Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Jak zarządzać opiniami w sieci i dlaczego są one takie ważne dla biznesu?

Opublikowano

w dniu

Dlaczego opinie klientów w biznesie są kluczowe?

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, sukces każdego biznesu w dużym stopniu zależy od jego zdolności słuchania i reagowania na potrzeby klientów. Żaden biznes nie może istnieć w oderwaniu od informacji, co na temat jego produktów czy usług myślą klienci oraz na ile faktycznie służy ich potrzebom. Tym bardziej, że to, czego nie ma Twój biznes, może oferować Twoja konkurencja. Opinie klientów powinny więc odgrywać kluczową rolę w tworzeniu oferty, strategii biznesowych, budowaniu wizerunku marki i przyciąganiu nowych klientów.

Skąd pozyskiwać opinie?

Czym właściwie są opinie? Opinie klientów to nic innego jak oceny i komentarze, które klienci wystawiają po zakupie produktu lub skorzystaniu z usługi i dotyczyć mogą różnych elementów – jakości, ceny, przebiegu transakcji, dostawy czy obsługi klienta. Aż 96% ludzi czyta recenzje i opinie w intrenecie, a głównymi ich źródłami są strony internetowe sklepów, portale z recenzjami (np. Ceneo, Opineo), wizytówki Google Moja Firma, media społecznościowe, serwisy aukcyjne, sprzedażowe i ogłoszeniowe (Allegro, OLX) czy fora internetowe. Wszystkie one składają się na obraz produktu czy usługi w oczach konsumentów.

„Przedsiębiorcy, którzy nie biorą pod uwagę >>głosu<< rynku – najzwyczajniej na tym stracą, w krótszej lub dłuższej perspektywie. Dzisiaj konsument jest przede wszystkim w internecie. Aż 86% konsumentów twierdzi, że recenzje są jednym z ważnych czynników wyboru oferty danej firmy, szczególnie pomocnym dla niezdecydowanych. Każdy świadomy przedsiębiorca powinien mieć to w centralnym punkcie swoich działań” – mówi Katarzyna Kurdyś, Product Manager w Grupie WeNet.

Więcej o tym, jaki jest wpływ opinii nie tylko na postrzeganie firmy, lecz także na jej widoczność w Google – znajduje się poniżej.

Jaką (ważną) rolę pełnią opinie?

1. Budują wiarygodność i zaufanie

Opinie klientów pełnią rolę społecznego dowodu słuszności. Skoro inni kupili i oceniają zakup dobrze, to znaczy, że warto. Pozytywne opinie mogą więc znacząco zwiększyć zaufanie do firmy, podczas gdy negatywne recenzje odwrotnie – raczej zniechęcą potencjalnych klientów. Regularne monitorowanie nastrojów i świadome reagowanie na opinie klientów przekładające się na ulepszenie oferty pomaga w budowaniu wiarygodności marki.

2. Wskazują mocne i słabe strony

Opinie klientów są też bezcennym źródłem informacji na temat tego, co działa dobrze w biznesie, a co wymaga poprawy. Dzięki analizie feedbacku, firmy mogą lepiej zrozumieć, jakie aspekty ich oferty są dobrze oceniane przez klientów, a które wymagają usprawnienia. W efekcie firma może dbać o ciągłe doskonalenie produktów i usług, a to przekłada się na większe zadowolenie klientów.

3. Zwiększają zaangażowanie klientów

Około 50% klientów jest skłonnych wystawić rekomendację, jeśli zostaną o to poproszeni przez firmę. Można to zrobić na wiele sposobów, zachęcając konsumentów do dzielenia się opiniami. W przypadku Google Moja Firma jest to dodatkowo ułatwione poprzez przesłanie linku „Podziel się opinią”, przy pomocy którego konsument może wprowadzić swoją recenzję bezpośrednio do wizytówki firmowej. Należy pamiętać, że aż 62% z nich oczekuje szybkiej odpowiedzi na umieszczoną opinię, co jest z jednej strony podziękowaniem, ale także potwierdzeniem, że firma przykłada dużą wagę do „głosu z rynku”. Klienci, którzy czują, że ich opinie są brane pod uwagę, są bardziej skłonni do ponownego skorzystania z usług firmy. Oznacza to bowiem, że firma ceni sobie zdanie swoich klientów i jest gotowa do wprowadzania zmian w oparciu o nie. To zwiększa zaangażowanie klientów i buduje lojalność wobec marki.

