku Szczecin – Świnoujście będzie kursował jako przyspieszony, tj. z ograniczoną liczbą postojów.  

Kierunek Kołobrzeg

W tegoroczne wakacje również na trasie Szczecin – Kołobrzeg można będzie skorzystać z wielu pociągów regionalnych, w tym przyspieszonych. Szczecin z Kołobrzegiem m.in. przez Goleniów, Nowogard, Gryfice i Trzebiatów w okresie wakacji łączyć będzie 9 par pociągów w dni robocze oraz 10 par w weekendy.

Dobry dojazd do Kołobrzegu pociągami regionalnymi będą w tym roku mieli także mieszkańcy Koszalina, do których dyspozycji będzie 8 par pociągów łączących oba miasta, a czas przejazdu z Koszalina do Kołobrzegu wyniesie jedynie około 40 minut.

Podobnie jak w latach poprzednich, do Kołobrzegu wygodnie dojechać będzie można także z Poznania przez Piłę, Szczecinek i Białogard. Ze stolicy Wielkopolski w tegoroczne wakacje w weekendy kursować będzie 7 par pociągów Regio do Kołobrzegu, w tym dwie pary pociągów przyspieszonych, tj. „Riwiera” i „Harpun”, a w dni robocze 5 par pociągów.

W bieżącym roku po raz pierwszy na trasę wyjedzie także weekendowa, przyspieszona para pociągów „Rybitwa”, łącząca środkowopomorski kurort z Bydgoszczą i Toruniem m.in. przez Białogard, Szczecinek, Piłę i Nakło nad Notecią.

Kierunek Mielno

Dobra współpraca Urzędu Marszałkowskiego z Miastem Koszalin i Gminą Mielno ponownie owocuje atrakcyjną ofertą dla mieszkańców. W tegoroczne wakacje na trasę Koszalin – Mielno w dni robocze wyjeżdżać będzie 7 par pociągów regionalnych, a w weekendy 11 par. Czas podróży wyniesie zaledwie 15 minut, będzie on więc bezkonkurencyjny wobec wszystkich innych środków transportu.

Kierunek Darłowo

W wakacje pociągiem regionalnym dotrzemy oczywiście także do Darłowa. Na stacji Sławno pociągi do i z Darłowa skomunikowane są z pociągami przyjeżdżającymi tam od strony Szczecina, Koszalina i Słupska. W tegoroczne wakacje, poza pociągami relacji Sławno – Darłowo na trasę wyjadą także 2 pary codziennych pociągów bezpośrednich relacji Słupsk – Darłowo – Słupsk.

Kierunek Pojezierze Drawskie

W wakacje zwiększone będą także możliwości dojazdu na Pojezierze Drawskie, a więc m.in. do Drawska Pomorskiego, Czaplinka, Złocieńca, Łubowa i Szczecinka. Bezpośrednie pociągi łączące Szczecin ze Szczecinkiem w godzinach porannych kursować będą nie tylko w weekendy, lecz także w dni robocze, dzięki czemu codziennie możliwy będzie wygodny dojazd pociągiem regionalnym ze stolicy województwa do ciekawych i ciągle mało znanych miejscowości położonych nad urokliwymi jeziorami w borach Pojezierza Drawskiego.

Na wyprawę nowoczesnym, wygodnym i bezpiecznym taborem kolejowym

Każdy pociąg regionalny na Pomorzu Zachodnim zestawiony jest z nowoczesnego, wygodnego i w zdecydowanej większości niskopodłogowego taboru. Wszystkie pociągi regionalne są klimatyzowane i wyposażone w gniazdka elektryczne (niektóre także w gniazda USB) do ładowania podręcznej elektroniki. Zapewniają dobre warunki podróżowania wszystkim podróżnym, w tym, osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z dziećmi (w toaletach są przewijaki dla niemowląt). Pociągiem można podróżować także z rowerem, choć trzeba pamiętać, że liczba miejsc dla rowerów jest ograniczona, a pociągi kursujące w najpopularniejszych godzinach bywają przepełnione. Wszystkie pociągi wyposażone są w monitoring wizyjny, dzięki czemu są w pełni bezpieczne.

Ofertę przewozową na większości linii uzupełniają pociągi dalekobieżne PKP Intercity, a na trasie Wrocław – Szczecin Dąbie – Świnoujście w wakacyjne weekendy kursuje także szybki pociąg Kolei Dolnośląskich.

