WIADOMOŚCI
Na wakacyjne podróże najlepiej wybrać pociąg
Rozpoczęły się wakacje. Dla wielu z nas idealny czas na wyprawy, wycieczki i podróże. Podobnie, jak w latach ubiegłych, dobrym rozwiązaniem będzie wybór połączeń z logo przewozów regionalnych. I to w wielu kierunkach.
Regionalnych pociągów – wzorem lat ubiegłych – będzie więcej. Składy umożliwią wygodne i szybkie dojazdy do najatrakcyjniejszych turystycznych destynacji na Pomorzu Zachodnim. To zarówno morze, jak i jeziora.
– Planując wakacyjną wyprawę, warto wybrać kolej regionalną jako środek transportu. To nowoczesny tabor i komfort jazdy, a przy tym pozwala na uniknięcie korków – zapewnia zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.
Pociągi jeździć będą w różnych kierunkach. W ofercie znalazły się m.in. połączenia dla tych, którzy chcą wybrać się do Międzyzdrojów, a także dla tych, którzy obiorą kurs na Darłowo, Drawsko Pomorskie czy Kołobrzeg.
Kierunek Świnoujście i Międzyzdroje
Na trasie Szczecin – Świnoujście przez Międzyzdroje przez większą część dnia, szczególnie w weekendy, pociągi będą kursowały przeciętnie co godzinę. W dni robocze Szczecin ze Świnoujściem przez Międzyzdroje łączyć będzie 10 par pociągów, a w weekendy 12 par.
Najszybszym pociągiem na trasie Szczecin – Świnoujście będzie pociąg o nazwie „Błękitny” (odjazd ze st. Szczecin Główny codziennie o godz. 9:13), który ze Szczecina Głównego do Międzyzdrojów dotrze już po 69 minutach, a do Świnoujścia po 83 minutach jazdy.
Mieszkańcom m.in. Stargardu i Choszczna dedykowany jest szybki weekendowy pociąg „Orkan” relacji Poznań – Świnoujście – Poznań, który kursuje z pominięciem stacji Szczecin Dąbie i Szczecin Główny, dzięki czemu oferuje on bardzo dobry czas przejazdu (z Poznania do Świnoujścia w 3 godziny i 29 minut).
Mieszkańcy Gryfina, Chojny, Mieszkowic i innych miejscowości położonych przy „nadodrzance” będą mogli skorzystać z weekendowego pociągu „Karsibór” relacji Zielona Góra – Szczecin Gł. – Świnoujście, który na odcinku Szczecin – Świnoujście będzie kursował jako przyspieszony, tj. z ograniczoną liczbą postojów.
Kierunek Kołobrzeg
W tegoroczne wakacje również na trasie Szczecin – Kołobrzeg można będzie skorzystać z wielu pociągów regionalnych, w tym przyspieszonych. Szczecin z Kołobrzegiem m.in. przez Goleniów, Nowogard, Gryfice i Trzebiatów w okresie wakacji łączyć będzie 9 par pociągów w dni robocze oraz 10 par w weekendy.
Dobry dojazd do Kołobrzegu pociągami regionalnymi będą w tym roku mieli także mieszkańcy Koszalina, do których dyspozycji będzie 8 par pociągów łączących oba miasta, a czas przejazdu z Koszalina do Kołobrzegu wyniesie jedynie około 40 minut.
Podobnie jak w latach poprzednich, do Kołobrzegu wygodnie dojechać będzie można także z Poznania przez Piłę, Szczecinek i Białogard. Ze stolicy Wielkopolski w tegoroczne wakacje w weekendy kursować będzie 7 par pociągów Regio do Kołobrzegu, w tym dwie pary pociągów przyspieszonych, tj. „Riwiera” i „Harpun”, a w dni robocze 5 par pociągów.