4. Wpływają na decyzje biznesowe

Opinie klientów mogą dostarczyć cennych wskazówek dotyczących przyszłych działań biznesowych. Przykładowo, jeśli wielu klientów wyraża zapotrzebowanie na konkretną funkcjonalność produktu, firma może rozważyć jej wprowadzenie, bo posiada ku temu konkretne przesłanki. Analiza feedbacku pozwala na podejmowanie bardziej świadomych decyzji, które są lepiej dopasowane do oczekiwań rynku.

5. Budują wizerunek marki

To, jakie opinie o firmie czy marce „krążą” w sieci, przekłada się na jej wizerunek. Blisko 89% konsumentów bardziej ufa opiniom wystawionym przez inne osoby niż informacjom publikowanym przez firmy. Warto więc, aby firmowe informacje znajdowały potwierdzenie w poleceniach klientów, którzy z zadowoleniem skorzystali z jej oferty. Bardzo ważne jest monitorowanie tych opinii oraz świadome i rozsądne reagowanie na nie. Więcej o tym, jak to skutecznie robić – znajduje się poniżej.

6. Poprawiają widoczność w sieci

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale recenzje klientów mają również wpływ na widoczność strony internetowej firmy w wyszukiwarkach. Algorytmy wyszukiwarek, takie jak Google, biorą pod uwagę recenzje klientów przy ocenianiu wiarygodności strony. Firmy z większą liczbą pozytywnych opinii mają większe szanse na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, co z kolei prowadzi do większej widoczności i dotarcia do nowych klientów. Dzięki dużej liczbie opinii w wizytówce Google Moja Firma możesz poprawić widoczność strony w lokalnych wynikach wyszukiwania, a tym samym zwiększyć ruch na swojej stronie WWW. Wiele rzetelnych i prawdziwych opinii jest bowiem dla algorytmów wyznacznikiem popularności witryny i uznania użytkowników.

Reagować czy nie, czyli jak mądrze zarządzać opiniami?

Wiemy już, czym są opinie, gdzie najczęściej są gromadzone oraz jaka jest ich rola. Przyjrzyjmy się teraz opiniom klientów na wizytówkach Google Moja Firma, bo to, czy i w jaki sposób (umiejętny bądź nie) firma nimi zarządzi, ma bardzo duży wpływ na zachowania konsumentów, a finalnie – postrzeganie firmy.

Wizytówki Google – dlaczego biznes musi reagować na opinie?

Żadne opinie nie powinny sobie tak po prostu biernie istnieć. Zawsze powinny pociągać za sobą jakieś działanie czy reakcję właściciela firmy lub osób do tego dedykowanych.

Bardzo ważna jest szybkość reakcji i odpowiadanie na opinie – szczególnie te negatywne. 62% konsumentów oczekuje odpowiedzi na ich recenzję w ciągu 2 dni lub krócej, a wiele sytuacji czy problemów udaje się bardzo szybko rozwiązać, kiedy firma odpowiada na trudne pytania czy rozwiewa wątpliwości klientów, odpowiadając w komentarzach. Nie bez znaczenia jest także to, w jaki sposób firma zajmuje swoje stanowisko w komentarzu. Aż 97% klientów, czytając odpowiedzi na negatywny komentarz oczekuje, że firma użyje słowa „przepraszam”.

Komunikacja z klientami w trudnych kwestiach, świadczy o tym, że firma jest profesjonalna, godna zaufania, traktuje swoich klientów poważnie, dbając o jakość ich obsługi oraz gotowa jest „wziąć się za bary” z problemami. 89% klientów będzie unikać biznesu, który w odpowiedziach na opinie zarzuca kłamstwo, unika szczerej odpowiedzi oraz wchodzi w niepotrzebne dyskusje.

Automatyczne odpowiedzi na opinie

Jak reagować na opinie, kiedy nie ma na to czasu? To na pewno bolączka niejednego biznesu. Z pomocą przychodzi nowe rozwiązanie w ofercie Grupy WeNet – automatyczna odpowiedź na opinie. Pełni ona dwojakie funkcje – z jednej strony pomaga okazać klientowi wdzięczność za pozostawioną opinię, a jednocześnie idzie o krok dalej, analizując ją pod kątem pozostawionej oceny.