Przed podróżą warto sprawdzić rozkład jazdy

Ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na wielu liniach, rozkład jazdy pociągów najlepiej sprawdzić na dzień przed wyjazdem na Portalu Pasażera – www.portalpasazera.pl. Jest on regularnie aktualizowany oraz pozwala wygenerować bieżące informacje o sytuacji na stacji wybranej przez podróżnego czy śledzić rzeczywiste położenie pociągu na trasie.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Książka świnoujścianki. Powieść o walce dobra ze złem

Opublikowano

w dniu

Uporządkowane życie Wiktorii właśnie legło w gruzach. Nawiedza ją lęk, tym gorszy, że irracjonalny. Strach, który wymyka się ramom logiki, medycyny czy jakimkolwiek innym wytłumaczeniom. Lęk, który ją atakuje, początkowo pojawia się jedynie w snach, a potem zachłannie wkracza w jej codzienność. Nikt poza Wiktorią nie słyszy przerażającego, syczącego głosu, nikt poza nią nie widzi krwi i nikt poza nią nie czuje paraliżującej paniki.

Wiktoria nie oszalała, rzeczywistość, która ją otacza, jest prawdą, natomiast mylą się ci, którzy wmawiają jej obłęd. Pozbawiona przyjaciół, pracy, stabilizacji i ratunku, wydaje się całkowicie bezbronna. Pojawiają się jednak sprzymierzeńcy, którzy subtelnie naprowadzają ją na właściwą drogę. W swoim nieszczęściu nie jest już sama…

MARTWY ZA DNIA jest powieścią o walce dobra ze złem. Uszlachetnia wartości zapomniane w tym zabieganym świecie. Warsztat, jakim posługuje się autorka, jest na wysokim poziomie: bogate słownictwo, literackie porównania, znakomite metafory, a fabuła bardzo szczegółowa i realistyczna. Książka zaskakuje doskonale wyważonym napięciem, celnymi uwagami i fantazyjnymi zwrotami akcji, które nieustannie zachęcają do dalszej lektury. Książkę bardzo dobrze się czyta, ponieważ jest ciekawa, skłania do refleksji i motywuje do zmiany. Polecam! Paweł Cwynar

Ewa Dmowska – jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Interesuje się psychologią, duchowością, rozwojem osobistym. Wszystkie te aspekty odgrywają decydującą rolę w jej twórczości. W swoich książkach akcent kładzie na wolność człowieka, którą może on osiągnąć przez wewnętrzną przemianę.

Mieszka w Świnoujściu, jest szczęśliwą mężatką oraz zapracowaną mamą dwójki dzieci. Stara się połączyć swoje introwertyczne potrzeby z chaosem codziennego dnia. Uwielbia długie spacery, kawę z cynamonem i kryminały. Jest jak kot – potrzebuje wygrzewać się na bezpiecznych kolanach, by zebrać siły przed kolejnymi łowami, na które lubi wyruszać samotnie. Od kilku lat prowadzi katolicki blog bibliotekaboga.pl.

Link do księgarni: https://bratnizew.pl/martwy-za-dnia,3,3024,3761

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prom Varsovia od 27 lipca wejdzie na linię Świnoujście-Ystad

Opublikowano

w dniu

Varsovia to największy prom z najdłuższą linią ładunkową jaki kiedykolwiek operował w flocie PŻB i pierwszy zupełnie nowy od ponad 20 lat. Wysoki standard wykończenia przestrzeni pasażerskich oraz nowoczesne rozwiązania zapewnią komfortową podróż i spełnią oczekiwania pasażerów.

Na pokładzie jest 230 kabin o kilku standardach, strefa gastronomiczna z barem i restauracją, sklep oraz przestrzeń rozrywkowa dla pasażerów w każdym wieku.

 • Rodzaj promu: ro-pax
 • Rok budowy: 2024
 • Stocznia: Cantiere Navale Visentini
 • GT: 41878
 • NT: 24952
 • Wymiary: długość 216,2 m, szerokość 28,2 m
 • Długość linii ładunkowej: Ro-Ro 2875 LM + 200 samochodów osobowych.
 • Max liczba pasażerów: 976 pasażerów oraz 24 członków załogi
 • Kabiny pasażerskie: 230 kabin 4-osobowych, 920 miejsc noclegowych
 • Fotele lotnicze: 107

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

S3. We wtorek zmiana w ruchu na budowanym odcinku drogi

Opublikowano

w dniu

Kierowcy korzystają już tu z części nowej jezdni S3 w rejonie przyszłego węzła Świnoujście LNG. Będzie koniecznych jeszcze wiele zmian organizacji ruchu.

We wtorek w dniu 16 lipca nastąpi przełożenie ruchu na prawą jezdnię S3 do Miejsca Obsługi Podróżnych przy Dargobądzu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wyniki matur 2024: jak wypadły świnoujskie szkoły

Opublikowano

w dniu

Maturzyści ze Świnoujścia uzyskali lepsze wyniki niż uśredniony wynik egzaminu z przedmiotów obowiązkowych w województwie zachodniopomorskim. Gratulujemy!