W bieżącym roku po raz pierwszy na trasę wyjedzie także weekendowa, przyspieszona para pociągów „Rybitwa”, łącząca środkowopomorski kurort z Bydgoszczą i Toruniem m.in. przez Białogard, Szczecinek, Piłę i Nakło nad Notecią.
Kierunek Mielno
Dobra współpraca Urzędu Marszałkowskiego z Miastem Koszalin i Gminą Mielno ponownie owocuje atrakcyjną ofertą dla mieszkańców. W tegoroczne wakacje na trasę Koszalin – Mielno w dni robocze wyjeżdżać będzie 7 par pociągów regionalnych, a w weekendy 11 par. Czas podróży wyniesie zaledwie 15 minut, będzie on więc bezkonkurencyjny wobec wszystkich innych środków transportu.
Kierunek Darłowo
W wakacje pociągiem regionalnym dotrzemy oczywiście także do Darłowa. Na stacji Sławno pociągi do i z Darłowa skomunikowane są z pociągami przyjeżdżającymi tam od strony Szczecina, Koszalina i Słupska. W tegoroczne wakacje, poza pociągami relacji Sławno – Darłowo na trasę wyjadą także 2 pary codziennych pociągów bezpośrednich relacji Słupsk – Darłowo – Słupsk.
Kierunek Pojezierze Drawskie
W wakacje zwiększone będą także możliwości dojazdu na Pojezierze Drawskie, a więc m.in. do Drawska Pomorskiego, Czaplinka, Złocieńca, Łubowa i Szczecinka. Bezpośrednie pociągi łączące Szczecin ze Szczecinkiem w godzinach porannych kursować będą nie tylko w weekendy, lecz także w dni robocze, dzięki czemu codziennie możliwy będzie wygodny dojazd pociągiem regionalnym ze stolicy województwa do ciekawych i ciągle mało znanych miejscowości położonych nad urokliwymi jeziorami w borach Pojezierza Drawskiego.
Na wyprawę nowoczesnym, wygodnym i bezpiecznym taborem kolejowym
Każdy pociąg regionalny na Pomorzu Zachodnim zestawiony jest z nowoczesnego, wygodnego i w zdecydowanej większości niskopodłogowego taboru. Wszystkie pociągi regionalne są klimatyzowane i wyposażone w gniazdka elektryczne (niektóre także w gniazda USB) do ładowania podręcznej elektroniki. Zapewniają dobre warunki podróżowania wszystkim podróżnym, w tym, osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z dziećmi (w toaletach są przewijaki dla niemowląt). Pociągiem można podróżować także z rowerem, choć trzeba pamiętać, że liczba miejsc dla rowerów jest ograniczona, a pociągi kursujące w najpopularniejszych godzinach bywają przepełnione. Wszystkie pociągi wyposażone są w monitoring wizyjny, dzięki czemu są w pełni bezpieczne.
Ofertę przewozową na większości linii uzupełniają pociągi dalekobieżne PKP Intercity, a na trasie Wrocław – Szczecin Dąbie – Świnoujście w wakacyjne weekendy kursuje także szybki pociąg Kolei Dolnośląskich.
Przed podróżą warto sprawdzić rozkład jazdy
Ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na wielu liniach, rozkład jazdy pociągów najlepiej sprawdzić na dzień przed wyjazdem na Portalu Pasażera – www.portalpasazera.pl. Jest on regularnie aktualizowany oraz pozwala wygenerować bieżące informacje o sytuacji na stacji wybranej przez podróżnego czy śledzić rzeczywiste położenie pociągu na trasie.
WIADOMOŚCI
Więcej patroli i wieczorne dyżury ratowników. Świnoujście gotowe na wakacje
Lato w Świnoujściu ma swój niepowtarzalny rytm. Najpierw pojawiają się pierwsze parawany, potem coraz dłuższe kolejki do lodów, a chwilę później miasto zaczyna żyć niemal przez całą dobę. Za tym wakacyjnym obrazkiem stoi jednak praca wielu ludzi, których zadaniem jest jedno – sprawić, by mieszkańcy i turyści mogli wypoczywać spokojnie i bezpiecznie.
