Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Strażnicy miejscy założyli blokady i wypisali mandaty

Opublikowano

w dniu

Kilkanaście blokad dziennie zakładają świnoujscy strażnicy miejscy na koła nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Kierowcy tłumaczą się, że „przecież gdzieś muszą zaparkować”.

Trawniki i zieleńce są rozjeżdżane przez kierowców parkujących swoje samochody w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Mieszkańcy Świnoujścia nie godzą się na takie zachowanie i bardzo często powiadamiają straż miejską. W sobotę strażnicy założyli kilkanaście blokad i wystawili mandaty.

Parkowanie na terenie zielonym jest naruszeniem art. 144 kodeksu wykroczeń. Przepis mówi, że każdy, kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność albo depcze trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nawet do 1000 zł.

Strażnicy miejscy za każdym razem, gdy widzą wykroczenie, wykonują dokumentację fotograficzną, a gdy kierowca jest nieobecny – nakładają blokadę na koło oraz nalepiają naklejkę na drzwi z informacją o blokadzie i numerem kontaktowym.

Samochody parkujące na trawnikach niszczą trawę oraz inne rośliny, co prowadzi do degradacji zieleni miejskiej. Naprawa takiego terenu wymaga później dodatkowych kosztów. Po kilkukrotnym „dzikim parkowaniu” tereny zielone stają się klepiskiem i wyglądają nieestetycznie.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Zbierają podpisy pod projektem nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt

Opublikowano

w dniu

Świnoujska radna Beata Kastrau wraz z Komisją Dialogu Społecznego do Spraw Ochrony Zwierząt i Przeciwdziałania Bezdomności zaangażowała się w pomoc przy zbiórce podpisów pod nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Podpisy można było składać w czwartek na pl. Wolności. 

– Każdy głos jest ważny, zwierzęta nas potrzebują – apeluje Beata Kastrau. – Dzisiaj niektórzy przyszli specjalnie, żeby złożyć podpis. Dziękujemy w imieniu naszym i zwierząt za chęć pomocy i zmian na lepsze – dodaje.

Przypominamy, że podpisy można złożyć również tu:

  • Sklep odzieżowy By o la la przy ul. Piastowskiej 2
  • Sklep Zoologiczny Animals Planet przy ul. Bolesława Chrobrego 2/1
  • Kawiarnia Sonata przy ul. Marynarzy 7
  • Biuro SKONTI w Pasażu Centrum przy ul. Armii Krajowej 12, I piętro, pokój 108

Od niedawna w Świnoujściu realnie działa Komisja Dialogu Społecznego do Spraw Ochrony Zwierząt i Przeciwdziałania Bezdomności. Łączy ich przede wszystkim miłość do zwierząt i chęć niesienia pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Chcą być głosem zwierząt w naszym mieście i z pomocą mieszkańców działać w ich imieniu. W ekipie znajdują się ludzie, którzy czynnie niosą pomoc bezdomnym zwierzętom oraz ci, którzy reagują, zawsze, gdy dzieje im się krzywda. Komisja jest ciałem doradczym przy Urzędzie Miasta Świnoujście  i oficjalnie została utworzona już kilka lat temu, jednak teraz zmienił się jej skład, zaczęła działać już oficjalnie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Radny S. Nowicki: Liber i Inoros rozgrzeją Piknik w Przytorze już w najbliższą sobotę!

Opublikowano

w dniu

Bogaty program artystyczny, rozbudowana strefa atrakcji dla najmłodszych, mnóstwo przysmaków oraz wspólne gotowanie na stoiskach gastronomicznych. Coroczny Piknik Osiedla Przytór-Łunowo organizowany przez Zarząd Osiedla Przytór-Łunowo, Gminę-Miasto Świnoujście oraz Miejski Dom Kultury zapowiada się naprawdę wyjątkowo. A to wszystko już w najbliższą sobotę 14.09.2024 r. od godziny 14:00 na placu piknikowym w Przytorze.

Bez wątpienia gwiazdą imprezy będzie zespół Liber i Inoros, który wystąpi o godzinie 21:00. Zespół, dzięki uprzejmości Zdrojowa Hotels Sp. z o. o. właścicielom hoteli Radisson Blu i Hilton, będzie gościł w naszym mieście aż 2 dni, więc na pewno w sobotni wieczór czeka nas niesamowite show. Oprócz tego zaśpiewają również Trzej Tenorzy, Ksenia Wilk oraz zespół dla dzieci „Maskotki”. Swoje talenty zaprezentuje także lokalna młodzież.