Średni wynik z egzaminu maturalnego z języka polskiego dla liceów ogólnokształcących wyniósł dla naszego miasta 63 procent. Jest to wynik wyższy niż średni wynik w województwie zachodniopomorskim. Podobnie jest z matematyką – w tym przypadku średni wynik z egzaminu maturalnego dla liceów ogólnokształcących wyniósł w Świnoujściu 62,8 procent, czyli znów nasi maturzyści wypadli lepiej niż średni wynik w województwie.

Licealiści dobrze napisali również egzamin maturalny z języka angielskiego. Średni wynik dla naszego miasta to 81,9 procent i znów to wynik wyższy niż średni wynik w regionie.

Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I, I Liceum  Społeczne Fundacji LOGOS oraz Społeczne Liceum Ogólnokształcące STSG uzyskały wyższe wyniki niż średni wynik kraju z matematyki i języka angielskiego. I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS uzyskało wyższy wynik niż średni wynik kraju z języka polskiego.

W przypadku techników, średni wynik z egzaminu maturalnego z języka polskiego wyniósł dla naszego miasta – 60,46 procent. Jest to wynik wyższy niż średni wynik w województwie i kraju. Średni wynik z egzaminu maturalnego z matematyki dla techników wyniósł dla naszego miasta – 65,46 procent. To wynik wyższy niż średni wynik w województwie i kraju. Podobnie sytuacja ma się w przypadku egzaminów z języka angielskiego i niemieckiego. W pierwszym przypadku średni wynik wyniósł dla naszego miasta – 84,57 procent, w drugim 63,50 procent.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Podwyższony poziom kwasu moczowego – o czym świadczy? Kiedy zleca się badanie?

Opublikowano

w dniu

Co to jest kwas moczowy?

Kwas moczowy to produkt przemian puryn, które pochodzą z pożywienia i rozpadu endogennych kwasów nukleinowych. Poziom tego składnika w surowicy ma istotne znaczenie dla organizmu. Podwyższone stężenie kwasu moczowego ma powiązanie z chorobami m.in. układu sercowo-naczyniowego, czy stawów.

Co podwyższa poziom kwasu moczowego w surowicy krwi?

Za wysoki poziomu kwasu moczowego (hiperurykemię) odpowiada szereg czynników. Są to:

 • dieta wysokobiałkowa i spożywanie napojów bogatych we fruktozę,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby lipidowe,
 • łuszczyca,
 • otyłość.

Za podwyższone stężenie kwasu moczowego odpowiada również głodzenie się, nadużywanie alkoholu (szczególnie piwa) i czynniki genetyczne.

U kogo występuje zwiększony poziom kwasu moczowego?

Zwiększone stężenie kwasu moczowego występuje częściej u mężczyzn – dotyczy 20% z nich w krajach rozwiniętych. W przypadku kobiet najczęściej pojawia się ono po raz pierwszy po menopauzie. Wynika to ze spadku estrogenów, które pełnią funkcję urykozuryczną, czyli zwiększają wydalanie kwasu moczowego z moczem.

Podwyższony kwas moczowy – co oznacza?

Zwiększone stężenie kwasu moczowego w organizmie wiąże się z ryzykiem wystąpienia kilku chorób. Są to:

 • choroby ze strony serca i krążenia, np. nadciśnienie (hipertensja);
 • dna moczanowa (artretyzm, podagra).

Jak zatem oznaczyć poziom tego składnika? Dowiedz się więcej nt. badania kwasu moczowego we krwi pod tym linkiem: https://www.alab.pl/badanie/kwas-moczowy-w-surowicy-m45

Kwas moczowy w chorobach układu sercowo-naczyniowego

Hiperurykemia może predysponować do wystąpienia chorób serca i krążenia. Ponadto uznaje się ją za czynnik rokowniczy, m.in. u pacjentów z:

 • chorobą niedokrwienną,
 • niewydolnością krążenia,
 • przebytym udarem mózgu.

Hiperurykemia, czyli podniesiony poziom kwasu moczowego jest 2- lub 3-krotnie częstszy u osób z hipertensją niż u osób z fizjologicznym stężeniem tej substancji we krwi. Wysokie stężenie tej substancji zaburza funkcjonowanie śródbłonka naczyniowego.

Podwyższony kwas moczowy – objawy

Hiperurykemia, której towarzyszy wysokie stężenie kwasu moczowego prawie zawsze przebiega bezobjawowo. Stan ten może trwać 20-25 lat.