Przygotowania do letniego sezonu wchodzą w decydującą fazę. Ratownicy są już gotowi do rozpoczęcia pracy i pojawią się na plaży 20 czerwca. Od 27 czerwca zabezpieczone będą wszystkie wyznaczone kąpieliska, także te położone na prawobrzeżu miasta.
To jednak nie wszystko. W tym roku nad bezpieczeństwem czuwający nad morzem ratownicy nie będą kończyć swojej pracy wraz z zachodem słońca. Ratownicy WOPR mają pełnić również dyżury nocne. Oznacza to, że pozostaną w gotowości do reagowania na zgłoszenia przez całą dobę – niezależnie od pory dnia czy nocy.
Wraz z nadejściem wakacyjnego szczytu do miasta przyjadą także dodatkowi policjanci. Od końca czerwca do początku września świnoujską komendę wesprą funkcjonariusze prewencji i ruchu drogowego z innych regionów kraju. Ich obecność będzie szczególnie widoczna tam, gdzie w sezonie pojawia się najwięcej ludzi – na promenadzie, w centrum miasta, przy plaży i na głównych trasach dojazdowych.
Bezpieczeństwo nie kończy się jednak na lądzie. Na wodach wokół miasta prowadzone będą wspólne patrole policji i strażaków ochotników. Będzie można je spotkać zarówno na kanale, jak i w rejonie plaży. To odpowiedź na coraz większą popularność rekreacji wodnej, która każdego lata przyciąga do Świnoujścia tysiące miłośników żeglarstwa, motorówek, skuterów czy kajaków.
Więcej pracy czeka również Straż Miejską. Funkcjonariusze będą pełnić dyżury codziennie od godziny 9 do 21, a podczas weekendów ich obecność ma być jeszcze bardziej zauważalna. Zwiększona zostanie także liczba kontroli prowadzonych wspólnie z Inspekcją Weterynaryjną, między innymi przy dorożkach.
O wszystkich tych działaniach rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. To właśnie tam przedstawiciele służb, miejskich instytucji i urzędu podsumowali przygotowania do najbardziej intensywnego okresu w roku.
Choć wakacje większości kojarzą się z odpoczynkiem, dla wielu osób będą czasem wzmożonej służby. Ratownicy, policjanci, strażnicy miejscy, strażacy oraz inne służby wiedzą, że najlepsze lato to takie, podczas którego ich interwencji jest jak najmniej. I właśnie po to już dziś przygotowują się na kolejne tygodnie pełne słońca, turystów i wakacyjnego gwaru.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
WIADOMOŚCI
Kolejny punkt na sportowej mapie miasta zyska nowe życie
Dobra wiadomość dla miłośników koszykówki i aktywnego spędzania czasu. Miasto pozyskało 80 tysięcy złotych dofinansowania na remont boiska do koszykówki przy Szkole Podstawowej nr 4.
Środki zostały przyznane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu wsparcia jednostek samorządu terytorialnego na poprawę i modernizację infrastruktury sportowej w 2026 roku. Dzięki temu już wkrótce rozpocznie się realizacja inwestycji, która poprawi warunki do uprawiania sportu zarówno dla uczniów szkoły, jak i mieszkańców korzystających z obiektu po lekcjach.
Choć boisko to tylko fragment miejskiej infrastruktury, właśnie z takich miejsc często rodzą się sportowe pasje, przyjaźnie i zdrowe nawyki. Każdy odnowiona nawierzchnia czy bezpieczna przestrzeń do gry to inwestycja nie tylko w sport, ale przede wszystkim w mieszkańców i młodzież.
Remont boiska przy Szkole Podstawowej nr 4 jest kolejnym krokiem w konsekwentnie realizowanych działaniach miasta na rzecz modernizacji infrastruktury sportowej. Celem jest tworzenie miejsc, które zachęcają do aktywności fizycznej, integrują mieszkańców i dają młodym ludziom przestrzeń do rozwijania swoich zainteresowań.