„Szybkość i skuteczność – na tym opiera się głównie dzisiejszy biznes. To właśnie chcieliśmy zapewnić naszym klientom, projektując rozwiązanie automatycznej odpowiedzi na opinie. Pozwala ono na oszczędność czasu oraz szybkie nawiązanie kontaktu z klientem, dzięki czemu ma on poczucie, że jego sprawa już trafiła we właściwe ręce, a dodatkowo nasze rozwiązanie analizuje tę opinię pod kątem pozostawionej przez klienta oceny” – mówi Marcin Karwowski, Product Manager GMB i Web w Grupie WeNet.

Co na to Google?

Google mierzy liczbę odpowiedzi, jakich firmy udzielają swoim klientom. Służy do tego specjalny wskaźnik odpowiedzi. Firmy, które są aktywne i zaangażowane w komunikację, udzielają odpowiedzi na pytania i reagują na opinie – są w oczach Google bardziej godne zaufania i otrzymują wyższą ocenę.

Podsumowanie

Opinie są nieocenionym narzędziem dla każdego biznesu. Budują wizerunek firmy oraz są odbiciem tego, co o ofercie firmy myślą klienci. Opinie pomagają w budowaniu wiarygodności, zaangażowania klientów i lojalności – pod warunkiem, że firma świadomie zarządza opiniami oraz wchodzi w konstruktywny i wspierający dialog z klientami. Słuchanie klientów i reagowanie na ich potrzeby to klucz do sukcesu w dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesu.

Jak sprawdzić, czy firma jest widoczna online?

Już znasz zestaw działań, który może wesprzeć Twój biznes. A co jeśli nie masz pewności, czy Twoja firma wyświetla się klientom?

Wtedy warto przeskanować swoją obecność w internecie, np. korzystając z narzędzia Netskaner.

Netskaner podpowie Ci:

– czy Twoja wizytówka w Google jest aktualna

– w ilu katalogach firm są Twoje dane

– jak pozycjonujesz się w wyszukiwarce Google

– co warto poprawić, by być lepiej widocznym

– kto jest Twoją najbliższą konkurencją

Źródło informacji: WeNet

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Wszedł do tratwy ratunkowej i zagroził skokiem

Opublikowano

w dniu

Foto: https://grupamorska.pl/kamery/

Desperat na promie Nils Dacke. Mężczyzna wszedł do łodzi ratunkowej i zagroził, że skoczy do kanału portowego. Do zdarzenia doszło w sobotę wieczorem, gdy prom zawinął do portu w Świnoujściu.

Nie są znane powody zachowania mężczyzny. Do zdarzenia skierowano policyjnego negocjatora, który starał się nakłonić desperata i wyjścia z łodzi ratunkowej.

Prom Nils Dacke miał o 1 w nocy wyjść w rejs do Skandynawii. Z powodu akcji, rejs przesunięto.

Jeżeli masz problem, zadzwoń do Centrum Wsparcia na bezpłatny numer: 800 70 22 22. Pomoc możesz także uzyskać dzwoniąc pod bezpłatne numery:

• telefon zaufania dla dorosłych: 116 123.
• telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (czynny codziennie od godziny 12.00 do 2.00).
• Aktualne dane dotyczące ośrodków pomocowych znajdziesz na stronie: www.pokonackryzys.pl.
• W sytuacji zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szczecin: policjanci zatrzymali podpalacza samochodów

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Kryminalni z komendy miejskiej zatrzymali 34-latka, który zniszczył trzy auta na szczecińskich Pomorzanach. Mężczyzna przyznał się do popełnienia przestępstwa, za uszkodzenie mienia grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Podpalacza zidentyfikowano dzięki nagraniom monitoringu. Policja podkreśla, że mężczyzna został doprowadzony do prokuratury już dwa dni po zdarzeniu. „Kryminalni zauważyli podejrzanego na jednej z ulic miasta” – przekazała oficer prasowa KMP w Szczecinie nadkom. Anna Gembala.

Do podpaleń doszło na terenie dzielnicy Pomorzany. Zatrzymany to 34-latek. Przyznał się do popełnienia przestępstwa. Usłyszał zarzut uszkodzenia mienia, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Przed sądem będzie odpowiadał z wolnej stopy. Ma zakaz zbliżania się do miejsca popełnienia przestępstw i policyjny dozór.