Organizatorzy przygotowali wyjątkowo dużo atrakcji dla najmłodszych. Dmuchańce, animacje dla dzieci, fotobudka, pokazy strażaków czy stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Wolin to tylko niektóre z nich. Na wszystkich przybyłych gości czekać będą fantastyczne przysmaki – dzik, zupa rybna, bigos, potrawy z grilla czy hot-dogi.

Należy wyróżnić zaangażowanie sponsorów, bez których nie udałoby się stworzyć tak dużego i otwartego wydarzenia. Dzięki hojności Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz Terminalowi Promowemu Świnoujście dzieci ze szkoły w Przytorze oraz lokalni seniorzy otrzymają paczki. Również Pani Izabela Patryjas zajmująca się fizjoterapią dzieci i dorosłych przygotowała specjalne vouchery na piknik. Pani Izabela jest bardzo cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Wsparcia w organizacji imprezy udziela też wiele innych firm oraz mieszkańców Przytoru – Łunowa, którym szczerze dziękuję.

– Pragnę Państwa serdecznie zaprosić na to wydarzenie w imieniu organizatorów. Komunikacja Autobusowa z myślą o uczestnikach pikniku zapewniła specjalny autobus powrotny o godzinie 22:30, który przez Karsibór pojedzie do promu – zaprasza Sławomir Nowicki.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Piknik Osiedla Zachodniego w Świnoujściu – rodzinne atrakcje, sport oraz rozmowy o przyszłości osiedla!

Opublikowano

w dniu

Fundacja Speak Up serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Świnoujścia na Piknik Osiedla Zachodniego, który odbędzie się 15 września 2024 roku na Placu Zabaw Świat Zabaw, Sportu i Rekreacji przy ulicy Grunwaldzkiej. Wydarzenie potrwa od godziny 14:00 do 19:00 i zapewni niezliczone atrakcje dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. To doskonała okazja, aby wspólnie spędzić czas z sąsiadami, rodziną i przyjaciółmi, a także porozmawiać o przyszłości osiedla.

W programie znajdzie się wiele ciekawych aktywności, które zapewnią uczestnikom mnóstwo rozrywki i możliwości integracji. Na najmłodszych czeka Strefa Animacyjna z malowaniem twarzy, grami czy zabawami. Jednakże, to nie wszystko! Zadbamy również o dodatkowe atrakcje, takie jak:

  • Popcorn i inne przekąski,
  • Fotobudka – niezapomniane wspomnienia na zdjęciach,
  • Strefa Kredy i Strefa Baniek dla dzieci,
  • Stoisko z nagrodami oraz Bingo z atrakcyjnymi upominkami,
  • Strefa Szachistów – coś dla miłośników strategicznych rozgrywek,
  • Tatuaże i warkocze – kreatywne warsztaty dla każdego,
  • Stoisko Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Świnoujściu – profilaktyka i edukacja zdrowotna,
  • Stanowisko ZOD Fregata Sp. z o.o.,
  • Strzelanie z łuków – dla osób poszukujących sportowych wyzwań.

Nie zabraknie również dmuchańców, które dostarczą mnóstwo radości oraz niezawodnego prowadzącego – Loczka, który zadba o uśmiech i pozytywną atmosferę. DJ Łukasz z lukasdj.pl będzie odpowiedzialny za oprawę muzyczną, która umili całe wydarzenie.

Piknik będzie także doskonałą okazją, aby porozmawiać o tym, co ważne dla społeczności Osiedla Zachodniego. W Strefie Rozmów o Osiedlu mieszkańcy będą mogli podzielić się swoimi pomysłami, opiniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości naszej dzielnicy.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a wszystkie atrakcje są sfinansowane z Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasto Świnoujście. To wydarzenie integrujące całą społeczność, którego celem jest nie tylko zabawa, ale również budowanie lokalnych więzi i wspólne działanie na rzecz naszego osiedla.

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji! Zabierzcie ze sobą rodzinę, przyjaciół oraz sąsiadów i dołączcie do nas 15 września na Placu Zabaw Świat Zabaw, Sportu i Rekreacji przy ulicy Grunwaldzkiej. Do zobaczenia!