Finansowanie ze wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego z obszaru województwa zachodniopomorskiego na poprawę i modernizację infrastruktury sportowej w 2026 r.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
WIADOMOŚCI
Duże zainteresowanie przebudową Jachtowej. Miasto ma w czym wybierać
Aż dziewięć firm i konsorcjów złożyło oferty w przetargu na przebudowę ulicy Jachtowej w Świnoujściu. Najtańszą propozycję przedstawił STRABAG, który wycenił realizację inwestycji na 4,57 mln zł. Kolejne najkorzystniejsze cenowo oferty złożyły PRD Nowogard (4,73 mln zł) oraz STANLED (4,88 mln zł). Najwyższą cenę zaproponowało konsorcjum Arden – 6,6 mln zł.
Inwestycja otrzymała wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto pozyskało na ten cel 3 252 322 zł dofinansowania, co stanowi około połowę wartości przedsięwzięcia. Pozostałą część kosztów pokryje samorząd.
Przebudowa obejmie około 636 metrów ulicy Jachtowej, od skrzyżowania z ulicą Rogozińskiego do ulicy Parkowej. W ramach zadania powstanie nowa asfaltowa jezdnia o szerokości 6,5 metra, chodnik oddzielony pasem zieleni, zatoka autobusowa, nowe zjazdy do posesji oraz energooszczędne oświetlenie LED. Przebudowane zostanie także odwodnienie, infrastruktura energetyczna i telekomunikacyjna, a wzdłuż ulicy pojawią się nowe nasadzenia zieleni.
Prace drogowe będą prowadzone w ścisłej koordynacji z inwestycjami realizowanymi przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które wcześniej wykonają modernizację swoich sieci. Dzięki temu po zakończeniu inwestycji nie będzie potrzeby ponownego rozkopywania nowej nawierzchni.
Zgodnie z obecnym harmonogramem przekazanie placu budowy wykonawcy planowane jest na początek września. Jeśli procedura przetargowa przebiegnie bez przeszkód, pierwsze prace powinny rozpocząć się już na początku września.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
WIADOMOŚCI
Wspaniały występ lekkoatletek klubu OSiR „Wyspiarz” w 7 Ogólnopolskim Mityngu Enea Cup w Szczecinie
Pomimo wyjątkowo niesprzyjających warunków pogodowych, które mogłyby odebrać zapał niejednemu sportowcowi, nasze dwie zawodniczki pokazały prawdziwą klasę, hart ducha i ogromne sportowe serce podczas 7 Ogólnopolskiego Mityngu lekkoatletycznego Enea Cup, który odbył się miniony weekend w Szczecinie.
Jedna z naszych reprezentantek Julia Jagusz nie tylko świetnie poradziła sobie w trudnych warunkach pogodowych, ale zwyciężyła w biegu na dystansie 400 m z wynikiem 60,17, udowadniając, że konsekwentna praca i pasja przynoszą efekty, nawet wtedy, gdy pogoda nie sprzyja. Jej triumf został nagrodzony zasłużoną nagrodą.
Druga nasza zawodniczka Nina Bandkowska również zaprezentowała się znakomicie. Dzięki udanemu występowi zakwalifikowała się do finału z wynikiem 13,08, gdzie w rywalizacji z najlepszymi wywalczyła świetne VI miejsce z wynikiem 13,02.
Obie zawodniczki zasługują na ogromne brawa. Ich postawa — waleczna, ambitna i pełna pozytywnej energii — jest inspiracją dla całego klubu.
Kolejny występ Juli już 17 czerwca na dystansie 200 m i w sztafecie 4×100 w Bełchatowie na Ogólnopolskim Finale Licealiady, zaś Nina wystartuje 20 czerwca w Szczecinku na dystansie 100m w Ogólnopolskim Festiwalu sprintersko-płotkarskim.