Przyczyny podwyższonego kwasu moczowego w surowicy

Za hiperurykemię odpowiada szereg zróżnicowanych przyczyn. Są to:

 • zwiększona podaż zasad purynowych w pokarmach i/lub spożywanie dużej ilości fruktozy;
 • nasilona endogenna synteza kwasu moczowego (występuje m.in. w dnie pierwotnej, cukrzycy, hiperlipidemii);
 • ostra lub przewlekła niewydolność nerek (choroby miąższu, zwężenie tętnic nerkowych) kwasica mleczanowa/ ketonowa, które upośledzają eliminacje kwasu moczowego, a także diuretyki tiazydowe i pętlowe, które również mogą zaburzać jego wydalanie.

Za wzrost stężenia może odpowiadać również gwałtowny rozpad tkanek, np. nowotworowych w układzie krwiotwórczym, pod wpływem intensywnej chemioterapii.

Kwas moczowy we krwi – badanie

Podstawowym badaniem, które wykonuje się w przypadku podejrzenia hiperurykemii jest badanie stężenia kwasu moczowego w surowicy.

Badanie to wykorzystuje się w diagnostyce następujących chorób:

 • układu sercowo-naczyniowego (równolegle z lipidogramem),
 • dny moczanowej,
 • kamicy nerkowej.

Badanie poziomu kwasu moczowego jest pomocne również w cukrzycy, a także przy monitorowaniu przebiegu niektórych rodzajów chemioterapii i radioterapii.

Jak obniżyć kwas moczowy?

Redukcję kwasu moczowego w organizmie można osiągnąć na drodze farmakologicznej i niefarmakologicznej.

Istotnym elementem leczenia jest modyfikacja sposobu odżywiania – wprowadzenie diety ubogopurynowej. Z jadłospisu znikają lub są mocno ograniczone niektóre grupy produktów, takie jak:

 • alkohol – piwo i wino;
 • mocna kawa, kakao, czekolada;
 • chleb razowy;
 • warzywa strączkowe, kalafior, szparagi;
 • wywary mięsne, podroby.

W dnie moczanowej, której może towarzyszyć hiperurykemia wykorzystuje się również leki. Są to:

 • leki hamujące produkcję kwasu moczowego, np. allopurynol, febuksostat (to inhibitory oksydazy ksantynowej);
 • leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego z moczem (urykozuryczne, moczanopędne), np. probenecyd (ogranicza resorpcję zwrotną w kanalikach nerkowych).

W dnie moczanowej wykorzystuje się obie metody, ponieważ wzajemnie się uzupełniają.

Wysoki poziom kwasu moczowego we krwi może być czynnikiem zwiastującym i prognozującym wystąpienie nadciśnienia tętniczego i innych chorób serca oraz układu krążenia. Hiperurykemia częściej towarzyszy mężczyznom i wiąże się z wystąpieniem dny moczanowej. Wymaga ona monitorowania stężenia metabolitów puryn, czyli kwasu moczowego.

Bibliografia:

 1. Duława J (2015) Vademecum medycyny wewnętrznej, Warszawa: PZWL
 2. Herold G (2008) Medycyna wewnętrzna. Tom 2, Warszawa: PZWL
 3. Kokot F (2007) Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Warszawa: PZWL
 4. https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/dna-moczanowa-artretyzm/, dostęp 01.07.2024
 5. https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/kwas-moczowy-jako-czynnik-ryzyka-chorob-sercowo-naczyniowych/, dostęp 01.07.2024

Artykuł sponsorowany

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

EKO-PLANETA – kolejne warsztaty dla dzieci i młodzieży

Opublikowano

w dniu

Miejski Dom Kultury zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia „Eko-Planeta”, które odbędą się w dniu 16 lipca. Warsztaty będą doskonałą okazją do spędzenia aktywnie czasu. Uczestnicy będą mogli poczuć się jak prawdziwy astronauta, a także odbędą podróż po galaktyce.

Zaprezentowany zostanie film edukacyjny o zagrożeniach związanych z zaśmieceniem planety oraz odbędzie się burza mózgów dotycząca rozwiązania tego problemu. Uczestnikom zostanie udostępniona prezentacja maszyn do recyklingu, a także każdy będzie mógł obejrzeć jak jego butelka dostaje drugie życie. Organizatorzy przewidują inne atrakcje oraz przerwę na słodki, międzygalaktyczny poczęstunek.

Zajęcia odbędą się dla trzech grup o godzinie 10.00, 10.45 oraz 11.30 (do wyboru). Koszt zajęć wynosi 30 zł. Informacje i zapisy: 91 327 87 60

Pełna oferta wakacyjna dostępna miasta jest dostępna na stronie: https://www.swinoujscie.pl/pl/artykul/126/20141/wakacyjna-oferta-dla-dzieci-i-doroslych-lipiec-2024

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524