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kolizja lub wypadek w tunelu? Sprawdź, jak się zachować

Opublikowano

w dniu

Tunel w Świnoujściu łączący wyspy Uznam i Wolin został w środę tymczasowo zamknięty po kolizji dwóch samochodów osobowych. Jednym z pojazdów uczestniczących w kolizji było auto elektryczne. Wnioski wyciągnięte po pierwszym wypadku, do którego doszło miesiąc temu, spowodowały usprawnienie procedury w awaryjnej sytuacji, która zadziałała bardzo dobrze. Kierowcy kierowani byli na przeprawy promowe Centrum i Karsibór.

Dzięki zaangażowaniu służb, tunel udało się otworzyć w mniej niż dwie godziny. Podziękowania należą się pracownikom Zarządu Dróg Miejskich i Żeglugi w Świnoujściu, którzy stawili się w trybie pilnym na stanowiskach pracy, strażakom, policji, straży miejskiej, załogom promów, pracownikom Komunikacji Autobusowej, pracownikom porządkowym, firmom współpracującym i pracownikom Wydziału Kryzysowego.

Najważniejsze, że nikomu nic się nie stało. Jednak przy tej okazji warto przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa w tunelu.

Ograniczenie prędkości i zakaz wyprzedzania

W tunelu pod Świną jest jedna jezdnia z dwoma pasami ruchu, każdy w przeciwnym kierunku. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h oraz zakaz wyprzedzania o czym informują stosowne znaki pionowe i poziome. Ze względów bezpieczeństwa należy bezwzględnie tych ograniczeń przestrzegać. Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu, wymagającego trzymania w ręku.

Należy pamiętać, że wypadek w tunelu może mieć znacznie groźniejsze skutki nie tylko dla uczestników zdarzenia, ale też dla innych kierowców ze względu na ryzyko pożaru. Dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej uwagi i skupienia przejeżdżając przez tunel.

O przestrzeganie ograniczeń prędkości w tunelu dba system odcinkowego pomiaru prędkości obejmujący całą długość tunelu. Bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy wyliczy średnią prędkość pojazdu. System działa w ramach CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym), czyli komórki organizacyjnej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Nie zatrzymujmy się w tunelu

W tunelu, poza sytuacjami absolutnie awaryjnymi, obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Jakiekolwiek zatrzymanie zwiększa ryzyko niebezpieczeństwa w tunelu. Dlatego jeżeli jest to tylko możliwe należy opuścić tunel i zatrzymać się po wyjeździe z niego. Jeżeli doszło na przykład do awarii uniemożliwiającej dalszą jazdę należy zatrzymać się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni wykorzystując pobocze. Pomoc można wezwać łącząc się z kolumny alarmowej oznaczonej piktogramem SOS z centrum obsługi tunelu. W tunelu nie można cofać i zawracać.

Obowiązuje również bezwzględny zakaz poruszania się rowerów i pieszych. Przez tunel nie mogą przejeżdżać pojazdy z towarami niebezpiecznymi (dla nich pozostaje możliwość korzystania z promów).

Tunel w oku kamer i systemów

Tunel jest wyposażony w szereg systemów bezpieczeństwa. Jest to przede wszystkim system wentylacji, który zadba o odpowiednią jakość powietrza w tunelu podczas jego użytkowania, a w sytuacji awaryjnej o oddymianie. Są to tak naprawdę dwa systemy wentylacji, jeden dla jezdni tunelu, drugi dla przestrzeni ewakuacyjnych do której nie może przedostać się dym.

W centralnej części tunelu zamontowano system zraszaczy, który ma ograniczyć skutki ewentualnego pożaru w tunelu. W całym tunelu jest też instalacja hydrantowa, z której będą mogli skorzystać strażacy. W niszach SOS znajdują się gaśnice i telefony łączności alarmowej umożliwiające bezpośredni kontakt z centrum obsługi tunelu.

Wyposażeniem obiektu jest również system nagłośnieniowy, przez który mogą być nadawane komunikaty i polecenia, do których należy się bezwzględnie stosować. Komunikaty mogą być również nadawane na częstotliwościach FM (stacji radiowych). Aby były słyszane w pojazdach należy w radioodbiorniku włączyć funkcję TA (Traffic Announcement).