Gratulujemy!
Źródło: OSiR „ Wyspiarz”
WIADOMOŚCI
Nowe połączenie Szczecina z autostradą A6 coraz bardziej zaawansowane
Powstaje 11 wiaduktów – na pierwszym zostały już ułożone belki ustroju nośnego, a na kolejnych trwają prace zbrojarskie i betoniarskie. Większość placu budowy jest doskonale widoczna z autostrady A6 i drogi krajowej nr 13.
Na co dzień można obserwować intensywnie prowadzoną budowę w rejonie Szczecina, gdzie powstaje nowe połączenie autostrady A6, DK13 i przyszłej S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS). Inwestycja obejmuje również obwodnicę Kołbaskowa oraz infrastrukturę na granicznym odcinku A6. Roboty postępują z miesiąca na miesiąc, a w ciągu najbliższych dwóch lat układ drogowy w tym rejonie przejdzie całkowitą przebudowę.
Wiadukty i drogi w budowie
Realizacja inwestycji wymaga budowy dziesięciu wiaduktów w ramach węzłów Kołbaskowo i Szczecin Południe oraz jednego wiaduktu na granicznym odcinku A6. Budowa niemal wszystkich obiektów już trwa – powstają podpory, betonowane są ustroje nośne i montowane prefabrykowane belki. W kolejnych miesiącach planowane jest wykonanie m.in. najazdów na obiekty. Najdłuższy wiadukt, o długości 130 metrów, powstanie na węźle Kołbaskowo i będzie obsługiwał ruch od strony S6 ZOS na autostradę A6 w kierunku Świnoujścia.
Równolegle postępują roboty drogowe związane z budową węzłów oraz obwodnicy Kołbaskowa. Prowadzone są prace ziemne – wykonywane są nasypy i wykopy, szczególnie na trójpoziomowym węźle Kołbaskowo, gdzie jedna z łącznic i DK13 zostaną poprowadzone pod autostradą A6. Na granicznym odcinku A6 wykonano również wzmocnienia podłoża oraz przygotowano teren pod przyszły plac kontroli dla służb.
Ruch przez plac budowy
W rejonie budowanego węzła Kołbaskowo od 24 marca ruch odbywa się bajpasem o długości kilkuset metrów. Zachowano dwa pasy ruchu w każdą stronę, dzięki czemu nie występują większe zatory. Taka organizacja ruchu ma obowiązywać przez kolejne miesiące.
Zmiany organizacji ruchu na DK13 w rejonie budowanego węzła Szczecin Południe również nie powinny powodować większych utrudnień. Mogą one pojawić się jedynie przed granicą w Rosówku. Obwodnica Kołbaskowa w większości przebiega nowym śladem, jednak jej połączenie z istniejącą trasą może skutkować czasowymi utrudnieniami, w tym wprowadzeniem ruchu wahadłowego w drugiej połowie roku.
Utrudnienia występują również na autostradzie A6 przy granicy. Podczas budowy podpór wiaduktu ruch w obu kierunkach został przekierowany na jezdnię w kierunku Gdańska. W trakcie montażu prefabrykowanych belek konieczne było także czasowe wstrzymywanie ruchu. Po wakacjach kierowcy w obu kierunkach mają korzystać z jezdni prowadzącej do Berlina.
Kompleksowa przebudowa układu drogowego
Kontrakt o wartości 429 mln zł na realizację II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic – obejmującego budowę dwóch nowych węzłów łączących A6, przyszłą S6 i DK13, obwodnicy Kołbaskowa oraz infrastruktury drogowej na przejściu granicznym – został podpisany z firmą Budimex pod koniec lipca ubiegłego roku. Plac budowy przekazano w sierpniu, a następnie rozpoczęto prace przygotowawcze, obejmujące geodezję, rozpoznanie saperskie i organizację zaplecza budowy. We wrześniu ruszyły zasadnicze roboty budowlane.