Rzeczniczka KMP w rozmowie z PAP wyjaśniła, że działania sprawcy „to nie były porachunki, próba zastraszenia kogoś”. Podpalił jedno auto, ale poważnie uszkodzone zostały też pojazdy stojące obok.

„Nie potrafił racjonalnie wyjaśnić swojego zachowania. Powiedział, że w chwili zdarzenia był nietrzeźwy” – podsumowała nadkom. Gembala. (PAP)

tma/ dki/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ponad tysiąc studentów rozpoczęło naukę na Politechnice Morskiej

Opublikowano

w dniu

Foto: Politechnika Morska w Szczecinie

Przemarszem Wałami Chrobrego i defiladą na Odrą – zgodnie z wieloletnią tradycją – zainaugurowano w sobotę rok akademicki 2024/25 na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Wśród ponad tysiąca studentów I roku jest 145 obcokrajowców.

Politechnika Morska uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego zorganizowała jako ostatnia z publicznych uczelni w Szczecinie, ponieważ immatrykulacja studentów PM odbywa się zawsze w soboty na Wałach Chrobrego, nad brzegiem Odry, przy statku badawczo-szkolnym PM „Nawigator XXI”. Zgodnie z tradycją umundurowani pierwszoroczniacy przemaszerowali dziś ulicami przy budynkach uczelni, by w południe złożyć ślubowanie i odebrać indeksy.

Naukę na Politechnice Morskiej rozpoczyna ponad tysiąc nowych studentów, w tym 145 obcokrajowców. „Najwięcej z Ukrainy, Białorusi, Turcji, Czech i Słowacji” – przekazała PAP rzeczniczka prasowa PM Anna Malec.

Łącznie morska uczelnia w Szczecinie kształci ok. 3400 osób. Wśród nich jest 566 studentów z zagranicy. Podczas tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem cieszył się flagowy kierunek PM, czyli nawigacja. Przyjęto 330 studentów, w tym 79 obcokrajowców. Więcej chętnych niż miejsc było także na informatyce, a na wydziale mechanicznym najbardziej oblegany był kierunek inżyniera przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe.

„Otworzyliśmy też nowy kierunek – inżynieria modelowania przestrzennego, który spotkał się z dobrym przyjęciem wśród maturzystów” – poinformowała Malec.

Na wydziale inżynieryjno-ekonomicznym transportu wzrost liczby chętnych odnotowano na kierunku transport, a na wydział mechatroniki i elektrotechniki maturzystów przyciągnęła mechatronika, oraz automatyka i robotyka.

Nowych studentów przywitał rektor Politechniki Morskiej, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. PM, który kieruje uczelnią od 2016 r.

Politechnika Morska w Szczecinie rozpoczyna rok akademicki 2024/2025 zmianą w strukturach władz PM. Stanowisko prorektora ds. kształcenia, które piastuje dr inż. Agnieszka Deja, zostało przekształcone w stanowisko prorektora ds. studenckich, natomiast na nowo utworzone stanowisko projektora ds. kształcenia i rozwoju powołana została dr inż. Izabela Bodus-Olkowska.

Uczelnia kształcąca marynarzy powstała w Szczecinie w 1947 r. jako Państwowa Szkoła Morska. Od 1969 r. do 2004 r. funkcjonowała jako Wyższa Szkoła Morska, kształcąc kadry dla przedsiębiorstw żeglugowych portów, rybołówstwa, ale też specjalistów od logistyki, informatyki czy zarządzania. Rozwój naukowy i dydaktyczny, m.in. powołanie nowych wydziałów (inżynieryjno-ekonomiczny transportu, a później mechatroniki i elektroniki oraz informatyki i telekomunikacji) pozwoliło przemianować uczelnię na Akademię Morską, a w 2022 r. na Politechnikę. (PAP)

tma/ agz/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Trwa przebudowa ul. Barlickiego. Będzie nowa jezdnia, chodniki i zatoczki postojowe

Opublikowano

w dniu

Ulica Barlickiego na odcinku od ulicy Dworcowej do Ludzi Morza jest przebudowywana. Wiąże się to z utrudnieniami dla kierowców i okolicznych mieszkańców. Po zakończeniu prac będzie nowe odwodnienie, nawierzchnia jezdni, chodniki, oświetlenie oraz zatoczki postojowe.