Cały tunel jest objęty systemem monitoringu, zarówno w głównej nawie, jak i w przestrzeniach ewakuacyjnych. Systemy bezpieczeństwa dysponują również szeregiem czujników: dymu, wzrostu temperatury czy zanieczyszczeń powietrza. Całość jest sterowana z centrum obsługi tunelu, które znajduje się po stronie wyspy Uznam.

Systemy bezpieczeństwa mają ograniczyć negatywne skutki przede wszystkim wypadków drogowych. Najważniejsze jest jednak to, aby do takich sytuacji nie dochodziło. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie opisanych zasad bezpieczeństwa.

Drogi ewakuacji

W razie potrzeby w tunelu włączy się oświetlenie awaryjne koloru czerwonego, a system nagłośnieniowy zacznie nadawać sygnał alarmowy i komunikaty głosowe. Należy bezwzględnie się do nich stosować. Pojazdy należy zatrzymać przy prawej krawędzi, tak aby zapewnić korytarz dojazdu dla służb. W wypadku wystąpienia pożaru, przed pojazdem którym się poruszamy, trzeba jak najszybciej tunel opuścić. Umożliwi to galeria ewakuacyjna pod jezdnią, do której prowadzą dwa zejścia z poziomu jezdni znajdujące się w odległościach około 600-700 metrów od wlotów do tunelu. Pomiędzy tymi wejściami jest 500 metrów odległości. Galeria ewakuacyjna prowadzi do klatek schodowych, umieszczonych przy wlocie i wylocie z tunelu, umożliwiających wyjście na powierzchnię. Do tych klatek schodowych można również wejść z poziomu jezdni. Na całej długości tunelu są oznaczenia pokazujące odległość do wyjścia awaryjnego, należy skierować się do najbliższego.

Gdzie szukać informacji?

Pozostali kierowcy, którzy jeszcze nie wjechali do tunelu dowiedzą się o zamknięciu tunelu z informacji wyświetlanych na tablicach przed tunelem. Przeprawę między wyspami przejmują wówczas promy: Bieliki lub/i Karibory. Lokalne stacje radiowe nadające komunikaty dla kierowców poinformują o przyczynach zamknięcia tunelu oraz wskażą alternatywną przeprawę.

Warto zainstalować w telefonie Regionalny System Ostrzegania (RSO) to darmowa, powszechna usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów umożliwiająca powiadamianie obywateli o zagrożeniach. W RSO umieszczane są różnego rodzaju komunikaty, w tym o wypadkach drogowych.

Inwestorem budowy tunelu w Świnoujściu jest Miasto Świnoujście, a GDDKiA pełni rolę Inwestora zastępczego. Inwestycja jest współfinansowana ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna szacowana wartość inwestycji to 913,8 mln złotych, maksymalna wartość dofinansowania ze środków UE wynosi 775 mln złotych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Kolejny z cyklu turniejów piłkarskich. Dużo sportowej energii

Opublikowano

w dniu

W dniu 11 września 2024 roku na boisku sportowym przy ul. Białoruskiej 4 w Świnoujściu odbył się kolejny z cyklu turniejów piłkarskich o Puchar GAZ-SYSTEM, organizowany przez Klub Sportowy Prawobrzeże Świnoujście. Wydarzenie to, odbywające się pod patronatem głównego sponsora – Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., zgromadziło młodych adeptów futbolu z roczników 2010 i młodszych.

Turniej przyciągnął liczne drużyny oraz entuzjastów sportu, którzy mogli podziwiać zmagania najmłodszych piłkarzy. Każda strzelona bramka była powodem do radości zarówno dla zawodników, jak i dla kibiców, którzy z entuzjazmem reagowali na dynamiczne akcje ofensywne oraz efektowne interwencje bramkarskie. Wspaniała atmosfera panująca na boisku udzielała się wszystkim obecnym, tworząc niezapomniane sportowe przeżycia.

Organizatorzy zadbali również o odpowiednie warunki dla zawodników oraz gości. Na miejscu dostępne były przekąski w postaci słodkości i owoców, a także napoje – zarówno zimne, jak i gorące, co pozwoliło na chwilę wytchnienia w przerwach między meczami.

Zarząd KS Prawobrzeże Świnoujście serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za przybycie i zaangażowanie. Szczególne podziękowania kierujemy do naszego patrona wydarzenia – Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., którego wsparcie umożliwiło realizację tego sportowego święta.