Zgodnie z harmonogramem zakończenie prac na granicznym odcinku A6 planowane jest na 2027 rok, natomiast realizacja dwóch pozostałych zadań ma zakończyć się w 2028 roku.
Inwestycja ma zapewnić sprawne połączenie Szczecina z autostradą A6 oraz włączenie do układu drogowego realizowanej równolegle S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Istniejący węzeł łączący DK13 i A6, wybudowany w latach 30. XX wieku, zostanie zamknięty. Dzięki obwodnicy z Kołbaskowa wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy. Na granicznym odcinku autostrady A6 powstaną także wiadukt umożliwiający zawracanie, nowe łącznice oraz plac kontroli, co ma usprawnić działanie służb granicznych.
WIADOMOŚCI
Ponad milion złotych na modernizację. Ruszył przetarg na drugi etap prac przy Orliku
Po latach intensywnego użytkowania kompleks sportowy Orlik przy ulicy Kościuszki stopniowo odzyskuje dawny blask. Po zakończeniu pierwszego etapu modernizacji przyszedł czas na kolejne prace, które mają poprawić komfort i bezpieczeństwo osób korzystających z jednego z najpopularniejszych obiektów sportowych w Świnoujściu.
Miasto właśnie ogłosiło przetarg na realizację drugiego etapu inwestycji. Firmy zainteresowane wykonaniem prac mogą składać swoje oferty do 29 czerwca.
Zakres planowanych robót jest szeroki. Obejmuje między innymi wymianę nawierzchni poliuretanowej na boisku wielofunkcyjnym, montaż nowoczesnego oświetlenia LED, wymianę wiat dla zawodników oraz ustawienie nowych kontenerów, w których znajdą się szatnie, zaplecze sanitarne, pomieszczenie dla trenera i magazyn sprzętu.
To kontynuacja działań rozpoczętych w ubiegłym roku. W pierwszym etapie wymieniono nawierzchnię głównego boiska. Teraz przyszedł czas na pozostałe elementy kompleksu, które również wymagają odnowienia po kilkunastu latach eksploatacji.
Realizacja inwestycji będzie możliwa również dzięki wsparciu zewnętrznemu. Miasto pozyskało dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którym dysponuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wartość drugiego etapu przedsięwzięcia szacowana jest na ponad 1,14 mln zł, a przyznane wsparcie pokryje połowę kosztów kwalifikowanych inwestycji. Umowa dotycząca dofinansowania została podpisana w marcu tego roku.
Orlik przy Kościuszki od lat tętni życiem. Każdego tygodnia korzystają z niego uczniowie pobliskich szkół, członkowie klubów sportowych oraz mieszkańcy, którzy wybierają aktywny wypoczynek. To właśnie dlatego utrzymanie obiektu w dobrym stanie technicznym jest tak ważne dla mieszkańców.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
-
WIADOMOŚCI3 dni temuŚwinoujskie Dni Morza 2026. Trzy dni muzyki, rodzinnych atrakcji i wspólnego świętowania nad Bałtykiem
-
WIADOMOŚCI3 dni temuPo latach znów razem – spotkanie ludzi „Odry” z okazji Święta Rybaka
-
WIADOMOŚCI4 dni temuZłoto dla strażaka ze Świnoujścia. Asp. Marek Szczygieł najlepszy w Polsce
-
WIADOMOŚCI3 dni temu10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
-
Materiał partnera3 dni temuTaka okazja nad polskim morzem zdarza się tylko raz. Nie przegap jej!
-
WIADOMOŚCI2 dni temuAkrobaci nad koronami drzew. Na Uznamie rusza widowisko, jakiego jeszcze nie było
-
WIADOMOŚCI1 dzień temuNowe połączenie Szczecina z autostradą A6 coraz bardziej zaawansowane
-
WIADOMOŚCI2 dni temuPonad milion złotych na modernizację. Ruszył przetarg na drugi etap prac przy Orliku