W związku z pracami wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Pojazdy mogą poruszać się w jednym kierunku na odcinku od ul. Dworcowej do ul. Szwedzkiej. Autobusowa w związku z tym uruchomiła tymczasowy przystanej autobusowy dla linii nr:
5, 7, 77, A, B przy ul. Duńskiej w okolicach sklepu Biedronka.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Na parkingu w Corso jak w filmie u Hitchcocka

Opublikowano

w dniu

Odstraszacz ptaków jest zainstalowany na parkingu w Centrum Handlowym Corso od kilku lat. Kierowcy jednak zwracają uwagę, że zdaje się być głośniejszy. Przerażające odgłosy ptaków są emitowane w pętli.

Dźwięki ptaków mają odstraszać gołębie, jaskółki i mewy. Elektroniczne urządzenie działa w godzinach pracy galerii. Ma zapobiegać budowaniu gniazd na kanałach wentylacyjnych i rurach. 

– Dźwięki są jak z mrocznego horroru. Obawiam się, że odstraszają nie tylko ptaki, ale także co wrażliwszych ludzi. Zresztą zwierzaki są na tyle mądre, że po pewnym czasie przyzwyczajają się do tego typu rządzeń – mówi pani Aleksandra spotkana na parkingu.

Elektroniczne odstraszacze emitują dźwięki mające na celu zniechęcenie ptaków do przebywania w określonym miejscu. Choć ich zamysł jest zrozumiały, to dźwięk, który generują, często staje się źródłem irytacji dla kierowców i okolicznych mieszkańców.

Na rynku dostępne są również inne metody mogą to być urządzenia emitujące dźwięki o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzi. Takie rozwiązanie może okazać się bardziej przyjazne dla kierowców i okolicznych mieszkańców.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Odra poniżej stanów ostrzegawczych, woda szybko opada

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Wodowskazy w Szczecinie, Gryfinie, Widuchowej, Gozdowicach i Bielinku pokazywały w sobotę rano ok. 20 cm niższy stan rzeki niż w piątek. Warunki hydrologiczne i meteorologiczne są sprzyjające, osłabł północny wiatr.

Wodowskazy IMGW https://hydro.imgw.pl/#/ w Szczecinie w sobotę rano zarejestrowały ponad 20 cm niższy stan Odry niż w piątek. Przy Moście Długim były 543 cm (w piątek 565 cm). Stan ostrzegawczy w tym miejscu to 570 cm, alarmowy – 600 cm. W Szczecinie Podjuchach na Regalicy (Odra Wschodnia) przed godz. 9 było 558 cm, dużo poniżej stanu ostrzegawczego (580 cm), który w czwartek i piątek został tam przekroczony.

Przyczyną było „podbicie” fali wezbraniowej przez tzw. cofkę, spowodowaną silnym północno-wschodnim wiatrem. W sobotę, jak pokazuje stacja meteo https://msm.usz.edu.pl/dane/, wiatr osłabł i zmienił kierunek na północno-zachodni.

Kulminację fali i cofki było widać w czwartek i piątek w Gryfinie, gdzie Odra zbliżyła się na 1 cm do stanu alarmowego (600 cm). W sobotę rano wodowskaz pokazywał już 580 cm. Za kilkanaście godzin woda powinna zejść poniżej stanu ostrzegawczego (570 cm).

Kilkanaście kilometrów na południe od Gryfina, w Widuchowej Odra jest na poziomie ostrzegawczym 630 cm (alarmowy to 650 cm). Według prognoz IMGW po weekendzie rzeka opadnie poniżej 6 m.

W Gozdowicach również stan wody szybko się obniża, co najmniej kilkanaście cm na dobę. W sobotę zarejestrowano 481 cm, czyli 19 cm mniej niż stan alarmowy. W poniedziałek, wtorek ma być już poniżej stanu ostrzegawczego (440 cm).

W Bielinku, gdzie falę powodziową było widać najwyraźniej (w poprzedni weekend „wysoka” woda przekroczyła 640 cm) teraz jest 535 cm. Stan alarmowy to 550 cm, ostrzegawczy 480 cm. IMGW zapowiada, że już w poniedziałek rzeka opadnie poniżej 5 m.

Poprawę warunków hydrologicznych i meteorologicznych widać też w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim, gdzie w sobotę rano wodowskaz pokazywał 530 cm, czyli 20 cm mniej niż w piątek. Stan ostrzegawczy jest wyznaczony tam na 540 cm, alarmowy 560 cm. (PAP)

tma/ agz/

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524