Na zakończenie turnieju, każdy z młodych piłkarzy otrzymał indywidualny medal, a drużyny zostały nagrodzone pamiątkowymi pucharami, co stanowiło piękne zwieńczenie tego pełnego emocji dnia.

Zarząd KS Prawobrzeże Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Turniej Gry 1×1. Poznaliśmy mistrzynie i mistrzów województwa

Opublikowano

w dniu

W piątek w Drawsku Pomorskim odbyły się wojewódzkie finały Turnieju Gry 1×1 o Puchar Frugo. Nie brakowało pięknych dryblingów, bramek, rywalizacji i emocji.
Jest to druga edycja turnieju organizowanego przez Polski Związek Piłki Nożnej, który ma na celu promocję odważnej gry i wchodzenia w pojedynki jeden na jednego. W rywalizacji biorą udział chłopcy i dziewczynki w czterech kategoriach wiekowych. W tym roku byli to dryblerzy urodzeni w latach 2013 – 2016.
– To inicjatywa, która ma zachęcić dzieci do odważnej gry i dryblingu, żeby później przenosiły tą odwagę na duże boisko. Chcemy także, żeby dzieci wychodziły na dwór. Łatwiej wyjść we dwójkę i trochę się pokiwać, niż zebrać całą drużynę, żeby pograć na orliku – mówi Maciej Mateńko, prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej i wiceprezes ds. szkolenia w Polskim Związku Piłki Nożnej.
Rywalizacja rozpoczęła się od eliminacji wewnątrzklubowych. Następnym etapem były eliminacje regionalne, które miały wyłonić po szesnastu finalistów w każdej kategorii wiekowej, którzy spotkali się ze sobą w finale wojewódzkim.
W Drawsku Pomorskim niestety nie pojawili się wszyscy finaliści, ale rywalizacja i tak była bardzo zacięta. Zawodnicy mieli do dyspozycji osiem boisk ogrodzonych bandami. Jako pierwsze do gry przystąpiły dziewczynki, a po nich na boiska wybiegli chłopcy. Mimo wysokiej temperatury młodzi dryblerzy zaprezentowali w pełni swoje umiejętności, które z trybun oklaskiwali rodzice i trenerzy.
Klasyfikacja dziewczynek:
Rocznik 2013:
1. Julia Żmuda (SALOS Szczecin)
2. Ewa Sroczyńska (UKS Olimpia Szczecin)
3. Iga Szulc (Świt Szczecin)
Rocznik 2014
1. Julia Jochim (Winkids Świnoujście)
2. Amelia Grześkowiak (LFA Szczecin)
3. Anna Jarmuła (AP Baltica Swinoujście)
Rocznik 2015
1. Apolonia Guza (LFA Szczecin)
2. Dagmara Wawrzyniak (SALOS Szczecin)
3. Diana Sadovska (AP Kotwica Kołobrzeg)
Rocznik 2016
1. Hanna Turów (SALOS Szczecin)
2. Maja Modrzyńska (AP Baltica Świnoujście)
3. Zofia Szpaczyńska (AP Gwardia Koszalin)
Klasyfikacja chłopców:
Rocznik 2013
1. Antoni Kołtun (Arkonia Szczecin)
2. Mikołaj Wieczorek (Bałtyk Koszalin)
3. Marcel Wochowski (AP Funinio Szczecin)
Rocznik 2014
1. Jakub Świtkowski (Świt Szczecin)
2. Julian Szymanowicz (UKS Piast Chociwel)
3. Jan Kołodziejczak (FASE Szczecin)
Rocznik 2015
1. Franciszek Majchrzak (AP Błękitni Stargard)
2. Olgierd Lewandowski (AP Pogoń Szczecin)
3. Wojciech Wrzalik (Sztorm Szczecin)
Rocznik 2016
1. Piotr Kasperski (AP Pogoń Szczecin)
2. Leon Piławski (AP Gwardia Koszalin)
3. Jakub Maciejewski (Vineta Wolin)
Zwycięzcy dwóch starszych kategorii będą reprezentować nasze województwo w finałach ogólnopolskich, które odbędą się w październiku na PGE Narodowym, a następnie obejrzą z trybun mecz Polska – Chorwacja. Będą to: Julia Żmuda, Julia Jochim, Antoni Kołtun i Jakub Świtkowski.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524